Розділяй, сортуй, зневажай

Конфронтація в українському суспільстві зайшла надто далеко, і запустила такі механізми фрагментації суспільства, які потребують негайної фіксації та корекції.

Розділяй, сортуй, зневажай

Нарешті ці вибори позаду – так і хочеться видихнути оце «нарешті». І вкласти в це слово надію на стабілізацію суспільного клімату, повернення до спокійної неконфліктної комунікації. Нормальній людині витримувати конфронтацію тривалий час складно: це забирає ресурси уваги, дезорієнтує, виснажує, руйнує суспільні зв’язки. Тим більшу ціну платить за електоральну конфронтацію не окремий індивід, а країна, яка поляризується у виборчих перегонах.

Здавалося б, переконлива перевага одного з кандидатів є фундаментом для громадянського порозуміння. Солідарне волевиявлення 73% виборців не має лишити  простору для довільних інтерпретацій. Так було у 2014 році, коли склався суспільний консенсус щодо потреби здійснити вибори в один тур. Але наразі до консенсусу не так близько, як у 2014 році. Конфронтація зайшла надто далеко, і запустила такі механізми фрагментації суспільства, які потребують негайної фіксації та корекції.

Маркером цих процесів в Україні знов виступає поділ на різні сорти громадян.

Колись цей мем запустив в обіг штаб кандидата на президентський пост В. Януковича.  Його метою було поглибити недовіру між українцями, і тим самим забезпечити собі електоральну підтримку за принципом «розділяй і владарюй». Мешканці Сходу та Півдня України мали повірити в те, що на Заході і в Центрі їх не вважають повноцінними громадянами, не цінують і не дослухаються до них. Тоді «помаранчевий» табір доклав чимало зусиль, щоб подолати цю недовіру, роздмухувану «біло-блакитними». Якоюсь мірою це вдалося, хоч і не вповні.

Обурення і образа – негативний спосіб мобілізації, але ж дієвий, оскільки негатив спрямовується проти опонента. Не менш ефективним є позитивний спосіб мобілізації, коли своїх виборців проголошують найбільш патріотичними й відповідальними, і більше того – єдиними носіями громадянських чеснот.   Саме до такої технології вдався Петро Порошенко задля мобілізації виборців на президентській виборчій кампанії. І це розділення на сорти диктує та сама, що колись у Януковича, політиканська прагматика «розділяй і владарюй».

Але багато виборців П. Порошенка таки утвердилися в думці, що тільки вони й люблять Україну по-справжньому, а відтак – лише вони будують «справжню Україну», а їхній вибір – і є вибір України. Що лише вони і є громадянами, на відміну від «вати» або «населення».

Однак для правлячої верстви вони лишаються таким самим «населенням», як і всі інші. Бо всім жителям України піднімають ціни у платіжках, не питаючи їхньої згоди, і навіть не пропонуючи альтернатив. В цьому рівні небагаті люди по обидва боки виборчих барикад. Всі вони позбавлені можливостей захищати свої споживчі права, і вже тому навряд чи є громадянами у повному сенсі цього слова. Адже громадяни – це ті, хто мають права.

В специфічних умовах України зарано розводитись про повноту прав – радше про готовність боротися за них. І противники Порошенка засвідчили таку готовність: не дарма ці вибори охрестили «електоральним майданом». Адже так само, як і на зимовому Майдані п’ять років тому, протестні настрої об’єднали критичну кількість українців, що заявили про свої громадянські права. Чому ж дехто вважає «той» Майдан справжнім, а «оцей» – не справжнім?

За право представляти «справжню» Україну і століття тому точилися запеклі суперечки. Модою часу було визнавати українським лише соціалістичне. Відома фраза В.Винниченка «Україна буде або соціалістична, або ніяка!». Водночас спроби «приватизації» України генерувалися не лише з лівого табору – вони були загалом характерні для тих верств, які просували цінності національно-культурного розвитку.

Обмеженість цього підходу була осмислена за результатами поразки визвольних змагань, у 1920-х рр. в державницькій школі історіографії – В.Липинським, а також Д.Дорошенком. Вони, кожен у свій спосіб, наголошували, що від появи на карті світу Української держави варто перевизначити українство – уже не як етнографічну спільноту, а як спільноту громадян держави, поєднану спільною долею в єдиних державних кордонах. Солідаризація цих громадян, попри етнонаціональні особливості, мала би стати запорукою міцності державного організму.

Але на заваді стояли амбіції українських революціонерів, які готові були боротися проти будь-якої України, якщо вона не відповідала їхньому ідеалу «справжньої». Результатом такої безкомпромісної конкуренції проектів стала неможливість побудувати один-єдиний незалежний від Росії проект.

Ця безкомпромісність знов постає на порядку денному в Україні. І вона так само небезпечна, як і 100 років тому. Бо це і нині – джерело розколу країни та суспільства. Аби не бути звинуваченими у цьому гріху, хитрі політики застосовують витончено-єзуїтську риторику: цьому вони добре навчилися. Але їхні виборці прямодушні. Від них знов і знов чуєш про непримиренну готовність будувати лише «справжню» Україну, про нестачу «справжнього» патріотизму в опонентів, про обмеженість їхніх розумових здібностей та моральних чеснот.

У фундаменті такої прискіпливості до співгромадян – новий розподіл українців на сорти. Тільки тепер, на відміну від часів Януковича, опонентами не залякують; їх зневажають. Вибори не поставили крапку на цьому; розпочався новий етап роз’єднання країни. Тепер з цією метою насаджується переконання щодо виключних прав на Україну певної групи громадян, яка самовизначилась як «25%».

Це переконання не взялося нізвідки. Воно латентно присутнє в українській політичній культурі. Але тепер його актуалізували і взяли на озброєння політики президентського табору. І зробили вони це не заради позитивної перспективи країни, а заради власних інтересів. Бо саме вони намірилися отримати з того зиск – на найближчих парламентських виборах, чи на наступних президентських.

Не дозволимо нікому скористатись з гасла «розділяй і владарюй». Висловлюймо довіру лише тим, хто визнає рівноправ’я громадян, не розділює українців на сорти, не плекає недовіри, не шукає собі політичних дивідендів від конфронтації в суспільстві. Ті, хто вважає таку ціну політичної кар’єри прийнятною, мають нести відповідальність. І не лише політичну.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» вYoutube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы

Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы

В ЕС заявили о поддержке Украины на пути к демократическому будущему
Арахамия заявил, что Стефанчук вернет компенсацию за аренду квартиры тещи

Арахамия заявил, что Стефанчук вернет компенсацию за аренду квартиры тещи

Он вернет деньги со своей заработной платы
Зеркаль: Россия хочет сделать закрытыми слушания в Гааге по «морскому делу»

Зеркаль: Россия хочет сделать закрытыми слушания в Гааге по «морскому…

По результатам этих слушаний Арбитраж примет свое первое решение и уже завтра утвердит правила своей работы
Путин связал взрыв в Северодвинске с испытанием «уникального оружия»

Путин связал взрыв в Северодвинске с испытанием «уникального оружия»

Он пообещал "совершенствовать это оружие"
Фиона Хилл: Вмешательство Украины в американские выборы — фейк российских спецслужб

Фиона Хилл: Вмешательство Украины в американские выборы — фейк российских…

Хилл также призвала не распространять "политически заангажированную ложь"
Украина в постмодерне – 14. Война или мир

Украина в постмодерне – 14. Война или мир

Сегодня ключевой проблемой Украины  стало отношение населения к ОРДЛО и путям ее разрешения
Конец неолиберализма и возрождение истории

Конец неолиберализма и возрождение истории

Единственный путь вперед, единственный способ спасти нашу планету и нашу цивилизацию - это возрождение истории.
Volkswagen: Скоро только безумцы не выберут электрокар

Volkswagen: Скоро только безумцы не выберут электрокар

Впервые автоиндустрию ожидают перемены такого масштаба
Ученые впервые погрузили человека в анабиоз

Ученые впервые погрузили человека в анабиоз

Переход в такое состояние, называемое анабиозом, в перспективе позволит врачам выиграть время в случае экстренных ситуаций
10 вызовов для Украины, которые надо помнить, говоря о «развале России»

10 вызовов для Украины, которые надо помнить, говоря о «развале…

Украина столкнется с очень серьезными вызовами в случае развала России. Их нужно хотя бы осознавать.
Боевые травмы в результате обстрелов получили 3 военных, — штаб ООС

Боевые травмы в результате обстрелов получили 3 военных, — штаб…

Боевики продолжают нарушать режим тишины
Под Киевом поезд «Интерсити» сбил человека

Под Киевом поезд «Интерсити» сбил человека

Очевидцы остались ждать прибытия скорой и полиции
Портнов опубликовал приговор суда о признании виновным депутата из «Слуги народа» Иванисова

Портнов опубликовал приговор суда о признании виновным депутата из «Слуги…

Он считает, что депутат должен быть немедленно лишен мандата
Нетаньяху выдвинули официальные обвинения по трем пунктам

Нетаньяху выдвинули официальные обвинения по трем пунктам

Премьера Израился обвиняют в мошенничестве, злоупотреблении доверием и взяточничестве
НАБУ открыло уголовное дело против Грицака за госизмену и шпионаж

НАБУ открыло уголовное дело против Грицака за госизмену и шпионаж

Экс-главе СБУ Грицаку выдвигают подозрения в совершении действий, угрожающих нацбезопасности
В Раде назвали сроки проведения земельного референдума

В Раде назвали сроки проведения земельного референдума

Будет два подхода ко внесению правок об участии иностранцев в рынке украинских сельхозземель
«Хаб на админгранице с Крымом»: Зеленский похвастался грандиозными планами

«Хаб на админгранице с Крымом»: Зеленский похвастался грандиозными планами

Проект станет реальностью уже через год
Зеленский вывел Бухарева из состава СНБО

Зеленский вывел Бухарева из состава СНБО

Из Слудбы безопасности Украины Бухарев был уволен 8 ноября
Садовому попросят кругленькую сумму залога, – источник

Садовому попросят кругленькую сумму залога, – источник

Прокуратура не будет просить об его аресте
Зеленский провел новые кадровые перестановки в руководстве СБУ

Зеленский провел новые кадровые перестановки в руководстве СБУ

Президент сменил начальника Департамента защиты национальной государственности СБУ
Пропавшую безвести саудовскую принцессу закрыли под домашний арест

Пропавшую безвести саудовскую принцессу закрыли под домашний арест

Дочь короля Сауда собиралась улететь в Швейцарию, но в итоге не смогла уехать
Арахамия попытался оправдать действия «Юзика»

Арахамия попытался оправдать действия «Юзика»

Глава фракции "Слуги народа" считает, что он не услышал ничего плохого на пленках, в которых фигурирует нардеп
Украинский импичмент Трампа: что сказали на слушаниях Александр Виндман и Дженнифер Уильямс?

Украинский импичмент Трампа: что сказали на слушаниях Александр Виндман и…

Слушания при участии Александра Виндмана и Дженнифер Уильямс были крайне полезными и интересными. Демократы получили кучу новой информации, которая в значительной степени подтверждает их нарратив против Дональда Трампа и его окружения.
У берегов Китая произошел взрыв с выбросом радиации

У берегов Китая произошел взрыв с выбросом радиации

Возможно в море произошел взрыв китайской ядерной подводной лодки
Путин пообещал, что Россия не будет ни на кого нападать

Путин пообещал, что Россия не будет ни на кого нападать

Российский лидер сделал громкое заявление
Раскрыта тайна людей с половиной мозга

Раскрыта тайна людей с половиной мозга

Ученые выяснили, как живут люди с удаленной частью мозга.
Apple запустила подписку на Apple Music для магазинов и кафе

Apple запустила подписку на Apple Music для магазинов и кафе

Сервис уже имеет 25 клиентов и планирует расширятся за счет больших компаний.
Львів і Донецьк повинні припинити мовну гойдалку, Черкаси повинні сказати своє слово

Львів і Донецьк повинні припинити мовну гойдалку, Черкаси повинні сказати…

Новий український правопис треба відмінити, бо він несе величезні ризики для України.
Шпионский скандал: в Сербии подтвердили присутствие разведчика РФ на видео

Шпионский скандал: в Сербии подтвердили присутствие разведчика РФ на видео

Власти Сербии подтвердили присутствие разведчика из России.
Туск предостерег от политического преследования Порошенко

Туск предостерег от политического преследования Порошенко

Туск назвал "кассетный скандал" опасным.
Читай также
Последние новости

Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы

Арахамия заявил, что Стефанчук вернет компенсацию за аренду…

Зеркаль: Россия хочет сделать закрытыми слушания в Гааге…

Путин связал взрыв в Северодвинске с испытанием «уникального…

Фиона Хилл: Вмешательство Украины в американские выборы -…

Украина в постмодерне – 14. Война или мир

Конец неолиберализма и возрождение истории

Volkswagen: Скоро только безумцы не выберут электрокар

Ученые впервые погрузили человека в анабиоз

10 вызовов для Украины, которые надо помнить, говоря…

Боевые травмы в результате обстрелов получили 3 военных,…

Под Киевом поезд «Интерсити» сбил человека

Портнов опубликовал приговор суда о признании виновным депутата…

Нетаньяху выдвинули официальные обвинения по трем пунктам

НАБУ открыло уголовное дело против Грицака за госизмену…