Повернутися обличчям до трудових мігрантів: завдання для нової влади

В Україні відбувається процес зміни влади, до виконання своїх повноважень приступає нова президентська команда.

Повернутися обличчям до трудових мігрантів: завдання для нової влади

В Україні відбувається процес зміни влади, до виконання своїх повноважень приступає нова президентська команда. Суспільство чекає від неї на вирішення багатьох питань, пов’язаних зі щоденним життям українців. Проведене в цьому місяці велике соціологічне дослідження наочно демонструє очікування народу. Перші місця серед проблем, які хвилюють громадян, займають: припинення вогню на Донбасі (88,4%), повернення наших полонених (84,3%), рівень цін та інфляція (84,5%), рівень зарплати і пенсій (82,8%). Серед найнебезпечніших викликів знаходиться також питання трудової міграції та зменшення кількості населення України (60,9%).  Українці дуже добре розуміють, що масова трудова міграція несе в собі небезпеки поступового перетворення країни на місце проживання старих та дітей. За умови відсутності робочих рук, Україні годі сподіватися на великі показники зростання ВВП, бо без постійного створення нових робочих місць економіка не зможе збільшуватися випереджаючими темпами і не наздожене своїх сусідів по ЄС. Отже, в нової влади є, насправді, небагато часу для того, щоб вирішити цю проблему. Ба більше того — без комунікації з трудовими мігрантами, без дій по їхньому захисту за кордоном, поверненню їх додому та створення відповідних умов для цього, будь-яка українська влада більше не матиме шансів на переобрання.

Ігнорування проблеми

За минулі роки українська влада пройшла великий шлях від заперечення проблеми трудової міграції до її визнання. Це насправді важливо, бо всім відомо, що, наприклад, алкоголік чи наркоман повинні починати процес одужання з визнання своїх вад. Але далі цього кроку українські можновладці не пішли. І зрозуміло чому, бо ніхто не знає, що робити з трудовими мігрантами в реальності, як їх повертати додому, яку допомогу їм потрібно надавати. Більше того, дехто з очільників держави напевно подумав, що виїзд значної кількості активних українців на роботу в інші країни зменшить безробіття вдома, знизить соціальний тиск на владу з боку населення та стане додатковим «стабілізатором» української економіки, у вигляді іноземної валюти, яку трудові мігранти постійно надсилають додому (в минулому році – $14 млрд, за оцінками Світового банку). Так воно і сталося, але у довготривалій перспективі виїзд мільйонів людей з країни буде призводити до дуже небезпечних наслідків. Втім, українські уряди завжди жили одним днем, повністю ігноруючи стратегічні питання. Це є наслідком якості української еліти, яка у більшості короткозора, не думає про майбутнє країни, бо вкладає гроші в іноземні країни, так само вивозить туди свої сім’ї, не планує жити в Україні все життя, готуючи «запасні аеродроми» в розвинутих країнах. Може саме тому, визнавши проблему трудової міграції, далі держава не пішла, обмежившись декількома деклараціями про захист співвітчизників та намірами їх повертати, щоправда, не зрозуміло яким чином.

Що треба зробити?

Зрозуміло, що питання трудової міграції не можна розглядати у повному відриві від інших процесів, що відбуваються в країні. Фантастичною виглядає сьогодні перспектива повернення в Україну більшості її громадян з-за кордону, без зростання економіки, залучення інвестицій та створення нових робочих місць, захисту прав власності, судової реформи тощо. Втім, можна зробити дуже багато для того, аби українці, що працюють за кордоном, відчували себе громадянами України, людьми, які потрібні своїй країні, яких завжди захищатимуть по всьому світу, надаватимуть допомогу та поради. Гарним прикладом державної підтримки може слугувати нещодавня поїздка на суд до Італії Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, українських генералів і офіцерів, для того, аби підтримати своєю присутністю нацгвардійця Віталія Марківа, якого звинувачують у смерті італійського журналіста під час бойових дій на Сході.  Український паспорт повинен стати предметом гордості для нашого співвітчизника, а не папірцем, який він готовий будь-якої миті обміняти на посвідчення  іншої держави. Отже, Україна, як демократична країна, не може силоміць утримувати своїх громадян від поїздки на заробітки за кордон. Але може зробити все для того, щоби процес працевлаштування та подальшої роботи відбувався максимально цивілізаційно. Для цього потрібно:

1) Прибрати шахраїв з ринку міжнародного працевлаштування, зробити його прозорим та безпечним для здобувачів роботи. Ця мета досягається законодавчою забороною брати платню за працевлаштування за кордоном з громадян, бо шахраї просять гроші наперед, а потім зникають чи відправляють людей працювати зовсім не в ті умови, про які розповідали на початку;

2) Запустити «гарячу лінію», яка буде працювати по всьому світові, приймати звернення не тільки телефоном, а й месенджерами, електронною поштою і т. ін. Це дасть змогу оперативно допомогти українцю, що потрапив у незручне становище в іншій країн, надати швидку консультацію, підказати, куди можна звернутися, аби вирішити проблему;

3) Укласти двосторонні договори між Україною та країнами, де працюють українські трудові мігранти щодо пенсійних виплат. Це дозволить українцю, який повернеться додому після років легальної роботи за кордоном, отримувати пенсійні виплати з врахуванням стажу роботи в інших країнах;

4) Прийняти закон про подвійне громадянство, який дозволить мільйонам українців, що живуть за кордоном, відчувати себе громадянами України. Для того, аби не постраждала безпека держави, в законі потрібно зробити вилучення щодо деяких недружніх країн, зокрема Росії, з якими мати подвійне громадянство буде заборонено.

5) Запровадити програми із залучення трудових мігрантів з інших країн. В Україні продовжується демографічна криза і за умов зростання ВВП будуть потрібні робочі руки. Але робити ці кроки треба із розумом, не відкриваючи кордони для будь-кого, а тримати цей процес під контролем.

Додам, що всі вищеперераховані дії не потребують додаткових витрат із бюджету країни та створення нових органів державної влади. Для цього достатньо розуміння проблеми і готовності до її вирішення новою владою.

Повернення додому

Україна не перша і не остання країна в світі, яка переживала в своїй історії бум трудової міграції. Достатньо згадати Ірландію, з якої на рубежі XIX-XX століть виїхала майже половина населення, чи країни Балтії, які втратили з 1991-го року до 30% громадян. Після падіння комуністичного режиму з Польщі емігрували 2,5 млн осіб, з Румунії — 3,5 млн, а населення Литви впало з 3,5 до 2,9 млн осіб і продовжує скорочуватися. У цих країн є великий досвід щодо того, яким чином можна повертати трудових мігрантів додому і цей досвід потрібно використати в Україні. Але вже сьогодні потрібно:

1) Запустити програму з повернення трудових мігрантів в Україну, яка буде включати в себе допомогу у відкритті малих підприємств, отримання пільгових кредитів, захист прав власності;

2) Розпочати загальноукраїнську інформаційну компанію під гаслом «достаток, досвід, додому», де не тільки заохочувати трудових мігрантів до роботи вдома, але і сприяти їхньому реальному працевлаштуванню за допомогою рекрутингових інструментів та вітчизняних роботодавців;

3) Сформулювати та просувати у суспільстві образ майбутньої розвинутої та щасливої України, іти до реалізації цього образу крок за кроком. Українці хочуть планувати своє майбутнє і мріють про те, щоб їхні діти жили у модерновій країні, де існує інноваційне мислення, де люди рівні перед законом, мають всі можливості для спокійного життя та розвитку.

Хоча все вищеперераховане виглядає зараз фантастично, але це можна реалізувати за декілька років та досягти цивілізаційних змін у свідомості українських трудових мігрантів. Проблема трудової міграції не має політичного забарвлення і в її вирішенні зацікавлені майже всі політичні сили. Крім того, для досягнення мети не треба створювати нові міністерства чи залучати бюджетне фінансування. Потрібне бажання влади та запит на зміни в українського суспільства. А він зараз є дуже сильним. Тому шанс на зміни втрачати не можна!

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» вYoutube, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
Стало известно, почему Джоли не хочет прощать Питта

Стало известно, почему Джоли не хочет прощать Питта

Голливдуская актриса до сих пор копит обиды на бывшего мужа
На границе Солнечной системы обнаружена огромная светящаяся стена

На границе Солнечной системы обнаружена огромная светящаяся стена

Нею ограждена наша Солнечная система
«За маской миротворца ‒ лицо диктатора и убийцы»: Сенцов резко высказался о Путине

«За маской миротворца ‒ лицо диктатора и убийцы»: Сенцов резко…

Украинский режиссер также призвал вести борьбу за освобождение всех граждан Украины
Романенко озвучил перспективы Украины после принятия закона о рынке земли

Романенко озвучил перспективы Украины после принятия закона о рынке земли

Политолог Романенко рассказал, чем обернется для Украины принятие закона о рынке земли
«Пошло по трубам»: Романенко прокомментировал новый скандал «Слуги народа» со Скороход

«Пошло по трубам»: Романенко прокомментировал новый скандал «Слуги народа» со…

Правоохранительные органы арестовали ее мужа
«Женский Квартал» решил последовать примеру Зеленской: фото

«Женский Квартал» решил последовать примеру Зеленской: фото

Актрисы проекта "Женский Квартал" производства студии "Квартал 95" стали "моделями" модного глянца
Госбюджет-2020: в Раде прокомментировали низкие пенсии и зарплаты

Госбюджет-2020: в Раде прокомментировали низкие пенсии и зарплаты

Размер увеличения доходной части бюджета ограничен
Путин заявил, что Россия готова снизить цену на газ для Украины: есть условие

Путин заявил, что Россия готова снизить цену на газ для…

Россия готова снизить цену на 25%
Порошенко собираются допросить по делу Иловайска, — Рябошапка

Порошенко собираются допросить по делу Иловайска, — Рябошапка

Генеральный прокурор планирует допросить экс-президента по делу об Иловайской трагедии
Милованов дал прогноз курса доллара на 2020 год

Милованов дал прогноз курса доллара на 2020 год

Министр озвучил два сценария развития экономики страны на следующий год
Рябошапка прокомментировал дело в отношении Burisma

Рябошапка прокомментировал дело в отношении Burisma

Ни США, ни Зеленский не оказывали давления по делу Burisma, - генпрокурор
КСУ оценил инициативу Зеленского о народовластии

КСУ оценил инициативу Зеленского о народовластии

КС решил, законная ли инициатива новой власти о народовластии
В США собрались делать искусственное мясо из воздуха

В США собрались делать искусственное мясо из воздуха

Американская компания из Сан-Франциско предлагает делать мясо из воды, воздуха и минералов
Рост экономики Украины составил больше 4% второй квартал подряд, — Госстат

Рост экономики Украины составил больше 4% второй квартал подряд, -…

Фактические темпы роста экономики Украины во втором квартале превысили оценку Нацбанка
Путин пригрозил, что боевики могут оккупировать зону разведения сил на Донбассе

Путин пригрозил, что боевики могут оккупировать зону разведения сил на…

Боевики могут занять зону разведения на Донбассе под предлогом продвижения неких сил с украинской стороны
Путин рассказал о «полном контакте» с Зеленским

Путин рассказал о «полном контакте» с Зеленским

О встрече до "нормандского формата" речи не идет
САП просит для экс-чиновницы Офиса Зеленского Кондзели арест и залог

САП просит для экс-чиновницы Офиса Зеленского Кондзели арест и залог

Залог в эквиваленте ее взятки
Стало известно о втором дипломате, услышавшем разговор Трампа и Сондленда про Украину

Стало известно о втором дипломате, услышавшем разговор Трампа и Сондленда…

Вторым дипломатом была Сурия Джаянти, сотрудник американской дипломатической миссии в Киеве
В Киеве спецназ задержал банду «коллекторов»

В Киеве спецназ задержал банду «коллекторов»

Полицейские установили место и время встречи одного из "коллекторов" с "должником"
В сеть попала удаленная сцена из финальных «Мстителей»

В сеть попала удаленная сцена из финальных «Мстителей»

В ролике можно увидеть Тони Старка и его взрослую дочь Морган
Луценко пожаловался на свою каторжную работу в должности генпрокурора

Луценко пожаловался на свою каторжную работу в должности генпрокурора

Экс-генпрокурор признался, что ходил в ГПУ как на каторгу, «сжав зубы»
В НБУ назвали имена олигархов — злостных должников

В НБУ назвали имена олигархов — злостных должников

Стали известны имена владельцев банков, которые больше всех задолжали по кредитам
Зеленский обсудил с послами стран «Большой семерки» ход реформ в Украине

Зеленский обсудил с послами стран «Большой семерки» ход реформ в…

Особое внимание в ходе встречи было уделено борьбе с коррупцией
Во время митинга под ОП умерла женщина

Во время митинга под ОП умерла женщина

Смерть констатировали врачи, прибывшие на место
Кива объяснил, зачем пришел в Раду в маске Джокера

Кива объяснил, зачем пришел в Раду в маске Джокера

Народный депутат заявил, что Украина находится в руках дикарей
Суд продлил арест Юрия Грымчака

Суд продлил арест Юрия Грымчака

Он по-прежнему может внести залог
Выборы мэра Киева: Пальчевский дышит в спину Кличко, — соцопрос

Выборы мэра Киева: Пальчевский дышит в спину Кличко, — соцопрос

Проведенные исследования показывают новые тенденции в предпочтениях киевлян при выборе мэра столицы
Генпрокуратура объяснила задержание мужа Скороход из «Слуги народа»

Генпрокуратура объяснила задержание мужа Скороход из «Слуги народа»

Задержанній Алякин получил украинское гражданство незаконно
Названы страны-участницы «Евровидения 2020»

Названы страны-участницы «Евровидения 2020»

Музыкальное соревнование состоится весной 2020 года в Роттердаме
JIT опубликовала разговор Бородая с Сурковым о событиях на Донбассе

JIT опубликовала разговор Бородая с Сурковым о событиях на Донбассе

Влияние России на ДНР выходило за рамки военной поддержки
Читай также
Последние новости

Стало известно, почему Джоли не хочет прощать Питта

На границе Солнечной системы обнаружена огромная светящаяся стена

«За маской миротворца ‒ лицо диктатора и убийцы»:…

Романенко озвучил перспективы Украины после принятия закона о…

«Пошло по трубам»: Романенко прокомментировал новый скандал «Слуги…

«Женский Квартал» решил последовать примеру Зеленской: фото

Госбюджет-2020: в Раде прокомментировали низкие пенсии и зарплаты

Путин заявил, что Россия готова снизить цену на…

Порошенко собираются допросить по делу Иловайска, — Рябошапка

Милованов дал прогноз курса доллара на 2020 год

Рябошапка прокомментировал дело в отношении Burisma

КСУ оценил инициативу Зеленского о народовластии

В США собрались делать искусственное мясо из воздуха

Рост экономики Украины составил больше 4% второй квартал…

Путин пригрозил, что боевики могут оккупировать зону разведения…