Майбутнє Міхо-Мадана, або у що можуть перетворитись протести під Радою

Майбутнє Міхо-Мадана, або у що можуть перетворитись протести під Радою

Я підтримав протест під Радою. Підтримав тому, що в країні стало гірше жити. Існує потужний дефіцит справедливості. Діюча влада завершує контрреволюційний переворот і реставрує стару систему клієнтели.

Це прослідковується у всіх сферах життя. Від судочинства, де зникли залишки правосуддя та верховенства права, до банальних «віджимів» та рейдерства в бізнесі; від переслідування політичних опонентів – до «відкупу» посад в держуправлінні. Деолігархізації економіки не відбулося, натомість стався банальний перерозподіл фінансових потоків. Влада концентрується в одних руках, існує небезпека авторитарного реваншу.

Тому протест проти  дій чи бездіяльності цієї влади є нашим правом та обов’язком як відповідальних громадян України.

Проте я не підтримував політичне керівництво протесту, як у вигляді альянсу Саакашвілі – Тимошенко – Садовий, так і їх «пустих барабанів» з громадянських ініціатив.

Від самого початку акції на площі Конституції основними гравцями тут виступали партії. Не громадянські активісти, не незадоволені кияни, не широкі верстви громадян, які обурилися на несправедливість влади, а партійні прапороносці, фанклуби політиків та припартизовані організації ветеранів.

Не підтримував я і вимоги цього протесту. Як сказав український філософ Сергій Дацюк, ці вимоги є «замалими» для революційної зміни Системи.

Ініціатори протесту назвали своє дійство «Великою політичною реформою», але антикорупційний суд, депутатська недоторканність, нове виборче законодавство аж ніяк не призведуть до зміни суті цього політичного режиму. Вони лише можуть продовжити йому життя. Тому три вимоги, які спочатку висували протестуючі були відверто вузькокорпоративно партійними.

Ініціатори протесту під Верховною Радою щиро не розуміли, чому «Київ не встав», «чому до протестантів не приєдналися широкі кола громадськості», «чому колишні майданівці не поспішають виходити на вулицю».

Цього не відбулося, тому що люди не почули від лідерів протесту вимог, які б зачіпали інтереси широких мас.

Якщо Майдан 2013 – 2014 рр повстав проти свавілля влади, проти того, що в нас крали майбутнє, за власну людську та громадянську гідність. То сьогодні основним дефіцитом у суспісльстві є справедливість.

Справедливість — цілком конкретна річ. Її можна «розшити» у вигляді вимог «негайної деолігархізації» (націоналізації та реприватизації вкраденого олігархами майна), «справедливого врядування – участь в управлінні країною» (пряма демократія, блокчейн в держуправлінні, смарт-контракти з урядовцями, участницькі практики), справедливих правил життя в Україні (новий суспільний договір – інклюзивний конституційний процес).

Сьогодні спостерігається консенсус в уявленнях про справедливість в політичній та економічній сфері у більшості українців. І це дає потужний сенсовий ресурс тому, хто зможе вірно артикулювати суспільні вимоги.

Чи усвідомлюють це лідери протесту?

Зміни форми. Чи буде зміна суті?

Лідери опозиції зрозуміли, що десь їх акція пішла не так як задумувалося від початку. Люди не вийшли до Верховної Ради 17 жовтня, не прийшли і в наметове містечко. Частина ініціаторів відкололася, інші висловили підтримку на словах. Коаліції «Україна без Порошенка» не вийшло, занадто різні в них інтереси. Президент Порошенко переграв сенсами, внісши законопроект про недоторканність депутатів.

Потрібно було змінювати формат акції, чи згортатися. Проте, частина учасників акції вирішила продовжити протест. Сьогодні – це актив руху Саакашвілі та партія «Самопоміч». Складається враження, що вони зробили висновки з помилок.

По-перше, з наметового містечку зникли партійні прапори. Показна департизація протесту була логічною відповіддю на відсутність підтримки громадянами акції. Партіям у нас не вірять. Не вірять їм і тоді, коли вони закликають до відставки та перевиборів президента та парламенту. Це мають вимагати не політики.

Тепер на площі Конституції два табори: «військовий», де в основному присутні активісти припартійних організацій АТОшників та «громадянський», де ті ж партійні активісти без прапорів. Все дійство обнесено парканом, певний фейсконтроль, заходи з недопущення провокацій та напливу «алкотрешу і бомжів».

В риториці спікерів акції, VIP-стрімерів, Семена Семенченка, Єгора Соболєва та інших ведеться лінія на те, що це «громадянська акція непокори», роль партій, партійних лідерів, народних депутатів в ній мінімальна. Озвучують вимоги представники АТОшних організацій та громадські активісти.

По-друге, театр одного актора – Саакашвілі спробували замінити на виставу персоніфікованих анонімів. Нові публічні спікери, які «беруть на себе відповідальність», «роблять заяви від імені нового політичного руху» невідомі (або мало відомі) широкому загалу і часто змінюються. В значній мірі – це актив припартійних організацій. «Вимоги» та «ультиматуми» таких спікерів є наївними та політично не зрілими. А отже вони не впливають на владу, бо не несуть для Банкової жодної справжньої загрози чи конкретики. Поки що… Євромайдан та студентів теж не сприймали серйозно.

По-друге, змінилися вимоги протестуючих. Тепер це — відставка президента та парламенту, деолігархізація, спрведливе судочинство. Три попередніх вимоги (антикорупційний суд, депутатська недоторканність, нове виборче законодавство) відійшли на другий план. Політичний порядок денний акції розширився і увібрав у себе деякі елементи вимог громадськості з «поза протесту».

Протестанти сподіваються протриматися до 7 листопада (символічна дата). Кількість постійних учасників акції достатня для того, щоб тримати оборону. Інфраструктура матеріально-технічного забезпечення побудована. Мабуть в організаторів є і фінансовий ресурс, бо крауфандінгом зібрати гроші їм навряд чи вдасться.

На користь протесту грають і протиріччя в правлячій картельній партії. Аваков явно не збирається зачищати площу Конституції на угоду Порошенку. Поліція грає у подвійну лояльність: з одного боку «захищає громадський порядок», а по-суті не створює перешкод протестуючим (в табір вільно заносят дрова і «буржуйки»), з іншого — «виконує накази» (влаштовує показові перешкоди під камеру).

Що до перспективи акції протесту, то вона залежить від кількох факторів.

Перший. Здатності партійних вождів припинити шоу одного актора на площі (Міхо має відійти на другий план), та справді віддати лідерство громадянським активістам, військовикам. Сформувати з них коло довіри, без подвійних стандартів та подвійної «гри в темну». Зробити цих людей відомими широкому загалу. Але мені здається, що це майже не здійсненне завдання для демократичної опозиції. З суб’єктивного боку можу зазначити, що в таборі біля ВР не відчувається творчості мас, креативу протесту, живого Майдану. Там все ще мало молоді та студентства. Молодь йде туди, де є щирість та довіра. Вони відчувають це серцем і не довіряють словам.

Другий. «Чорний лебідь». Можна очікувати події, які посилять протестні настрої та виведуть людей на вулиці. Протест оримає нове дихання і зможе претендувати на фокус суспільної трансформації.  Мова йде про події «глобальної несправедливості»:  неадекватне рішення влади атакувати наметове містечко, смерть «героя» тощо. Україна – батьківщина «чорних лебедів», тому можна очікувати чого завгодно. Не варто списувати з рахунків і зовнішній фактор: Росія зацікавлена в дестабілізації режиму.

Третій. Актуалізація власного «порядку денного». Влада зацікавлена в «процесі»: в поступках та діалозі, бюрократичних процедурах та затягуванні остаточного вирішення. Опозиції потрібна ще більша криза. Ідеально якби Верховна Рада виявилася недієздатною та не могла приймати рішення щодо бюджету. Зростання ціни ухваленого рішення для «акціонерів діючої влади» запустять механізми перевиборів.

Тому влада закликає до конструктивної співпраці і пропонує компроміси, грає на випередження (як це було з президентськими ініціативами), закликає до злагоди та роботи. Цей порядок денний має підтримку в суспільстві.

Опозиція хитає систему, апелюючи до її несправедливості, бюрократизму, зради тощо. Протест також знаходить прихильників. Питання в тому хто стане пануючим мейстрімом у свідомості мас. Одним телевізором вирішити це завдання не вдасться.

Джерело: Главред

Последние новости
Путин согласится на переговоры, когда Зеленский будет в отчаянии, — NYT

Путин согласится на переговоры, когда Зеленский будет в отчаянии, —…

Путин специально затягивает встречу с Зеленским, чтобы добиться игры по своим правилам
Доллар рекордно обвалился: чего ждать от курса валют

Доллар рекордно обвалился: чего ждать от курса валют

Эксперты рассказали, каким будет курс доллара до конца года
Ученые выявили на Марсе необъяснимый процесс

Ученые выявили на Марсе необъяснимый процесс

На планете Марс обнаружено явление, которое не поддается объяснениям
Романенко рассказал, что стоит за пророссийскими заявлениями Коломойского

Романенко рассказал, что стоит за пророссийскими заявлениями Коломойского

Россияне используют олигарха в своих личных политических целях
Украинцам показали цены на новогодние елки

Украинцам показали цены на новогодние елки

В Госагенстве лесных ресурсов рассказали, сколько будут стоить елки в этом году
В МИД России недовольны патрулированием Нацгвардии на участках разведения

В МИД России недовольны патрулированием Нацгвардии на участках разведения

В России озвучили негативные последствия патрулирования украинской Нацгвардии в зоне разведения сил
Минсоцполитики предупредило о коммунальных квитанциях с ошибками

Минсоцполитики предупредило о коммунальных квитанциях с ошибками

Могут быть технические неточности в начислениях, поэтому для дополнительной информации следует обращаться в службу социальной защиты
Ученые выяснили, как избавится от раковых клеток без лекарств

Ученые выяснили, как избавится от раковых клеток без лекарств

Нужно очистить кровь от чужеродных клеток
У Зеленского рассказали о приоритетах по деоккупации Крыма

У Зеленского рассказали о приоритетах по деоккупации Крыма

Антон Кориневич очертил три основных направления работы
Президент Австрии нашел у Украины проблемы похлеще Путина

Президент Австрии нашел у Украины проблемы похлеще Путина

Президент Австрии на встрече с Лукашенко вспомнил об интервенции России в Украине
Романенко рассказал, что выявили баталии вокруг закона о рынке земли

Романенко рассказал, что выявили баталии вокруг закона о рынке земли

Юрий Романенко объяснил, как изменится жизнь украинцев после принятия закона о рынке земли
В Украине стать чиновником будет проще

В Украине стать чиновником будет проще

Стародубцев собирается упростить процедуру назначения на руководящие должности
Ученые решили создать роботов с эмоциями

Ученые решили создать роботов с эмоциями

Ключом к появлению эмоций и чувств служит инстинкт самосохранения
Украинцам разъяснили, за задержку каких выплат положена компенсация

Украинцам разъяснили, за задержку каких выплат положена компенсация

Говорится о пенсиях, социальных выплатах, заработной плате, а также денежном обеспечении
Климкин рассказал, какая часть Украины интересует Путина после Донбасса

Климкин рассказал, какая часть Украины интересует Путина после Донбасса

Климкин считает, что после Донбасса Путин пойдет на южные территории Украины
«Процесс трио»: в ЕС прелагают ускорить евроинтеграцию Украины

«Процесс трио»: в ЕС прелагают ускорить евроинтеграцию Украины

«Процес трио» является фактически повторением, так называемой Берлинской инициативы
В Генпрокуратуре засекретили возможное расследование в отношении Богдана

В Генпрокуратуре засекретили возможное расследование в отношении Богдана

Информация находится под тайной следствия
Мазур «Тополя» вернулся в Украину, — Геращенко

Мазур «Тополя» вернулся в Украину, — Геращенко

МВД направила в Интерпол необходимые документы
Социолог объяснил, почему в Украине не будет тарифных майданов

Социолог объяснил, почему в Украине не будет тарифных майданов

Социолог рассказал про особый феномен украинцев
У Зеленского рассказали, как планируют возвращать Крым 

У Зеленского рассказали, как планируют возвращать Крым 

К основным шагам относиться информационная политика, защита прав местных жителей и законодательная база
Труба заявил, что Порошенко обрадуется его увольнению с ГБР

Труба заявил, что Порошенко обрадуется его увольнению с ГБР

ГБР является единственным органом, который расследует дела в отношении Порошенко
Война брендов: ВР разрешила сравнивать в рекламе товары конкурентов

Война брендов: ВР разрешила сравнивать в рекламе товары конкурентов

В случае нарушения норм законодательства, ответственность несет работодатель
Федину и Зверобой могут посадить за слова о Зеленском, – Баканов

Федину и Зверобой могут посадить за слова о Зеленском, –…

Это произойдет, если следствие подтвердит наличие угрозы в их высказываниях
Арахамия рассказал об увертках Путина и нормандской встрече

Арахамия рассказал об увертках Путина и нормандской встрече

Встреча может состоятся до 20 декабря
Фобии очумелых: о продаже сакральной украинской земли

Фобии очумелых: о продаже сакральной украинской земли

Сегодня Верховная Рада в первом чтении приняла закон о продаже земли. Дискуссия вокруг этого вопроса вызывает хохот.
Суд досрочно освободил “организатора” убийства журналиста Бабченко

Суд досрочно освободил “организатора” убийства журналиста Бабченко

Освобождение состоялось по решению Киевского апелляционного суда
Зачем Нацбанк и Рожкова обманывают украинцев о приватизации «Укргазбанка»?

Зачем Нацбанк и Рожкова обманывают украинцев о приватизации «Укргазбанка»?

Руководство Национального банка пытается замаскировать свою деятельность по внедрению новой схемы теневого дерибана госбанков.
«Отменили рабство»: Зеленский поблагодарил депутатов за голосование закона о рынке земли

«Отменили рабство»: Зеленский поблагодарил депутатов за голосование закона о рынке…

Каждый украинец станет хозяином своей земли
Зеленский подписал закон об обличителях коррупции

Зеленский подписал закон об обличителях коррупции

Этот закон определяет правовой статус обличителей
Баканов назвал размер своей зарплаты

Баканов назвал размер своей зарплаты

"Это не самая маленькая заработная плата в Украине"
Читай также
Последние новости

Путин согласится на переговоры, когда Зеленский будет в…

Доллар рекордно обвалился: чего ждать от курса валют

Ученые выявили на Марсе необъяснимый процесс

Романенко рассказал, что стоит за пророссийскими заявлениями Коломойского

Украинцам показали цены на новогодние елки

В МИД России недовольны патрулированием Нацгвардии на участках…

Минсоцполитики предупредило о коммунальных квитанциях с ошибками

Ученые выяснили, как избавится от раковых клеток без…

У Зеленского рассказали о приоритетах по деоккупации Крыма

Президент Австрии нашел у Украины проблемы похлеще Путина

Романенко рассказал, что выявили баталии вокруг закона о…

В Украине стать чиновником будет проще

Ученые решили создать роботов с эмоциями

Украинцам разъяснили, за задержку каких выплат положена компенсация

Климкин рассказал, какая часть Украины интересует Путина после…