Криза в МВС: погляд з середини

полиция

Уявний престиж, байки про соціальні гарантії, навчання за розмитими міжнародними стандартами схиляють незрілих випускників загальноосвітніх шкіл до вступу у навчальні заклади системи МВС. Після цього, також не зовсім свідомо, вони автоматично переходять на службу в райвідділи остаточно захоплені буденністю справ і власною значимістю. Так триває не один десяток років. За весь цей час змінилася чимала кількість керівників, особового складу, і навіть відбулася реформа.

Політ нормальний.

Однак, нічого не змінилося в самій сутності поліції. До цих пір діє, як і раніше, планово-показникова система діяльності. Це означає, що за поточний місяць повинно бути два збути, вісім зберігань і три зброї (на жаргоні). Мається на увазі фіксація злочинів за ознаками ст.ст. 307,309 КК України (збут і, відповідно, зберігання без мети збуту наркотичних засобів і психотропних речовин) та виявленні факти незаконного поводження зі зброєю (стаття 263 КК України). До цих пір слідчі, оперативні працівники, дільничні інспектори за свій кошт купують однострій (формений одяг), комп’ютери та оргтехніку, папір, паливо-мастильні матеріали. До цих пір керівників всіх ланок цікавить коефіцієнт розкритих злочинів по відношенню до кількості зареєстрованих злочинів, а тому першочерговою задачею є — не реєструвати злочини, а особливо потенційні «глухарі». Якщо баланс не втримається і статистика «попливе», то так недовго і до заслуховування (одне з найстрашніших слів у системі) перед керівництвом. До цих пір існує (а після прийняття нового кримінально-процесуального кодексу лиш погіршилося) нездорове навантаження кількості проваджень на одного поліцейського. А тому якісний та усесторонній розгляд обставин злочину, в принципі, неможливий.

Невблаганне колесо історії

Можна по-різному трактувати вищезазначений стан речей, робити заперечення, але такий підхід призвів до катастрофічного недобору кадрів у системі МВС. Катастрофічний недобір це: коли оголошення про вакансії в оперативні підрозділи кріпляться клейкою стрічкою на вуличних стовпах; коли слідчий, забезпечував охорону громадського порядку до пізньої ночі, наступного ранку заступає на чергування в слідчо-оперативну групу ще на добу; коли виконавець заяви про вчинення злочину прямо відповідає потерпілому, що розшук злочинців не здійснюватиметься, тому що на виконанні у нього ще 300 таких же заяв…

Якщо недобір, то потрібно «хантити» та «рекрутити» спеціалістів або приймати з вулиці всіх бажаючих. Останній варіант вже мав місце, ще в далекому 1917-му. Коли 10 березня 1917 року постановою Тимчасово уряду було ліквідовано жандармів і відділи поліції та проголошено «Народну міліцію». Пізніше вона була перейменована в робітничо-селянську міліцію з метою уточнення свого класового походження. Саме тоді, по причині непродуманої кадрової політики, з’являється катастрофічний дефіцит персоналу, і в міліцію приймали всіх бажаючих.
За результатами такої організації Л.Троцький писав: » Печать обвиняла милицию в насилиях, в реквизициях и незаконных арестах….преступление её состояло, однако, в том, что она прибегала к насилию по отношению к представителям того класса, который не привык быть объектом насилия и не хотел привыкать».

Швондер и компания

Що робити?

І, здається, історія близька до того, щоб повторитись. Що ж потрібно для того, щоб сучасна поліція не наступила на ті самі граблі? Повністю змінити вектор. Для цього необхідно виконати наступні кроки.

По-перше – відмовитися від радянської системи оцінювання ефективності показників діяльності, яка давно вичерпала себе. Плани, їх перевиконання добре підійдуть для виробництва, але будуть неприйнятними при боротьбі зі злочинністю. При таких умовах, рядовому працівнику поліції насправді вигідно, щоб вчинялися незаконні діяння, адже тоді він виконає задану норму. Як один із ключових показників ефективності слід розглядати роботу на попередження та профілактику злочинності. Задати тон по принципу – чим менше правопорушень на обслуговуваній території, тим краще спрацював поліцейський.

По-друге — внести зміни в процесуальне законодавство. В 2012 році тодішня влада, приймаючи на засіданнях Верховної Ради кримінально-процесуальний кодекс, очевидно мала на меті віддати всі владні повноваження прокуратурі. Інакше як можна пояснити, що фактично всі рішення по кримінальних провадженнях слідчий має погоджувати з процесуальним керівником, тобто представником прокуратури. Така процедура зарекомендувала себе на практиці як низько ефективна та ресурснозатратна. Натомість варто було б поступово запроваджувати інститут детективної діяльності, при якому функції слідчого та оперативного уповноваженого поєднуються. Таким чином нівелюється принцип за яким одна особа збирає докази, а інша їх аналізує та визначає належність. В ситуаціях, наближених до критичних, це дозволяло тому чи іншому підрозділу використовувати девіз «моя хата з краю». Наразі декілька пілотних проектів по детективах в поліції вже запущено. Результати їх поки що не оголошуються.

По-третє — дуже добрий задум, який уже не один рік обговорюється, але не знайде свого місця в законодавстві, це створення служби фінансових розслідувань. В основу концепту такої служби покладено аналітику, яка передбачає системний підхід замість точкового гасіння пожеж. Ключовою домінантою служби розслідувань, яка відрізнятиме її від інших структур, буде не покарання окремих осіб, а виявлення протизаконних схем в комплексі.

По-четверте – матеріальне забезпечення. Увагу слід сконцентрувати на тих, хто виконує основну роботу, працює «на землі». Тому що саме вони безпосередньо комунікують з населенням і саме від цього сприйняття залежить загальна думка та рівень довіри. Окрім гідної заробітної плати правоохоронці повинні бути забезпечені одягом, транспортом, оргтехнікою, а не витрачати кошти з сімейних бюджетів. Не повинен поліцейський думати, де взяти гроші, щоб заправити службовий автомобіль.

На все це потрібне фінансування. Та щоб пом’якшити удар по держбюджету, доцільно оптимізувати вкрай роздутий штат обласних управлінь поліції та самого МВС. Всі скорочення, які відбувались до цього, витримували на собі районні відділи. Ну не потрібно обласним управлінням сотні кабінетів з високоранговими чиновниками, від яких немає жодної користі суспільству.

І ще одне, п’яте, але не менш важливе по своїй суті питання, яке слід вирішити на місцях — кваліфікаційна підготовка. Без такої немає сенсу проводити будь-які інші дії. Потрібно визнати, що переважна більшість правоохоронців, які недавно прийшли на зміну, в тому числі і новоствореної патрульної служби, не в достатній мірі володіють навиком аргументації правовими нормами. Ролики в відеохостингу «YouTube» тому підтвердження. При наявності чіткої правової позиції, розумінні своїх прав і повноважень, відеозаписів значно б поменшало. Навряд чи користувач захотів би викладати відео, де поліцейський аргументовано, впевнено, з посиланням на норми законодавства та їх розтлумаченням вказує водію на порушення.

Викладене не є панацеєю від усіх проблем правоохоронної системи, та є кроками, які однозначно варто здійснити. Тільки після реалізації цих заходів можна було б сміливо апелювати до правоохоронців за недоліки в роботі. І зовсім не дивно, що на теперішній час поліція займається не зовсім тим, що від неї вимагають і очікують. Дискредитована, корумпована і бездіяльна поліція це вже наслідок непродуманої і легковажної політики в цій сфері, а точніше її відсутністю.

Подписывайтесь на  канал «Хвилі» в Телеграмстраницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Гиркин и Бородай сцепились из-за Донбасса и денег Путина

Гиркин и Бородай сцепились из-за Донбасса и денег Путина

Они начали публично выяснять финансовые вопросы
Ученые вычислили идеальный баланс натрия и калия в организме

Ученые вычислили идеальный баланс натрия и калия в организме

Нужно знать главное правило, которое поможет поддерживать здоровый баланс
Instagram удаляет российские аккаунты из-за выборов в США

Instagram удаляет российские аккаунты из-за выборов в США

Полсотни российских аккаунтов в Instagram удалили из-за вмешательства в американские выборы.
Император Нарухито объявил о вступлении на престол

Император Нарухито объявил о вступлении на престол

Церемония восшествия на престол прошла в Императорском дворце в Токио.
Земля и квартиры под Киевом значительно подорожали

Земля и квартиры под Киевом значительно подорожали

В этом году земля в пригороде столицы подорожала на 10%.
Синоптики порадовали украинцев почти летним прогнозом

Синоптики порадовали украинцев почти летним прогнозом

В Украине продолжается «бабье лето»
В США хотят запретить Трампу встречаться с президентами других стран в Trump Tower

В США хотят запретить Трампу встречаться с президентами других стран…

Трамп не может извлекать выгоду из своих встреч с иностранными лидерами, заявили в Конгрессе США.
Опубликован график проверок бизнеса на 2020 год

Опубликован график проверок бизнеса на 2020 год

Комплексная проверка коснется 32 тысяч предприятий
Facebook готовит большое обновление

Facebook готовит большое обновление

Facebook начал тестирование темного режима.
Создан чехол для смартфона из «человеческой» кожи, реагирующий на прикосновения

Создан чехол для смартфона из «человеческой» кожи, реагирующий на прикосновения

Ученые создали чехол для гаджетов из искусственной кожи
Евробляхи не выпускают из Украины: требуют оплатить штрафы

Евробляхи не выпускают из Украины: требуют оплатить штрафы

Отсрочку штрафов применяют не ко всем.
Джаред Лето пытался сорвать выход фильма «Джокер»

Джаред Лето пытался сорвать выход фильма «Джокер»

Он просил влиятельных людей Голливуда остановить производство киноленты
Трамп пригрозил Ирану мощным ударом, если Тегеран сделает «некоторые вещи»

Трамп пригрозил Ирану мощным ударом, если Тегеран сделает «некоторые вещи»

США готовы жестко ответить Ирану в случае необходимости, заявил Трамп.
Слухи о смоге над Украиной безосновательны – метеорологи

Слухи о смоге над Украиной безосновательны – метеорологи

Метеорологи подчеркивают, что высокие концентрации оксида углерода в городах Украины не зафиксированы.
Рябошапка отреагировал на слухи о давлении Зеленского

Рябошапка отреагировал на слухи о давлении Зеленского

Он отрицает давление президента на работу его ведомства
США готовы применить войска против Турции — Помпео

США готовы применить войска против Турции — Помпео

США оставляют за собой возможность задействовать силовые рычаги, заявил Помпео.
Найден легендарный «золотой город» Эльдорадо

Найден легендарный «золотой город» Эльдорадо

В горах Колумбии нашли затерянный город, о котором слагают легенды
Аэропорт «Киев» отменил несколько рейсов из-за тумана

Аэропорт «Киев» отменил несколько рейсов из-за тумана

Густой туман стал причиной отмены рейсов в аэропорту "Киев".
Новая зарядка от Xiaomi Super Charge Turbo зарядит телефон за 15-20 минут

Новая зарядка от Xiaomi Super Charge Turbo зарядит телефон за…

Xiaomi готовится представить мощнейшее зарядное устройство для смартфонов Super Charge Turbo
Цукерберг обвинил Россию и Китай во вмешательстве в предстоящие выборы в США

Цукерберг обвинил Россию и Китай во вмешательстве в предстоящие выборы…

Facebook готов противостоять попыткам иностранного вмешательства в выборы в США, заявил Цукерберг.
Майк Помпео похвастался работой США в Украине

Майк Помпео похвастался работой США в Украине

США работает над уменьшением уровня коррупции в Украине и помогает в борьбе против российской агрессии
Найден способ увеличить продолжительность жизни

Найден способ увеличить продолжительность жизни

Удлинение теломер может значительно увеличить продолжительность жизни.
Эксперты объяснили, чего ждать от верификации субсидий

Эксперты объяснили, чего ждать от верификации субсидий

Специалисты прокомментировали принятый Закон о верификации и мониторинге госвыплат
Пентагон готовится экстренно выводить войска из Афганистана

Пентагон готовится экстренно выводить войска из Афганистана

Из Белого дома директива о выводе сил из Афганистана не поступала.
Путин назвал Макрону условия для встречи в «нормандском формате»

Путин назвал Макрону условия для встречи в «нормандском формате»

Путин и Макрон отметили, что Минские соглашения являются безальтернативным планом для разрешения конфликта на Донбассе.
У Зеленского предложили сажать чиновников за отключение воды и тепла

У Зеленского предложили сажать чиновников за отключение воды и тепла

Данный законопроект зарегистрирован в Верховной Раде
Древнейшее в мире сокровище нашли на окраине Абу-Даби

Древнейшее в мире сокровище нашли на окраине Абу-Даби

В Абу-Даби нашли древнейшую в мире жемчужину, которой насчитывается почти восемь тысяч лет
Украинцы высказались об открытии рынка земли: инфографика

Украинцы высказались об открытии рынка земли: инфографика

Стали известны результаты опроса украинцев об отмене права на продажу земель
Xiaomi вышла на рынок с ноутбуком Mi Notebook Pro 15.6 Enhanced Edition

Xiaomi вышла на рынок с ноутбуком Mi Notebook Pro 15.6…

Китайский производитель объявил о выпуске ноутбука с улучшенными характеристиками
Зеленский отдал Чумаку все документы по Майдану и Иловайску

Зеленский отдал Чумаку все документы по Майдану и Иловайску

После заявления президента Украины прокуратурой были изъяты протоколы времен Майдана и Иловайской трагедии
Читай также
Последние новости

Гиркин и Бородай сцепились из-за Донбасса и денег…

Ученые вычислили идеальный баланс натрия и калия в…

Instagram удаляет российские аккаунты из-за выборов в США

Император Нарухито объявил о вступлении на престол

Земля и квартиры под Киевом значительно подорожали

Синоптики порадовали украинцев почти летним прогнозом

В США хотят запретить Трампу встречаться с президентами…

Опубликован график проверок бизнеса на 2020 год

Facebook готовит большое обновление

Создан чехол для смартфона из «человеческой» кожи, реагирующий…

Евробляхи не выпускают из Украины: требуют оплатить штрафы

Джаред Лето пытался сорвать выход фильма «Джокер»

Трамп пригрозил Ирану мощным ударом, если Тегеран сделает…

Слухи о смоге над Украиной безосновательны – метеорологи

Рябошапка отреагировал на слухи о давлении Зеленского