У Сирії спалахнула громадянська війна джихадистів

У Сирії спалахнула громадянська війна джихадистів

Початок 2019 року у Сирії був доволі кривавий. За один тиждень понад сотня людей загинула, ще більше були поранені, а на півночі країні сталася один з найбільших за останні 1,5 роки спалахів насилля. П`ята за рахунком «громадянська війна джихадистів» розпочалася 2 січня і триває донині. Що ж це таке і чому про це мало пишуть у ЗМІ? Український Інститут Майбутнього роз`яснює ситуацію.

Громадянська війна джихадистів? Що це в біса таке?

Це неофіційна назва збройних конфліктів між різними сирійськими антиурядовими угрупованнями на території Сирії, які тривають щонайменше з 2013 року. У нашому випадку мова йде про міжусобні зіткнення у лавах бойовиків на півночі та північному заході Сирії. Це провінції Ідліб, Алеппо та Хама, на частина яких контрольована незаконними збройними формуваннями, які часто конфліктують між собою.

У Сирії спалахнула така війна?

Так, 3 січня на півночі Сирії спалахнула вже п`ята за рахунком громадянська війна джихадистів. Вона розпочалася з несподіваної атаки терористів коаліції «Тахрір Аш-Шям» на території їхніх конкурентів з ісламського екстремістського угруповання «Нур Ед-Дін Аз-Зангі». Щоб ви остаточно не загубилися, пояснимо, що це за складні назви.

«Тахрір Аш-Шям» — це парасолькова структура, до складу якої входять понад 50 сирійських антиурядових збройних угруповань радикального ісламського екстремістського спрямування. Ядром цієї структури є сирійське відділення «Аль-Каїди», яке називається «Фронт Ан-Нусра». Його лідер – Абу Мухаммед Аль-Джулані – є головнокомандувачем і верховним лідером усієї структури. Коаліція «Тахрір Аш-Шям» була створена у січні 2017 року. Її штаб-квартира – це місто Ідліб на північному заході Сирії.

«Нур Ед-Дін Аз-Зангі» — ісламський екстремістський рух, утворений на території Сирії у 2011 році поблизу міста Алеппо на півночі. Названий цей рух на честь давнього правителя міста Алеппо XII століття, якого звали Нуреддін Зангі. Цей рух – один з найвідоміших у Сирії через свою жорстокість і вбивства цивільного населення, особливо представників релігійних меншин: християн, шиїтів, єзидів, вірмен тощо. У 2016 році цей рух став відомий на весь світ після того, як їхні бойовики відрізали голову маленькому палестинському хлопчику в передмісті Алеппо та виклали відео вбивства у соціальні мережі. Це змусило чимало західних країн, які раніше надавали підтримку руху, заморозити її. З 2017 року штаб-квартира руху – західна частина провінції Алеппо та північно-східна частина провінції Ідліб.

Отож. 3 січня терористи коаліції «Тахрір Аш-Шям» напали на позиції бойовиків «Нур Ед-Дін Аз-Зангі». За шість днів перші зуміли захопити десятки міста і селищ, а також завдати нищівної військової поразки ісламістам руху «Нур Ед-Дін Аз-Зангі». Увесь захід провінції Алеппо та північно-східна частина провінції Ідліб опинилися під контролем «Аль-Каїди». Рух «Нур Ед-Дін Аз-Зангі» був фактично розгромлений і припинив своє існування як цілісна структура, вперше з 2011 року. Рештки бойовиків були або схоплені в полон, або втекли на північ на окуповані Туреччиною землі.

У боях, за різними даними, загинула сотня людей, включаючи цивільних. Про-турецький альянс угруповань під назвою «Фронт національного визволення» здійснив спробу повернути втрачені території, однак їхній успіх був невеликий.

7-10 січня терористи коаліції «Тахрір Аш-Шям» остаточно розбили про-турецькі угруповання та взяли їх в облогу. 13-14 січня бойовики здалися та вирішили здати свої території терористам «Аль-Каїди» в обмін на «зелений коридор» і вільний вихід на підконтрольні Туреччині землі північніше. Так, практично уся провінція Ідліб опинилася під контролем екстремістів «Тахрір Аш-Шям».

А чому ця війна п`ята? Були й до цього?

Так. До нинішнього спалаху міжусобних боїв було ще чотири аналогічні епізоди протягом останніх 2 років. У більшості випадків, вони охоплювали провінції Ідліб та Алеппо. Ось список цих «громадянських війн джихадистів»:

  1. Жовтень 2016 року. Ісламістський рух «Ахрар Аш-Шям» (з араб. «Вільні люди Леванту») намагалися захопити основні бази та міста своїх конкурентів з угруповання «Джунд Аль-Акса» (з араб. «Солдати Аль-Акса»). Їм не вдалося це зробити, а на бік останніх стали терористи «Аль-Каїди». Близько 170 бойовиків убиті з двох боків.
  2. Січень-березень 2017 року. Терористи коаліції «Тахрір Аш-Шям» (з араб. «Організація визволення Леванту») завдали поразки угрупованню «Ліва Аль-Акса» та забрали усі їхні ресурси та рештки бійців собі. Пізніше, ще одне угруповання «Джунд Аль-Акса» зраджує терористів і зазнає поразки. Бойовики тікають з провінції Ідліб і вливаються до лав підпільних загонів «Ісламської держави». У результаті боїв, загинуло приблизно 400 бойовиків та двоє цивільних.
  3. Липень 2017 року. Війна між двома блоками бойовиків. На одному боці – блок угруповань на чолі з про-турецьким рухом «Ахрар Аш-Шям». На іншому боці – блок угруповань на чолі з терористами «Аль-Каїди» у вигляді коаліції «Тахрір Аш-Шям». У результаті боїв, останні здобули контроль над 60% території провінції Ідліб.
  4. Лютийквітень 2018 року. Конфлікт між терористами коаліції «Тахрір Аш-Шям» і про-турецьким альянсом «Фронт визволення Сирії». Бої завершилися у нічию. Від 400 до 800 бойовиків загинули, а також 26 цивільних.

А у чому причини конфліктів?

Причин кілька. Перша, і найголовніша – територія і ресурси. Бойовики різноманітних антиурядових угруповань бажають домінувати на територіях, які контролюють. Боротьба за владу всередині цих угруповань та між ними триває протягом майже усієї війни в Сирії. Протягом 2011-2013 років бойовики різних антиурядових угруповань конфліктували між собою за те, хто яке місто контролюватиме, коли сирійська армія масово відступала. З 2014 року стався конфлікт між антиурядовими угрупованнями і терористами «Ісламської держави», які захотіли контролювати все самостійно. У 2016 році терористи «Аль-Каїди» остаточно захопили контроль над провінцією Ідліб і зробили її своєю штаб-квартирою після низки перемог над конкурентами.

Друга причина – контроль та вплив. Бойовики різних фракцій воюють за контроль над потоками контрабанди з та у Сирію (це прикордонні КПП), нафтогазовими родовищами, сільськогосподарськими землями, великим промисловими центрами. Свого часу терористи «Ісламської держави» заробляли мільйони доларів на торгівлі нафтою з захоплених східних сирійських земель.

Третя причина – релігійна. Тривають дискусії, наскільки серйозним є релігійний фактор у цих міжусобних війнах. Релігія часто використовується як офіційна причина конфліктів та інструмент пропаганди та мобілізації прихильників. Наприклад, терористи коаліції «Тахрір Аш-Шям», обґрунтовуючи свій конфлікт з «Ісламською державою», називають останніх «єретиками», мовляв, вони відійшли від істинного ісламу.

Четверта причина – політична. Ми маємо пам`ятати, що чимало угруповань, які воюють проти центральної влади у Сирії, мають своїх закордонних фінансових донорів, які підтримують їх грошима та зброєю. До прикладу, за альянсом «Фронт національного визволення», який нині контролює частину північної Сирії, стоїть турецька розвідка. А за терористами коаліції «Тахрір Аш-Шям» у різні часи стояли Катар, Саудівська Аравія, ОАЕ і та ж Туреччина. За коаліцією «Південний фронт», яка нині базується на американській базі на півдні Сирії, стоять США, Йорданія та Ізраїль.

Часто міжусобні війни між угрупованнями провокуються у межах більш широкого регіонального протистояння їхніх донорів. Наприклад, у 2017 році конфлікт між Катаром і Саудівською Аравією частково й спричинив масштабну громадянську війну джихадистів у липні 2017 року. А зближення Туреччини з Росією змусило Анкару піти війною на терористів «Тахрір Аш-Шям», які відмовляються підпорядковуватися Анкарі.

Як реагує на це світ? І чому про це ніхто не пише?

Світу байдуже на те, що відбувається у Сирії. ЗМІ, як правило, реагують на те, що може викликати соціальний резонанс. Громадянські війни між джихадистами не вважаються важливою темою, яку варто коментувати чи висвітлювати, хоча раніше чимало з цих угруповань у західних медіа називали «борцями за свободу» та «повстанцями», а нині фарбують як терористів, бойовиків, екстремістів. Відповідно, світ жодним чином не відреагував на нинішній спалах насилля у провінції Ідліб.

Невже це дійсно важлива подія?

Авжеж. Вона має потенціал змінити хід конфлікту в черговий раз. Дуже часто саме на локальному рівні відбуваються події, які змінюють увесь розклад у конфлікті в Сирії.

Наприклад, під час другої громадянської війни джихадистів у січні-березні 2017 року США вирішили заморозити свою підтримку бойовикам, що сильно послабило їхню міць і боєздатність. Це зіграло свою роль у подальшому, коли сирійські урядові війська здійснили успішну наступальну операцію проти цих самих ісламістів на сході провінції Ідліб, повернувши під контроль кілька військових баз та стратегічно важливий аеропорт «Абу Ад-Дугур».

Та ось ще один приклад. У квітні-травні 2017 року міжусобна боротьба у стані антиурядових угруповань у регіоні Східна Гута під Дамаском суттєво послабила їхню лінію оборони. Сирійська армія, скориставшись внутрішніми суперечками бойовиків, з легкістю розгромила їх у ході військової кампанії, яка тривала рік і завершилася ліквідацією анклаву бойовиків у Східній Гуті у 2018 році.

Зараз, сирійські військові спостерігають за перебігом подій у провінції Ідліб. Розгром ісламського екстремістського руху «Нур Ед-Дін Аз-Зангі» створив для них вікно можливостей для наступу на західну частину провінції Алеппо. До того ж, боротьба з терористами коаліції «Тахрір Аш-Шям» відволікає ресурси інших угруповань від лінії зіткнення з урядовими силами. А це означає, що останні можуть скористатися цим послабленням їхніх ліній оборони та вдарити по ним.

Така наступальна операція може змінити хід подій у Сирії та привести до поразки антиурядового руху у провінції Ідліб, яка лишається останнім в усій країні анклавом бойовиків. Повернення його під контроль офіційного Дамаска означатиме повний розгром усіх антиурядових сил, які воюють проти центральної влади з 2011 року.

Більше того, агресія терористів коаліції «Тахрір Аш-Шям» відвернула значні ресурси про-турецьких фракцій бойовиків від їхнього східного напрямку, де вони мали намір розпочати наступ на курдські землі східніше річки Євфрат. Тепер, схоже, Туреччина відклала операцію, у тому числі через громадянську війну джихадистів біля свого кордону з провінцією Ідліб.

Ця подія також важлива і для Росії, адже Москва може використати захоплення терористами «Аль-Каїди» західної частини провінції Алеппо як привід для наступу на них. Якщо там тепер всі угруповання – це терористи «Аль-Каїди», які не входять у жодні угоди про перемир`я, значить, їх можна атакувати, а території захоплювати. Тому не дивно, що 6 січня російська авіація завдала кілька авіаударів по позиціях бойовиків, уперше з початку 2019 року.

Зараз, коли про-турецький альянс втратив більшу частину територій у провінції Ідліб, Росія буде схиляти Туреччину до обміну. Москва погодиться на формування буферної зони Туреччини на північному сході Сирії біля курдського анклаву, а Анкара погодиться на військову операцію сирійських військ у провінції Ідліб з подальшою передачею цих територій під контроль офіційного Дамаска. Так локальні міжусобні війни бойовиків впливають на регіональні розклади в Сирії.

Последние новости
Песков ответил Зеленскому по Крыму от имени Путина

Песков ответил Зеленскому по Крыму от имени Путина

Пресс-секретарь главы РФ считает, что Украина недостаточно выполняет Минские соглашения
Дацюк спрогнозировал итог противостояния Зеленского с Путиным

Дацюк спрогнозировал итог противостояния Зеленского с Путиным

Сергей Дацюк заявил, что Украина обречена, но не признает этого
СБУ перекрыла в Жулянах канал поставки военной авиатехники в Россию

СБУ перекрыла в Жулянах канал поставки военной авиатехники в Россию

Заказ на поставку сделали в российском Минобороны
В деле об убийстве Шеремета внезапно сменился судья: видео

В деле об убийстве Шеремета внезапно сменился судья: видео

Адвокат Кузьменко, подозреваемой в убийстве Павла Шеремета, заявил отвод судье
В Раде поддержали законопроект Тимошенко

В Раде поддержали законопроект Тимошенко

Соавтором законопроекта является народный депутат Украины Михаил Цимбалюк
Суд в Швейцарии вынес решение по счетам Януковича

Суд в Швейцарии вынес решение по счетам Януковича

С 2014 года на счетах Януковича было заморожено 70 млн швейцарских франков
В Киеве грузовик столкнулся с маршруткой: 11 пострадавших

В Киеве грузовик столкнулся с маршруткой: 11 пострадавших

На место происшествия выехали экипажи патрульной полиции
Лещенко указал на «странные нюансы» в деле Шеремета

Лещенко указал на «странные нюансы» в деле Шеремета

Он опубликовал детали
Кремль на нормандской встрече «решил свои вопросы лучше других» — МИД РФ

Кремль на нормандской встрече «решил свои вопросы лучше других» -…

В МИД РФ заявили, что главной задачей Кремля было добиться признания от Зеленского "Минска".
Instagram, Facebook Messenger и WhatsApp не разрешили слияние

Instagram, Facebook Messenger и WhatsApp не разрешили слияние

Социальная сеть Facebook хочет интегрировать свои популярные продукты в один. Регуляторы против, так как это усложнит будущее антимонопольное дело
Рада одобрила новые штрафы для работодателей-нарушителей

Рада одобрила новые штрафы для работодателей-нарушителей

Депутаты сочли действующие штрафные санкции "экономически необоснованными" и решили их уменьшить
123 твита за день: Трамп установил личный рекорд в Twitter

123 твита за день: Трамп установил личный рекорд в Twitter

За сутки президент США написал более 120 твитов.
Маас: Для завершения войны на Донбассе мало только воли Украины

Маас: Для завершения войны на Донбассе мало только воли Украины

Россия должна выполнить свою часть работы в решении конфликта на Донбассе, заявил Хайко Маас.
Зеленский вспомнил былые обиды на Порошенко

Зеленский вспомнил былые обиды на Порошенко

Нынешний президент их озвучил в телепрограмме «Право на власть»
Рыбу с лицом человека засняли на камеру

Рыбу с лицом человека засняли на камеру

Пятна данного вида рыб иногда напоминают человеческие лица
Ливийский генерал Хафтар объявил “решающую битву” за Триполи

Ливийский генерал Хафтар объявил “решающую битву” за Триполи

В Ливии сохраняется двоевластие.
«Нафтогаз» с января предложит покупать газ по предоплате

«Нафтогаз» с января предложит покупать газ по предоплате

"Нафтогаз" с 1 января предложит промпотребителям покупать газ по 25%-ной предоплате.
Названы лучшие сухофрукты для похудения

Названы лучшие сухофрукты для похудения

В сухофруктах содержится природный сахар, который будет долго усваиваться.
Назван организатор убийства Шеремета

Назван организатор убийства Шеремета

Досудебное расследование готово сделать выводы
В Великобритании перечислили самые мощные ВВС в мире

В Великобритании перечислили самые мощные ВВС в мире

В тройку лидеров вошли США, Россия и Китай.
Экономисты рассчитали стоимость новогоднего стола

Экономисты рассчитали стоимость новогоднего стола

Цены за последний год выросли очень умеренно
Аваков ответил на «страшилки» Путина

Аваков ответил на «страшилки» Путина

Аваков прокомментировал слова Путина по Сребренице
iPhone и Android научились переводить устную украинскую речь

iPhone и Android научились переводить устную украинскую речь

Google Assistant получил возможность переводить устную речь для 44 языков. Воспользоваться фунцией можно на iPhone и Android
В Шотландии после выборов заявили о мандате на референдум за независимость

В Шотландии после выборов заявили о мандате на референдум за…

Шотландская национальная пария получила высокий результат на выборах в Великобритании.
Названы лучшие завтраки для очищения организма

Названы лучшие завтраки для очищения организма

Зеленый чай, овсянка и смузи помогут очистить организм.
Полковник ВСУ устроил переполох словами о дружбе с Путиным

Полковник ВСУ устроил переполох словами о дружбе с Путиным

Генштаб отреагировал на заявление полковника ВСУ дружить с армиями Путина
Беларусь захотела принять участие в учениях в НАТО

Беларусь захотела принять участие в учениях в НАТО

Беларусь обеспокоена ситуацией в сфере международной безопасности.
18 ударов ножом: появились детали убийства двух украинцев в Польше

18 ударов ножом: появились детали убийства двух украинцев в Польше

Украинец убил в Польше своих соотечественников.
По делу Шеремета обыскали квартиру еще одного известного украинца

По делу Шеремета обыскали квартиру еще одного известного украинца

Силовики провели обыски в деле по убийству журналиста Павла Шеремета
Богдан признался, что мешало Зеленскому на переговорах с Путиным

Богдан признался, что мешало Зеленскому на переговорах с Путиным

Председатель ОП рассказал, что оказывало негативное влияние на Зеленского при встрече с президентом РФ
Читай также