Революційна передвиборча кампанія Зеленського

Передвиборча кампанія Володимира Зеленського - це абсолютно революційна річ

Революційна передвиборча кампанія Зеленського

Результати першого туру виборів породили в Україні цілу низку коментарів на кшталт «сконструйована реальність», «віртуальний кандидат» і т.п. відсилаючись до того, що образ Володимира Зеленського, як політика є  цілковито сконструйованим і люди голосували не за реальну людину, а за створений в серіалі персонаж.

Варто відразу ж погодитись, що тези про сконструйованість і віртуальність засадничо є правильними, однак в цьому насправді немає чогось принципово нового для української політики. В дійсності, будь-який образ публічної людини, особливо політика, завжди є в якійсь мірі сконструйованим і віртуальним, навіть в тих випадках, коли мова йде про вже відомого політика, який встиг проявити себе справами, а тим більше, коли це так зване нове обличчя. Саме для цього слугують політтехнологи.

Виступи на ток шоу, відеозверненння, інтерв’ю, дописи на фейсбуці і будь-яка публічна активність – це все конструювання образу. Дуже часто цей образ не має нічого спільного з реальною людиною. Наприклад В. Януковичу створювали образ «крепкого хозяйственника», яким він насправді не був. Багато виборців проголосували за нього з думкою, що він, на відміну від В. Ющенка, перестане займатись непотрібною (як їм здавалось) гуманітарною політикою, а наведе нарешті лад в економіці. Як відомо цього не трапилось, навіть більше – гуманітарною політикою він займався не менше свого попередника. В. Колєсніченко і Д. Ківалов зі своїм мовним законом, та Д. Табачник зі своєю історичною політикою частіше ставали об’єктами новин в той час ніж «економічні» міністри. Тому в політиці реальна людина і її віртуальний образ це, як правило, речі дуже різні, іноді – не дуже. Особливість В. Зеленсього в тому, що в його випадку людина і образ мають різні прізвища.

От що дійсно в його кампанії нового, і це абсолютно революційна річ, так це спосіб подачі інформації. Якщо традиційно політики формують свій образ словесно (коментуючи певні події, пропонуючи альтернативні політичні рішення і т.п), то В. Зеленський усе це візуалізував. Його серіал виконав ту роль, яку зазвичай в політиці виконують промови, дебати, публічне декларування своєї позиції, критика опонентів з трибуни Верховної Ради і ін. Тільки серіал зробив це в рази ефективніше. Подібно до того, як екранізація роману є доступнішою і легшою ніж сам роман, документальний фільм є цікавішим і легше сприймається за наукову книгу, а навчальні відеоматеріали для дітей є доступнішими ніж підручник, так серіал «Слуга народу» є доступнішим та цікавішим способом конструювання образу, ніж традиційні політичні технології спілкування з виборцем. Замість того, щоб брати участь в політичних ток шоу,  які вже всім набридли і викликають моральну відразу, В. Зеленський виклав свою «програму» у вигляді цікавого (не для всіх, звичайно, але для дуже багатьох), відпочинкового фільму, поєднавши цим політичні медитації з розвагою. Перефразовуючи педагогічний термін – це була «агітація в ігровій формі». Це цікаво, динамічно, емоційно, працює як слухова, так і зорова пам’ять, в результаті – матеріал засвоюється краще, особливо для тих, хто не любить читати. Тому, коли кажуть, що у В. Зеленського немає програми і він не робить ніяких обіцянок, то це правильно тільки в традиційному розумінні. Для його виборців серіал – це і є програма, точніше її екранізація. Звичайно ж вони розуміють, що він не розстрілюватиме Верховну Раду і тим більше не їздитиме на роботу на велосипеді, однак дії Голобородька на екрані – це послання виборцю від В. Зеленського «ось як треба робити». І те, що відбувається в серіалі є візуальним втіленням мрій і бажань дуже багатьох. Це те, що вони хотіли б бачити в реальності, тільки більшість кандидатів розповідають, а В. Зеленський демонструє.  Крім того, замість того, щоб знімати традиційні агітаційні ролики і стомлювати людей напруженим обличчям, він викладає невимушені звернення, зняті на телефон, так ніби він робить це по дорозі на роботу. Це дійсно є новим кроком у виборчій агітації і без сумніву увійде в підручники політології.

Однак в іншому його кампанія спирається на традиційні політичні технології. Соціологи опитуючи виборців складають своєрідну ієрархію соціальних запитів: які проблеми цікавлять людей найбільше, розмови про що їх стомлюють, а про що цікавлять, чого люди бояться і т.д. На основі цього політтехнолог складає програму та пише промови для кандидата. У випадку В. Зеленського – сценарій. Саме на основі соціологічних даних, а не душевних поривань кандидата. Так в Україні робиться політика. Тому, в цьому його кампанія мало чим відрізняється від звичних українських політичних практик. Єдина принципова відмінність – спосіб подачі інформації, а саме візуалізація. Щоб за образом роздивитись реальну людину, достатньо подивитись його продукцію до початку його виборчої кампанії, тобто до виходу першого сезону серіалу. А вона переповнена глузуванням з усього українського і навряд чи це є добрим сигналом.

Формуючи передвиборну риторику, треба все добре прорахувати, щоб догодити максимальній кількості виборців. Тому політтехнологи намагаються уникати тем, які подобаються одним, однак відлякують інших. Звичайно ж, так балансувати виходить далеко не завжди, то ж часто доводиться обирати опорний електорат. У випадку В. Зеленського це: а) виборці, які не мають відверто проросійських поглядів, однак яким імпонує «угодівська» риторика щодо Росії («договоримся по середине»); б) люди, розчаровані недостатністю реформ. В значній мірі ці категорії накладаються одна на одну.

Однак особливо цікавою категорією є ті, що розчарувались, оскільки таких найбільше. Проблема українського суспільства в тому, що після Революції Гідності більшість очікувала політиків абсолютно нової якості, але не вимагала змін від себе. Тому чинного президента порівнювали з уявленим ідеалом. Як завжди буває в таких випадках розчарування настало дуже швидко, адже з ідеалом конкурувати неможливо.

Насправді це ознака політичного інфантилізму українців, оскільки владу завжди потрібно порівнювати з суспільством. Коли кажуть, що мало відбулося змін в політиці, варто поставити собі питання «а які зміни відбулися в суспільстві?» Чи люди почали прибирати за своїми собаками за останні п’ять років? Чи перестали викидати недопалки на тротуар? Чи перестали брати і давати хабарі? Чи почали більше читати? Чи почали декларувати  всі свої доходи і платити з них податки і т.п?

Якщо ми пройдемось по таких питаннях, то виявимо, що ті, хто буцімто так розчарувався відсутністю змін, насправді самі за п’ять років зовсім не змінились. І в них, як завжди буде багато виправдань чому не змінились вони, однак вони хочуть, щоб реальність довкола них змінювалась. І виправдання при цьому не приймаються. Пояснень може бути два: або українці досконалі з самого початку, або мають завищені очікування від влади і водночас не люблять критично оцінювати самих себе. Перший варіант приємніший, але це самодурство. Другий варіант пророкує нові розчарування. Звичайно «обмануті» не відчуватимуть своєї відповідальності за зроблений вибір, а знову плекатимуть праведний гнів і нові розчарування.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Зубы гигантского монстра возрастом 25 миллионов лет нашли на пляже Австралии

Зубы гигантского монстра возрастом 25 миллионов лет нашли на пляже…

Древняя акула питалась доисторическими китами огромных размеров
«Никаких штампов»: Сивохо озвучил пять шагов навстречу Донбассу

«Никаких штампов»: Сивохо озвучил пять шагов навстречу Донбассу

Советник секретаря СНБО по реинтеграции и восстановлению Донбасса назвал пять первоочередных мер, которые помогут реинтегрировать Донбасс
Пенсии поднимут в два этапа: сколько будут получат украинцы

Пенсии поднимут в два этапа: сколько будут получат украинцы

Повышение будет в июле и декабре
Белый дом мог соврать о первом разговоре Трампа с Зеленским

Белый дом мог соврать о первом разговоре Трампа с Зеленским

В сообщении Белого дома и тексте стенограммы выявлены несоответствия
Зеленский разрешил штрафовать за перевозку детей без автокресла

Зеленский разрешил штрафовать за перевозку детей без автокресла

Президент Украины подписал закон, предусматривающий наказание за перевозку детей без специального кресла
«Истерика»: Бахматюк ответил на обвинения в задолженности 30 миллиардов

«Истерика»: Бахматюк ответил на обвинения в задолженности 30 миллиардов

Бывший собственник VAB Банка Олег Бахматюк не считает себя должником ни государства, ни НБУ
Жена Шумахера впервые за долгое время рассказала о состоянии гонщика

Жена Шумахера впервые за долгое время рассказала о состоянии гонщика

Она заявила, что ее супруг находится в надежных руках
Трамп «запугивал» экс-посла США в Украине Йованович, — Шифф

Трамп «запугивал» экс-посла США в Украине Йованович, — Шифф

Шифф уверен в том, что Трамп пытается запугать людей, которые должны дать показания против него
Разумков озвучил сроки принятия закона об особом статусе Донбасса

Разумков озвучил сроки принятия закона об особом статусе Донбасса

Спикер ВР сообщил, когда будет принят закон, согласно которому Донбасс получит особый статус
РЖД не будут ездить в аннексированный Крым: названа причина

РЖД не будут ездить в аннексированный Крым: названа причина

В Минтрансе России назвали частную фирму-посредника, через которую будут осуществляться ж-д перевозки в аннексированный Крым
Суд присяжных признал виновным соратника Трампа по всем пунктам обвинения

Суд присяжных признал виновным соратника Трампа по всем пунктам обвинения

Присяжные признали экс-советника Трампа Роджера Стоуна виновным по семи пунктам обвинений
Названа причина ухода Верещук с должности представителя Кабмина в Раде

Названа причина ухода Верещук с должности представителя Кабмина в Раде

Представителем Кабмина в парламенте вместо нее может стала депутат от "Слуги народа" Елена Шуляк
Путин решил вернуть захваченные корабли ВМС Украины перед нормандской встречей

Путин решил вернуть захваченные корабли ВМС Украины перед нормандской встречей

Россия согласилась вернуть захваченные корабли ВМС Украины в преддверии нормандского саммита
Xiaomi выпустят дешевые смартфоны с 5G

Xiaomi выпустят дешевые смартфоны с 5G

Выйдут на рынок смартфоны в первой половине 2020 года
Йованович рассказала о своем потрясении и страхе после слов Трампа

Йованович рассказала о своем потрясении и страхе после слов Трампа

Йованович описала свое состояния после потери должности и разговоров с Трампом
Чиновница ОП Кондзеля не признает своей вины в деле о взятке

Чиновница ОП Кондзеля не признает своей вины в деле о…

В Высшем Антикоррупционном суде избирают меру пресечения обвиняемым во взятке
Проект Илона Маска Neuralink поможет в лечении аутизма и шизофрении

Проект Илона Маска Neuralink поможет в лечении аутизма и шизофрении

Маск хочет помочь людям, страдающим от заболеваний мозга
Кайли Дженнер устроила жаркую фотосессию на тропическом острове

Кайли Дженнер устроила жаркую фотосессию на тропическом острове

Сестра Ким Кардашян выложила провокационные кадры в Instagram
Зеленский: Крым и Донбасс вернутся в Украину

Зеленский: Крым и Донбасс вернутся в Украину

Президент назвал временными пункты пропуска в Крым
Загороднюк прокомментировал новые взрывы в Балаклее

Загороднюк прокомментировал новые взрывы в Балаклее

В результате взрывов двое военнослужащих погибли, четверо были ранены
Катастрофа МН17: Германия заявила, что новые обвинения в адрес России «очень серьезные»

Катастрофа МН17: Германия заявила, что новые обвинения в адрес России…

Дипломат считает, что Россия должна сотрудничать конструктивно с международной следственной группой
Арахамия рассказал об изменениях правил для журналистов и депутатов в Раде

Арахамия рассказал об изменениях правил для журналистов и депутатов в…

Арахамия озвучил, что изменится в работе парламента после принятия законопроекта
Зеленский подписал закон про анбандлинг

Зеленский подписал закон про анбандлинг

Закон подписан сегодня вечером
Все имущество нардепа Дубневича арестовано, — СМИ

Все имущество нардепа Дубневича арестовано, — СМИ

Арест наложен на ряд объектов недвижимости, в частности квартиры, дома и земельные участки
Суд арестовал взяточницу из ОП Лесничую

Суд арестовал взяточницу из ОП Лесничую

Прокурор САП требовала залог в 7 684 000 тысяч гривен
Слова Гончарука на закрытой встрече «Слуги народа» слили в сеть

Слова Гончарука на закрытой встрече «Слуги народа» слили в сеть

Гончарук на закрытой встрече «Слуг народа» назвал главные принципы выгодной децентрализации
Мужа скандальной Скороход отпустили под домашний арест

Мужа скандальной Скороход отпустили под домашний арест

Алексею Алякину вынесена мера пресечения
У Зеленского подтвердили согласование даты встречи с Путиным в «нормандском формате»

У Зеленского подтвердили согласование даты встречи с Путиным в «нормандском…

Канцелярия президента Франции сообщила, что саммит "нормандского формата" с участием лидеров Франции, России, Германии и Украины запланирован на 9 декабря в Париже
Гончаренко подал в СБУ заявление о подрывной деятельности Геруса

Гончаренко подал в СБУ заявление о подрывной деятельности Геруса

Гончаренко обвиняет Геруса в угрозе нацбезопасности Украины
Новые взрывы в Балаклее: Бутусов рассказал, что произошло на 65-м арсенале

Новые взрывы в Балаклее: Бутусов рассказал, что произошло на 65-м…

После взрыва и пожара на площадке утилизации сдетонировало еще около десятка снарядов
Читай также
Последние новости

Зубы гигантского монстра возрастом 25 миллионов лет нашли…

«Никаких штампов»: Сивохо озвучил пять шагов навстречу Донбассу

Пенсии поднимут в два этапа: сколько будут получат…

Белый дом мог соврать о первом разговоре Трампа…

Зеленский разрешил штрафовать за перевозку детей без автокресла

«Истерика»: Бахматюк ответил на обвинения в задолженности 30…

Жена Шумахера впервые за долгое время рассказала о…

Трамп «запугивал» экс-посла США в Украине Йованович, —…

Разумков озвучил сроки принятия закона об особом статусе…

РЖД не будут ездить в аннексированный Крым: названа…

Суд присяжных признал виновным соратника Трампа по всем…

Названа причина ухода Верещук с должности представителя Кабмина…

Путин решил вернуть захваченные корабли ВМС Украины перед…

Xiaomi выпустят дешевые смартфоны с 5G

Йованович рассказала о своем потрясении и страхе после…