Гармонія коштом України. Господь у Конституції

Із волі Верховної Ради факт існування Господа Бога навіть закріплено юридично. У преамбулі Основного Закону сказано: «Верховна Рада України від імені Українського народу …, усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями… Приймає цю Конституцію – Основний Закон України». Панове атеїсти та прихильники багатобожжя мають беззастережно визнати, що Бог є, і що він один, бо так серйозна книжка пише, зветься вона «Конституція України».

Церква знову стала відігравати помітну роль у громадському і політичному житті. Політики та начальство усякого калібру де треба й де не треба згадають у своїх промовах Бога та пхаються на церковні амвони і кафедри, щоб під об’єктивами телекамер зі свічками у руках засвідчити свою боголюбивість. Окремі просунуті священнослужителі, підсміюючись, звуть тих неборак «високоповажними підсвічниками».

Церква витісняє заповідник

Стрімке посилення впливу церкви у суспільстві зумовило й повернення їй храмів, колись забраних радянською владою. Цей процес є правильним і справедливим. Але! Часто у колишніх церквах розміщені музеї, концертні зали, обладнані унікальними органами. Самі споруди храмів являють собою величезної цінності архітектурні та художні пам’ятки, як, наприклад, Софія Київська, Кирилівська церква, Спасо-Преображенський собор у Чернігові, Успенський собор у Харкові, Миколаївський костел Києва і ще сотні інших. Ці споруди є не лише храмами. Вони об’єкти культурного надбання нації. На цю спадщину мають право не тільки християни, але й громадяни інших віровизнань та атеїсти. Обов’язком, місією держави є збереження цього надбання для усіх.

У 1988 році за наполяганням Раїси Горбачової Московському патріархату було передано територію Дальніх печер Києво-Печерської лаври, якими до того опікувався Києво-Печерський історико-культурний та архітектурний заповідник – найбільше і найцінніше музейне об’єднання в Україні. Це був перший у тодішній УРСР акт доброї волі держави щодо повернення Церкві її святинь. У 1990 році було передано і Ближні печери. Таким чином на території заповідника склався паритет – на нижній території господарювали ченці, а на верхній науковці. Втім, Церква отримала право здійснювати богослужіння і у верхній Лаврі: у трапезному храмі Івана Богослова, Успенському соборі, відбудованому коштом платників податків. Тепер вона претендує і на стародавній собор Спаса на Берестові та практично на усі інші приміщення на території заповідника.

За роки радянської влади у лаврські корпуси заселили багато різноманітних організацій. Переважна більшість із них, слід віддати належне, так, чи інакше пов’язані з культурою: музеї, Державна історична бібліотека, Центр культурних досліджень Міністерства культури, факультет кінематографії Інституту театрального мистецтва, Товариство охорони пам’яток, художні майстерні і т.д. Були й «непрофільні» установи: інфекційна лікарня, дитячий садок, гуртожитки, комерційні організації. Але загалом Заповідник виконував і продовжує виконувати своє завдання збереження та вивчення культурної спадщини.

Тим часом розширювався й монастир, потребуючи дедалі більших площ для свого господарювання. На схилах, під якими містяться печери, посадили садки й виноградники, виникли митрополича й намісницька резиденції, готелі, навчальні приміщення духовних шкіл та гуртожитки семінаристів, гаражі, кухні та їдальні. Збільшується чисельність братії. Тому заповіднику доводиться звільняти дедалі більше приміщень.

Третій Рим прагне першості

І от в Україні запанувала нова влада. Якщо у часи правління трьох попередніх президентів держава у протистоянні заповідника і Церкви займала позицію стриманої підтримки священиків, то нині ченці відчувають, що влада цілком на їхньому боці. Навесні було звільнено з посади генерального директора заповідника Сергія Кролівця, який багато років протистояв спробам експансії на музейні площі. У липні Кабінет Міністрів оголосив про намір передати усю територію Лаври Церкві. Це означає, що п’ятьом унікальним музеям доведеться забиратися зі своїх приміщень невідомо куди. Йдеться про: Музей українського декоративно-прикладного мистецтва, Музей історичних коштовностей, Музей мікромініатюр, Музей театрального мистецтва, Музей книги та друкарства. Така ж доля чекає на художні майстерні, Центр культурних досліджень, лікарню…

Демонтаж існуючих музейних експозицій означає фактичне припинення існування цих музеїв. Підтвердженням цього є сумний досвід Музею історії Києва. Коли у 2003 році в нього забрали приміщення центральної експозиції – Кловський палац, то тодішня влада давала кілька обіцянок збудувати спеціально для нього нове приміщення. Натомість до цього дня експонати музею зберігаються у сховищах Українського дому і є недоступними для огляду. Нинішній начальник Головного управляння культури Світлана Зоріна стверджує, що під час переміщення фондів із Кловського палацу зникли десятки дорогих картин, зокрема авторства Івана Світличного та Сергія Шишка.

Як священство ставиться до українського культурного надбання, добре видно на прикладі ситуації ще одного унікального музею-заповіднка – Переяславського. Тут додаткові коментарі зайві.

Ситуація із Лаврським та Переяславським заповідниками свідчить, що стосунки Церкви і держави таки «гармонізувалися», набули симфонічності, про яку повсякчас говорить патріарх Московський. Платити за цю музику доводиться Україні. Нашим культурним надбанням.

Ідея перетворення Києво-Печерської Лаври на такий собі східний «Ватикан» є намаганням ще одним ланцюгом припнути Україну до того, що зветься «русским миром». У ЗМІ вряди-годи з’являються міркування, що патріарх Кирило має далекосяжні наміри посісти водночас із Московською ще й Київську предстоятельську кафедру, що з одного боку ліквідує автономію УПЦ, а з іншого кардинально зміцнить його позиції у боротьбі за першість у православному світі з Константинопольським патріархом. Також це дасть додатковий ресурс у блокуванні поширення католицизму на Схід. Третій Рим прагне стати першим. Як завжди коштом України.

Костянтин Матвієнко, експерт Корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика», для http://www.radiosvoboda.org/

Последние новости
Дубинский ответил на расследование журналистов о его квартирах и авто

Дубинский ответил на расследование журналистов о его квартирах и авто

За последние пять лет Дубинский приобрел 10 новых автомобилей, семь из которых - марки Mercedes
Журналисты нашли у Дубинского 24 квартиры и 17 автомобилей

Журналисты нашли у Дубинского 24 квартиры и 17 автомобилей

Журналисты выяснили, каким имуществом обладает нардеп Александр Дубинский
НАБУ: Задержаны 7 подозреваемых по делу о краже кредита на миллиард

НАБУ: Задержаны 7 подозреваемых по делу о краже кредита на…

Действия задержанных квалифицированы по ч.5 ст.191 УК
Продукты и услуги в Украине подорожают: что и на сколько вырастет в цене

Продукты и услуги в Украине подорожают: что и на сколько…

Значительно вырастет стоимость газа, коммуналки, а также борщового набора
Что Украине показала социология в оккупированном Донбассе

Что Украине показала социология в оккупированном Донбассе

В Украине существует огромное непонимание реалий в ОРДЛО. Виктор Андрусив и Юрий Романенко объясняют, что показала социология Украинского института будущего, проведенная в ОРДЛО
В «Слуге народа» определились с будущим Яременко

В «Слуге народа» определились с будущим Яременко

Он больше не может возглавлять комитет, но должен оставаться членом комитета
Украинцы недовольны ростом цен и тарифов: исследование

Украинцы недовольны ростом цен и тарифов: исследование

Половина граждан Украины отрицательно относятся к новым тарифам и росту цен
До точки невозврата остается две недели, – Пальчевский

До точки невозврата остается две недели, – Пальчевский

Телеведущий отметил, что президент войдет в точку недоверия
Военная прокуратура изъяла из ОП засекреченные документы по Иловайску, — Чумак

Военная прокуратура изъяла из ОП засекреченные документы по Иловайску, —…

Чумак рассказал, как проходит расследование дела об Иловайской трагедии
НАБУ пытается задержать главу правления Раффайзен Банка, — источник

НАБУ пытается задержать главу правления Раффайзен Банка, — источник

Александр Писарук — бывший первый заместитель ныне опальной главы НБУ Валерия Гонтаревой, которая находится в Лондоне
Арахамия рассказал о «стычках» Бухарева с Бакановым

Арахамия рассказал о «стычках» Бухарева с Бакановым

Он также прокомментировал фейк с "выбитым зубом" главы Офиса президента Андрея Богдана
Помпео гордится политикой администрации Трампа в отношении Украины

Помпео гордится политикой администрации Трампа в отношении Украины

А предыдущая администрация США не сделала этого и "предпочла предоставить одеяла"
Дело о бракованных бронежилетах: арестовали генерала Марченко

Дело о бракованных бронежилетах: арестовали генерала Марченко

Взяли под стражу одного из подозреваемых в умышленном приобретении бракованных бронежилетов для украинских военных
«Нафтогаз» добился ареста счетов партнера «Газпрома» в Японии

«Нафтогаз» добился ареста счетов партнера «Газпрома» в Японии

"Нафтогаз" продолжает борьбу с "Газпромом", чтобы добиться возвращения долга
Пальчевский указал на главную ошибку Зеленского

Пальчевский указал на главную ошибку Зеленского

Известный политический эксперт рассказал о стратегическом просчете Владимира Зеленского
Путин может начать Третью мировую войну, – The Telegraph

Путин может начать Третью мировую войну, – The Telegraph

Пренебрежение международным законам может привести к случайной ошибки
​Путин обсудил с Меркель подготовку к встрече в «нормандском формате»

​Путин обсудил с Меркель подготовку к встрече в «нормандском формате»

В Кремле подчеркнули "необходимость закрепления особого статуса Донбасса в законодательстве Украины"
IKEA отказалась открывать производство в Украине: озвучена причина

IKEA отказалась открывать производство в Украине: озвучена причина

IKEA не нашла партнеров для открытия производства во Львовской области: украинские компании не соответствуют стандартам
Украина и Катар договорились про либерализацию авиасообщения

Украина и Катар договорились про либерализацию авиасообщения

Подписание сегодняшнего протокола позволит расширить доступ авиапредприятий обеих стран к рынку авиаперевозок
Зеленский назначил главой Кировоградской области экс-начальника МВД

Зеленский назначил главой Кировоградской области экс-начальника МВД

Соответствующий указ он подписал 8 ноября
Верланов рассказал, в каких случаях ФОПам не нужны кассовые аппараты

Верланов рассказал, в каких случаях ФОПам не нужны кассовые аппараты

Кассовые аппараты не нужны, если оплата происходит банковскими переводами со счета на счет
В Киевском торговом центре рухнул потолок: видео

В Киевском торговом центре рухнул потолок: видео

В результате инцидента никто не пострадал
Стало известно, на сколько «Нафтогаз» увеличит в ноябре цену на газ для населения

Стало известно, на сколько «Нафтогаз» увеличит в ноябре цену на…

"Нафтогаз" повысит в ноябре цену на газ для населения на 14,7%
Пришло время менять политику Украины в отношение ОРДЛО

Пришло время менять политику Украины в отношение ОРДЛО

Новая власть должна отказаться от бессмысленных попыток ценой внешнеполитических компромиссов добиться возврата оккупированных территорий Донбасса в состав Украины в ближайшем будущем
Труба прокомментировал расследование керченского инцидента

Труба прокомментировал расследование керченского инцидента

В ГБР рассказали, что расследований против украинских моряков нет
Пальчевский рассказал, почему украинцы выбрали Зеленского, а не Порошенко

Пальчевский рассказал, почему украинцы выбрали Зеленского, а не Порошенко

Пальчевский назвал причину победы Зеленского над Порошенко в президентской гонке
Назван самый популярный среди украинцев иностранный лидер

Назван самый популярный среди украинцев иностранный лидер

Самый высокий антирейтинг имеет президент РФ Путин
Украинцы вызвали сбой в работе «ПриватБанка»: названа причина

Украинцы вызвали сбой в работе «ПриватБанка»: названа причина

Речь не идет о сбое сервисов
Про мову. Серйозно

Про мову. Серйозно

Єдина можливість радикально позбутись української де-факто двомовності – це репресії, депортації та етнічні чистки.
В Киеве «мажор» влетел в пешеходов, погибла девушка: видео

В Киеве «мажор» влетел в пешеходов, погибла девушка: видео

В результате столкновения двух автомобилей пострадали двое пешеходов
Читай также
Последние новости

Дубинский ответил на расследование журналистов о его квартирах…

Журналисты нашли у Дубинского 24 квартиры и 17…

НАБУ: Задержаны 7 подозреваемых по делу о краже…

Продукты и услуги в Украине подорожают: что и…

Что Украине показала социология в оккупированном Донбассе

В «Слуге народа» определились с будущим Яременко

Украинцы недовольны ростом цен и тарифов: исследование

До точки невозврата остается две недели, – Пальчевский

Военная прокуратура изъяла из ОП засекреченные документы по…

НАБУ пытается задержать главу правления Раффайзен Банка, —…

Арахамия рассказал о «стычках» Бухарева с Бакановым

Помпео гордится политикой администрации Трампа в отношении Украины

Дело о бракованных бронежилетах: арестовали генерала Марченко

«Нафтогаз» добился ареста счетов партнера «Газпрома» в Японии

Пальчевский указал на главную ошибку Зеленского