Вибори на окупованому Донбасі: Кого і що мають обирати?

Вибори на окупованому Донбасі: Кого і що мають обирати?

Нормандський формат та Мінський процес – це різні напрямки врегулювання спричиненого російською агресією конфлікту на сході України. Втім, вони мають спільний знаменник: вибори на неконтрольованих Києвом територіях та узаконення так званого «особливого статусу».

І саме вибори зазвичай подаються, як головний чинник вирішення військового конфлікту. Проте, в більшості випадків ні громадяни України, ні ЗМІ, ні «активні діячі» (крикуни) навіть не розуміють: про що, власне, йдеться, коли мова заходить про вибори в ОРДЛО?

Відсутність відповіді на це питання дає можливості для різного роду політичних маніпуляцій та зведення проблеми тільки до однієї, буцімто єдино важливої складової врегулювання – виборів. Не заглиблюючись у суть питання виборів соціологічні компанії проводять загальні опитування, які показують домінування однієї позиції. Наприклад, за даними Центру Разумкова 50,6% громадян України виступають проти виборів на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей до моменту повернення повного контролю Києва над ними. Підтримують проведення виборів на цих територіях 23,9% респондентів. Не підтримують ідею економічної блокади – 36%.

На нашу думку, питання формату проводити чи не проводити вибори, занадто спрощують проблему. На порядок денний має виноситися ряд питань, а саме: Про які вибори йдеться? До яких органів влади? Що таке особливий статус? Яке його наповнення?

Спробуємо розібратись.

Наразі справжні бої в переговорних процесах навколо вирішення конфлікту на сході йдуть не довкола питання про те, проводити там вибори чи ні, і, якщо проводити – то коли: до встановлення контролю Україна над кордоном, чи – після. Боротьба йде за форму самих виборів. Тобто – до яких органів влади будуть проводитись вибори.

Українська сторона відстоює проведення виборів на базі положень розпочатої реформи децентралізації. Не даремно Президент України за будь-якої нагоди згадує дану реформу і акцентує на ній увагу. Тобто, Україна пропонує провести вибори до представницьких органів місцевого самоврядування на базі об’єднаних територіальних громад, яким надані великі повноваження, в тому числі – фінансові та адміністративні. Вибори до Луганської і Донецької обласної ради, а також по мажоритарних округах до Верховної Ради України, Президентом України та представниками в переговорному процесі тримаються як ключові розмінні позиції в питанні контролю кордонів. Тобто, вибори до Луганської і Донецької обласної ради, а також по мажоритарних округах до Верховної Ради України може відбутись після контролю кордонів українською стороною, а вибори до місцевих рад на базі реформи децентралізації є основою для переговорів щодо так званого «контролю кордонів на наступний день», що було озвучено під час останньої зустрічі в Нормандському форматі. Але в цьому моменті і є пастка, оскільки вибори до обласних рад без контролю за кордонами – ризикують перетворитися на рейдерське захоплення ще не окупованих територій. Тому без контролю за кордоном – українська позиція втрачає смисл.

Позиція РФ і підконтрольних їй бойовиків в образі терористичних «ЛНР та ДНР» суттєво відрізняється. Вони наполягають на «особливому статусі» і виборах вже під цей статус. Розуміння того, що собою являє цей «особливий статус», у більшості громадян країни (та і політиків, разом з аналітиками), просто відсутнє. Втім, таке розуміння є в окремої групи депутатів від «Опозиційного блоку». Ці народні депутати ще навесні поточного року внесли до Парламенту України Проект Закону про особливості управління окремими територіями Донецької та Луганської областей (№ 4297 від 24.03.2016). Саме цей законопроект дуже близький до позиції РФ і підконтрольних їй бойовиків.

Даним законопроектом, зокрема, пропонується утворити на окремих територіях Донецької та Луганської областей, на яких тимчасово не здійснюються або здійснюються не в повному обсязі повноваження органів державної влади України, Міжобласне Територіальне об’єднання Донбас (далі – МТО Донбас).

Передбачається, що МТО Донбас матиме статус міжобласного об’єднання з самостійною системою державного управління на принципах децентралізації та широких повноважень органів місцевого самоврядування.

Законопроектом, зокрема, пропонується:

створення вищого представницького органу влади в МТО Донбас – Представницького Зібрання МТО Донбас, яке здійснюватиме представницькі, нормотворчі, контрольні функції; визначення порядку його формування, компетенції та повноважень;

створення виконавчого органу влади в МТО Донбас – Виконавчого Комітету МТО Донбас для здійснення виконавчих функцій; визначення порядку його формування, компетенції та повноважень;

запровадження особливого порядку місцевого самоврядування на території МТО Донбас.

Згідно з законопроектом, органи влади та місцевого самоврядування МТО Донбас у межах своїх повноважень і повноважень, делегованих органами місцевого самоврядування нижчого рівня, ухвалюють рішення про утворення, структуру, чисельність загонів народної міліції з охорони громадського порядку МТО Донбас і координують їх діяльність; розглядають питання про надання згоди на призначення керівників органів внутрішніх справ, служби безпеки та прокуратури МТО Донбас.

Тому, слід розуміти, що основна боротьба йде не довкола питання проведення чи не проведення виборів і надання «особливого статусу», а довкола питання формату виборів і представницьких органів, до яких ці вибори мають бути проведені.

Дуже схоже, що і наші європейські партнери по переговорах з врегулювання не надто чітко усвідомлюють різницю в баченні виборів між українською та російською сторонами. Для них важливий сам факт проведення виборів. Можливо, саме відсутність консенсусу в питанні про те, до яких органів мають бути проведені вибори, стала причиною того, що на останній зустрічі глав держав (Нормандський формат) у Берліні не було підписано ніяких документів.

Разом з цим, ситуація розвивається так, що дискусія щодо формату виборів необхідна всередині України. Тиск Заходу щодо виборів, і можливі поступки Росії можуть поставити владу в умови, коли неочікувана пропозиція щодо того в які органи і яким чином будуть проведені вибори – різко відкинеться українським суспільством.

Последние новости
У Путина объяснили, почему Керченский мост не помог снизить цены в Крыму

У Путина объяснили, почему Керченский мост не помог снизить цены…

В России рассказали, почему в Крыму высокие цены на продукты
Кабмин упростил назначение субсидий некоторым категориям

Кабмин упростил назначение субсидий некоторым категориям

Кабинет министров назначил категории, которые смогут получить жилищные субсидии по упрощенной схеме.
Пальчевский жестко прошелся по окружению Зеленского

Пальчевский жестко прошелся по окружению Зеленского

Андрей Пальчевский рассказал, почему команда Владимира Зеленского негативно влияет на его рейтинги
На Марсе обнаружили следы гигантских соленых озер

На Марсе обнаружили следы гигантских соленых озер

Марсоход NASA нашел на Марсе остатки соленых озер, похожих на земные
НАПК получило временного главу

НАПК получило временного главу

Кабмин назначил экс-депутата от БПП временным главой НАПК
Украина переходит на зимнее время: куда переводить стрелки

Украина переходит на зимнее время: куда переводить стрелки

Украинцам напомнили про переход на зимнее время
Кабмин запустит программу развития Карпат до 2022 года

Кабмин запустит программу развития Карпат до 2022 года

Кабинет министров утвердил государственную программу развития Карпатского региона
Самые фантастические создания, живущие рядом с человеком: фото

Самые фантастические создания, живущие рядом с человеком: фото

Животные внеземного происхождения, которые живут рядом с нами и не перестают удивлять научный мир
Кулеба объяснил, зачем украинцам двойное гражданство

Кулеба объяснил, зачем украинцам двойное гражданство

Вице-премьер-министр Украины считает мировой опыт двойного гражданства полезным для Украины
Эксперт назвал главные причины ДТП на дорогах Украины

Эксперт назвал главные причины ДТП на дорогах Украины

Автоюрист озвучил ужасающую статистику смертности в дорожно-транспортных происшествиях и основные причины их возникновения.
Кабмин уволил двоих и назначил пятерых губернаторов

Кабмин уволил двоих и назначил пятерых губернаторов

Кабинет министров Украины согласовал назначение пятерых глав ОГА и увольнение двух глав ОГА
Финансовый комитет Рады «забыл» об общественном контроле

Финансовый комитет Рады «забыл» об общественном контроле

При комитете ВР не сформировали Громадскую Раду
Кабмин передал Госстат Дубилету

Кабмин передал Госстат Дубилету

Кабинет министров Украины переподчинил Государственную службу статистики
Милованов сообщил, чего США ждут от Украины

Милованов сообщил, чего США ждут от Украины

Тимофей Милованов прибил из США и рассказал, какие ожидания там предъявляют к украинской власти. 
Прогноз погоды на неделю преподнес украинцам приятный сюрприз

Прогноз погоды на неделю преподнес украинцам приятный сюрприз

Синоптики прогнозируют продолжение "бабьего лета"
Некоторые украинцы заметили необычный значок в смартфонах: что это

Некоторые украинцы заметили необычный значок в смартфонах: что это

Новый символ означает более высокую скорость интернета - 4G+
Бизнес в смартфоне: что подписал Зеленский и какие новые правила ждут  ФЛП

Бизнес в смартфоне: что подписал Зеленский и какие новые правила…

Новые законы предусматривают введение в сфере торговли и услуг программных регистраторов расчетных операций (PPO), электронных чеков и кэшбека покупателям
Аслунд заявил, что Путин и Зеленский не договорятся по Донбассу из-за Трампа

Аслунд заявил, что Путин и Зеленский не договорятся по Донбассу…

Это связано со скандалом вокруг телефонного разговора президентов Украины и США и угрозой импичмента Дональда Трампа
Ученые выяснили, что скрывалось на дне древнего метеоритного кратера

Ученые выяснили, что скрывалось на дне древнего метеоритного кратера

Специалисты узнали, кто обитает в самом большом кратере Европы
Украинцам трижды повысят пенсии

Украинцам трижды повысят пенсии

Украинским пенсионерам в ближайший год следует ожидать несколько повышений выплат
Главарь «ДНР» Пушилин получил от Путина последнее предупреждение

Главарь «ДНР» Пушилин получил от Путина последнее предупреждение

Делегация из Москвы поставила главаря «ДНР» перед фактом
Назначенный Зеленским глава Киевской ОГА отработал 100 дней и подал в отставку

Назначенный Зеленским глава Киевской ОГА отработал 100 дней и подал…

Об этом он написал в своем Фейсбуке
Симптомы хронической усталости, которые нельзя игнорировать

Симптомы хронической усталости, которые нельзя игнорировать

Мышечные боли, проблемы с памятью, плохой сон и даже тошнота - все это может быть проявлениями синдрома хронической усталости
Корабль США Ocean Freedom с украинскими катерами на борту вошел в Черное море

Корабль США Ocean Freedom с украинскими катерами на борту вошел…

В Черное море вошел американский корабль с подаренными ВМС Украины катерами
Синоптики сообщили, когда закончится «бабье лето»

Синоптики сообщили, когда закончится «бабье лето»

Погода в Украине пока еще порадует аномальным октябрем, но не долго
Пенсионный фонд понизил показатель средней зарплаты для пенсии

Пенсионный фонд понизил показатель средней зарплаты для пенсии

Пенсионный фонд снизил показатель средней зарплаты для пенсии за август
Странный гигантский кокон нашли в глубинах океана

Странный гигантский кокон нашли в глубинах океана

Дайверы увидели огромный пузырь, просветили его фонариками и засняли на видео
НБУ очистит банки от неработающих кредитов

НБУ очистит банки от неработающих кредитов

НБУ и Всемирный банк обсудили очистку банков Украины от неработающих кредитов
Кулеба назвал три шага для победы над Путиным

Кулеба назвал три шага для победы над Путиным

Российский президент приедет в Украину и склонит голову перед монументом героям АТО
Автобус с украинцами разбился в Венгрии, 10 человек пострадали

Автобус с украинцами разбился в Венгрии, 10 человек пострадали

В Венгрии микроавтобус с украинцами врезался в дерево, пострадали 10 человек
Читай также