Битва за Південну Сирію завершилася: що далі?

Сьогодні сирійські урядові війська, після понад 2 місяців бойових дій, увійшли до історичного стратегічного міста Кунейтра в однойменній провінції. Загони 90-ї та 61-ї бригад ЗС Сирії, уперше за всю війну, повернулися до того самого місця, звідки їх витіснили 4 роки тому. Вперше з 2014 року сирійський національний прапор знову замайорів над напівзруйнованою будівлею місцевої адміністрації. Сирійське військове командування оголосило про повне повернення під контроль кордону між Сирією і демілітаризованою зоною на окупованих Ізраїлем Голанських висот.

Заява сирійського командування підвела риску під 2-місячною битвою, яка розпочалася 22 червня і стала одним з останніх великих наступів урядових сил проти антиурядових угруповань на території Сирії. Битва за Південну Сирію дозволила уряду відновити контроль над усією територією двох провінцій – Кунейтра і Дараа, які межують з Йорданією на півдні та Голанськими висотами на південному заході та заході. Символізм битви важко переоцінити. Провінція Дараа – той самий регіон, з якого все почалося у 2011 році. Його часто називали «колискою революції», оскільки саме протести частини місцевого населення проти тамтешнього губернатора у березні 2011 року прийнято вважати початком «сирійської революції», про яку сьогодні вже ніхто не каже.

Битва за Південну Сирію стала результатом регіонального компромісу та продуктом мінливості геополітичної ситуації навколо Сирії. Ще два-три роки тому про ймовірність такої наступальної операції годі було й думати. Ізраїль, США та Йорданія надавали активну політичну, фінансову та військову підтримку місцевим антиурядовим угрупованням. Іран виношував плани по виходу на кордони Голанських висот разом з сирійською армією, а Ізраїль прагнув розширити буферну зону на Голанах за рахунок прилеглих сирійських територій, поки вони були непідконтрольні центральній владі в Дамаску. Тим часом Росія відчайдушно намагалася врятувати сирійський уряд Башара Асада і була зайнята масштабними боями на сході з терористами «Ісламської держави». Саудівська Аравія та її союзники, разом з Туреччиною, були основними гравцями на сирійській шахівниці і надавали щедру підтримку антиурядовим коаліціям, які воювали проти центральної влади.

Два роки потому ситуація кардинально змінилася. У Сполучених штатах змінилася адміністрація. Президент Дональд Трамп різко зменшив роль США у конфлікті та почав схилятися до думки повного виведення своїх військ з території країни та припинення фінансування усіх антиурядових сил. Він закрив програми ЦРУ з тренування та фінансування сирійських бойовиків, заморозив програми фінансової підтримки непідконтрольних Дамаску територій і прибрав з посад усіх, хто вважав його цей підхід неправильним.

Йорданія занурилася у соціально-економічну кризу, що змусила її звернутися за допомогою до МВФ, і у 2016 році офіційний Амман закрив кордони з Сирією і самоусунувся від сирійського конфлікту. Додатковий фінансовий тягар у вигляді майже 1,5 млн. сирійських біженців змусив короля Йорданії Абдаллу II шукати шляхи порозуміння з Дамаском і відновлення двосторонньої торгівлі, а також відкриття траси М5, яка поєднувала Дамаск і Амман, з метою повернення біженців додому. Єдиним варіантом зробити це було відновлення урядового контролю над Південною Сирією. Навесні 2018 року Йорданія виступила за те, щоб дозволити сирійським військам зачистити ці території від бойовиків.

Росія допомогла сирійським військам повернути під контроль Центральну та Східну Сирію, знищити терористів «ІД» та вивільнити значну частину військ, які можна було кинути на Південну Сирію. Посиливши свою військову присутність у цій країні та політичну вагу на переговорах, Москва взялася за складні та довготривалі переговори про формування регіональних альянсів для просування ідеї битви за Південну Сирію.

Європа остаточно почала розворот своєї політики щодо Сирії і покинула спроби домогтися зміни влади Башара Асада. У більшості європейських столиць змінилася влада. Замість Франсуа Олланда більш поступливий у сирійських питаннях Еммануель Макрон, замість Девіда Кемерона у Британії занурена у справи «Brexit» Тереза Мей, замість впевненої у собі та сильної Меркель послаблена та оточена з усіх боків політичними опонентами канцлер, яка заступила на свій останній термін. Стомлена міграційною кризою і підйомом ісламського екстремізму, які паралізували традиційні ліберальні еліти у Європі та привели до влади праві націоналістичні сили, Європа взяла курс на швидке завершення усіх конфліктів на Близькому Сході за будь-яку ціну.

Нафтові монархії Затоки пересварилися між собою. Спершу багаторічний емір Катару Хамад бін Халіфа Ат-Тані зрікся престолу після провалу своєї сирійської політики і дав дорогу своєму молодому, не зацікавленому в регіональних війнах сину Таміму. Згодом Туреччина, на тлі кризи стосунків зі США та ЄС, перейшла на бік РФ та Ірану. А у 2017 році Саудівська Аравія та Емірати встановили блокаду Катару, а на бік останнього стали Туреччина та Іран. Оман і Кувейт лишилися нейтральними. Відтак, Катар вийшов з гри та припинив фінансувати антиурядовий рух у Сирії, а саудити поступово пішли зі сцени, зайняті більш нагальними внутрішньополітичними питаннями.

У таких умовах Ізраїль, усвідомлюючи, що йому не вдасться втримати ситуацію у Південній Сирії на свою користь, а союзників у нього майже не лишилося, пішов назустріч Росії і почав домовлятися. Так і народилася наступальна операція «Базальт», у ході якої сирійська армія за 2 місяці знесла антиурядові угруповання і змусила їх усі капітулювати.

Наслідки битви за Південну Сирію будуть далекосяжними. Центральний уряд у Дамаску повернувся до статусу-кво 2011 року. Втрачені 6 років тому торговельні та політичні зв’язки між Йорданією, Сирією, Ліваном та Іраком знову повстануть з попелу та вдихнуть життя у свої занедбані через конфлікт прикордонні регіони уздовж стратегічної міжнародної траси М5. Модель «договорняка» у Південній Сирії стане базовою для усіх подальших операцій, вірогідно для наступу на північну Сирію. Компроміс, який продемонстрували регіональні гравці, засвідчив, що воювати за Сирію навряд чи хтось з них буде, а тому це поле битви тимчасово перестає використовуватися для регіональної війни. Битва за Південну Сирію показала, наскільки деморалізованими є антиурядові сили. Більшість населених пунктів у регіоні вони здали без бою, воліючи отримати амністію або виїхати на автобусах на північ Сирії, аніж стояти на смерть незрозуміло за які цінності та ідеї. Лише купка терористів «Ісламської держави» тримається до самого кінця на південному заході Сирії у своєму анклаві в Ярмукському басейні. Як і у попередніх битвах, вони обрали повне знищення і розгром, віддаючи перевагу самогубству заради «потрапляння у рай», принаймні таке обіцяє їхня пропаганда. Спадок битви за Південну Сирію – це демонстрація мінливості геополітичної ситуації у світі, свідчення цинічності міжнародної політики та шанс для регіону відносно мирно переформатувати 100-річну систему, яка у 2014 році, здавалося, зазнала повного краху.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
Трамп продолжает оказывать давление на Зеленского, — дипломат США

Трамп продолжает оказывать давление на Зеленского, — дипломат США

Американский дипломат уверен, что Белый дом продолжает давить на Киев
Пентагон ускорил предоставление Украине помощи, замороженной Трампом

Пентагон ускорил предоставление Украине помощи, замороженной Трампом

Минобороны США рассказало о предоставлении денег для Украины
ОП: Украина обжаловала приговор нацгвардейцу Маркиву

ОП: Украина обжаловала приговор нацгвардейцу Маркиву

Рассмотрение апелляционной жалобы ожидается весной 2020 года
Объем вложений иностранных инвесторов в украинские гособлигации резко вырос

Объем вложений иностранных инвесторов в украинские гособлигации резко вырос

Иностранные инвесторы все чаще делают вложения в украинские госбумаги
Дипломат США объяснил, почему Трампу наплевать на Украину

Дипломат США объяснил, почему Трампу наплевать на Украину

Американский посол рассказал, как Трамп относится к Украине и что его интересует
Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы

Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы

В ЕС заявили о поддержке Украины на пути к демократическому будущему
Арахамия заявил, что Стефанчук вернет компенсацию за аренду квартиры тещи

Арахамия заявил, что Стефанчук вернет компенсацию за аренду квартиры тещи

Он вернет деньги со своей заработной платы
Зеркаль: Россия хочет сделать закрытыми слушания в Гааге по «морскому делу»

Зеркаль: Россия хочет сделать закрытыми слушания в Гааге по «морскому…

По результатам этих слушаний Арбитраж примет свое первое решение и уже завтра утвердит правила своей работы
Путин связал взрыв в Северодвинске с испытанием «уникального оружия»

Путин связал взрыв в Северодвинске с испытанием «уникального оружия»

Он пообещал "совершенствовать это оружие"
Фиона Хилл: Вмешательство Украины в американские выборы — фейк российских спецслужб

Фиона Хилл: Вмешательство Украины в американские выборы — фейк российских…

Хилл также призвала не распространять "политически заангажированную ложь"
Украина в постмодерне – 14. Война или мир

Украина в постмодерне – 14. Война или мир

Сегодня ключевой проблемой Украины  стало отношение населения к ОРДЛО и путям ее разрешения
Конец неолиберализма и возрождение истории

Конец неолиберализма и возрождение истории

Единственный путь вперед, единственный способ спасти нашу планету и нашу цивилизацию - это возрождение истории.
Volkswagen: Скоро только безумцы не выберут электрокар

Volkswagen: Скоро только безумцы не выберут электрокар

Впервые автоиндустрию ожидают перемены такого масштаба
Ученые впервые погрузили человека в анабиоз

Ученые впервые погрузили человека в анабиоз

Переход в такое состояние, называемое анабиозом, в перспективе позволит врачам выиграть время в случае экстренных ситуаций
10 вызовов для Украины, которые надо помнить, говоря о «развале России»

10 вызовов для Украины, которые надо помнить, говоря о «развале…

Украина столкнется с очень серьезными вызовами в случае развала России. Их нужно хотя бы осознавать.
Боевые травмы в результате обстрелов получили 3 военных, — штаб ООС

Боевые травмы в результате обстрелов получили 3 военных, — штаб…

Боевики продолжают нарушать режим тишины
Под Киевом поезд «Интерсити» сбил человека

Под Киевом поезд «Интерсити» сбил человека

Очевидцы остались ждать прибытия скорой и полиции
Портнов опубликовал приговор суда о признании виновным депутата из «Слуги народа» Иванисова

Портнов опубликовал приговор суда о признании виновным депутата из «Слуги…

Он считает, что депутат должен быть немедленно лишен мандата
Нетаньяху выдвинули официальные обвинения по трем пунктам

Нетаньяху выдвинули официальные обвинения по трем пунктам

Премьера Израился обвиняют в мошенничестве, злоупотреблении доверием и взяточничестве
НАБУ открыло уголовное дело против Грицака за госизмену и шпионаж

НАБУ открыло уголовное дело против Грицака за госизмену и шпионаж

Экс-главе СБУ Грицаку выдвигают подозрения в совершении действий, угрожающих нацбезопасности
В Раде назвали сроки проведения земельного референдума

В Раде назвали сроки проведения земельного референдума

Будет два подхода ко внесению правок об участии иностранцев в рынке украинских сельхозземель
«Хаб на админгранице с Крымом»: Зеленский похвастался грандиозными планами

«Хаб на админгранице с Крымом»: Зеленский похвастался грандиозными планами

Проект станет реальностью уже через год
Зеленский вывел Бухарева из состава СНБО

Зеленский вывел Бухарева из состава СНБО

Из Слудбы безопасности Украины Бухарев был уволен 8 ноября
Садовому попросят кругленькую сумму залога, – источник

Садовому попросят кругленькую сумму залога, – источник

Прокуратура не будет просить об его аресте
Зеленский провел новые кадровые перестановки в руководстве СБУ

Зеленский провел новые кадровые перестановки в руководстве СБУ

Президент сменил начальника Департамента защиты национальной государственности СБУ
Пропавшую безвести саудовскую принцессу закрыли под домашний арест

Пропавшую безвести саудовскую принцессу закрыли под домашний арест

Дочь короля Сауда собиралась улететь в Швейцарию, но в итоге не смогла уехать
Арахамия попытался оправдать действия «Юзика»

Арахамия попытался оправдать действия «Юзика»

Глава фракции "Слуги народа" считает, что он не услышал ничего плохого на пленках, в которых фигурирует нардеп
Украинский импичмент Трампа: что сказали на слушаниях Александр Виндман и Дженнифер Уильямс?

Украинский импичмент Трампа: что сказали на слушаниях Александр Виндман и…

Слушания при участии Александра Виндмана и Дженнифер Уильямс были крайне полезными и интересными. Демократы получили кучу новой информации, которая в значительной степени подтверждает их нарратив против Дональда Трампа и его окружения.
У берегов Китая произошел взрыв с выбросом радиации

У берегов Китая произошел взрыв с выбросом радиации

Возможно в море произошел взрыв китайской ядерной подводной лодки
Путин пообещал, что Россия не будет ни на кого нападать

Путин пообещал, что Россия не будет ни на кого нападать

Российский лидер сделал громкое заявление
Читай также
Последние новости

Трамп продолжает оказывать давление на Зеленского, — дипломат…

Пентагон ускорил предоставление Украине помощи, замороженной Трампом

ОП: Украина обжаловала приговор нацгвардейцу Маркиву

Объем вложений иностранных инвесторов в украинские гособлигации резко…

Дипломат США объяснил, почему Трампу наплевать на Украину

Евросоюз поздравил Украину с Днем достоинства и свободы

Арахамия заявил, что Стефанчук вернет компенсацию за аренду…

Зеркаль: Россия хочет сделать закрытыми слушания в Гааге…

Путин связал взрыв в Северодвинске с испытанием «уникального…

Фиона Хилл: Вмешательство Украины в американские выборы -…

Украина в постмодерне – 14. Война или мир

Конец неолиберализма и возрождение истории

Volkswagen: Скоро только безумцы не выберут электрокар

Ученые впервые погрузили человека в анабиоз

10 вызовов для Украины, которые надо помнить, говоря…