Дипломатичне доїння українців

Дипломатичне доїння українців

Заглибитись до теми розмірів консульських зборів, які справляються українським МЗС по всьому світі та ймовірними пільгами для громадян України, як нерідко буває, примусила власна життєва ситуація. Саме «дякуючи спілкуванню», шляхом переписки з чиновництвом України: від Посольства України в Чеській Республіці, через МЗС аж до уповноваженої Верховної Ради України, стало ясно: тарифи, як мінімум — неєвропейські!

І це вже не кажучи про ті чи інші пільги для громадян України, які кількома наказами МЗС, фактично — нівельовано (читай: відмінено), починаючи з Декрету КМУ №7-93 «Про державне мито», від 21.01.1993 року. Причина проста: якщо на території України, за виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон — стягується адміністративний збір, то за кордоном це — консульські збори, які регламентуються Положеннями про консульський збір України, які регулюються… простими наказами МЗС!

Для розуміння ж того, яким чином і за якими критеріями формується вартість послуг «від дипломатів», які як правило, оплачуються, в основному — громадянами України, варто повернутись до вже скасованого (недіючого) наказу МЗС № 3 від 05.01.2011 (який був «проюстований» 31.01.2011), де в 10-му пункті Положення про консульський збір, читаємо: «Тарифи консульського збору, що справляється за межами України, переглядаються дипломатичними представництвами України виходячи з економічної ситуації в країні перебування (суттєва зміна обмінного курсу національної валюти до долара США, рівень інфляції, індекс споживчих цін тощо) або у разі внесення змін до базових тарифів консульського збору». Тобто, виходить, що вартість послуг для всіх ЗДУ (дипломатичні представництва та консульські установи України за кордоном), які застосовуються відповідно до наказу окремого відомства — МЗС України, яке має права на їх встановлення, відповідно до… положень Консульського статуту України, який затверджено… Указом Президента України (№ 127, від 02.04.1994 року!) — є підставою для доїння українських громадян, виходячи з «економічної ситуації в країні перебування»! І це при тому, що банальні «порівняння», тієї ж таки вартості виготовлення закордонних паспортів для громадян України, на відміну від нижче приведених даних, для громадян: Польщі, Словаччини, Чехії та Угорщини — далеко не на користь українців, не кажучи вже про рівень життя в Україні та у цих європейських сусідів.

Натомість, зараз діє подібний наказ МЗС (№ 182 від 23.04.2018 року) де вищевказаний, невдалий термін, як зайвий — прибрано. При цьому, головне «досягнення» останнього наказу — «уніфікована сума консульського збору… для всіх закордонних дипломатичних установ України», чого раніше не було (ну, через «економічну ситуацію в країні перебування»). Натомість, дух попередніх наказів, в частині мотивів встановлення вартості консульських зборів — залишився, хоч апетити дещо й зменшились, що ніяк суттєво не здешевило вартість послуг, які надаються дипломатами українцям. Так, якщо ще донедавна, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон «коштувало» від 130 до 180 євро (замість втраченого/зіпсованого), то сьогодні це «всього»: 90 доларів США! При цьому, практично всі пільги для громадян України, як вже вказувалось вище — ліквідовано. Тобто, ні законодавець, ні виконавець не передбачили ніяких ситуацій, коли через з’єднання родин, навчання українських студентів та зі збільшенням числа українських пенсіонерів, які тимчасово чи постійно проживають за кордоном — останні, фінансово ніяк не захищені з боку власної держави. Ба, більше, чиновник всіх громадян України відніс до заробітчан яких, як  бачимо українські чиновники, намагаються банально «доїти» невиправданими тарифами та поборами від імені української держави, ігноруючи такі випадки, як: навчання, стажування/наукова діяльність, лікування тощо за кордоном.

З метою, не перевантажувати читача купою цифр та даних, зупинимось на єдиній послузі — виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (біометричний паспорт). Як відомо, вартість такої послуги в Україні є — 518,15 грн. За кордоном ж, аналогічна послуга для того ж громадянина України, у формі консульського збору вже сягає… кілька кратного розміру! Для розуміння ситуації та з урахуванням досвіду європейських країн, в частині надання послуг по виготовленню паспортів для закордонних мандрівок власним громадянам, як в країні так й за її межами, доцільно звернути увагу на терміни, вартість та пільги на таку практику — наших сусідів: Польщу, Словаччину, Чехію та Угорщину.

Польська Республіка

            Вартість виготовлення закордонного паспорту для громадянина Польщі:

а) всередині країни — 140 злотих (до 13 років — 60 злотих) на термін дії — 10 років (тимчасовий паспорт на 12 місяців — 30 злотих);

б) за кордоном (в консульських установах Польщі) — 186 злотих (до 13 років — 59 злотих).

            Пільги:

а) особам після 70 річного віку — безкоштовно;

б) тим, хто потребує лікування за межами країни — безкоштовно;

в) обмін паспорта (з технічних причин) — безкоштовно;

г) пенсіонери та інваліди — 50% від вартості;

д) неповнолітні, учні та студенти — 50% від вартості;

ж) багатодітні сім’ї:

— 15 злотих — для паспорта, виданого дітям у віці до 13 років;

— 35 злотих — для паспорта, виданого дітям від 13 до 25 років;

— 70 злотих — для паспорта батьків такої родини.

            Посилання тут і тут

Словацька Республіка

Вартість виготовлення закордонного паспорту для громадянина Словаччини:

а) всередині країни (на термін дії — 10 років):

— при виготовленні за 30 днів — 33 євро (до 16 років — 13 євро, до 6 років — 8 євро);

— при виготовленні за 10 днів — 66 євро (до 16 років — 26 євро, до 6 років — 16 євро);

— при виготовленні за 2 дні — 99 євро (до 16 років — 39 євро, до 6 років — 24 євро);

б) за кордоном (в консульських установах Словаччини) на строк дії — 10 років:

— від 16 років — 40 євро;

— від 6 до 16 років — 15 євро;

— до 6 років — 10 євро.

            Пільги:
а) за наявною медичною довідкою про інвалідність, всі вищевказані суми складуть 50% знижки.

            Посилання тут

Чеська Республіка

 Вартість виготовлення закордонного паспорту (E-pass) для громадянина Чехії:

а) всередині країни (на термін дії — 10 років):

— при виготовленні за 30 днів — 600 чеських корон (до 15 років — 100 чеських корон);

— при виготовленні за 5 днів — 2 000 чеських корон (до 15 років — 500 чеських корон);

— при виготовленні за 24 години — 4 000 чеських корон (до 15 років — 2 000 чеських корон);

б) за кордоном (в консульських установах Чехїі) — 1 200 чеських крон (до 15 років — 400).

            Пільги з виготовлення закордонного паспорту, окремо не передбачені але першими користуються всі громадяни країни, які їх мають при виготовленні низки внутрішніх документів.

            Посилання тут

Угорщина

Вартість виготовлення закордонного паспорту для громадянина Угорщини:

а) всередині країни (при виготовленні за 20 днів):

від 18 до 70 років 7 500 форинтів, строком дії на 5 років;

від 18 до 70 років — 14 000 форинтів, строком дії на 10 років.

— до 6 років — 2 500 форинтів на перший та 5 000 форинтів за другий паспорт, строком на 3 роки;

— від 6 до 12 років та від 12 до 8 років — 2 500 форинтів на перший та 5 000 форинтів за другий паспорт, строком на 5 років;

— термінове виготовлення: 19 000 форинтів за 7 днів, 29 000 форинтів за 3 дні та 39 000 форинтів за 24 години.

б) за кордоном, в консульських установах Угорщини, діють два тарифи: для «сусідніх» (з країною) європейських країн та «не сусідніх»:

— видача тимчасового приватного паспорта для громадянина Угорщини — 30 євро;

— до 18 років — 28 євро;

— від 18 до 65 років — 65 євро (термін дії на 10 років);

— від 18 до 65 років — 44 євро (терміном дії 5 років)

— від 65 років — 20 євро.

            Пільги:
а) від 70 років — 2 500 форинтів на перший та 5 000 форинтів за другий паспорт, строком дії на 10 років.

            Посилання тут і тут.

P.S. Курс вартості національних валют вищевказаних країн до української гривні, тут.   

Після порівняння вартості послуг з виготовлення закордонного паспорту в країнах Вишеградської групи та в Україні, з використанням курсових різниць — перейдемо до висновків:

  1. Вартість. Якщо вартість виготовлення закордонного паспорта громадянина України, всередині країни є прийнятною, то послуги українських дипломатів для громадян України, практично, мінімум вдвічі/втричі перевищують аналогічні, які надаються дипломатами своїм співвітчизникам з країн Вишеградської групи!
  2. Гнучкість. Перевагою європейської дипломатично-консульської «кухні», в частині надаваних послуг власним громадянам є широкий спектр та маса варіантів, які в більшій мірі враховують потреби співгромадян, включаючи й їх фінансові та інші можливості, в чому відстає Україна, включаючи й мережу ЗДУ.
  3. Оперативність. Є очевидним, що у Європі: час-гроші, чим не може похизуватись Україна. Тобто, європейські дипломати можуть розраховувати на вищі тарифи та, відповідно на вищі доходи, тільки у випадку скорочення термінів надання послуг/виготовлення тих же паспортів, що дає можливість отримати закордонний, біометричний паспорт… за 24 години (мрія для українця)!
  4. Пільги. Ліквідація та відсутність пільг, в частині виготовлення закордонного паспорта громадянина України, який опинився та проживає за кордоном, суттєво різнить останню від вже перерахованих, європейських країн та викликає питання: чи може окреме міністерство своїм наказом, фактично, регулювати не тільки вартість надаваних ЗДУ послуг громадянам України, але й ігнорувати їх права, в частині пільг.
  5. Й останнє, але найсумніше: чому українець в Україні та українець за кордоном… настільки «різняться», в частині вартості виготовлення для них закордонних паспортів для виїзду за кордон? Адже «вартість» українських тарифів консульських зборів, що справляється за вчинення консульських дій можна порівняти тільки з… аналогічними цінами від російських дипломатів, де «выдача паспорта, содержащего электронный носитель информации, удостоверяющего личность гражданина Российской Федерации за пределами территории Российской Федерации» коштує… 80 доларів США!

Й насамкінець — головне: ніякі зусилля української влади, як й гучні заяви її очільників, щодо гармонізації законодавства до цивілізованих практик, а також — важливості підтримки ініціатив громадян в напрямку європейського вибору, не сприятимуть європеїзації українського суспільства, допоки її чиновники, як бачимо, залишатимуться ментально в минулому та сприйматимуть зусилля й ініціативи співгромадян, виключно як спосіб заробітку на останніх, практично — всі 27 років Незалежності…

Автор — керівник IASEED — Інформаційно-аналітичної служби «Європейсько-східний діалог»

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Соратника Порошенко Гладковского арестовали на 2 месяца и назначили залог

Соратника Порошенко Гладковского арестовали на 2 месяца и назначили залог

Апелляция на решение суда может быть подана в течение 5 дней
Чему Украину не научила история Речи Посполитой

Чему Украину не научила история Речи Посполитой

Попытки украинцев совладать со своим государством напоминают блуждания кафкианского землемера К. вокруг Замка, который не дает о себе знать «ни малейшим проблеском света».
Украинцам рассказали о «подводных камнях» нового Трудового кодекса

Украинцам рассказали о «подводных камнях» нового Трудового кодекса

В Украине собираются внести изменения в Трудовой кодекс, но будут ли они положительными
Путин готовится к масштабной войне с Украиной — Генштаб ВСУ

Путин готовится к масштабной войне с Украиной — Генштаб ВСУ

Генштаб ВСУ сообщил, что Россия готовится к вторжению в Украину по всей границе
В Украине снова подняли вопрос аварийных «хрущевок»

В Украине снова подняли вопрос аварийных «хрущевок»

Архитекторы обозначили главные проблемы жилых домов в Украине и сказали, как их решить
Появилось видео с разрушенной дамбы в России: число жертв растет

Появилось видео с разрушенной дамбы в России: число жертв растет

В Сибири прорвало дамбу. МЧС опубликовало видео с места событий
Сенцов ответил за «братские народы» в интервью немецкому изданию

Сенцов ответил за «братские народы» в интервью немецкому изданию

Бывший политзаключенный Олег Сенцов расширил свою мысль, чтобы прояснить сказанное в интервью
NASA предупредило о летящем к Земле километровом астероиде

NASA предупредило о летящем к Земле километровом астероиде

Астрономы обнаружили, что в сторону нашей планеты движется астероид
В Украине нашли чудотворную «Черную Мадонну» XIX века

В Украине нашли чудотворную «Черную Мадонну» XIX века

В Тернопольской области обнаружили уникальную икону, которая была запрещена при СССР
Украина добилась «безвиза» еще с рядом стран

Украина добилась «безвиза» еще с рядом стран

С двумя странами действует взаимный "безвиз", и еще две страны облегчили условия для украинцев
Пользователи Windows 10 жалуются на «синий экран смерти»

Пользователи Windows 10 жалуются на «синий экран смерти»

После обновления Windows 10 пользователи массово стали жаловаться на ошибки, не работающие кнопки и синий экран
Во сколько обошелся фуршет на пресс-марафоне Зеленского: названа сумма

Во сколько обошелся фуршет на пресс-марафоне Зеленского: названа сумма

Кофе-поинты обошлись более чем в 170 тысяч гривен
Кулеба озвучил приоритетные задачи Украины для евроинтеграции

Кулеба озвучил приоритетные задачи Украины для евроинтеграции

Дмитрий Кулеба назвал, какие вопросы должны быть рассмотрены на ближайших заседаниях с ЕС
Аудит основных дорог в Украине станет обязательным

Аудит основных дорог в Украине станет обязательным

Дополнительные растраты на услуги аудиторов будут включену в общую стотимость строительства
Зеленский сказал, как будут формировать ментальность украинцев

Зеленский сказал, как будут формировать ментальность украинцев

На собрании в Офисе президента информационную политику Украины обсуждали нардепы и представители творческих профессий
Рябошапка рассказал, как ГПУ вернет деньги из разграбленных банков

Рябошапка рассказал, как ГПУ вернет деньги из разграбленных банков

Генеральная прокуратура Украины уже проводит расследование по шести "проблемным" банкам и их бенефициарам
Украина не будет сдавать позиции на Донбассе, — Бондарь

Украина не будет сдавать позиции на Донбассе, — Бондарь

Замкомандующего штабом ОС заверил в том, что Украина не будет капитулировать перед Россией
Названы самые загрязненные города Украины

Названы самые загрязненные города Украины

Эко-бот показал уровень загрязнения воздуха в городах Украины
Рябошапка сказал, когда Порошенко предъявят подозрение

Рябошапка сказал, когда Порошенко предъявят подозрение

Генпрокурор Руслан Рябошапка подчеркнул, что для этого должны быть основания
Украинцам показали изменение цен на популярные продукты с начала года

Украинцам показали изменение цен на популярные продукты с начала года

С начала 2019 года некоторые продукты подорожали на 80%, тогда как другие подешевели на 50%
Украинцы вдоволь насладятся теплой осенней погодой

Украинцы вдоволь насладятся теплой осенней погодой

Теплая погода в Украине продержится еще несколько дней
Архивы Ватикана раскрыли тайну происхождения короля Артура

Архивы Ватикана раскрыли тайну происхождения короля Артура

Ученый нашел запертый отдел с книгами по истории славян
ЦИК определил дату первых местных выборов

ЦИК определил дату первых местных выборов

Они назначены в шести территориальных громадах
В Раде отложили повышение зарплат учителям

В Раде отложили повышение зарплат учителям

Бюджетный комитет отклонил данное предложение
Galaxy S10 можно разблокировать любым пальцем — Samsung

Galaxy S10 можно разблокировать любым пальцем — Samsung

Компания совершила ошибку в разбраотке и обещает как можно быстрее ее устранить
В кулуарах Верховной Рады заблудился дикий зверек: видео

В кулуарах Верховной Рады заблудился дикий зверек: видео

Дикую куницу поймали и отпустили на волю
Стало известно, в чем опасность куриных яиц

Стало известно, в чем опасность куриных яиц

Яйца с трещинами могут навести вред здоровью
В Украине резко подешевел самый популярный овощ

В Украине резко подешевел самый популярный овощ

Цена на картофель упали на 8% за неделю, однако эксперты уверены, что с наступлением зимы цены снова вырастут
Гиркин подколол пресс-секретаря Путина из-за роспуска «ЛДНР»

Гиркин подколол пресс-секретаря Путина из-за роспуска «ЛДНР»

Он заявил, что Песков запутался в условиях "формулы Штайнмайера"
Депутат Зеленского потребовал от Кличко 8 квартир в Киеве «для помощников»

Депутат Зеленского потребовал от Кличко 8 квартир в Киеве «для…

Нардеп от "Слуги народа" попросил у мэра Киева восемь квартир для своих помощников
Читай также
Последние новости

Соратника Порошенко Гладковского арестовали на 2 месяца и…

Чему Украину не научила история Речи Посполитой

Украинцам рассказали о «подводных камнях» нового Трудового кодекса

Путин готовится к масштабной войне с Украиной -…

В Украине снова подняли вопрос аварийных «хрущевок»

Появилось видео с разрушенной дамбы в России: число…

Сенцов ответил за «братские народы» в интервью немецкому…

NASA предупредило о летящем к Земле километровом астероиде

В Украине нашли чудотворную «Черную Мадонну» XIX века

Украина добилась «безвиза» еще с рядом стран

Пользователи Windows 10 жалуются на «синий экран смерти»

Во сколько обошелся фуршет на пресс-марафоне Зеленского: названа…

Кулеба озвучил приоритетные задачи Украины для евроинтеграции

Аудит основных дорог в Украине станет обязательным

Зеленский сказал, как будут формировать ментальность украинцев