Отже на ток-шоу «Коло запитань» ми спробували розібратися, чому так невдало борються з копанками  на Донбасі? Шахтарі запевняють, що за останні роки копанок стало ще більше, що створення копанок, це і є реальна стратегія нинішньої влади у галузі вуглевидобування. Cаме таку заяву зробив на початку дискусії Юрій Хохлов, депутат Луганської облради. Послухати Луганське ток-шоу ви зможете тут

Нова стратегія влади у вуглевидобування, за словами Юрія Хохлова, має просту причину: гонитва за прибутком. Задля цього вони готові у відкритий спосіб добувати вугілля, нищити грунти. Крім того, весь копанковий бізнес ведеться поза законом, а значить податки не платять! Підрахувати скільки копанок в Луганській області теж неможливо. За даними одного із керівників шахтарської профспілки Дмитра Молчанова, тільки на території містечка Вахрушево (13 тисяч мешканців) копанок близько 90, а в більших містах їх ще більше. Копанки постійно ніби зникають, якщо приїздить керівництво, і знову з’являються, коли воно від’їжджає. Дмитро Молчанов, розповів, що якось на Луганщину завітав Юрій Бойко, Міністр енергетики та вугільної промисловості України, і  — о чудо! В той же день всі копанки на Луганщині ( чи майже всі) понакривали захисними матеріалами, і міністр з вертольоту їх не побачив!

Власники копанок мають дуже надійний дах,  їм не страшний не тільки міністр Юрій Бойко чи губернатор Володимир Пристюк. Дехто каже, що губернатор цілком щиро намагається боротися із незаконним видобутком вугілля в області. Вугільним баронам не страшна і міліція із судами та прокуратурою. Тим паче, на думку гостей ток-шоу, язик не повернеться сказати, що суди і прокуратура стоять на заваді незаконному видобутку вугілля на Луганщині. Володимир Неживий, заступник начальника Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Луганській област розповів гостям ток-шоу «Коло запитань», що на Луганщині відкритто 59 кримінальних справ за статтею 240 (порушення правил охорони надр), 24 справи направлено в суди, але суди чомусь проявляють чудеса гуманізму по відношенню до керівництва копанок, повертають техніку злочинцям, не застосовують терміни ув’язнення. Дивну сліпоту щодо копанок постійно демонструє прокуратура і міські голови Луганщини.

Отже, «дах» у власників копанок не протікає. Кого тільки не називають серед вугільних королів і королев області! Першість тут, за словами учасників ток-шоу, звичайно ж посідає полум’яна опозиціонерка Наталка Королевська. Чиновники Євросоюзу кажуть, що в Україні вибіркове правосуддя, що у нас переслідують лідерів опозиції, це відверта брехня! Ось Вам приклад з Наталею Королевською, її пов”язують із злочинним бізнесом, незаконним видобутком вугілля, а влада спокійно сидить і дивиться на її діяльність, мабуть, щоб не образити керівництво ЄС та США? Правозахисник Костянтин Ільченко заявив на ток-шоу «Коло запитань», що  копанки на Луганщині  контролюються не якимись тіньовими структурами, не таємними злочинними угрупуваннями, і навіть не прокуратурою, і не судами, а людьми відомими на всю країну, — нашими олігархами.

Начальник прес-служби УМВС в Луганській області Тетяна Погукай відзначила, що копанки зявляються не з неба, їм дають дозволи міські голови. Міліція останнім часом працює із громадськими організаціями, але реальних наслідків практично немає, тому що суди, прокуратура, місцеві голови стоять на варті незаконного видобутку вугілля. Правозахисник Костянтин Ільченко підтвердив слова працівників МВС, він каже, що міліція справді на Луганщині бореться із копанками. Борються тому, що вони «не в темі», не в долі, — запевнив Костянтин Ільченко. Міліція не «в темі» не випадково, адже, як уже згадувалося раніше, вугільну мафію підтримують наскільки серйозно, що органів внутрішніх справ сенсу боятися немає. Правозахисник Костянтин Ільченко запевнив, що для створення копанок існує  чітка і відпрацьована  корупційна схема. Спочатку треба умовити міського голову дати дозвіл на проведення робіт, а потім треба домовитися з прокурором, який відписками реагуватиме на заяви громадян! За словами Ільченка, є багато прикладів як прокурори «бережуть» законність. Скільки разів бувало, коли міліція і громадські організації заставали працюючі копанки, які на папері (на папері надісланому із прокуратури) уже давно не працюють.

Звичайно ж, нікого не вдається притягнути до відповідальності за те, що в копанках працюють діти.  Гостя «Кола запитань» правозахисниця Світлана Тарабанова розповіла, що у фільмі «Шахта номер 8» показано чисту правду. На Донбасі справді в копанках працюють неповнолітні.  Переважно це сироти, або діти батьків алкоголіків, які йдуть на шахту аби якось підтримати свою сім’ю. Тарабанова сама вела справи таких дітей. Підлітки готові працювати з порушенням усіх прав, адже вони бажають мати хоч якусь копійку і їх не турбує власне здоров’я!

Дмитро Дрожжин, начальник головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Лугнської ОДА визнав, що проблема дуже серйозна і ганебна для Луганщини. На його думку, перш за все, треба  заблокувати можливість продажу незаконно видобутого вугілля, щоб воно не потрапляло на ТЕС, крім того, слід розвивати легальний малий вуглевидобуток. За підрахунками Дмитра Дрожжина створення малих шахт дозволить луганським шахтарям  щорічно давати країні на три мільйони тонн вугілля більше, плюс це 13 тисяч робочих місць! Але, це не означає легалізації копанок.

Таким чином, на ток – шоу «Коло запитань» у Луганську гості розповіли і про масштаби незаконного видобутку вугілля, і про механізми створення копанок, і про те хто їх контролює, і про те як зупинити варварське виробництво. Це ж насправді просто! Треба лише не купувати вугілля із копанок! А для того аби копанки закрилися, достатньо нормальної роботи правоохоронних органів і судів!

Все це так! Але треба думати і про головне: а куди подінуться ті хто працює на копанках? Адже, система тіньового видобутку вугілля існує тому, що такі правила ведення бізнесу встановили, ті хто контролює вуглевидобуток. І вони нічого не можуть запропонувати, і не запропонують шахтарям із депресивних містечок Луганщини, окрім підпільної роботи на копанках. Роботи без належних умов праці, без соціального пакету і за мізерну зарплату. Якщо завтра копанки закриють, то тисячі людей будуть позбавлені засобів до існування! А власники вуглевидобувної галузі і місцева влада їм нічого не здатні запропонувати взамін! Балаканина про інвестиції, про створення нових малих та середніх підприємств в області, залишається балаканиною, а їсти хочеться завжди.

Тому дуже доречною наприкінці ток-шоу прозвучала репліка юриста Богдана Бондаренка. Він запропонував ЛЕГАЛІЗУВАТИ КОПАНКИ! На його думку, нам слід визнати, що ми дожилися до часів гірших ніж, після Великої Вітчизняної війни. Тільки катастрофа настала не внаслідок бойових дій загарбників, а внаслідок того, що держава повністю відріклася від людей, самоусунулася. Людям ніде працювати. Перед ними вибір: тікати з країни, в Росію, чи ще куди, або красти і грабувати! То може краще нехай вони не грабують, а видобувають стратегічний запас вугілля легально?  Погодьтеся,  пропозиція має логіку…

Популярные статьи сейчас

Украинцы могут получать пенсию на 1000 гривен больше: как оформить

В Украине обновили правила увольнения: за что можно остаться без работы

Водителей предупредили об изменениях в ПДД: что не нужно делать с 1 мая

Мобилизация транспортных средств: у кого и какие авто начнут изымать уже в мае

Показать еще