Чи зростуть податки через підвищення пенсій

гривна
Підвищення соціальних стандартів на тлі касових розривів у Пенсійному фонді, відсутності ресурсу в бюджеті і нечітких економічних підстав для такого підвищення може спричинити фіскальні дисбаланси і призвести до розширення бази оподаткування.

Кабмін продовжує активно підвищувати соціальні стандарти. На останньому засіданні уряд збільшив пенсії колишнім військовослужбовцям та поліцейським.

«З 1 січня 2018 року відбудеться поетапне підвищення пенсій представникам силових органів. На першому етапі таке підвищення становитиме не менше 1 500 грн. З 1 січня 2020 року пенсійне забезпечення силовиків зросте майже удвічі», — заявив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Підвищення соціальних стандартів відбувається на фоні рекордних касових розривів Пенсійного фонду, відсутності ресурсу в бюджеті та нечітких економічних підстав для такого підвищення.

Це може запустити ланцюгову реакцію фіскальних дисбалансів і вже змушує уряд шукати варіанти для розширення бази оподаткування.

Вимушене підвищення

Підвищити пенсії військовослужбовцям прем’єр пообіцяв ще навесні 2017 року. Весь рік Рева говорив, що його відомство готує відповідний законопроект. Тимчасом уряд ухвалив постанову про грошове забезпечення військовослужбовців. Постанова повинна була набути чинності разом з новим законом — з 1 січня 2018 року.

Насправді перерахунок пенсій можливий і без нового законодавства. Справа в ціні питання. За розрахунками Мінсоцполітики, для перегляду пенсій за чинним законодавством потрібно додатково 35 млрд грн, за новим — лише 10 млрд грн.

План з новим законом провалився: проект Реви не узгодили силові відомства. Через це уряд переніс термін набуття чинності згаданої постанови на 2019 рік. Невідомо, коли б відбувся перерахунок пенсій, якби не сталася інша подія: рішення Верховного Суду про необхідність перерахувати пенсії колишнім поліцейським.

Суть справи

Позивач — пенсіонер органів внутрішніх справ, майор міліції, якому з 1 січня 2015 року призначена пенсія за вислугу років. Відповідач — орган Пенсійного фонду. Суть претензії — ПФ не перерахував пенсію позивачу відповідно до грошового забезпечення поліцейських через відсутність коштів у державному бюджеті.

У 2015 році набув чинності закон про Національну поліцію та про грошове забезпечення поліцейських, який встановив нові оклади для поліцейських і відповідно змінив базу для нарахування пенсій.

Верховний Суд дійшов висновку, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань, і перерахунок мусить відбутися. Рішення суду було зразковим і поширилося на всіх поліцейських.

Для бюджету вердикт Верховного Суду став фіскальним сюрпризом. У бюджеті-2018 не закладені кошти на перерахунок пенсій поліцейським. У Кабміну було два варіанти: виконувати рішення суду або оскаржувати його.

«Запровадження зразкових справ — позитивне нововведення процесуального порядку здійснення адміністративними судами судочинства, яке має спростити захист прав осіб, порушення яких допущене суб’єктом владних повноважень», — пояснив адвокат ЮФ «Ілляшев та партнери» Валерій Гудій.

За його словами, рішення Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи могла переглянути Велика палата Верховного Суду в апеляційному порядку.

«Кодекс адміністративного судочинства не передбачає права касаційного оскарження рішення, ухваленого у зразковій справі. Відповідно, рішення Великої палати Верховного Суду було б остаточним», — пояснив Гудій.

Кабмін не скористався своїм правом на апеляцію. Відмова уряду підвищувати соціальні стандарти зашкодила б політичному рейтингу прем’єра Володимира Гройсмана і звела б нанівець його імідж провідника безболісних реформ.

Глава уряду обрав шлях підвищення пенсій колишнім військовим і колишнім поліцейським, посиливши таким чином фіскальні та макроекономічні ризики.

Альтернативний варіант

Виплачуватимуть перераховані пенсії поетапно, відштовхуючись від різниці між попередньою і новою пенсіями. Розмір пенсій колишніх армійців буде таким.

З 1 січня 2018 року — попередня пенсія плюс 50% різниці, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — попередня пенсія плюс 75% різниці, з 1 січня 2020 року — 100% підвищеної пенсії, встановленої з 1 березня 2018 року.

Перерахунок торкнеться 498 тис військових пенсіонерів.

Також Мінсоцполітики перерахує пенсії поліцейських з 1 січня 2016 року. Ці пенсії пенсіонери почнуть отримувати через рік. У 2019 році — щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром пенсії, яку особа отримувала з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

З 1 січня 2020 року — щомісяця у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром пенсії, яку особа отримувала з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до повної виплати розрахованої суми.

Такий порядок дозволить знизити навантаження на бюджет.

Пенсійний фонд потерпає

Підвищення пенсій силовикам — друге підвищення пенсій за останні півроку. У жовтні 2017 року уряд провів масштабне осучаснення пенсійних виплат — перерахував їх відповідно до зростання середньої заробітної плати.

Поки що в уряді запевняють, що підвищення пенсій силовикам не потребує розширення видатків бюджету. «Перерахунок відбудеться в рамках бюджету», — сказав міністр фінансів Олександр Данилюк.

«У 2018 році плануємо 208-210 млрд грн власних надходжень до ПФ. Наше завдання — виплатити пенсії, підвищені з 1 жовтня 2017 року. У нас є 7 млрд грн для підвищення пенсій військовим на першому етапі у 2018 році. Поетапне збільшення пенсій здійснюватимемо з урахуванням фінансових можливостей», — заявив Рева.

Насправді «фінансові можливості» дуже обмежені. Ресурс, про який каже Рева, — це залишки бюджету Пенсійного фонду, заплановані на кінець 2018 року, а не реальні кошти. За інформацією джерел ЕП, з початку 2018 року Пенсійний фонд має суттєві проблеми з ліквідністю: у січні-лютому він позичив у казначейства 16,9 млрд грн.

Це свідчить про значне порушення фіскальної рівноваги. Великі касові розриви в бюджеті Пенсійного фонду були у 2008-2009 роках та у 2012-2013 роках. У 2015-2016 роках Пенсійний фонд не позичав кошти у казначейства, а в 2017 році, за даними Пенсійного фонду, сума запозичень становила 4,5 млрд грн.

Пенсійний фонд позичає

Пенсії фінансуються з двох джерел: з власних доходів Пенсійного фонду та з державного бюджету. Співвідношення — приблизно 60 до 40. У 2018 році фонд повинен отримати 353,6 млрд грн доходів, з яких 139 млрд грн — дотація з бюджету.

Як вказано у звіті Пенсійного фонду за 2017 рік, у грудні ПФ профінансував пенсії січня авансом на 10 млрд грн. В останні роки це звичайна практика, яка дозволяє скоротити січневі видатки держбюджету. Проте цього разу економія не допомогла: у січні ПФ потребував додаткового ресурсу на фінансування підвищених пенсій.

Ситуацію ускладнила відсутність трансферту з держбюджету на початку 2018 року. Це теж практика минулих років. Оскільки частина січневих пенсій фінансується авансом, державний бюджет починає виділяти дотацію ПФ з лютого.

З цих причин Пенсійний фонд на початку 2018 року опинився «на власному утриманні» і зіткнувся з жорстким дефіцитом ресурсу.

За інформацією джерел ЕП, з початку 2018 року фонд позичив у казначейства 16,9 млрд грн: 10,2 млрд грн у січні та 6,7 млрд грн у лютому. У лютому ситуація стала вирівнюватися — почала надходити дотація з бюджету. За даними порталу E-Data, частину позичок, близько 3,5 млрд грн, Пенсійний фонд казначейству повернув.

У пошуках ресурсу

Підвищення соцстандартів на тлі касових розривів у ПФ, відсутності ресурсу в бюджеті і нечітких економічних підстав для підвищення може запустили ланцюгову реакцію фіскальних дисбалансів і призвести до розширення бази оподаткування.

«Держбюджет-2018 збалансований на межі. У його доходах враховані всі можливі додаткові джерела: нові конфісковані корупційні кошти Януковича, доходи від продажу ліцензій 4G, збільшення на 50% прибутків держпідприємств і безнадійний 21 млрд грн від приватизації, що спрямовується на погашення дефіциту», — каже експерт Центру економічної стратегії Юлія Руда.

За її словами, додаткова потреба у видатках для поліцейських і військовослужбовців становить близько 20 млрд грн, і знайти їх можна кількома способами.

Перший — збільшити дефіцит. Цей варіант передбачає, що 81 млрд грн або 2,4% від ВВП дефіциту перетворюються на 101-106 млрд грн або 3% від ВВП. Цей варіант точно не узгодить МВФ.

Перекрити нестачу можна шляхом випуску додаткових державних облігацій. Цей варіант теж неефективний, оскільки випуск ОВДП — це збільшення державного боргу. З великою ймовірністю папери викуплять державні банки.

Другий — підвищити мінімальну зарплату. Це створить додатковий приплив ЄСВ у Пенсійний фонд. Однак збільшення соціальних стандартів може прискорити інфляцію, прогнозує Руда. Наслідки — бюджет отримає додатковий ресурс, а українці — вищі ціни, які «з’їдять» підвищені доходи.

Мінсоцполітики розглядає і третій варіант — розширення бази оподаткування. Відомство планує подати законопроект, який дозволить збільшити надходження Пенсійного фонду без збільшення ставки ЄСВ. Мова йде про введення регресивної шкали сплати ЄСВ на всю суму отриманої заробітної плати.

«У нас із зарплати понад 55,8 тис грн (максимальна база нарахування ЄСВ — 15 мінімальних зарплат. — ЕП) єдиний соціальний внесок не сплачується. Задум у тому, щоб платити ЄСВ з усієї суми зарплати за таким принципом: сума, яка підлягатиме оподаткуванню, зростатиме, а відсотки ЄСВ знижуватимуться», — сказав Рева.

За його словами, наразі в Україні налічується 60 тисяч чоловік, розмір місячних зарплат котрих перевищує 55,8 тисяч гривен, а серед них є й ті, отримує  від одного  до  декількох мільйонів гривень. Це, здебільшого топ-менеджери, як недержавних, так і державних компаній, наприклад, «Нафтогазу».

Міністр каже, що це дозволить залучити до Пенсійного фонду близько 5 млрд грн.

Источник: ЭП

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
iPhone 11 показали изнутри: фото

iPhone 11 показали изнутри: фото

Мастера разобрали iPhone 11 и нашли кое-что необычное
Курсу доллара спрогнозировали неожиданный обвал

Курсу доллара спрогнозировали неожиданный обвал

Доллар продолжает сдавать позиции
В Украину вернется настоящее лето

В Украину вернется настоящее лето

Температура воздуха поднимется до +23 градусов
Huawei выделит крупную сумму на разработку приложений для собственного магазина

Huawei выделит крупную сумму на разработку приложений для собственного магазина

Сейчас в нем насчитывается 45 000 приложений
Amazon начинает съемки сериала «Властелин колец»

Amazon начинает съемки сериала «Властелин колец»

Основой сюжет сериала является роман британского писателя Джона Рональда Руэла Толкина
Марс испускает таинственные магнитные импульсы

Марс испускает таинственные магнитные импульсы

Магнитное поле Красной планеты иногда начинает пульсировать — раньше исследователи не предполагали, что здесь происходит такое явление
Главное из госбюджета: скромные пенсии, 10 тысяч долга и новый курс доллара

Главное из госбюджета: скромные пенсии, 10 тысяч долга и новый…

В правительстве обещают, что ко второму чтению, бюджет будет кардинально переписан
ВСУ подорвали грузовик с российскими террористами

ВСУ подорвали грузовик с российскими террористами

Экс-главарь "ДНР" сообщил об иx гибели на оккупированном Донбассе
Кабмин начнет конфисковать земельные участки

Кабмин начнет конфисковать земельные участки

Отбирать будут участки, купленные за "черные" деньги
Водителям напомнили о 7 важнейших правилах осенью

Водителям напомнили о 7 важнейших правилах осенью

Каждый водитель должен знать эти правила в осенний период. Важные напоминания помогут повысить вашу безопасность и безопасность тех, кто находится рядом.
Названы опасные компоненты косметики, провоцирующие рак

Названы опасные компоненты косметики, провоцирующие рак

В составе косметики содержатся элементы, которые могут спровоцировать гормональный сбой в женском организме
Одну из главных тайн Земли наконец-то раскрыли

Одну из главных тайн Земли наконец-то раскрыли

Названа причина наступления Ледникового периода
Россияне потребовали от Путина убраться из Украины

Россияне потребовали от Путина убраться из Украины

Петербуржцы вышли на акцию мира против войны в Украине, призывая власти вывести войска из территорий украинского государства.
Медики футбольного клуба помогли пострадавшим в жутком ДТП

Медики футбольного клуба помогли пострадавшим в жутком ДТП

Высокая квалификация докторов "Олимпика" пригодилась вовсе не во время матча: Фото
Глава ГБР Труба заявил о «прослушке» его кабинета

Глава ГБР Труба заявил о «прослушке» его кабинета

Труба заявил о прослушивании резонансных дел в его кабинете и пытается узнать связанно ли это с политиками фигурирующими в делах бюро.
Невзоров сказал, какой ценой Путин «защитил русских» на Донбассе

Невзоров сказал, какой ценой Путин «защитил русских» на Донбассе

Журналист Невзоров рассказал, как Путин защищал русский язык на Донбассе, и человеческие жизни этому цена.
Пилоты авиакомпании Ryanair прекратили забастовку

Пилоты авиакомпании Ryanair прекратили забастовку

Однако, переговоры с авиакомпанией пилоты проведут на следующей неделе
Украинские Ан-178 покорили Турцию

Украинские Ан-178 покорили Турцию

На выставке современных технологий в Стамбуле украинский Ан-178 вызвал интерес главы турецкого МВД
Энистон рассказала о своих жертвах ради карьеры в Голливуде

Энистон рассказала о своих жертвах ради карьеры в Голливуде

Звезда сериала "Друзья" призналась, что сбросила более 13 килограммов
У Зеленского заложат формулу Штайнмайера в проект по Донбассу

У Зеленского заложат формулу Штайнмайера в проект по Донбассу

Ярмак заявил, что Формула Штайнмайера станет основой закопроекта
Украинец Хоцяновский завоевал медаль на ЧМ по борьбе

Украинец Хоцяновский завоевал медаль на ЧМ по борьбе

Это уже четвертая награда Украины на соревнованиях в Казахстане
Киев оказался на дне одного из мировых авторейтингов

Киев оказался на дне одного из мировых авторейтингов

Украинская столица вошла в список самых перегруженных автомобилями городов мира
В гробнице Тутанхамона нашли «кольцо инопланетянина»: фото

В гробнице Тутанхамона нашли «кольцо инопланетянина»: фото

На кольце изображено существо, напоминающее гуманоида, парящего над землей. Ученые предполагают, что египтяне имели связь с инопланетными цивилизациями
Рада запретила «шампанское» и «коньяк»

Рада запретила «шампанское» и «коньяк»

Депутаты поддержали законопроект, совершенствующий правовую защиту географических указаний
Делегации в ОБСЕ и НАТО возглавили нардепы от «Слуги народа»

Делегации в ОБСЕ и НАТО возглавили нардепы от «Слуги народа»

На текущей неделе Верховная Рада создала постоянные парламентские делегации в ПАСЕ, ОБСЕ, НАТО
В Британии назвали лучший музыкальный альбом 21 века

В Британии назвали лучший музыкальный альбом 21 века

Его признали "гениально-эпохальным шедевром" столетия
Российский боксер бросил вызов Ломаченко

Российский боксер бросил вызов Ломаченко

Россиянин готов драться с любым боксером с громким именем
«Укрзализныця» шокировала сервисом «не для людей»: видео

«Укрзализныця» шокировала сервисом «не для людей»: видео

В Сети появилась видеозапись, которая ярко демонстрирует недобросовестную работу "Укрзализныци"
Байден потребовал от Трампа рассекретить разговор с Зеленским

Байден потребовал от Трампа рассекретить разговор с Зеленским

После проведенного телефонного разговора между Трампом и Зеленским, американский политик Джо Байден потребовал предоставить расшифровку всего разговора между главами двух стран.
Google создала мощнейший в мире квантовый суперкомпьютер

Google создала мощнейший в мире квантовый суперкомпьютер

Google сделали прорыв в развитии квантовой вычислительной техники
Читай также