Як Україна может заощаджувати 30 млрд. гривень щорічно

Як Україна может заощаджувати 30 млрд. гривень щорічно

Питання енергоефективності економіки України одне з самих нагальних. Однак, за 26 років наша держава зробила дуже мало кроків, щоб припинити «викидувати на вітер» міліарди доларів щорічно. Тому, я пропоную Вам обрати дієвий механізм зниження платні за опалення в 2 рази у вигляді закону «Про Утеплення» та похідного проекту.

*Декілька застережень:

— проект актуальний тільки для міських багатоквартирних будинків. Отже, якщо ви мешкаєте у сільській місцевості, напряму вас не торкнеться (дотично — так, через економію вашими міськими родичами та вивільнення державних коштів на більш осмислені проекти для населення).

— особо актуальний для представників середнього класу, які платять сповна не отримуючи субсидій.

І. Спочатку ланцюжок деяких розрахунків та причинно-наслідкових зв’язків:

Обрахуємо економічний ефект від всеукраїнського проекту/закону «Обов’язкове (загальне) утеплення міського багатоповерхового житла»

А. Прикинемо щорічні витрати міського населення на опалення:

Всеукраїнський міський житловий фонд  (за даними Укрстату) = загальна площа, млн.м2 1094,24  х  64,6 % (питома вага загальної площі обладнаної опаленням; *зазвичай, міське багатоквартирне житло) = 707 млн. м2. Якщо рахувати по будинкам з гарячим водопостачанням (майже гарантовано багатоповерхове багатоквартирне житло) = 1094,24 х 44,6% = 488 млн. м2.

Візьмемо по-мінімуму, — отже, всеукраїнські (міські) витрати на опалення за сезон (десь 4,5 міс.) по 33 грн./м2 /міс. = 488 млн. м2 х 4,5 міс. х 33 грн./м2/міс. = 72,5 млрд. грн. щорічно.

Як відомо, уряд пишається обсягом дотацій на комуналку в 63 млрд. грн. (тобто, виймає із однієї нашої з вами кишені – недоплата пенсій, з/пл.. бюджетникам, стипендій, недофінансування освіти, медицини і т.і., — і перекладає в іншу – у вигляді дотацій, отже в наших кишенях нульовий баланс 😉

Гаразд, з них десь 75% «міським», я яких десь 80% на опалення, отже, т. зв. «державні» (насправді, це ми дотуємо – і навіть не себе L — тому у лапках – тобто, квазі-, нібито-державні) дотації на опалення = 63 х 0,75 х 0,8 = 37,8 млрд. грн. щорічно.

Тобто, щорічно спалюємо (буквально!) 37,8 млрд. грн. «державних»  та 34,7 млрд. грн. власних грошей.

Б. При зовнішньому утепленні, витрати на опалення зменшуються в середньому в 2 рази – всі новобудови зовнішньо утеплені – «мокрим» (традиційний спосіб, який запропонований до реалізації у проекті – с захисним цементно-клейовим шаром) або «сухим» -вентильованим фасадом (коли теплоізоляція захищена від вітру та механічних пошкоджень керамічними або металевими панелями з повітряним прошарком між ними в кілька см.). «Сухий» спосіб значно дорожчий. Утеплювач — один з двох видів: пінополістирол (пенопласт) або мінеральне (базальтове, кам’яне) волокно (аkа стекловата). За ціною та тепло ізолюючими властивостями матеріали приблизно однакові. Можливо, скловолокно та «суха» система більш довговічні.

Якщо хтось з ваших знайомих мешкає у новобудові (десь, останні 8-10 років збудовані) спитайте у них про їх витрати на опалення в березні – не більше 15-17 грн./м2. В моєму ОСББ часткове (внутрішнє) утеплення і комп. система регулювання опалення  — за цей березень нарахували 23 грн./м2. Про це писав тут —  та тут — навіть, сканував власну платіжку з більш низькими цифрами.

Далі, щоб не перевантажувати посиланнями, статті зібрані тут.

В. Отже, після реалізації проекту щорічна економія складе = 18,9 млрд. грн. (37,8/2) «державних» + 17,3 млрд. грн. (34,7/2 ) власних грошей, загалом 36,3 млрд. грн.

При бажанні, всю країну можна утеплити за 6 років. Нормативний строк служби «мокрого» утеплення  європейські виробники клейових сумішей оцінюють в 25-30 років. Зараз першим утепленим таким способом будинкам десь по 10 років – жодного пошкодження. Отже, візьмемо 30 років. При цьому, приведений строк 100% утеплення = 30 – 3 = 27 років.

Таким чином, за життєвий цикл проекту зекономиться  грошей (ок, не будемо відділяти державу від себе – рахуємо загалом) = 27 х 36,3 = 980 млрд. грн., aka 37,7 млрд. дол. в цінах травня 2018 року.

Г. Прикинемо загальні витрати на проект. Вартість утеплення «мокрим» способом = 450-480 грн./м2 (з урахуванням ефекту оптової знижки, приймемо 450 грн.). Площина фасаду будинку десь 35-45% від загальної площі. Відносна площина фасаду зменшується при збільшенні квартир у будинку та при неврахуванні площі всередині балконів (особливо для 5-поверхівок з «винесеними» балконами, які зовнішньо не утеплюються) – тобто, всередині периметра балкону мешканці утеплюють самі – виконувачі робіт не перетинають їх (так, десь 85-90% балконів засклені – читай, утеплені, хоча б частково).

Отже, приймемо коеф. 35% (1/3) від загальної площі житла 488 млн. м2. = 170,8 млн. м2. фасадів.

Загалом, витрати на реалізацію проекту (необхідно утеплити 170,8 млн. м2 фасадів за ціною 450 грн. м2) = 76,86 млрд. грн.(~ 3 млрд. дол.)

Д. Таким чином, проект зекономить загальних грошей = В – Г = 980 – 76,86 = 903,14 млрд. грн. (34,74 млрд. дол.), або по 30,1 млрд. грн. щорічно на протязі 30 років!

Окрім економії на опаленні додається економія електроенергії зимою на додатковий підігрів, а влітку на кондиціонування (термоізоляція влітку охолоджує приміщення, особливо на південній стороні). Також наявний (не)матеріальний ефект від покращення якості життя – зниження ризиків простудних захворювань взимку та серцево-судинних приступів влітку від перегріву.

ІІ. Тепер про наявне політико-економічне середовище у країні.

Як є такі шалені цифри економії, то хіба керманичі держави такі дурні, що дотепер не реалізували подібний проект, спитаєте ви. Ні, вони не дурні – просто хитрі, жадібні, ліниві та щиро зневажають всіх нас (аka український народ) – тому й не реалізували. Річ у тім, що за останні 27 років в Україні сформувалася абсолютна порочна система, коли корупційні політики та держчиновники обслуговують інтереси олігархів та спільно з ними тримають нас за кріпаків, штучно створивши монополії для олігархів майже в усіх сферах та безліч корупційних годівниць для політиків та чиновників.

Найбільш монополізовані, криміналізовані та корупціоногенні такі сфери: земля, будівництво, енергетика – тепло-електро, (дотичне до неї ЖКГ), медицина; далі – освіта, автобізнес,  паливо, держслужба/муніципальне управління, політика, пенсійне забезпечення і т.і… — майже все! За це олігархи періодично фінансують цих політиків/чиновників та їх політичні проекти у вигляді партій – тобто, (майже)всі парламентські.

Заради справедливості – а хіба хтось із вас, хто читає ці строки профінансували хоча б на 50 грн. якогось політика/партію, хоча б на місцевих виборах? Звичайно, ні – ви ж самі собі на умі, ви працюєте – а політика це брудна справа і всі там однакові. Отже, як відомо, свято місце не порожнє – заповнюють олігархи.

Проект напряму дістає із кишень олігархо-політико-чиновницького кубла в сфері енергетики/ЖКГ 30,1 млрд. грн. та перерозподіляє в кишені кожного з 42 млн. українців по 717 грн. щорічно (половину напряму – через економію; половину через державні механізми – пенсій, стипендій, освіту, медицину і т.і.)! Що для них є нонсенсом, тому що звикли діяти навпаки, наприклад так — https://www.epravda.com.ua/columns/2018/05/22/637042  (є безліч подібних статей/досліджень, але ця яскрава, з цифрами та фактами).

Далі хто буде найбільше потерпати від проекту так це забудовники, поняття, майже тотожне «лиходій» — після того, як наявний житловий фонд буде термомодернізовано. Їх новобуди зі щільністю забудови тет-а-тет (буквально, вікно до вікна) в 2-5 рази вищою за радянську (яка з дитмайданчиками, палісадниками, міні-скверами і т.і. простором для життя) впадуть в ціні десь на 30%, залишивши їм «якихсь» 10-20% прибутку.

Потім йдуть керманичі ЖКГ/міськрад/адміністрацій – проект буде реалізовано на їхній наявній фізичній базі, але за антикорупційними прозорими та чесними принципами.

Також Проект виб’є популістський козир «зниження тарифів» у безлічі політиків! (*невже ви не розумієте, що ніхто ніколи нікому нічого не знизить – все буде тільки підвищуватися (може, собі знизять через пільги/допвиплати).

Зважаючи на вищенаведене, — всі ці нкрепи, програми «енергоефективності» і т.і. контори вигадані задля потягнути час, давши можливість енергоолігарху наїстися досхочу. Для багатоквартирного житла фінансують вікна, бойлери та радіатори, — хоча останній об’єкт кредитування якраз підвищує тепловіддачу – тобто, збільшує витрати на опалення! Зовнішнє утеплення багатоквартирних будинків навмисно не фінансують! До того ж обсяг фінансування мізерний – біля 1 млрд. грн., — тобто, на досягнення реальної енергоефективності  необхідно 76,86 років. (див. вище) Створено кілька зайвих держконтор з «енергоефективності» …

ІІІ. Проект добре вкладається у різні моделі проектного аналізу

А. SMART – проект має вимірювальні показники, які добре відстежуються; проект має доцільну мету та досяжні/реальні задачі; проект має кінцевий термін реалізації (обмежений у часі) – він націлений на кінцевий результат, а не процес.

Б. У проекті добре виокремлюються ключові показники ефективності (KPI метод) – фінансові, фізичні.

В. Проект ідеально пасує до різних методів фінансового та бухгалтерського аналізу.

Г. SWOT-аналіз.

— Переваги: відразу реальна велика (і відносно – вполовину; і загальна – мільярди) економія; вигідний майже кожному українцю; реальні інвестиції в малий/середній бізнес; реальна деолігархізація цілого сектору економіки – про яку багато говорять, та не знають з чого почати.

— Слабкості: людський фактор – наявність десь у 80-86% населення спотвореного 400(-70-27)-літнім (квазі-)кріпацтвом не критичного мислення .

— Можливості: «за» проект грають – монетизація субсидій; очищення бази субсидіантів (зменшення кількості, посилення вимог); наявність величезного зовнішнього держборгу – тут хошь не хошь, а мусиш якось економити – в т.ч. на механізмі перекачування грошей в кишені олігархів за допомоги субсидії.

— Застереження: шалений спротив чиновницько-політично-бізнесового корупційного кубла

ІV Власне, про проект

На додачу до концепції проекту на сторінці, тезово, принципові моменти:

 • фінансування за принципом 50%/50% – держава/громадяни;
 • хто отримує субсидію, фінансує лише частку, яку не покриває субсидія – тобто, це може бути 45-5% фінансування людиною;
 • «участь у проекті» обов’язкова, за законом;
 • частка фінансування громадян у розстрочку на 3-5 років, (безвідсоткова!) – у вигляді окремої строки у платіжці;
 • держава оплачує виконавцям відразу по прийнятті робіт (приймає розпорядник та уповноважені від будинку)
 • на тендері 1 лот = 1 будинок (таким чином разокрупнення «забудовників», створення десятків/сотен тис. нових робочих місць);
 • фізична база (проведення тендерів; офіс розпорядника, власне керівники проектів утеплення) – районні ЖКГ або адміністрації; з керівниками проектів (тендерним персоналом), відібраними на конкурсах контракти з чіткими критеріями сумлінності/доброчесності – наприклад, відхилення на 5-10% від середньої тендерної ціни для такого типу будинку (всього з десяток основних типів – все просто, все типово) – привід для ретельного розслідування причин; повторене – для попередження/штрафу; третій випадок – розрив контракта, дошка ганьби, штраф. В нормальних країнах це все само-собою, але в нас все «заточено» (законодавство, органи суду-слідства і т.п.) під увод корупціонерів від відповідальності, отже буде механізм прописування власних антикор правил у трудових контрактах.
 • розробив основні принципи залучення мешканців будинків до проекту (будинки всі — не обов’язково ОСББ) – хоча б мінімальна участь, це принципово!
 • є розробка концепції відбору торгових марок матеріалів – рейтингування самими будівельниками; присвоєння коефіцієнтів тендерної ціни матеріалам за критерієм ціна/якість (тобто, щоб не було такого, що всі будуть утеплювати найдешевшим матеріалом, на нижній межі якості – рейтингування це механізм демонополізації постачальників) ;

Загальні тези:

 • Пілотний проект утеплення Першого будинку буде реалізовано шляхом укладання індивідуальних договорів з мешканцями – подібна практика не заборонена та ніяк не регулюється – див. плями утеплення на будинках.
 • Так, я знаю про утеплення двох будинків вторинного житла у Луцьку (десь з 2012 року) – вони чи не єдині на всю країну, — це реально круті люди;
 • У Києві жодного будинку не утеплено повністю – витрати на опалення не знижено! Писали про якесь ОСББ…, але то мутна історія – цифри утеплення завищені, тхне корупційними відкатами L
 • Так, без примусу в цьому питанні не обійтися – маю досвід «власноножного» обходу ста квартир свого ОСББ – здали опитувальні листи щодо можливої участі у державній/міській програмі співфінансування утеплення лише 12 квартир (12%) – що близько до відсотку дієво-свідомих людей по країні.
 • Так, це безпечно: пожеж не буде — навіть після обстрілів снарядами (дивився кадри з Чечні, Донбасу) пінопласт не горить, просто збивається. Іноді горить скловата під вентфасадом (ефект роздмухування), якщо неякісна (забруднена маслом у процесі виробництва).
 • Так, це безпечно для мешканців – маю десятки фото утеплення шкіл, лікарень, прокуратури, церкви, заводу, офісцентру. Так, у Європі це загальна практика. Так, всі Київські новобудови зовнішньо утеплені.
 • Так, я розумію, що на пілотний проект повиповзають всілякі контролери пож-, тех.-, спожив-, буд-, арх.-, охорон- енерго-, і т.і. – але ж як казав вище – немає в них методів проти індивідуал. утеплення.
 • Так, буде шалений спротив закону «Про Утеплення» — і найменш голосів за нього (якщо дійде до голосування) дадуть типу, борці з олігархами та за зниження тарифів – клоун з вилами, популістка з косою… L
 • Ні, ніхто з риштувань, люльок, стін/дахів не попадає – будуть критерії медогляду, профпридатності. Із вікон же ж не випадають, як миють.
 • Так, чиновники (від уряду до ЖЕКів) будуть опиратися проекту – це не десятки мільярдів злити, типу «на будівництво» доріг (насправді, на ремонт, та й то часто-густо халтурний) кільком десяткам доркомпаній (зазвичай афільованих з мерами/губернаторами) в яких працюють всього 5-10 тис. людей по всій країні. Тут будуть задіяни тисячі невеликих фірм і сотні тисяч будівельників. При тому, вкрасти буде не можливо. До того ж – працювати буде треба (замовникам/розпорядникам тендерів).
 • Ні, ніхто хрущовки у найближчі 20-30 років не знесе (ні, вони самі теж не заваляться); до того ж, почати можна з більш «молодого» 9-16-поверхового житла радянської забудови.
 • Так, це буде надпотужний інвестиційний проект, здатний запустити економіку (разом з відкриттям ринку землі та реальною дерегуляцією – зниженням та спрощенням податків і т.і…)
 • Ні, нафта не буде по 10-20 (зараз знову 80!), а відтак й газ й вугілля подорожчають; ні, кримським міст не завалиться (нажаль); так, «Південниий потік-2» запустять (також й турецькі); ні, ніхто нам шмарклі до безкінечності не буде підтирати – зрештою, махнуть рукою – припинять фінансувати піраміду держборгу… — отже, потрібно реально, а не фейково економити — енергомодернізуватися!
 • Як кому нудно перейматися «міщанським побутом» з якимось утепленням, мовляв «не козацьке то діло» – подивіться на це так – це щорічний фінансовий важіль (чи спис) десь в 1,15 млрд. дол. щоб тицьнути в морду нахабному запорєбріковому ведмедю.
 • Так, розумію, що осилити стільки літер важко, але ж ви молодці – лишилося ще трішечки 😉

V. Гроші на всеукраїнський проект

Насправді, це найпростіший пункт:

А) Іноземні програми фін. допомоги – європейські, світові, урядові/міждержавні  — не буду перевантажувати посиланнями на повідомлення про готовність виділення кредитних (під 1-2%) та безповоротних коштів в сумах от кількох десятків до сотен млн. євро/дол. – аби було кому та під які не корупційні проекти їх давати в Україні.

Б) Іноземні комерційні банки радо профінансують під (3-5%) – бо будуть бачити реальний економічний ефект від економії на опаленні та обрахований грошовий потік (кеш-флоу).

В) Внутрішні резерви – за допомоги різноманітних механізмів Мінфіну та НБУ по залученню грошей державних та населення. Буде трішечки напряжно в перші 2 роки – далі кеш-флоу від економії держкоштів на субсидії направляється на фінансування проекту.

VІ Набагато складніше з людьми

Переконати Вас зробити перший крок, дати шанс проекту – витратити кілька хвилин на реєстрацію (можна навіть кілька разів, як маєте кілька номерів), подолати психологічний бар’єр – «віддати голос» – свій голос, комусь! Отакої 😉

Наостанок коротенький логічний ланцюжок до чого призведе реалізація проекту:

 • Як кількість енергоефективних будинків досягне хоча б 10%, енергоолігархи відчують скорочення маржі, яку вони знімають за опалення з безпорадних в цьому аспекті українців і намагатимуться ще підняти тарифи.
 • Сподіваюсь, перспективи такого підйому виведуть на мирні маніфестації з економічними вимогами десятки/сотні тис. містян (доречі, Порошенко чи хто там буде, може очолити колони) – із числа 90% кого не встигли утеплити.
 • Олігархи будуть змушені обирати між своїми авуарами в офшорах, ТЕСами в Україні, народним (справедливим!) гнівом – а) або зберегти авуари і жити з ганьбою у бананових тьмутараканях; б) або направити нахапані за 27 років кошти на модернізацію інфраструктури і залишитися сумлінними соціально-оріентованими власниками активів в Україні.
 • По варіанту а) – активи націоналізуються (технічна процедура) і виставляються на інвестиційний конкурс з пошуку потужного іноземного промислового інвестора із сучасними технологіями і з доступом до дешевих (2-3%) кредитів.
 • По варіанту б) – олігархи самотужки шукають собі старших партнерів із числа потужних іноземних промислових інвесторів…
 • *Прим. – можливі розмови про «ефективне державне управління на благо всього народу» про «загальнонародне надбання» і т.п. — благоглупість або свідома провокація.
 • Таким чином, цей проект зможе пробудити економічну свідомість багатьох українців, а відтак і політичну – може, українці нарешті припинять обирати явних шахраїв/популістів до влади.

Причому на цьому етапі  про гроші не йдеться – проекту необхідно набрати до 31 травня десь біля ста голосів, щоб увійти у сотню другого етапу (до третього вийдуть 10).  Отже, перефразуючі слоган кінця ІІ тисячоліття —  голосуй, або переплатиш.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook.

 

Последние новости
Скороход и Поляков рассказали о зарплате в конвертах для «Слуг народа»: видео

Скороход и Поляков рассказали о зарплате в конвертах для «Слуг…

Депутаты раскрыли подробности "черных" зарплат для членов фракции "Слуга народа"
Снос или реконструкция: какая судьба ждет три тысячи киевских хрущевок и их жильцов

Снос или реконструкция: какая судьба ждет три тысячи киевских хрущевок…

Непригодные для проживания или аварийные — 9 млн квадратных метров жилья
Как изменился показатель импорта свинины в Украину: свежие данные

Как изменился показатель импорта свинины в Украину: свежие данные

ГФС обнародовала данные об импорте свинины в страну
Выборы мэра Киева: свежий опрос показал, что Пальчевский стремительно догоняет Кличко

Выборы мэра Киева: свежий опрос показал, что Пальчевский стремительно догоняет…

В тройку фаворитов среди киевлян вошли действующий мэр Виталий Кличко, телеведущий Андрей Пальчевский и экс-нардеп Николай Томенко
Не при Путине: Сенцов ответил, когда Крым вернут Украине

Не при Путине: Сенцов ответил, когда Крым вернут Украине

Сенцов выразил мнение, когда Украина вернет Крымский полуостров
В Украине определили военный бюджет на 2020 год: цифры

В Украине определили военный бюджет на 2020 год: цифры

Только на оборону выделяется 3% ВВП или 136 млрд гривен
Пальчевский рассказал, как окружение Зеленского пользуется его главной слабостью

Пальчевский рассказал, как окружение Зеленского пользуется его главной слабостью

Президент Украины Владимир Зеленский допустил ошибку на этапе формирования команды, поставив неправильных людей
Ученые раскрыли тайну исчезновения первой в истории империи

Ученые раскрыли тайну исчезновения первой в истории империи

Археологи узнали, что привело к краху древней империи
Путин вернет Украине военные корабли: названы сроки

Путин вернет Украине военные корабли: названы сроки

Кремль вернет Украине захваченные морские суда до саммита "нормандской четверки"
День работников радио, телевидения и связи: история и будущее украинского ТВ

День работников радио, телевидения и связи: история и будущее украинского…

Данный праздник был установлен Указом Президента Украины в 1994 году
Помощник Зеленского тайно встретился с лоббистом Трампа в Киеве: видео

Помощник Зеленского тайно встретился с лоббистом Трампа в Киеве: видео

Помощник украинского лидера Владимира Зеленского Андрей Ермак предлагал "любые деньги" американскому лоббисту Брайану Ланзе за "содействие"
Украина и Молдавия составят дорожную карту сотрудничества: «друзья познаются в беде»

Украина и Молдавия составят дорожную карту сотрудничества: «друзья познаются в…

Первый замглавы Верховной Рады Руслан Стефанчук провел переговоры с замглавы парламента Молдавии Михаилом Попшоем
Катамадзе обратился к Разумкову и нардепам с просьбой срочно принять законопроект для юрлиц

Катамадзе обратился к Разумкову и нардепам с просьбой срочно принять…

В "Ассоциации налогоплательщиков Украины" добиваются полноправного членства для юридических лиц
Астрономы США на МКС просили «кипяточка» у русских: видео

Астрономы США на МКС просили «кипяточка» у русских: видео

Астрономы России помогали американским коллегам в космосе
«Слуга народа» возглавил «Укравтодор»: кто такой Александр Курбаков

«Слуга народа» возглавил «Укравтодор»: кто такой Александр Курбаков

Новоназначенный глава "Укравтодора" успел проявить себя в строительстве трассы "Запорожье-Мариуполь"
Украинцы без права на пенсию смогут получать соцпомощь

Украинцы без права на пенсию смогут получать соцпомощь

Украинское правительство не оставит без финансовой поддержки людей без права на получение пенсии
Зеленский и Туск провели серьезный телефонный разговор: итоги

Зеленский и Туск провели серьезный телефонный разговор: итоги

Собеседники обсудили вопрос энергетической безопасности в Европе
В Украине скачут цены на социальные продукты: сколько стоит борщевой набор

В Украине скачут цены на социальные продукты: сколько стоит борщевой…

Индекс борща значительно подешевел в ноябре
Макрон и Зеленский проведут переговоры в Украине

Макрон и Зеленский проведут переговоры в Украине

Зеленский созвонился с лидером Франции и согласовал дату официальной встречи в Украине
При чем тут Украина: в США начали расследование против Джулиани

При чем тут Украина: в США начали расследование против Джулиани

Федеральная прокуратура США подозревает личного адвоката Дональда Трампа в финансовых нарушениях и получении выгоды от газового бизнеса в Украине
Ученые заявили о глобальной эпидемии суперинфекций

Ученые заявили о глобальной эпидемии суперинфекций

Наиболее опасные те, которые являются резистентными к антибиотикам.
Кабмин нашел замену Верещук: что известно о Елене Шуляк

Кабмин нашел замену Верещук: что известно о Елене Шуляк

До этого Елена Шуляк занимала ряд должностей в бизнес-сегменте
Зеленский и Макрон обсудили встречу в «нормандском формате»

Зеленский и Макрон обсудили встречу в «нормандском формате»

Президент Франции подчеркнул, что Украина может и дальше рассчитывать на поддержку
Двойное гражданство: украинцам назвали сроки и условия получения

Двойное гражданство: украинцам назвали сроки и условия получения

Его могут принять до конца 2019 года
Дубинский прокомментировал исключение Скороход и Полякова из фракции «Слуга народа»

Дубинский прокомментировал исключение Скороход и Полякова из фракции «Слуга народа»

Нардеп от «Слуги народа» Дубинский считает необоснованным исключение Скороход и Полякова из фракции
Британцы создали голограммы, которые можно «почувствовать»

Британцы создали голограммы, которые можно «почувствовать»

Их можно увидеть, услышать и даже почувствовать без систем визуальной реальности
Украинцам пересчитают тарифы на отопление

Украинцам пересчитают тарифы на отопление

Уже зимой в Украине повысят тарифы на теплоэнергию
Разумков сказал, что должно удерживать нардепов от взяток

Разумков сказал, что должно удерживать нардепов от взяток

Он считает, что это моральные принципы
Пискун рассказал, каким на самом деле должен быть закон о земле

Пискун рассказал, каким на самом деле должен быть закон о…

Он отметил, что землю хотят превратить в товар
Рианна в Голливуде сверкнула смелыми вырезами

Рианна в Голливуде сверкнула смелыми вырезами

Артистка вышла в свет в очень смелом образе
Читай также
Последние новости

Скороход и Поляков рассказали о зарплате в конвертах…

Снос или реконструкция: какая судьба ждет три тысячи…

Как изменился показатель импорта свинины в Украину: свежие…

Выборы мэра Киева: свежий опрос показал, что Пальчевский…

Не при Путине: Сенцов ответил, когда Крым вернут…

В Украине определили военный бюджет на 2020 год:…

Пальчевский рассказал, как окружение Зеленского пользуется его главной…

Ученые раскрыли тайну исчезновения первой в истории империи

Путин вернет Украине военные корабли: названы сроки

День работников радио, телевидения и связи: история и…

Помощник Зеленского тайно встретился с лоббистом Трампа в…

Украина и Молдавия составят дорожную карту сотрудничества: «друзья…

Катамадзе обратился к Разумкову и нардепам с просьбой…

Астрономы США на МКС просили «кипяточка» у русских:…

«Слуга народа» возглавил «Укравтодор»: кто такой Александр Курбаков