Криптовалюти, такі як біткойн і монеро, стали предметом багатьох дискусій та обурень у колах міжнародної безпеки та фінансової злочинності.

Ці цифрові платіжні системи забезпечують незаконне фінансування через їх нерівномірне регулювання, швидкість транзакцій та анонімність.

На сьогоднішній день розробка та впровадження криптовалют значною мірою належать приватним суб’єктам. Кілька держав прийняли криптовалюту як загальну (або заміну) валюту. У всьому світі криптовалюта стає все більш популярною як інвестиційний засіб, так і платіжний механізм, настільки, що багато центральних банків досліджують і пілотно створюють власні версії: цифрові валюти центральних банків (CBDC). CBDC представляють цілий ряд ризиків та можливостей для міжнародного співтовариства, і пом'якшити найгірші можливі наслідки CBDC буде важко через суверенну національну валютну політику. В авторитарних режимах CBDC, ймовірно, будуть охоплені їхньою корисністю у масовому використанні та можливостями незаконного фінансування. Розуміння міжнародних ризиків безпеки CBDC є першим кроком на шляху до розробки норм та правил, що регулюють їх використання, хоча деяких найгірших надмірностей, ймовірно, буде важко уникнути, і їх доведеться замість цього пом'якшити.

Як працюють CBDC

CBDC – це цифрові валюти, які підтримує центральний банк. Вони є формою державної валюти, як і банкнота. Ці валюти відрізняються від існуючих цифрових валют (як-от біткойн, або Facebook Diem, або стабільні монети, такі як Tether), оскільки вони підтримуються державами, а не корпораціями, або, у випадку з біткойнами, блокчейном. Оскільки вони прив'язані до державної валюти, CBDC будуть коливатися разом із традиційною валютою. Більшість моделей CBDC повністю регулюються центральною владою.

Китай став першою великою економікою, яка запровадила CBDC. Інші країни з пілотними проектами включають Швецію, Україну, Саудівську Аравію, Об'єднані Арабські Емірати, Південну Корею та Таїланд. Багамські острови також запровадили CBDC, прив'язаний до долара США, і Росія очікує, що прототип свого «цифрового рубля» стане доступним наприкінці 2021 року. Канада також запустила доказ концепції «Проект Джаспер» для міжбанківських розрахунків у співпраці з Монетарним управлінням Сінгапуру та Банком Англії для роботи над міжнародною системою розрахунків, а Європейський центральний банк розробляє цифровий євро.

Існують різні типи CBDC в розробці. Деякі з них можуть бути використані для міжбанківських розрахунків, деякі можуть зберігатися у центральному банку широкою громадськістю, а деякі розробляються як форма цифрових готівкових коштів, які можна використовувати для роздрібних розрахунків. Існує ряд потенційних переваг CBDC для держав та споживачів, включаючи зниження (або відсутність) банківських зборів, зменшення витрат, пов'язаних з виробництвом та управлінням готівкою, та більшу фінансову залученість. Але є також чимала кількість ризиків. CBDC могли б сприяти незаконному фінансуванню, такому як корупція, ухилення від санкцій, відмивання грошей та фінансування тероризму, надаючи незаконним суб'єктам (у даному випадку державам) більший контроль та автономію над їхніми внутрішніми чи регіональними фінансовими системами. Усі форми CBDC мають різні ризики незаконного фінансування; однак, тип CBDC, який найбільш широко розробляється – це цифрова версія готівки, яка створює чіткі ризики з точки зору незаконного фінансування.

Цифрові готівкові CBDC найлегше розглядати як цифрові банкноти. Деякі CBDC використовуватимуть посередників для полегшення їх використання (ймовірно, банки або платіжні оператори, подібно до того, як здійснюються платежі сьогодні), тоді як інші можуть надати власні платформи, які заперечують або зменшують потребу в роздрібному банкінгу. Це має очевидні наслідки для порушення ринку, але також переносить багато вимог щодо боротьби з відмиванням грошей/фінансуванням тероризму на емітента валюти – центральний банк. Це, у свою чергу, означає, що емітенту CBDC необхідно буде впровадити перевірку ідентичності та інші правила протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.

Міжнародна безпека та CBDC

Вимога, що банки перевіряють особу учасників транзакції, є наріжним каменем політики у сфері протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, але ця політика може по суті змусити створити національну систему ідентифікації, яка може включати персональні дані, кредитну історію, фінансові операції та іншу конфіденційну інформацію. Це відкриває очевидні можливості для збирання розвідувальної інформації та стеження з боку держав та усуває існуючий бар’єр між державами та особистими фінансами. Фінансова розвідка відіграє важливу роль у протидії незаконному фінансуванню; вона надає важливу інформацію для аналізу моделей життя та соціальних мереж і може допомогти в оцінці загрози. Однак в авторитарних режимах це створило б можливість для держав більш ефективно та повною мірою стежити за своїм населенням, що матиме помітний вплив на опозиційні та протестні групи. Поєднання фінансового інтелекту з іншими формами цифрових інформаційних технологій створює цифрову авторитарну державу, подібну до тієї, яку зараз переживає уйгурське населення Китаю. Хоча Спеціальна група з фінансових дій (FATF) давно трубила про створення підрозділів фінансової розвідки та використання фінансової інформації для боротьби з тероризмом та відмиванням грошей, міжнародне співтовариство ще не встигло повністю впоратися з впливом фінансової розвідки на права людини та конфіденційність. CBDC тільки погіршать це.

Держави, які мають намір фінансувати терористичні організації або ухилятися від санкцій, можуть знайти певні переваги в CBDC, принаймні з точки зору можливості контролювати власну валюту, здійснювати платежі, переказувати кошти та уникати доларів США. Багато в чому CBDC посилюватимуть поточні зміни у напрямку від долара США як світової резервної валюти та сприятимуть здійсненню платежів за межами глобальної банківської системи, де зараз домінує SWIFT – Товариство світових міжбанківських фінансових телекомунікацій. SWIFT надає послуги з обміну платіжними даними більшості світових банків і був предметом адміністративних повісток, які використовувалися Департаментом казначейства для збільшення розвідки США. CBDC стануть ще одним інструментом, який можуть використовувати незаконні суб’єкти, щоб уникнути цієї системи, і полегшить ухилення від міжнародних санкцій. Покладання на долар США (і оформлення через американські банки) було одним із стовпів глобального санкційного режиму. Хоча це панування вже дещо підірвалося як євро, так і юанем, CBDC, випущені Росією та Китаєм, зокрема, могли б ще більше посилити цю тенденцію та створити або посилити альтернативні фінансові та торговельні системи, які б спростили можливості цих держав здійснювати операції між собою, поза системою SWIFT і без використання долара США. Насправді, держави, що значною мірою санкціоновані Сполученими Штатами, виявили найбільший інтерес до розвитку CBDC.

CBDC також становлять ризик ускладнення операцій розвідки. Для розміщення розвідувальних активів в іноземній країні потрібні гроші – шпигунство не безкоштовне. Фінансування шпигунства традиційно ґрунтувалося на грошових виплатах або створенні підставних компаній. Якщо держави зможуть повністю оцифрувати та контролювати свою економіку та фінансову систему шляхом створення CBDC, це залишає мало місця для анонімних платежів і може ускладнити операції розвідки.

CBDC також можуть ускладнити фінансову деформацію екстремістів або інших терористів, оскільки держави можуть забезпечити (і підтримувати) доступ до фінансової системи для цих суб'єктів, навіть якщо така система не має глобального масштабу. Це може ускладнити обмеження збору коштів екстремістських угруповань та забезпечити терористів фінансовим рятувальним колом за підтримки держав-супротивників. У той же час, CBDC (і велика кількість цифрових валют) також можуть створити більшу вразливість для терористичних груп, осередків та окремих осіб, оскільки цифрова готівка залишає (у більшості випадків) простежуваний цифровий слід.

Популярные статьи сейчас

Ощадбанк ответил, почему клиенты "не могут" заказать перевыпуск карт

Украинцы могут получить помощь горючим на WOG: как оформить

Потребителям газа рассказали, как просмотреть историю платежей: инструкция

ПриватБанк запустил четыре новых фишки в Приват24

Показать еще

Уникнення антиутопічного фінансового майбутнього

Навряд чи CBDC скоро домінуватимуть у міжнародних фінансах. Лише невелика кількість держав експериментує зі своїм створенням, і поки що мало можливостей щодо міжнародної торгівлі та фінансування за допомогою цих цифрових валют. Однак тепер, коли деякі країни успішно створили та пілотували CBDC, настав час вжити заходів щодо встановлення глобальних норм, щоб заохотити держави пом'якшити найгірші наслідки CBDC: безперервний та масовий фінансовий нагляд та ерозія розколів між державами, банки та особистими фінансами.

З розвитком CBDC мало що можна зробити, оскільки вони повністю відповідають національній монетарній політиці. Але міжнародні норми можуть бути корисними у встановленні найкращої практики з точки зору їх розробки та впровадження. Пом'якшення деяких негативних наслідків (наприклад, масового спостереження) є важливим, але перспективи ефективного здійснення цього з огляду на національний суверенітет обмежені.

Принаймні, міжнародним організаціям, таким як FATF, та неурядовим організаціям слід вивчити типи CBDC, що розробляються. Класифікація та аналіз розвитку цих валют має стати першим кроком у визначенні рівня ризику для міжнародної спільноти. Ця робота може вказати на шляхи пом’якшення деяких із цих ризиків. На даний момент FATF не розглядає CBDC як цифрові валюти, але визнала, що вони мають унікальні ризики відмивання грошей та фінансування тероризму.

Держави також повинні розглянути наслідки CBDC для прав людини. Держави регулярно санкціонуються за порушення прав людини, і слід розглядати санкції для держав, які розробляють та впроваджують CBDC без належного захисту конфіденційності та розмежування між державними та особистими фінансами. Для демократій проблеми конфіденційності CBDC є вадою, яку можна вирішити за допомогою регулювання, контролю та прозорості. Для авторитарних режимів ці проблеми конфіденційності є функцією, яку вони прагнуть використати.

CBDC обіцяють фінансове залучення, зниження витрат на банківські операції та платежі і загальну оцифровку світової економіки. Але вони також несуть багато ризиків для міжнародної безпеки. Щоб уникнути антиутопічного фінансового майбутнього, необхідно зайнятися ретельним та постійним аналізом цих потужних інструментів, а також розробити нові міжнародні вказівки та найкращі практики їх використання та заходи пом'якшення у разі їх зловживання.