Коронавірус в Китаї може дуже боляче вдарити по економці України вже в найближчі місяці.

Річ у тому, що досить велика кількість комплектуючих виробляється в Китаї. Я питав в виробників, що працюють в Україні — експорт з Китаю в них досягає 70% і вже зараз є проблеми з поставками.

Як справиться Китай з коронавірусом, буде видно вже зовсім скоро. Найближча провінція Дзидзан вже на 60-70% відновила виробництво, разом з тим, на заводи ще не вийшло близько 200 млн працівників, які могли б працювати. Основна проблема в тому, що Ухань — промисловий центр, 30% електроніки, яку виробляє Китай виробляється саме там. Через епіцентр інфекції в цій провінції, свої виробництва по всьому Китаю та світу скорочують iPhone, Tesla, Toyota, інші компанії.

Як сильно впали відвантаження посилок з Китаю, які замовляють в інтернеті? На 70%. Населення, яке раніше купляло і користувалось AliExpress, іншими інтернет-магазинами, продовжує купляти, воно готове купляти, але на китайському ринку банально немає цього товару, який готовий до відвантаження. Це стосується і інших галузей.

Якщо ситуація з коронавірусом буде затягуватись, то закриття підприємств може продовжуватись. Якщо є всі комплектуючі, але не вистачає однієї, то товар ніколи не з’явиться на полиці і не піде споживачу.

Україна експортує в Китай руди, шлаки, золу. Експортом переважно займаються металургійні комбінати на південному сході країни. З 5 на 6 лютого, за 2 дні, залізна руда впала в ціні на 3,5 відсотки. Ціни на руду тільки продовжать падати, основні постачальники руди, як сировини будуть відчувати проблеми з реалізацією, адже в Китаї зараз накопилось забагато сировини.

Плюс впали ціни на нафту. З одного боку це добре,ми більше купуємо нафти, ніж продаємо, з іншого — ми продаємо сировину, і це не прямо, але впливає на нашу економіку негативно.  Ціна на нафту — це палка з 2 кінців.

У відношенні до Китаю ми зараз стоїмо всього на 1 нозі — це сільськогосподарська продукція, яку Китай незалежно від коронавірусу споживав, споживає і буде споживати. І об’єми споживання агропродукції не впали. А от надходження валюти від металургії сильно скоротяться.

Є еще одна проблема, яко я бачу – вона торкається середнього та малого бізнесу. Из 100% заводів в КНР, які ми обзвонюємо- це постачальники продукції чи сировини в Украину — близько 30% не відповідає. Тобто ці підприємства або ще не працюють, або вже не працюють.Тоді ми запитуємо українські компанії — на скільки вистачить їхніх залишків на складах? І статистика така — у середнього та малого бізнесу залишків на 1-2 місяці, в середнього і великого — на 4-6 місяців.

А залежність від комплектуючих дуже велика. Наприклад компанія “Сатурн” — в них 60% комплектуючих з Китаю. Все інше вони збирають і виробляють в Україні. В них залишків є всього на 4 місяці. Якщо за цей час проблема не буде вирішеною, це грозить зупинкою українських підприємств, скороченням робочих місць, безробіттям і всіма похідними.

Добре, якщо коронавірус виявиться не таким загрозливим, і за місяць світ впорається із ним. Але що буде, якщо так не буде? Уряд і держава мають бути до цього готовими, адже якщо ми пройдемо цю кризу “не успішно”, наслідки вірусу торкнуться кожного українця.

Автор — президент компанії «Укр-Китай Коммунікейшин» та експерт у зовнішньоекономічній діяльності і українсько-китайських відносинах.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook, на страницу Хвилі в Instagram

Популярные статьи сейчас

В Украине подешевели курятина и говядина, цены на свинину растут

Дорофеева сделала заявление о новой любви после провокационного видео Дантеса и Кацуриной

ПриватБанк заблокировал зарплатные и пенсионные карты клиентам в оккупации

Супермаркеты начали менять цены на сахар и подсолнечное масло: цифры

Показать еще