Говорячи про тестостерон, ми зазвичай маємо на увазі дуже гарного і м’язистого чоловіка, який здатний не тільки підняти важенну штангу в спортзалі, але і показати клас в сексі. В цьому є логіка, тому що тестостерон — це не тільки чоловічий статевий гормон, який важливий для сексуального і репродуктивного розвитку. Втім, жіночий організм теж виробляє тестостерон, але в значно менших кількостях. І в цьому матеріалі ми зібрали найважливішу інформацію про нього.

Що таке тестостерон?

Тестостерон відноситься до класу андрогенів — чоловічих статевих гормонів стероїдної природи, які іноді називають стероїдами або анаболічними стероїдами. У чоловіків тестостерон виробляється в сім’яниках, а контролюють цей процес гіпоталамус і гіпофіз. Так, гіпоталамус «інструктує» гіпофіз на предмет того, скільки тестостерону необхідно, а гіпофіз передає повідомлення в насінники.

Основна роль тестостерону полягає в тому, що він бере участь у розвитку чоловічих статевих органів до народження і в розвитку вторинних статевих ознак (зміна голосу, збільшення розміру пеніса, ріст волосся на обличчі і тілі) в період статевого дозрівання. За даними клініки Мейо, не менш важливу роль гормон грає в сексі, виробництві сперми, розподілі жиру в організмі, виробництві еритроцитів і підтримці м’язової сили і маси. А в дослідженні 2008 року, опублікованому в журналі Frontiers of Hormone Research, тестостерон пов’язують з профілактикою остеопорозу у чоловіків.

У жінок тестостерон виробляють яєчники і надниркові залози, однак загальний рівень гормону в організмі жінки в 10-20 разів менше, ніж у чоловіка.

Низький і високий тестостерон

Рівень тестостерону природним чином зменшується з віком, але та величина, яку слід вважати низькою, до сих пір залишається спірною. Про це говорять дослідники з Гарвардської медичної школи (Harvard Medical School), відзначаючи, що рівень тестостерону може змінюватися навіть в залежності від часу доби — вище вранці, нижче вечорами. Чим небезпечний низький тестостерон? Як пише Live Science, чоловікам це може загрожувати зниженням сексуального бажання , зменшенням кількості сперматозоїдів, втратою м’язової маси, зниженням міцності кісток, дратівливістю і депресією, ректальною дисфункцією і навіть імпотенцією. Втім, всі ці симптоми пов’язані лише з критично низьким рівнем тестостерону: нижче, ніж 300 нанограмм на децилітр.

Що стосується високого рівня тестостерону, то він відносно безпечний для чоловіків, але може викликати проблеми у жінок. За даними Live Science, сплеск гормону здатний спровокувати прискорення росту волосся на тілі, акне, нерегулярні менструальні цикли. Жінки з синдромом полікістозних яєчників мають високий рівень чоловічих гормонів, включаючи тестостерон, що може бути (але не обов’язково буде) причиною безпліддя.

Тестостеронова терапія: як це працює?

У випадках занадто низького рівня тестостерону нерідко застосовується спеціальна тестостеронова терапія (гелі, ін’єкції). Експерти кажуть, що у літніх чоловіків з недоліком тестостерону подібне лікування підвищує сексуальну силу і бажання. Однак часто симптоми ректальної дисфункції обумовлені іншими станами, включаючи діабет і депресію , і тоді гормональне лікування не тільки не допоможе, але навіть нашкодить організму.

Є думка, що тестостеронова терапія може бути корисна не тільки для поліпшення сексуальних можливостей, але також для усунення серйозних захворювань — і це дискусійне питання. Раніше, наприклад, вважалося, що ін’єкції тестостерон сустанон допомагають при віковій втраті пам’яті. Однак у 2017 році було проведено дослідження (результати опубліковані в JAMA), яке встановило, що в жодного з 788 пацієнтів, які пройшли лікування, не було поліпшень.

Також є версія, що тестостерон може стати ефективним засобом для лікування анемії і щільності кісткової тканини. Вчені з Американської медичної асоціації (American Medical Association) з’ясували, що лікування тестостероном справляється з анемією краще, ніж плацебо, але не краще, ніж розроблені спеціально для цього препарати. Таким чином, ефективність методу знову опиняється під питанням

По матеріалам: testosteron.com.ua