Кінець світу нав’язливої політкоректності

Кінець світу нав’язливої політкоректності

Минулий 2016 рік став початком стрімкого кінця навязливої політкоректності. Західний ліберальний “публічний консенсус”, переповнений різного типу табуйованими темами та штучними морально-етичними компромісами, толерантністю і мультикультуралізмом, дав тріщину. На зміну медіативним практикам та політиці уникнення “гострих кутів” приходить дискурс “бійцівського клубу” і загострення протиріч. Політкоретність програє агресивній політНЕкоректності. А це вже не перший цвях в труну ліберальної демократії та її інститутів.

Тому так гостро реагують на трампізм і його європейські аналоги представники традиційного західного істеблішменту. Мова йде не лише про те, що Дональд Трамп дозволяє собі передражнювати репортера з інвалідністю, чи відпускає сумнівні жарти на адресу мігрантів, релігійних меншин та жінок.

Страх та ненависть традиційного істеблішменту йде від усвідомлення того факту, що більшість їх співгромадян є у повсякденному житті цими самим трампами. І вся архітектура суспільного компромісу, толерантності і самоцензури, яку вони так старано створювали протягом останніх 30ти років, не спрацювала. Більш того, інституції, які вони (ліберали) возвеличували і підносили як модель “кінця історії”, як “експортний товар” приводять до влади цих трампів.

Як на мене, основною причиною поразки “проекту нав”язливої політкоректності” стало відчуження її носіїв (партій істеблішменту) від суспісльства, збільшення кількості виключених із активного громадського і політичного життя людей, винекнення цілого кластеру “осіб без майбутнього” в країнах Заходу.

Так, Тоні Блер заявляє, що “західну політику захлеснули хвилі невпевненості та гніву. По всій Європі виникають партії, засновані на єдиній ідеї: «Політичний істеблішмент ігнорував нас, тож вишпурнімо його представників геть в знак протесту».

Він навіть визнає, що «антиістеблішментські рухи» вимагають негайних змін. Проте Блер боїться ціни цих змін.

Колишній британський премєр-міністр пише, що зміни коштуватимуть “стабільності та краху європейського проекту”. Лейборист Блер виступає тут як консерватор, ностальгуючи за “доброю старою Англією”, якою вона вже ніколи не буде.

Класик лібералізму Френсіс Фукуяма стверджує, що «нездатність досягти згоди по найбазовішим позиціям – прямий наслідок повномасштабної атаки на демократичні інститути – у США, Британії і по всьому світу. Це свідчить про те, що демократії пішли в неправильному напрямку… Віра в корумпованість всіх інститутів веде до безвиході загальної недовіри. Американська демократія і демократія в цілому не переживуть відсутності віри в неупереджені інститути. Розпочнеться партизанська політична боротьба у всіх аспектах життя».

У цьому Фукуяма має рацію. Атака на політичний центр, «сили раціональності» і західний ліберальний істеблішмент ведуться саме з позиції критики відірваності від людей та корумпованості буржуазної демократичної держави.

Під сумнівом опинився не посто мультикультуралізм чи політика толерантності, а сам базис — західна представницька демократія.

На думку італійського політолога Ханспетера Крісі, сучасний розквіт європейського популізму повязаний з кризою політичного представництва, зростання незадоволеності насамперед національними елітами і старими традиційними політичними партіями.

У Північно-Західній, Південній і Східній Європі криза представництва приймає різні форми. Так, в Північно-Західній Європі (наприклад, Великобританії і Німеччині) вже давно спостерігався тренд розмивання електоральної бази основних політичних партій. Членство в партіях і явка на виборах останні 30 років неухильно знижувалися. Поступово відбувалося розмивання традиційних партійних ідентичностей, ключові партії ставали все більш деполітизованими і схожими один на одного. Зростання політичних повноважень наднаціональних інститутів ЄС також зіграв в цьому свою роль.

У Південній Європі фінансова криза дискредитував всі ліві партії, що знаходилися в уряді, оскільки саме їм довелося реалізовувати антикризові заходи, що ніяк не узгоджується з традиційною соціал-демократичною програмою. Велика рецесія привела фактично до колапсу існуючі там партійні системи.

У Центральній і Східній Європі ситуація ускладнилася масовим розчаруванням «корумпованістю» і неефективністю урядів. Реакцією на кризу стало зростання «центристського» популізму, зведеного до протистояння істеблішменту. За словами професора Крісі, ілюстрацією цього є партії Віктора Орбана в Угорщині та «Право і справедливість» Ярослава Качинського у Польщі.

Таким чином, зростання європейського популізму — це зовсім не прямий наслідок фінансової кризи, а скоріше підсумок вже давно назрілої кризи політичного представництва, посиленого фінансовою кризою і новими мас медіа. Соціальні мережі, надають політикам прямий доступ до виборців, минаючи посередників — старі добрі партії.

Минулого року я вже писав про те, що партії не змогли зберегти за собою монополію на весь набір своїх функцій. В значній мірі партіями втрачена функція політичної соціалізації. Медіа і незалежні виборчі комітети (в США і деяких інших країнах) потіснили партії і на терені масової політичної мобілізації. Функцію виразника групових інтересів взяли на себе численні громадські асоціації.

Партійне життя костеніє, завмирає, в ЗМІ та групи інтересів багато в чому йдуть саме ті функції (політична соціалізація, артикуляція запитів суспільних верств), які найбільшою мірою робили партії представниками громадянського суспільства.

Політична сфера з арени класової боротьби остаточно перетворилася в «ринок політичних послуг», і значна частина мас просто цих послуг не потребує, задовольняючи свої потреби і переслідуючи свої інтереси на інших «ринках».

Як каже соціолог Ральф Дарендорф, реалістичних способів подолання цієї кризи представницької демократії в країнах Заходу поки не знайдено. Але це не означає, що їх немає зовсім.

Для початку потрібно усвідомити той факт, що попри всі сподівання лібералів, ніякого спаду насильства у світі не спостерігається. А «довгий мир» — всього лише чергова прогнозована пауза між світовими війнами. І ця пауза вже закінчується. Хаотизація та гібридизація відносин стають нормами міжнародної політики.

Це стосується не лише геополітики. Гібридизація неодмінно призведе до еволюції права і підходів до державного будівництва. Те щ обуло істиною в останій інстанції та навязувалося Україні, як європейський правовий та політичний стандарт втратить свою додану вартість.

Для України – це і загроза, і можливість. Після краху на Заході світу «навязливої політкоректності” всебільше буде зростати інтерес до конструювання іншої моделі розвитку, інакшої, по відношенню до ліберальної демократії та різного роду автократій. В цих обставинах Україна має шанс (як вірно зазначає Сергій Дацюк) завершити свою Революцію, реалізувати свій цивілізаційний проект, стати нарешті Субєктом, а не обєктом торгу вітчизняних олігархів з зовнішніми управляючими.

Последние новости
Эксперт объяснил, почему «Дія» приведет к массовому рейдерству

Эксперт объяснил, почему «Дія» приведет к массовому рейдерству

Химич объяснил,чем грозит украинцам приложение «Дія»
Боевики «ЛНР» возмутились ложью оккупационных властей после попытки штурма в Золотом

Боевики «ЛНР» возмутились ложью оккупационных властей после попытки штурма в…

Боевиков беспокоит собственная безопасность
«Слуга народа» засветилась в Раде с космически дорогой сумкой

«Слуга народа» засветилась в Раде с космически дорогой сумкой

Месячная зарплата чиновницы меньше стоимости аксессуара на 20 тысяч гривен
Огромный «корабль-призрак» прибило к берегу Ирландии

Огромный «корабль-призрак» прибило к берегу Ирландии

"Сухогруз-призрак" 18 месяцев дрейфовал в Атлантическом океане и ни разу до этого не был замечен
Налоговая объяснила, за что может взыматься НДС с банковских карт

Налоговая объяснила, за что может взыматься НДС с банковских карт

С зачисления на банковские карты украинцев может взиматься налог
Романенко объяснил, чем вызвана паника от возвращения украинцев из Уханя

Романенко объяснил, чем вызвана паника от возвращения украинцев из Уханя

Романенко поделился своим мнением о настроениях в обществе из-за эвакуации украинцев из КНР
Смелянский объяснил свою астрономическую зарплату привязкой к ставке почтальонов

Смелянский объяснил свою астрономическую зарплату привязкой к ставке почтальонов

Чиновник зарабатывает 836 тысяч гривен в месяц
МОЗ рассказал о состоянии здоровья эвакуированных из Уханя украинцев

МОЗ рассказал о состоянии здоровья эвакуированных из Уханя украинцев

Замруководителя Минздрава сообщил, в каком состоянии украинцев возвращают из Китая
Гончарук потратил 84 тысячи из госбюджета на презентацию отчета о достижениях Кабмина

Гончарук потратил 84 тысячи из госбюджета на презентацию отчета о…

За презентацию результатов работы правительства были заплачены государственные деньги
В поезде «Киев-Бердянск» на женщину упала полка с пассажиром

В поезде «Киев-Бердянск» на женщину упала полка с пассажиром

Пострадавшей необходимо долгосрочное лечение
Вспышка коронавируса стала угрозой для Xiaomi Mi 10 и Xiaomi Mi 10 Pro

Вспышка коронавируса стала угрозой для Xiaomi Mi 10 и Xiaomi…

Samsung Electronics вполне может извлечь собственную выгоду
Украинке с собакой отказали в эвакуации из Уханя

Украинке с собакой отказали в эвакуации из Уханя

Девушка поделилась своей историей в соцсетях
ВСУ не покинули позиции в результате атаки боевиков в Лаганской области, — Загороднюк

ВСУ не покинули позиции в результате атаки боевиков в Лаганской…

Украинские военнослужащие заранее знали о скоплении вражеской техники
Путину пришлось оправдываться из-за ничтожных зарплат в России: видео

Путину пришлось оправдываться из-за ничтожных зарплат в России: видео

Путин рассказал россиянам, как прожить на 10 тыс. руб. и оправдался за свою зарплату
Украинцы придумали, как обойти блокировку популярных телеканалов

Украинцы придумали, как обойти блокировку популярных телеканалов

Зрители бесплатного ТВ нашли альтернативы
Apple предупредила о подорожании всех iPhone

Apple предупредила о подорожании всех iPhone

Они могут подорожать в ближайшее время
Меган Маркл и принцу Гарри запретили использовать королевский титул

Меган Маркл и принцу Гарри запретили использовать королевский титул

Елизавета II попросила герцогов Сассекских не использовать королевский титул в коммерческих целях
Самолет с украинцами вылетел из Уханя, — посольство

Самолет с украинцами вылетел из Уханя, — посольство

Ориентировочное время прибытия в Украину - 8 часов утра
Emperion выпустит необычный смартфон  на Windows 10 с поддержкой Android

Emperion выпустит необычный смартфон на Windows 10 с поддержкой…

Уже в ближайшее время должен начаться прием заказов на Emperion Nebulus
Лорак озадачила фанатов провокационным фото

Лорак озадачила фанатов провокационным фото

Знаменитость поставила поклонникам интересующий ее вопрос
В НАБУ отказались назвать причину визита Ахметова

В НАБУ отказались назвать причину визита Ахметова

В пресс-службе олигарха от комментариев отказались
В США расстреляли известного музыканта

В США расстреляли известного музыканта

В Лос-Анджелесе убили популярного американского рэп-исполнителя
В Борисполе женщина накричала на Зеленского: видео

В Борисполе женщина накричала на Зеленского: видео

Инцидент произошел во время посещения больницы
Зеленский ветировал принятый Радой закон о введении единого счета для уплаты налогов

Зеленский ветировал принятый Радой закон о введении единого счета для…

Законопроект №1049 содержал скандальную норму об установлении фиксированной маржи для оптовых и розничных торговцев табачными изделиями
Россия втрое увеличила численность войск у границ Украины, — ГУР

Россия втрое увеличила численность войск у границ Украины, — ГУР

Разведка сообщает, что РФ продолжает активную подготовку к масштабному наступлению
Появились рекомендации США для работодателей и работников для защиты от коронавируса

Появились рекомендации США для работодателей и работников для защиты от…

В США разработали рекомендации для защиты от COVID-19 на рабочих местах
Пальчевский на митинге в Киеве предупредил Зеленского о новой революции

Пальчевский на митинге в Киеве предупредил Зеленского о новой революции

Известный журналист выступил под Офисом президента
Зеленский хочет привлечь опытных врачей Украины к анализу медреформы

Зеленский хочет привлечь опытных врачей Украины к анализу медреформы

Коллегия должна оперативно проанализировать ход медицинской реформы
НАБУ откроет дело в отношении Нефедова

НАБУ откроет дело в отношении Нефедова

По мнению заявителя государству был нанесен ущерб на более чем 40 млн гривен
Рада вызвала на ковер Загороднюка и СНБО из-за ситуации на Донбассе

Рада вызвала на ковер Загороднюка и СНБО из-за ситуации на…

Представители силовых ведомств отчитаются о ситуации на Донбассе в районах разведения войск
Читай также
Последние новости

Эксперт объяснил, почему «Дія» приведет к массовому рейдерству

Боевики «ЛНР» возмутились ложью оккупационных властей после попытки…

«Слуга народа» засветилась в Раде с космически дорогой…

Огромный «корабль-призрак» прибило к берегу Ирландии

Налоговая объяснила, за что может взыматься НДС с…

Романенко объяснил, чем вызвана паника от возвращения украинцев…

Смелянский объяснил свою астрономическую зарплату привязкой к ставке…

МОЗ рассказал о состоянии здоровья эвакуированных из Уханя…

Гончарук потратил 84 тысячи из госбюджета на презентацию…

В поезде «Киев-Бердянск» на женщину упала полка с…

Вспышка коронавируса стала угрозой для Xiaomi Mi 10…

Украинке с собакой отказали в эвакуации из Уханя

ВСУ не покинули позиции в результате атаки боевиков…

Путину пришлось оправдываться из-за ничтожных зарплат в России:…

Украинцы придумали, как обойти блокировку популярных телеканалов