Суб’єктність України: знайти нішу, зберегти легітимність

sur206

Арешт Фірташа, блокада торгівлі з ОРДЛО та Мюнхенська конференція вкотре доводять, що Україна залишається місцем активних трансформацій. Також падає в очі слабка аргументація України – розмови про цінності на тлі відсутності пропозицій

Найбільшими загрозами для України в цьому році є нездатність еліт домовитися про пріоритети, незадоволення мас їх положенням (що випливає з геополітичної ролі держави) та втрата цікавості з боку партнерів.

Внутрішня легітимність: подолати розкол еліт

Дослідник революцій Джек Голдстоун називає три основні причини розпаду держав: державне фіскальне напруження (необхідність виплат і недостатність ресурсів), внутрішньоелітний конфлікт і народне повстання (як реакція мас на недостатню соціальну мобільність і її наслідки).

В умовах військового конфлікту збіг трьох вищенаведених факторів може стати критичним, тому необхідно звернути особливу увагу на те як зменшити їх вплив.

Посилення внутрішньої легітимності може відбутися через подолання розколу еліт і зростання національного престижу для мас. На думку американського соціолога Рендалла Коллінза, основним конфліктом у державах є протистояння між адміністративним класом, чиї владні інтереси полягають можливості залучення ресурсів, і класом власників, чиї інтереси знаходяться у тому, щоб ухилитися від того, щоб віддати свої ресурси. Обидва класи є переплетені між собою, тому під час кризи у них зявляється конфлікт.

У 2017 році розкол еліт в Україні відбувається з новою силою. Все більш гарячими стають відносини між Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком (який де-факто має вплив на Кабмін). Відбуваються суперечки в колах вихідців з Партії регіонів. Чекають на свою «хвилинку слави» «Батьківщина», Радикальна партія Ляшка та «Самопоміч». У основі конфліктів – обмеженість внутрішньоукраїнських ресурсів, яких не вистачає на вгамування інтересів фінансово-промислових груп.

Зовнішня легітимність: ставка на військову силу та просування культури

Розкол національних еліт може зменшитися через проведення зовнішньої експансії та підсилення національного престижу. Зовнішня експансія не є синонімом мілітарної агресії, сферою пошуку додаткових ресурсів може стати будь-який інший вимір джерел влади. У офіційних ЗМІ найбільше йде мова про сприяння інвестиціям, що однозначно є одним із економічних способів знайти додаткові кошти. Майже не говориться про політичний і культурний аспекти.

Зовнішня експансія через політику може відбуватися через участь України в громадсько-політичних процесах за межами своєї держави. Прикладом такої участі є зовнішня гра часів президенства Александра Кваснєвського (Польща), який збільшував суб’єктність своєї країни не лише через інтереси Варшави, але і декларуючи захист Києва і його лобіювання. У реаліях швидкої трансформації світу внутрішня легітимність неможлива без активності на міжнародній арені.

Експансія через культуру має відбуватися через створення національного образу, який відповідає інтересам мас і спонукає їх до належності в політичному процесі такого типу. Введення мовних заборон навряд чи збільшить кількість національно орієнтованих груп, але однозначно викличуть протест у етнічних груп, які розмовляють іншими мовами.

Культурна політика має відбуватися в рамках загальної стратегії отримання субєктності та не реагувати передусім на провокації з боку радикальних політиків інших держав. Союзниками у розвитку культурного та політичного впливу мають розглядатися не лише офіційні дипломатичні кола, але й контреліти. Наприклад, для організації акцій бойкоту енергетичних проектів за участі Росії необхідно працювати з радикальними екологами та групами, які позиціонують як контрсистемні. Візуально нестандратні акції значно здешевлюють витрати на привернення уваги ЗМІ через вірусність відеоряду.

Зростання ефективності зовнішньої політики майже автоматично підіймає рівень національного престижу.

Якою може бути «ніша суб’єктності»

Суб’єктність може здійснюватися у форматі нейтралітету, членства у військовому блоці, участі в коаліціях.

Ідея нейтралітету, попри привабливість, в умовах України не може бути реалізована. Американський дослідник Рендалл Коллінз наводить два успішні, на його думку, приклади держав, які зайняли вигідну нішу між регіональними лідерами. Перший приклад – Швейцарія, нейтральна країна, яка стала затишним місцем для транснаціонального капіталу та перемовин. Інший приклад – Югославія. Югославії вдалося взяти на себе роль «брокера» між двома блоками – радянським і західним, очолити рух неприєднання. Така роль дозволяла країні існувати без великих ресурсів. Однак наприкінці «холодної війни» та після розпаду СРСР Бєлград втратив свій «козир» на карті. Київ не може забезпечити захист капіталів і не знаходиться між двома ворожими блоками. Західні партнери вибудовують стосунки з Кремлем, а не йдуть на конфронтацію.

Для створення військового блоку необхідним є образ спільного ворога та достатній мілітарний потенціал країн-учасниць блоку. Ідея Балто-Чорноморської співпраці є гарним проектом для альтернативної історії, однак об’єднання України та країн Балтійськог басейну не зможе вижити у прямій конфронтації з Росією. НАТО знаходиться в кризі, задачі блоку не є однозначними для учасників. ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова) залишився як мрія про антиросійську вісь.

Фактично, Україна може набути субєктність як держава-учасниця коаліцій. Якщо роздивитися карту військових і економічних конфліктів, то знаходиться великий простір можливостей. Коаліція з’являється там, де є гравець, що набирає забагато економічної чи військової сили.

Поняття «великої стратегії»: український вимір

Едвард Люттвак (колишній радник Рейгана) ввів у політичний аналіз поняття «великої стратегії». Ключовим елементом «великої стратегії», на його думку, є «військове умовляння» (‘armed suasion’) – демонстрація військової потуги держави, яка часто стримує потенційного агресора від більш гарячої фази конфлікту. Ефект «військового умовляння» базується на реакції, на сприйнятті збройної сили іншими суб’єктами, що базується на їх невпевненості та невизначеності. Прикладом є протистояння СРСР і США у часи «холодної війни»: саме показ військового потенціалу основних сторін запобіг можливій глобальній війні.

Субєктність України залишиться мрією доти, доки вище керівництво держави не поставить серед пріоритетів проведення заходів для «військового умовляння». На початку січня 2017 року генеральний директор Держконцерну «УкрОборонПром» заявив, що виробництво набоїв може розпочатися за 18 місяців при належному фінансуванні. Наприкінці цього ж місяця було повідомлено, що через недофінансування у відпустку вимушена піти половина колективу «УкрОборонПрому», через ці ж проблеми призупинено роботи над танками «Оплот» і бронемашинами «Дозор-Б». Розуміючи економічні та внутрішньоелітні причини цієї ситуації, варто розглянути також варіанти нарощування силового компоненту, опираючись на інші держави.

Потрібно усвідомити, що зростання ролі нової держави у регіоні невідворотньо викличе спротив у інших гравців. Особливо з тих країн, які мають кордони з Україною. З цієї причини необхідно розглянути можливості співпраці з тими країнами, які знаходяться географічно далі.

З ким будувати коаліцію?

Прихід Трампа до влади у США та його заяви, геополітична поведінка Владіміра Путіна доводять, що «великі держави» остаточно захворіли на синдром «великодержавного аутизму». Схоже, на черзі також Польща (що спостерігається з заяв МЗС щодо внутрішньої політики України) та Туреччина.

У таких умовах потенційно сприятливими для співпраці у військовій сфері є країни Скандинавії – Норвегія, Швеція, Фінляндія, які обережно ставляться як до Кремля, так і до інших великих гравців. Перспективними є формати проведення спільних військових навчань у Балтійському та Чорноморському басейнах, налагодження відносин між політичними департаментами військових відомств. Необхідно налагодити обмін думками щодо спільних проблем і інтересів, миротворчих операцій, провести навчальний обмін офіцерами на різних структурних рівнях тощо.

Також потрібно звернути більшу увагу на політику таких країн як Монголія та Південна Корея. Вони цікаві своєю близькістю до Росії та до Китаю.

Країни з колишнього СНД (особливо члени ОДКБ) також повинні пропрацьовуватися щодо пошуку незгодних із панівною верхівкою еліт і незадоволених владою, їх навчанню в організації протестів, впливу на політику. Культурна та мовна близькість з пострадянськими країнами мають стати перевагою, а не тягарем України.

Автор изображения: Орнелла Остапенко

Последние новости
Семья Анастасии Заворотнюк нарушила долгое молчание

Семья Анастасии Заворотнюк нарушила долгое молчание

Родные Заворотнюк рассказали о реальном состоянии актрисы.
В МВФ дали прогноз о росте украинской экономики

В МВФ дали прогноз о росте украинской экономики

В 2024 году реальный ВВП может ускорить свой рост до 3,3%, тогда как инфляция к 2024 году снизится до 5%
Сентябрь 2019 стал самым жарким на Земле

Сентябрь 2019 стал самым жарким на Земле

Земля установила новый температурный рекорд, что в дальнейшем может привести к необратимым последствиям
Премьер Франции опасается возрождения ИГИЛ из-за ситуации в Сирии

Премьер Франции опасается возрождения ИГИЛ из-за ситуации в Сирии

Премьер Франции считает, что действия Турции и США помогут возродиться ИГИЛ
Гетманцев раскрыл планы относительно спорного законопроекта

Гетманцев раскрыл планы относительно спорного законопроекта

Закон 1210 требует доработки
Не «Джокером» единым: топ-5 лучших ролей Хоакина Феникса

Не «Джокером» единым: топ-5 лучших ролей Хоакина Феникса

У актера есть немало потрсающих кинолент, которые завоевали сердца его поклонников
Налоговая изъяла у интернет-магазина товар и деньги

Налоговая изъяла у интернет-магазина товар и деньги

ГФС изъяла у интернет-магазина "серую технику" на 24 млн грн
Xiaomi выпустила жилетку с подогревом: подробности

Xiaomi выпустила жилетку с подогревом: подробности

Xiaomi презентовала теплую жилетку по доступной цене
Лунин вошел в двадцатку претендентов на Golden Boy-2019

Лунин вошел в двадцатку претендентов на Golden Boy-2019

В список вошли 20 претендентов
Разумков высказался за радикальные наказания для нардепов

Разумков высказался за радикальные наказания для нардепов

"На любой работе человек должен работать, в том числе и народный депутат"
Заброшенная военная база Третьего Рейха в Антарктиде пропала со спутниковых снимков

Заброшенная военная база Третьего Рейха в Антарктиде пропала со спутниковых…

Возможно, остатки базы просто полностью замело снегом во время сильного бурана
В сети оценили новые кадры Меган Маркл и Принца Гарри с сыном: видео

В сети оценили новые кадры Меган Маркл и Принца Гарри…

В сети появился официальный трейлер документального о фильма «Гарри и Меган: Африканское путешествие»
Медстрахование будет в Украине обязательным и государственным

Медстрахование будет в Украине обязательным и государственным

Когда законопроект будет готов - пока неизвестно
Украинским водителям грозит новый штраф

Украинским водителям грозит новый штраф

Штрафовать Укртрансбезопасность имеет право с 25 сентября 2019 года
Хантер Байден прокомментировал работу на украинскую компанию

Хантер Байден прокомментировал работу на украинскую компанию

Сын Байдена признал «политическую» ошибку в работе на украинскую компанию
Пальчевский ответил, будет ли баллотироваться в мэры Киева

Пальчевский ответил, будет ли баллотироваться в мэры Киева

Телеведущий и политик Андрей Пальчевский подчеркнул, что выборов еще нет
В Минфине и НБУ рассказали, что означает решение суда в Лондоне по ПриватБанку

В Минфине и НБУ рассказали, что означает решение суда в…

Решение Апелляционного суда Лондона по ПриватБанку открывает новый этап процесса
США сдали России сирийский город Манбидж, куда вошла армия Асада — СМИ

США сдали России сирийский город Манбидж, куда вошла армия Асада…

В понедельник американские военные начали поспешный выход из города Манбидж.
У Эрдогана разбираются, как Поклонская и «крымские депутаты» оказались в Стамбуле

У Эрдогана разбираются, как Поклонская и «крымские депутаты» оказались в…

Президент Турции Реджеп Эрдоган не имел понятия, что поздоровался с "депутатами" аннексированного Крыма
Украинцы рекордными темпами разметают электрокары: графика

Украинцы рекордными темпами разметают электрокары: графика

За 2019 год в Украине зарегистрированы пять с половиной тысяч электромобилей
Россия испытает ядерную триаду

Россия испытает ядерную триаду

К учениям "Гром-2019" привлекут около 12 тысяч военнослужащих.
Гончарук рассказал, когда включат отопление

Гончарук рассказал, когда включат отопление

Задержка подачи отопления может быть в Смеле и Новом Раздоле
Разумков прокомментировал восстановление Шевчука на посту главы КСУ

Разумков прокомментировал восстановление Шевчука на посту главы КСУ

Перезагрузка Конституционного суда является невозможной, считает спикер ВР.
Только Украина могла справиться с задачей «поднятия» Крыма в 1954 году, — Кравчук

Только Украина могла справиться с задачей «поднятия» Крыма в 1954…

Несмотря на неготовность принять Крым, Украина сделала это в 1954 году
У НАТО есть силы для сдерживания ракет России — Столтенберг

У НАТО есть силы для сдерживания ракет России — Столтенберг

НАТО может противостоять РФ, но Альянс готов к диалогу.
Названы даты пробного ВНО-2020

Названы даты пробного ВНО-2020

Пробное ВНО пройдет с 21 по 28 марта 2020 года.
Россияне резко полюбили Украину: соцопрос

Россияне резко полюбили Украину: соцопрос

Количество россиян, которые хорошо относятся к Украине, существенно увеличилось
Три министра отчитаются перед нардепами в Раде

Три министра отчитаются перед нардепами в Раде

В Верховной Раде Украины пройдет час вопросов
Google опубликовала список 15 вредоносных приложений для Android

Google опубликовала список 15 вредоносных приложений для Android

Опасные приложения чаще всего скрываются под фоторедакторами
Медики рассказали, кому нельзя есть апельсины

Медики рассказали, кому нельзя есть апельсины

Апельсины противопоказаны при язве, кожных заболеваниях, болезнях сердца.
Читай также
Последние новости

Семья Анастасии Заворотнюк нарушила долгое молчание

В МВФ дали прогноз о росте украинской экономики

Сентябрь 2019 стал самым жарким на Земле

Премьер Франции опасается возрождения ИГИЛ из-за ситуации в…

Гетманцев раскрыл планы относительно спорного законопроекта

Не «Джокером» единым: топ-5 лучших ролей Хоакина Феникса

Налоговая изъяла у интернет-магазина товар и деньги

Xiaomi выпустила жилетку с подогревом: подробности

Лунин вошел в двадцатку претендентов на Golden Boy-2019

Разумков высказался за радикальные наказания для нардепов

Заброшенная военная база Третьего Рейха в Антарктиде пропала…

В сети оценили новые кадры Меган Маркл и…

Медстрахование будет в Украине обязательным и государственным

Украинским водителям грозит новый штраф

Хантер Байден прокомментировал работу на украинскую компанию