Військово-морські проблеми України– час прокинутися і подивитися правді в очі!

Україна у біді. У біді вона протягом останніх 4-х років. Однак уряд продовжує грати в гру «якщо не будемо помічати проблеми, може вони зникнуть самі». Тепер гра стає серйозною. Війна на Донбасі не зменшує обертів. Навпаки, протягом останніх тижнів напруга стала ще більшою. Не важливо, які красиві слова використовує Об’єднаний штаб штаб, кажучи, що ситуація під контролем. Коли протягом одного дня відбувається 45 і більше нападів, солдати продовжують вмирати і отримувати поранення – це прямо протилежно поняттю «під контролем». По факту, у цій сухопутній війні Росія бере ініціативу у свої руки і атакує там і де хоче. Зараз напруга переміщається на морські території. Росія захопила Азовське море без всякого опору і зараз активно просувається у Чорне море. Основна мета – повністю перекрити морські торгові шляхи в Україну. Це вже наполовину їй вдалося зі «смертю» Маріуполя. Зараз ми не маємо можливості робити що-небудь на морі. Ігнорування потреб флоту вже стало очевидним всьому світові, і Росія знає про це, і, напевно, спланувала це заздалегідь.

Зараз не час судити, хто винен, що допустили таку ситуацію. Покарання і відставки будуть потім. Це кінець руйнівного процесу «навмисного ігнорування» потреб військово-морського флоту, склад якого готували протягом принаймні 10 років. Уряд має визнати, що його оборонна політика провалилася. Вона не працює вже зараз і не запрацює в майбутньому. Вона була занадто вузьконаправленою і надто залежала від людей, які не були здатні впоратися з масштабністю завдання. Коли країна знаходиться у стані війни, визнання того факту, що щось не вийшло, не є злочином. Злочином буде відсутність дій для виправлення становища.

Так що ж робити? Сувора реальність така, що сьогодні Росія бере ініціативу в свої руки і знаходиться на крок попереду. Мінський процес дав запас часу, але не більше. Втрати неухильно зростають. Залежність від ЄС в особі Німеччини і Франції, можливо, дала трохи часу, але також принесла небезпечне загальнонаціональне самозаспокоєння. Уряд наївно покладав надії і очікував більшого від іноземної підтримки. Членство в НАТО залишається нездійсненною мрією, і НАТО навряд чи осідлає білого коня, щоб врятувати країну. Зараз стало очевидним, що дорогоцінний час було витрачено на нереалістичні мрії, поширення серед населення дивних ідей, приміром, що країна на 90% готова до вступу в НАТО, і на крики про реформи, які є не більше, ніж звичайним грамотним адмініструванням.

Зараз необхідні як внутрішні, так і зовнішні дії, щоб виграти час на переозброєння та переоснащення флоту. Варіантів мало і вони також можуть бути провальними. Досить імовірно, що доведеться піти на додаткові поступки Росії. Уряд має мало стратегічних варіантів на зовнішньому міжнародному рівні, якщо такі взагалі є. Йому необхідно вжити якомога більше заходів, і сподіватися, що який-небудь з них дасть позитивний результат:

 • Перше – дипломатичний підхід. Уряд повинен активізувати всіх послів, щоб переконати уряди країн перебування в необхідності чинити тиск на Росію, щоб та відступила. Серйозна політична енергія повинна бути направлена на ті країни, які мають тісні економічні зв’язки з Росією, такі як Індія. Наші Міністри повинні їхати особисто і позначати серйозність ситуації. Офіційні та відкриті скарги повинні бути направлені в усі організації, в яких перебуває Росія. Вони повинні бути відіслані в ООН, СОТ, ОБСЄ і в спільні підприємства, пов’язані з Чорним морем. Росія повинна відчути дипломатичне напруження.
 • Друге – робота безпосередньо з США і ЄС, спрямована на посилення санкцій і риторики. Піар-кампанія повинна бути масовою і безжальною.
 • Третє – закликати США та інші держави з потужними військово-морськими силами надати судна і зброю на умовах довгострокового кредиту. Запит повинен надходити від президента і прем’єр-міністра. Чиновники меншого рангу не можуть вступати в такі серйозні переговори. Пріоритет слід віддавати швидкохідним суднам, які можуть бути використані для патрулювання, здійснення атак, виявлення і знищення морських мін, проведення десантних операцій.
 • Четверте – прямий заклик президента до НАТО щодо постійної присутності військово-морських сил НАТО для збереження морських шляхів до Одеси відкритими. Можуть знадобитися поступки в частині надання США та іншим країнам права на довгострокове базування військово-морських сил.
 • П’яте – просувати спільний проект з США, щоб отримувати об’єктивну картину ситуації на морі.
 • Шосте – зробити крок до протистояння в юридичному полі. Необхідно використовувати всі, навіть найменші, правові переваги.
 • Останнє і найнеприємніше – вимагати проведення «Мінську-3», який було би присвячено військово-морським питанням, щоб виграти час. Можливо доведеться відновити водопостачання Криму, однак це сильний козир і його потрібно викладати на стіл в останню чергу.

На внутрішньому рівні уряд має тепер виправити ситуацію з ігноруванням потреб військово-морського флоту, яка мала місце роками, і підготувати країну до можливої майбутньої війни на морський арені:

 • Перше – визначити чітку стратегію розвитку військово-морського флоту в РНБО і дати відповідне розпорядження Міністерству оборони. Обидві організації виявилися нездатні до стратегічного мислення щодо цього питання і потребують прямих вказівок.
 • Друге – перервати відпустку і зробити екстрене скликання Ради. Країна повинна побачити, що до цього питання ставляться з усією серйозністю. Рада повинна дати українському народові інформацію про те, які кроки, на думку законодавців, необхідно зробити щодо двосторонньої угоди 2003 року з Росією з питань Азовського моря, і яких правових та інших заходів необхідно вжити, щоб відновити контроль над територіальними водами України відповідно до Конвенції ООН з морського права. Демократія передбачає саме такі дії. Також це буде сигналом для Росії, що правила гри змінюються.
 • Третє – уряд повинен чітко пояснити українському народу важливість морської торгівлі і морського шельфу для ВВП країни, і чому це питання стоїть так гостро.
 • Четверте – створити організацію з управління військовою ситуацією, в яку увійдуть кращі уми країни. При веденні цієї війни необхідно щодня обмірковувати дії і кроки, а не видавати епізодичні реакції один раз на два тижні.
 • П’яте — створити об’єднаний штаб з морських питань і питань берегової лінії, такий же, як і по проблемі Донбасу. Об’єднаний штаб з проблеми Донбасу не може справлятися з обома цими завданнями. У разі ескалації ситуації на одній з ділянок, він буде перевантажений і провал буде на обох лініях фронту. Слід виділити військові сили для прибережного об’єднаного штабу на випадок розвитку конфлікту. До нього повинні увійти сили з усіх трьох служб і ССО. Серйозний командир повинен бути обраний на основі зважених суджень політиків. Це нові правила гри і потрібне нове, більш жорстке, мислення. Командир повинен буде виробити варіанти того, що він буде робити для вирішення проблеми, у разі, якщо Росія не здасться. Необхідно шукати нові підходи, які будуть передбачати залучення військово-повітряних сил, ССО, «морських котиків».
 • Шосте – витиснути з національного бюджету кошти в великому розмірі на військово-морський флот. Усі судна в країні, які можуть бути використані для потреб військово-морського флоту, повинні бути здані в експлуатацію. Оборонно-промисловому комплексу та військово-морським верфям має бути доручено озброїти їх по максимуму всім необхідним. Найголовніше на сьогодні – цифри, а не розміри або якість. Росія повинна стикнутися із зовсім іншим рівнем опору.
 • Сьоме – переглянути більш широкі плани і провести необхідний аналіз на випадок непередбачених обставин у контексті того, що робити з ситуацією з Росією, якщо тиск буде залишатися на тому ж рівні або посилюватися. Ще більші втрати для держави не повинні залишитися безкарними.
 • Останнє, але не менш важливе – необхідно негайно доставити з США до України два судна берегової охорони. Екіпажі повинні вилетіти вже зараз, щоб привести їх до України через кілька днів.

Країну було доведено до нинішньої кризи високоякісною стратегією Росії. Але це було передбачено і військово-морським флотом, і експертами. Їх слова були проігноровані чиновниками і урядом. Росія своєю позицією показує, що не прийме всерйоз ніякі вмовляння, і тільки кораблі НАТО, які стануть на її шляху, зможуть стати приводом для зміни ситуації. Вона може навіть проігнорувати реальну загрозу застосування військової сили з боку України. Заручитися підтримкою НАТО допоможе правильне ведення дипломатії в штаб-квартирі НАТО і в столицях країн-членів НАТО, а не піар-кампанії повні маячні, які проводилися до цього. Навіть цього може виявитися недостатньо, і Україні, можливо, доведеться захищати свої морські території. Час не на боці України, пізно відновлювати обороноздатність військово-морського флоту. Зараз необхідні реальні дії.

Автор  є експертом Українського інституту майбутнього з питань безпеки

Англомовна версія статті вперше була опублікована в Kyiv Post

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Опубликован график проверок бизнеса на 2020 год

Опубликован график проверок бизнеса на 2020 год

Комплексная проверка коснется 32 тысяч предприятий
Facebook готовит большое обновление

Facebook готовит большое обновление

Facebook начал тестирование темного режима.
Создан чехол для смартфона из «человеческой» кожи, реагирующий на прикосновения

Создан чехол для смартфона из «человеческой» кожи, реагирующий на прикосновения

Ученые создали чехол для гаджетов из искусственной кожи
Евробляхи не выпускают из Украины: требуют оплатить штрафы

Евробляхи не выпускают из Украины: требуют оплатить штрафы

Отсрочку штрафов применяют не ко всем.
Джаред Лето пытался сорвать выход фильма «Джокер»

Джаред Лето пытался сорвать выход фильма «Джокер»

Он просил влиятельных людей Голливуда остановить производство киноленты
Трамп пригрозил Ирану мощным ударом, если Тегеран сделает «некоторые вещи»

Трамп пригрозил Ирану мощным ударом, если Тегеран сделает «некоторые вещи»

США готовы жестко ответить Ирану в случае необходимости, заявил Трамп.
Слухи о смоге над Украиной безосновательны – метеорологи

Слухи о смоге над Украиной безосновательны – метеорологи

Метеорологи подчеркивают, что высокие концентрации оксида углерода в городах Украины не зафиксированы.
Рябошапка отреагировал на слухи о давлении Зеленского

Рябошапка отреагировал на слухи о давлении Зеленского

Он отрицает давление президента на работу его ведомства
США готовы применить войска против Турции — Помпео

США готовы применить войска против Турции — Помпео

США оставляют за собой возможность задействовать силовые рычаги, заявил Помпео.
Найден легендарный «золотой город» Эльдорадо

Найден легендарный «золотой город» Эльдорадо

В горах Колумбии нашли затерянный город, о котором слагают легенды
Аэропорт «Киев» отменил несколько рейсов из-за тумана

Аэропорт «Киев» отменил несколько рейсов из-за тумана

Густой туман стал причиной отмены рейсов в аэропорту "Киев".
Новая зарядка от Xiaomi Super Charge Turbo зарядит телефон за 15-20 минут

Новая зарядка от Xiaomi Super Charge Turbo зарядит телефон за…

Xiaomi готовится представить мощнейшее зарядное устройство для смартфонов Super Charge Turbo
Цукерберг обвинил Россию и Китай во вмешательстве в предстоящие выборы в США

Цукерберг обвинил Россию и Китай во вмешательстве в предстоящие выборы…

Facebook готов противостоять попыткам иностранного вмешательства в выборы в США, заявил Цукерберг.
Майк Помпео похвастался работой США в Украине

Майк Помпео похвастался работой США в Украине

США работает над уменьшением уровня коррупции в Украине и помогает в борьбе против российской агрессии
Найден способ увеличить продолжительность жизни

Найден способ увеличить продолжительность жизни

Удлинение теломер может значительно увеличить продолжительность жизни.
Эксперты объяснили, чего ждать от верификации субсидий

Эксперты объяснили, чего ждать от верификации субсидий

Специалисты прокомментировали принятый Закон о верификации и мониторинге госвыплат
Пентагон готовится экстренно выводить войска из Афганистана

Пентагон готовится экстренно выводить войска из Афганистана

Из Белого дома директива о выводе сил из Афганистана не поступала.
Путин назвал Макрону условия для встречи в «нормандском формате»

Путин назвал Макрону условия для встречи в «нормандском формате»

Путин и Макрон отметили, что Минские соглашения являются безальтернативным планом для разрешения конфликта на Донбассе.
У Зеленского предложили сажать чиновников за отключение воды и тепла

У Зеленского предложили сажать чиновников за отключение воды и тепла

Данный законопроект зарегистрирован в Верховной Раде
Древнейшее в мире сокровище нашли на окраине Абу-Даби

Древнейшее в мире сокровище нашли на окраине Абу-Даби

В Абу-Даби нашли древнейшую в мире жемчужину, которой насчитывается почти восемь тысяч лет
Украинцы высказались об открытии рынка земли: инфографика

Украинцы высказались об открытии рынка земли: инфографика

Стали известны результаты опроса украинцев об отмене права на продажу земель
Xiaomi вышла на рынок с ноутбуком Mi Notebook Pro 15.6 Enhanced Edition

Xiaomi вышла на рынок с ноутбуком Mi Notebook Pro 15.6…

Китайский производитель объявил о выпуске ноутбука с улучшенными характеристиками
Зеленский отдал Чумаку все документы по Майдану и Иловайску

Зеленский отдал Чумаку все документы по Майдану и Иловайску

После заявления президента Украины прокуратурой были изъяты протоколы времен Майдана и Иловайской трагедии
В Украине назвали самую быстрорастущую отрасль

В Украине назвали самую быстрорастущую отрасль

Самой динамичной отраслью в Украине оказалась строительная
Стильный образ Елены Зеленской в Японии покорил Instagram

Стильный образ Елены Зеленской в Японии покорил Instagram

Елена Зеленская вместе с мужем примет участие в церемонии интронизации Императора Японии Нарухито.
США рассекретили местоположение всех подлодок России

США рассекретили местоположение всех подлодок России

Американские спутники узнали, где находятся подводные лодки Российской Федерации
У Рабошапки анонсировали «зачистку» двух сотен прокуроров

У Рабошапки анонсировали «зачистку» двух сотен прокуроров

Уволены будут те, что не подал заявление о прохождении аттестации
Число желающих получить субсидии резко возросло

Число желающих получить субсидии резко возросло

В прошлом месяце получателей субсидий на оплату коммуналки стало больше
У Вакарчука раскритиковали закон Зеленского о снятии неприкосновенности

У Вакарчука раскритиковали закон Зеленского о снятии неприкосновенности

В "Голосе" законопроект об отмене депутатской неприкосновенности назвали "профанацией"
Учёные заглянули в «загробную жизнь»

Учёные заглянули в «загробную жизнь»

Американские исследователи выяснили, что после смерти люди продолжают чувствовать окружающий мир
Читай также