У Сполучених штатів немає союзників на Близькому Сході

У Сполучених штатів немає союзників на Близькому Сході

Слово «союзник» по відношенню до Близького Сходу чиновники у Вашингтоні завжди використовували доволі недбало. Настав час розвіяти цей міф. Адже за великим рахунком, Сполучені штати не мають жодного союзника серед Близькосхідних держав, окрім, може, Туреччини, яка є країно.-членом НАТО. Усвідомлення того, що насправді є «союзом» особливо актуальне на тлі саміту за участі США та країн-членів Ради співробітництва держав Перської Затоки в Ер-Ріяді.

Я це не до того, що, мовляв, Сполученим штатам не потрібні союзники в регіоні. Просто об’єктивна реальність така, що їх в принципі немає. Офіційний Вашингтон дуже часто переоцінює свої зв’язки з країнами Близького Сходу. А до того ж – мимоволі ображає держави, які дійсно мають союзницькі відносини із США.

В американській публічній дипломатії слова «партнерство» та «союз» використовуються як взаємозамінні – в одному й тому ж сенсі. Та між ними існує реальна різниця. Якщо дві держави є союзниками і на основі цього мають двосторонній договір про союз і оборону, це означає, що одна держава має юридичні зобов’язання по відношенню до безпеки іншої держави і навпаки. Простіше кажучи, одна країна захищатиме іншу у разі нападу на неї. Така угода завжди укладається за умови існування купи штаб-квартир, дипломатичних представництв та допоміжних інституцій та заходів в обох країнах. А у Сполучених штатах договір про взаємну оборону вимагає ратифікації та затвердження у Сенаті. Найяскравішим прикладом союзу є блок НАТО.

Якщо ж обидві держави пов’язані договором про партнерство у сфері оборони та безпеки, це не означає що вони юридично зобов’язані захищати одна одну у разі нападу. У більшості випадків, якщо не в усіх, партнери не підписують договори про взаємну оборону, хоча вони можуть співпрацювати у сфері безпеки та оборони у будь-якій формі. Такий тип відносин не передбачає інституційного навантаження. Найкращим прикладом саме таких стосунків є оборонне партнерство США із країнами Ради співробітництва держав Перської Затоки.

Попри цю чітку різницю між термінами, упродовж багатьох років президенти США та їх військові радники помилково вважали купку Близькосхідних держав союзниками Америки. Наприклад, 5 серпня 2015 року президент Барак Обама у своїй промові в Американському Університеті заявив: «Військовий бюджет Ірану увосьмеро менший за витрати на оборону наших союзників на Близькому Сході». Міністр оборони США Ештон Картер так само – принаймні тричі назвав країни Перської Затоки союзниками. Зокрема, під час свого виступу на Всевітньому економічному форумі у Давосі у січні, 6 листопада 2015 року в інтерв’ю Джеффрі Голдбергу із «The Atlantic» та на шляху до Тель-Авіва 19 липня 2015 року (чотири рази в одній промові). Подібної помилки припустився і держсекретар США Джон Керрі під час візиту до посольства США в Ер-Ріяді, де він зазначив: «На сьогодні наші союзницькі відносини із Саудівською Аравією як ніколи тісні».

Не краще показала себе й попередня влада. Президенти Джордж Буш, Білл Клінтон, Джордж Буш-молодший, Рональд Рейган та Джиммі Картер знову повторювали одну й ту ж помилку багато разів. А на Капітолійському пагорбі мантру про «союзників» на Близькому Сході повторювали й конгресмени, особливо часто – убік Ізраїлю. Частка вини лежить також й на американських ЗМІ. Коли мова заходила про наші відносини із цим регіоном, навіть такі авторитетні видання, як «Washington Post» та «The New York Times», припускалися цієї помилки. А якщо сюди порахувати ще й експертів з питань зовнішньої політики, то можна просто швидко з’їхати з глузду, рахуючи кількість слів «союзник», використаних у контексті близькосхідної політики США (я також не безгрішний). Як бачимо, це буквально всюди.

Я бачу принаймні дві причини, чому люди припускаються цієї помилки. По-перше – це невігластво. В цьому насправді немає нічого поганого. Історичні та фактичні неточності та похибки, чи то усні, чи то на письмі – це не нове явище. А оскільки ніхто особливо не звертав увагу на помилку, то й народ її не бачить. По-друге, Вашингтон іноді аж зі шкури видирається, щоб показати деяким країнам, що ми про них дбаємо, а тому поспішаємо називати їх «союзниками», навіть якщо це морально та практично неправильно.

Враховуючи ці дві причини та, можливо, інші, можна подумати, що різниця між партнерством та союзом надміру забюрократизована правовими нормами та занадто формальна для міжнародних відносин. Врешті-решт, якщо Іран нападе на Ізраїль, Єгипет, Йорданію чи якусь нафтову монархію, ніяких паперів Сполученим штатам не потрібно буде, щоб втрутитися та захистити своїх партнерів. І у багатьох випадках, вони так і зроблять. Так було під час війни в Затоці у 1990-1991 роках. Кувейт та США не були пов’язані взаємним договором про оборону. Та коли до країни вдерся Саддам Хусейн, Вашингтон у складі створеної ним міжнародної коаліції рішуче вступився за маленьке королівство.

Проте договір про взаємну оборону, що є фундаментом міждержавного союзу, навряд чи можна назвати неважливим клаптиком паперу. Це серйозний, реальний, впливовий та правовий механізм, через який США встановлюють пріоритети у своїй зовнішній політиці. Це потужний сигнал єдності для ворогів та найміцніша форма запевнень безпеки для союзників. Власне, це і є причиною того, чому Росія особливо не поспішає нападати на країну-члена НАТО, а радше діє на території європейських держав поза НАТО, таких як Україна, Грузія, Швеція та Фінляндія.

Навряд чи приклад із Кувейтом колись повториться знову. Сьогоднішні загрози – це не танкові з’єднання біля кордону чи скажені диктатори із імператорськими замашками. Сучасні та майбутні війни – це битви ідей та думок, особливо на Близькому Сході. Більше того, Сполучені штати мають військову перевагу в регіоні, який і надалі стримуватиме спалах широкомасштабної війни. Але Іран, з якого нещодавно були зняті санкції, може вдатися до певних ірраціональних дій, які призведуть до конфлікту. Якщо між Іраном та будь-якою близькосхідною країною-партнером США розпочнеться конфронтація, Вашингтон, скоріше за все, втрутиться, як це було із Саддамом. А може й ні, з огляду на відсутність юридичного зобов’язання на основі договору про взаємну оборону.

Звісно, ці угоди не є аксіомою, якої завжди треба дотримуватися за будь-яких обставин. До прикладу, США відмовилася надавати підтримку Тайваню під час кризи в Тайванській затоці 1955 року, і вони не прийшли на допомогу французам під час битви при Дьєнб’єнфу 1954 року. Сполучені штати будуть і повинні діяти відповідно до своїх інтересів в першу чергу. Але при цьому порушення договору, звичайно, призведе до певних політичних та репутаційних ризиків вдома та закордоном. Якщо б США проігнорували свої зобов’язання перед союзником по НАТО, такими діями Вашингтон підірвав би єдність та стабільність альянсу. Так само і з союзниками США в Азії, Латинській Америці та інших регіонах.

Під час саміту США та країн Перської Затоки в Ер-Ріяді, у президента Обами є шанс зробити величезну послугу і майбутнім президентам, і лідерам близькосхідних країн, і іншим партнерам США в регіоні, припинивши говорити про «союзників» — як публічно, так і приватно. Адже цей термін створює ілюзію, нібито держави зав’язані на взаємних угодах. Обама та лідери нафтових монархій мають посилювати співробітництво в галузі безпеки. Але їм варто усвідомити, що поки між ними не існує договору про взаємну оборону, вони не союзники. А лише партнери.

Джерело: Foreign Affairs

Последние новости
ВОЗ передала Украине наборы реагентов для тестирования на коронавирус

ВОЗ передала Украине наборы реагентов для тестирования на коронавирус

Украина получила 30 наборов для тестирования на коронавирус
Всплыло новое видео с парнем, похожим на сына Порошенко на концерте русского рэпера

Всплыло новое видео с парнем, похожим на сына Порошенко на…

Новое видео более высокого качества
Украинцев предупредили об опасности поездок в Италию и Иран из-за коронавируса

Украинцев предупредили об опасности поездок в Италию и Иран из-за…

Граждан Украины призвали воздержаться от поездок в Италию и Иран из-за эпидемии коронавируса
В Германии машина въехала в толпу, есть пострадавшие

В Германии машина въехала в толпу, есть пострадавшие

Неизвестно, намеренно ли водитель наехал на людей или это был несчастный случай
«Слуги народа» задумались о ликвидации Пенсионного фонда

«Слуги народа» задумались о ликвидации Пенсионного фонда

Об этом рассказала председатель комитета Верховной Рады по вопросам социальной политики и защиты прав ветеранов Галина Третьякова
В Госдуме съязвили про заявление Трампа о примирении России и Украины

В Госдуме съязвили про заявление Трампа о примирении России и…

"Слова президента США не раз расходились с делами"
Рейтинг Зеленского рухнул почти в два раза

Рейтинг Зеленского рухнул почти в два раза

Рейтинг президента Украины Владимира Зеленского стремительно падает
ЕС выделит 232 млн евро на глобальную борьбу с коронавирусом

ЕС выделит 232 млн евро на глобальную борьбу с коронавирусом

Новый пакет помощи поддержит Всемирную организацию здравоохранения.
Найден замерзший жаворонок возрастом 46 тысяч лет

Найден замерзший жаворонок возрастом 46 тысяч лет

Шведские ученые обнаружили в Сибири замерзшую птицу, которая жила в последнем ледниковом периоде.
Трамп собрал 200-тысячный стадион в Индии

Трамп собрал 200-тысячный стадион в Индии

Трамп выступил перед публикой на крикетном стадионе Мотера в городе Ахмадабад.
Sony презентовала флагман Xperia 1 II

Sony презентовала флагман Xperia 1 II

Смартфон Sony Xperia 1 II будет доступен в Европе с конца весны 2020 года
В новую военную стратегию впишут курс Украины на членство в НАТО

В новую военную стратегию впишут курс Украины на членство в…

В готовящейся военной стратегии Украины будет задокументирован курс страны на членство в НАТО, заявил Апаршин
В Николаеве ветер сорвал пешеходный мост

В Николаеве ветер сорвал пешеходный мост

В Николаеве из-за сильного ветра унесло пешеходный мост
Катастрофа MH17: следственная группа нашла свидетеля запуска ракеты

Катастрофа MH17: следственная группа нашла свидетеля запуска ракеты

В JIT нет сомнений в том, что ракетная система принадлежала России
Диетологи назвали лучшие продукты для похудения

Диетологи назвали лучшие продукты для похудения

Уменьшить жир на животе помогут орехи, йогурт и яйца.
В ПриватБанке объяснили, почему внезапно меняют кредитный лимит

В ПриватБанке объяснили, почему внезапно меняют кредитный лимит

В банке рассказали о необходимых действиях в таких ситуациях
Си Цзиньпин назвал коронавирус главным вызовом здравоохранению за всю историю КНР

Си Цзиньпин назвал коронавирус главным вызовом здравоохранению за всю историю…

Китайский лидер считает ситуацию с коронавирусом крайне серьезной
Беспроводные зарядники для электромобилей появятся уже в этом году

Беспроводные зарядники для электромобилей появятся уже в этом году

Производители электромобилей представят несколько версий беспроводных зарядных устройств для электромобилей.
США могут ввести новые санкции против России — NYT

США могут ввести новые санкции против России — NYT

Россия пытается вмешаться в предстоящие президентские выборы в США.
Два экс-возлюбленных Энистон решили побороться за ее сердце

Два экс-возлюбленных Энистон решили побороться за ее сердце

Перед Энистон стоит выбор: Питт или все же Майер?
Российская авиация бомбила населенные пункты Идлиба

Российская авиация бомбила населенные пункты Идлиба

ВКС России наносят удары по 18 населенным пунктам зоны деэскалации
Жители Новых Санжар нас услышали, на протесты уже никто не выходит — Скалецкая

Жители Новых Санжар нас услышали, на протесты уже никто не…

В течение нескольких последних дней никто из местных жителей Новых Санжар больше выходил не протесты к зданию санатория, в котором находятся эвакуированные из Китая украинцы и иностранцы.
Команда Зеленского готовит украинцам удивительные экономические приключения

Команда Зеленского готовит украинцам удивительные экономические приключения

Команда Владимира Зеленского придумала способ перераспределения сельскохозяйственной земли. После запуска ее продажи это сделают с помощью земельного налога.
Насирову внезапно вернули пост главы ГФС

Насирову внезапно вернули пост главы ГФС

Апелляционный суд возобновил Насирова на посту главы ГФС
Вопрос разблокирования Венгрией комиссии Украина-НАТО могут решить в мае — Верещук

Вопрос разблокирования Венгрией комиссии Украина-НАТО могут решить в мае -…

На заседании Парламентской ассамблеи могут решить вопрос разблокирования венгерской стороной работы комиссии Украина-НАТО.
Партия Меркель в апреле выберет нового лидера

Партия Меркель в апреле выберет нового лидера

ХДС проведет съезд 25 апреля.
В Украине появятся новые 200 гривен

В Украине появятся новые 200 гривен

Их введут в обращение 25 февраля
Россия является агрессором в Украине — Дуда

Россия является агрессором в Украине — Дуда

Дуда заявил, что Россия четко и последовательно нарушает международное право.
В сети высмеяли покрасневшего двойника Путина

В сети высмеяли покрасневшего двойника Путина

Дублера российского президента засекли на мероприятии в Сочи
Камеры Xiaomi Mi 10 сравнили с Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10+ и iPhone 11 Pro

Камеры Xiaomi Mi 10 сравнили с Huawei P30 Pro, Samsung…

Камеру смартфона сравнили с камерами Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10+ и iPhone 11 Pro
Читай также