Воєнні та пост-воєнні виклики України

Для виживання та розвитку як держави та країни ми знаходимося перед необхідністю стрімко розвивати свою економіку, в тому числі - промисловість.

Для цього потрібно не тільки відновлення потужностей, що були - а й створення нових.

Однак повторювати систему, що створювалася 50 років тому на старих технологіях та принципах не варто.

Нам потрібна нова сучасна архітектура та сучасний підхід з урахуванням зеленого переходу та інших трендів та вимог часу. Тож викиди СО2 мають бути суттєво скорочені.

Нам потрібно багато дешевої електроенергії та тепла для всіх цих нових та старих викликів.

А також процеси, де енергорозподільчі компанії в 10, або ж в 100 разів швидше ніж зараз для компаній та інших користувачів погоджують запити та надають власне електроенергію та тепло. Це має бути питанням декількох тижнів, а не місяців та років

Енергетика на нафті, вугіллі та газу рано чи пізно суттєво зменшиться або ж зникне.

Де ми знаходимося зараз

Багато енергоблоків ТЕЦ та АЕС вже підходять або вже пройшли до термінів проектованої тривалості використання. Система була побудована дуже живучою, ефективною та з тривалим терміном використання. Однак на свій час (тобто 40-50 років тому).

Зелений перехід, сучасні технології дозволяють будувати набагато менш потужні, однак більш ефективні системи.

Нарешті, з’явилися нові види енергетики, які мало поширені в Україні або взагалі є тільки як експерименти ентузіастів. Це теплові колектори, гігантські акумуляторні станції, гравітаційні та теплові акумуляторні станції, вітряки та багато чого іншого

Наразі процеси отримання дозволів займають місяці та навіть роки. Або ж виписані умови зводять нанівець попередні розрахунки з відкриття виробництв або бізнесів.

Є навіть “чорний ринок” електроенергії” для малих підприємств, де просто заробляють гроші продаючи доступну енергію малим підприємцям чуваки, що встигли отримати дозволи на потрібну потужність та які вміють домовлятися з РЕСами.

Добуток вугілля та газу завмер та в розвиток галузей, геологорозвідку перестають вкладатися. Підтримка шахт та свердловин від затоплювання потребує коштів.

Популярные статьи сейчас

Белый дом оценил перспективы применения Россией ядерного оружия

Киевстар бесплатно увеличил объем популярных услуг

ВСУ получают новые украинские САУ Богдана, - Резников

Водителям грозят штрафы от 340 до 680 гривен: за какое нарушение могут наказать

Показать еще

Тренд на сонячні колектори та теплоакумулятори ніяк в Україні серйозно не представлений. Для порівняння в Польщі - встановлена потужність - 4 ГВт сонячних панелей. У нас - трошки більше 1 ГВт. Часто влітку генерована енергія від Сонця не використовується (тобто просто не виробляється або ж пропадає дарма, бо класичні акумулятори дуже не ефективна історія в цьому випадку, бо зберігати в них енергію на зиму не окупиться і за 100 років, та й літію стільки навряд чи зможуть виробити. Отож, потрібні нові підходи - які вже є в світі - теплоакумулятори, гравіакумулятори, ГАЕС.

Нова концепція маневрування споживанням

Наразі ми маємо теплову енергетику (теплові станції, добуток та переробка вугілля, газу) для забезпечення маневру під час пікових навантажень взимку або ж в різні години дня.

Існуюча система не може бути побудована тільки на атомних або ж сонячних станціях, бо маневрування ними можливо в дуже обмеженому диапазоні.

Зараз в багатьох країнах Європи створюються проєкти з довготривалого та дешевого акумулювання енергії. Це часто стосується акумулювання енергії Сонця, однак принцип може бути взятий і для інших варіантів.

Отож, уявіть, що ми не маємо теплових станцій, атомні станції забезпечують всі потреби. А вночі, коли споживання суттєво впало, ми використає “вільну енергію” для нагрівання води по всіх котельнях в країні. Тобто ми робимо величезні баки, однак нагрів їх проводимо електроенергією, що створена за сотні километрів від їх розташування.

Ба більше! Ми використовуємо пісок, базальтове каміння тощо - для акумулювання енергії Сонця та атомних станцій влітку. В великих закопаних котлованах, що утеплені з боків - ми засипаємо пісок або каміння, зверху також проводимо теплоізоляцію шаром грунта або чимось таким.

Ми нагріваємо пісок або ж каміння до величезних температур - 600 або навіть 1200 градусів коли є вільна енергія в системі - а потім (в основному взимку) - забираємо цю енергію як тепло або ж як електрику.

Ось приклади енерго- або тепло- акумуляюючих станцій, які вже побудовані на цих принципах:.

Підсумки та подальші кроки

Таким чином після поступової реформи наша енергосистема буде складатися з атомної та відновлювальної (здебільшого сонячної) енергетики

Замість ГАЕС (або ж на додачу до них) - будуть використовуватися тепло-акумулюючі станції

Це дозволить створити зелену. потужну та гнучку енергосистему

Наразі потрібна робоча група з проектування нової енергосистеми. Вона має бути підпорядкована напряму міністру або ж Президенту та мати повноваження залучати експертів існуючих регуляторів та операторів ринку енергетики, а також отримувати доступ до консультацій українських та міжнародних експертів та винахідників.

Це принципово має бути поза існуючими, експлуатаційними (та багацько в чому забюрократизованими та корумпованими системами Енергоатому та Укренерго). В тому числі тому, що це дозволить залучити ще існуючі експертні мізки та легше отримати фінансування від країн донорів та інвесторів

Відкриті питання

  1. Перепрофілювання людей, що зайняті в невідновлювальній (не-зеленій) енергетиці. Подібні етапи проходили в Британії в 80-их та в багатьох країнах світу. Тож не маю рішення, однак впевнений, що воно є.
  2. Будування атомних блоків займає багацько часу. Так, займає. Як і інших. Я гадаю, що замість 16 існуючих Україні потрібно десь ще 10-20 атомних реакторів.Треба реформа в Енергоатомі, щоб максимально пришвидшити процеси розвитку. Атомна енергетика України з 16 енергоблоків була створена за великим рахунком за 15 років десь з 1974 по 1989 роки
  3. Залучення необхідної експертизи з сонячних колекторів та акумуляторів
  4. Розробка проектів типових електро-котелень та водонагрівачів та їх масове виробництво та запуск