imperiya-dolzhna-umeret

Книга Михайла Зигаря «Імперія має померти» просто приголомшила мене. Я, звісно, не вперше читав про події 1900-17 рр., але передана картина і час, в якому ми живемо, просто шокували мене тим, наскільки не вивчений і неосмислений урок. Тож я спробую поділитись деякими важливими наслідками аналізу цих уроків.

Воронкою історії я вирішив назвати час, коли зруйновані старі політичні інститути, але нові не мають можливості закріпитись, оскільки натовп змітає все на своєму шляху. Коли закручується історична воронка – вихід з неї завжди буде тільки один: терор.

Паралелі з 1917 відчуваються повсюдно. Влада, яка неуспішно намагається проводити реформи, втрачає довіру і її все частіше звинувачують в подібності з минулим режимом (нагадує уряд Керенського). Країна у війні, і навколо активно лунають тези про бариг, які заробляють на ній заробляють (як це співзвучно з тезами про те, що війну розв’язали капіталісти). Однак, що по справжньому шокує – це натовп, який і тоді і зараз живе постійними слухами, зрадо-перемогами. Суспільні настрої міняються кардинально в лічені місяці. Від «полубога Керенського» до «предателя революции» пройшло всього 5 місяців. І тих же 5 місяців пройшов Ленін, від фактично кінця власної кар’єри невдалим виступом в травні, до голови Ради народних комісарів в жовтні.

Швидкоплинна народна любов не дозволяє закріпитись державотворчим процесам. Фактично, після революції народні маси стають полем битви популізму. Представники влади змушені проводити політику популізму, у відповідь на ще більший популізм опозиції. Останні не гребують в своїх обіцянках і діях нічим, оскільки ціль отримати владу є вищою за будь-які інші. Коли зруйновані старі інститути, народна довіра стає єдиним джерелом легітимності влади, і фактично, той хто отримує цю довіру і є справжньою владою. Більшовики щонайменше двічі могли бути знищені до жовтневої революції. Але влада, яка є заручником, свого ліберального курсу в підсумку стала жертвою. У своїх спогадах більшовики постійно згадують, що «влада сама плила їм в руки». І це навіть стало предметом дискусій між Леніним, Троцьким і Камєнєвим: чи варто вдаватись до збройного захоплення влади, коли її можна просто підібрати?

Більшовики вирішили не грати по новим правилам. Вони не хотіли брати участь у виборах, в яких однозначно б програли. Вони абсолютно неадекватно оцінювали реальну економічну і політичну ситуацію. Ніхто не вірив, що в тій ситуації більшовики б протримались при владі більше кількох тижнів. Тому, що вони не мали жодної підготовки, фахівців, і адекватних програм у відповідь на існуючу кризу. Але все, що вони мали – це терор. Тому розуміючи мінливість народної любові, а також неможливість у зв’язку з цим втримати владу, вони просто вирішили знищити всіх, хто міг цю владу забрати. Вони у всьому програвали своїм попередникам, крім одного – жорстокість. Ліберальний Керенський дав їм забагато шансів, і вони таких шансів нікому не давали. «Жорстокість на війні є перевагою» — писав Клаузевіц.

Україна вступила в нову історичну воронку. Майдан став аналогом лютневої революції 1917, і привів до влади старих політиків з новим порядком денним. Але влада слабка. Вона залежить від суспільних настроїв. Суспільство ж роздроблене в своїх очікуваннях і настроях. Єдине, що його об’єднує – це постійне невдоволення. У відповідь влада намагається вибудувати хистку конструкцію популістичних кроків і олігархічних домовленостей. У влади з’являється ілюзія, що їй це вдається і вона ще більше відривається від реальної ситуації. Складна економічна криза, війна на Сході, буксування реформ, робоча сила, яка тікає, все це не залишає місця самовдоволенню, з яким виступав Порошенко на прес-конференції. Він має переживати. Дуже. І ось чому.

70% недовіри до політиків – це і є час більшовиків. Вони чекають цього, оскільки для захоплення влади їм вистачить кількох сотень організованих людей. Важливо те, що через велику недовіру – ніхто не буде захищати і відстоювати стару владу. Тому більшовики використають недовіру для своєї легітимності. Адже людям всеодно хто прийшов, може хоч цим щось вдасться. Далі вони не будуть робити реформи, а будуть накопичувати ресурс, щоб в момент, коли народна любов обернеться проти них – розібратись з опонентами.

Давайте чесно, якщо викинути Порошенка, Авакова, Гройсмана і Парубія, чи той хто прийде їм на заміну зможе утримувати народну підтримку більше ніж півроку? Чи не буде через півроку нових Майданів уже проти нової влади? Будуть. А тоді буде нова влада. І так буде тривати доти, доки одного дня, ті хто прийдуть у владу не розв’яжуть терор. Тому, що терор стане єдиним способом для них вижити.

Воронка вже крутиться, а більшовики працюють. Сьогодні ми не знаємо, хто виконає їхню роль. Так, як це не знали в травні 1917, коли Ленін, Камєнєв і Троцький були політичними маргіналами, без народної підтримки, належних ресурсів і впливу.

Чи можливо вирватись з цієї воронки? Тут я песиміст. Я бачу як навіть розумні раціональні люди, все більше падають в емоційні істерики. Люди плутають своє особисте негативне ставлення до Порошенка і Авакова, із необхідністю давати реальні системні відповіді. Навіть просте питання, хто може обійняти посаду нового міністра – не виникає в цих емоціях. Сьогодні кожному з нас важко назвати 10-20 людей, яким би ми довірили владу в країну, але щодня я бачу бажання всіх викинути, розстріляти і тому подібне, що абсолютно нагадує більшовизм. «Ленінська кухарка» сьогодні звучить так: оголосимо конкурс і оберемо порядних людей. Ні, не оберете. Бо якщо вам важко назвати 10 людей на високі державні посади, де ви візьмете десятки тисяч? Чи по вашому новий міністр МВС по – іншому змусить працювати старих генералів?

І все-таки я маю відповідь, як можна було вирватись з воронки:

Правила гри. Понад усе ми повинні триматись за правила гри. Можна і треба не любити владу, але викинути її можна тільки через вибори. Це потрібно не для цієї влади, а для тієї яка її поміняє. Інакше правилом гри стане викидати владу не через вибори, і це стосуватиметься всіх інших. Аж поки владу не отримають більшовики.

Боротьба за народ, а не за владу. 70% недовіри – це не про Пороха, а про всіх. І про Гриценка, Садового, і про Тимошенко і Ляшка. Всі хто не здобудуть цієї довіри, будуть приречені на ненависть за лічені місяці перебування у владі.

Мобілізація і підготовка нових лідерів. Суспільство вже не повірить старим. Повернути довіру до політики і участь у ній можна тільки новими людьми. Їх треба мобілізувати і готувати. Бо можливо саме вони нестимуть тягар консолідації народу, на яку вже не здатні ні влада, ні опозиція.

І на завершення. Серед найважливіших цитат з книги Зигаря, це слова Олександра Гучкова «у нас все будет, но все будет поздно». Вони постійно не йдуть у мене з голови. Я думаю про те, що якби сучасні реформи відбувались в епоху Ющенка, то про нас всі писали б книги «Чому Україні вдалося». Але сьогодні пізно для них, і вони не вирішують нашої ситуації. Я бачу як багато цікавих і правильних ініціатив виникає і запускається. Але чим більше крутиться воронка, чим більше емоцій ллється всередину, я думаю – вони не встигнуть.

Нам треба зупинити більшовизм сьогодні. Інакше ми просто не встигнемо.

Рецензія Юрія Романенка на книгу Михайла Зигаря «Імперія повинна померти» тут

Підписуйтесь на канал «Хвилі» в Telegram, сторінку  «Хвилі» в FacebookFacebook автора 

Последние новости
Возникновение Homo sapiens: названа новая причина эволюции человека

Возникновение Homo sapiens: названа новая причина эволюции человека

На эволюцию человека повлияло употребление мяса и способность готовить пищу.
У Путина сделали заявление по возвращению Крыма Украине

У Путина сделали заявление по возвращению Крыма Украине

Цинизм, как всегда, зашкаливает
ЕС отказался от переговоров о вступлении Северной Македонии и Албании

ЕС отказался от переговоров о вступлении Северной Македонии и Албании

Еврокомиссар предупреждает о серьезных последствиях для Западных Балкан.
Гладковскому сообщили о подозрении — САП

Гладковскому сообщили о подозрении — САП

Гладковского обвиняют в присвоении свыше 10 млн грн госсредств.
У Зеленского хотят ввести налоги для таксистов

У Зеленского хотят ввести налоги для таксистов

Помощник депутата от партии "Слуга народа" рассказал о планах правительства относительно ввода налога для таксистов.
Украинцам напомнили, когда переводить часы на зимнее время

Украинцам напомнили, когда переводить часы на зимнее время

Стала известна дата перехода на зимний период времени в Украине
В Украине объявлен желтый уровень опасности из-за тумана

В Украине объявлен желтый уровень опасности из-за тумана

Видимость составит всего 200-500 метров.
Врачи рассказали, как распознать непереносимость алкоголя 

Врачи рассказали, как распознать непереносимость алкоголя 

Признаки непереносимости алкоголя: что следует знать, чтобы сохранить свое здоровье и здоровье своих близких.
Xiaomi выпустила беспроводную мышку с возможностью подключения к двум устройствам

Xiaomi выпустила беспроводную мышку с возможностью подключения к двум устройствам

Цена устройства MIJIA Air Mouse составляет 12 долларов.
Суд оставил Пашинского под арестом

Суд оставил Пашинского под арестом

Пашинского подозревают в причинении гражданину тяжкого телесного повреждения.
В Генштабе ВСУ заявили, что Путин готовится к масштабной войне с Украиной

В Генштабе ВСУ заявили, что Путин готовится к масштабной войне…

Генштаб ВСУ сообщил, что Россия готовится к вторжению в Украину по всей границе.
Представление на Дубневича поступило в Регламентный комитет

Представление на Дубневича поступило в Регламентный комитет

У Дубневича есть пять дней для дачи объяснений.
Назван продукт, избавляющий от морщин

Назван продукт, избавляющий от морщин

Ежедневное употребление миндаля способствует сокращению морщин.
Рябошапка проанонсировал вручение подозрения Гладковскому-Свинарчуку

Рябошапка проанонсировал вручение подозрения Гладковскому-Свинарчуку

Глава Генпрокуратуры Украины рассказал, в чем подозревается задержанный соратник Порошенко
Укрпочта резко поднимет тарифы на посылки

Укрпочта резко поднимет тарифы на посылки

Услуги Укрпочты значительно подорожают.
НАТО проводит секретные учения на случай ядерной войны

НАТО проводит секретные учения на случай ядерной войны

Военные отрабатывают применение истребителей-бомбардировщиков с ядерными ракетами.
МВФ ухудшил прогноз численности населения Украины до 2024 года

МВФ ухудшил прогноз численности населения Украины до 2024 года

До конца 2024 года население сократится на 1 млн человек.
Археологи разгромили ранние гипотезы о неандертальцах

Археологи разгромили ранние гипотезы о неандертальцах

Неандертальцы мигрировали на греческие острова намного раньше, чем считали ученые
Турецкий поток начали заполнять газом

Турецкий поток начали заполнять газом

Газопровод заполняют газом в рамках завершающего этапа испытаний перед вводом в эксплуатацию.
Ученые создали вакцину от никотиновой зависимости

Ученые создали вакцину от никотиновой зависимости

Создан искусственный био-материал снижающий зависимость от курения.
Турция возобновила операцию в Сирии после объявления перемирия — СМИ

Турция возобновила операцию в Сирии после объявления перемирия — СМИ

Вооруженные силы Турции обстреливают город Рас-эль-Айн, несмотря на соглашение о временном прекращении огня.
Глава НБУ Смолий рассказал о требованиях МВФ по цене на газ

Глава НБУ Смолий рассказал о требованиях МВФ по цене на…

Смолий рассказал, о чем говорили с МВФ
Назван самый надежный интернет-браузер

Назван самый надежный интернет-браузер

В рейтинге браузеров победил Firefox.
«Бабье лето» задержится в Украине, но ненадолго

«Бабье лето» задержится в Украине, но ненадолго

В Украине продолжается «бабье лето»
Закон об изменениях регламента Рады опубликован

Закон об изменениях регламента Рады опубликован

Закон вступит в силу 19 октября.
США ввели рекордные пошлины на импорт из ЕС

США ввели рекордные пошлины на импорт из ЕС

США ввели пошлины в размере $7,5 млрд.
У Кучмы назвали условия для мира на Донбассе

У Кучмы назвали условия для мира на Донбассе

Дарка Олифер назвала главные требования, необходимые для установления мира на Востоке
Налоговые нововведения сделаны для ликвидации ФОПов, — Дубровский

Налоговые нововведения сделаны для ликвидации ФОПов, — Дубровский

Крупный бизнес пытается при помощи государства уничтожить мелких предпринимателей
Развенчаны популярные мифы о гипертонии

Развенчаны популярные мифы о гипертонии

Артериальная гипертония вызывает негативные процессы в сосудах.
Украина не будет амнистировать причастных к катастрофе МН17

Украина не будет амнистировать причастных к катастрофе МН17

Причастные к сбитию МН17 под амнистию не попадут.
Читай также
Последние новости

Возникновение Homo sapiens: названа новая причина эволюции человека

У Путина сделали заявление по возвращению Крыма Украине

ЕС отказался от переговоров о вступлении Северной Македонии…

Гладковскому сообщили о подозрении — САП

У Зеленского хотят ввести налоги для таксистов

Украинцам напомнили, когда переводить часы на зимнее время

В Украине объявлен желтый уровень опасности из-за тумана

Врачи рассказали, как распознать непереносимость алкоголя 

Xiaomi выпустила беспроводную мышку с возможностью подключения к…

Суд оставил Пашинского под арестом

В Генштабе ВСУ заявили, что Путин готовится к…

Представление на Дубневича поступило в Регламентный комитет

Назван продукт, избавляющий от морщин

Рябошапка проанонсировал вручение подозрения Гладковскому-Свинарчуку

Укрпочта резко поднимет тарифы на посылки