Монетизація субсидій: як «живі» гроші змусять українців економити

Монетизація субсидій: як «живі» гроші змусять українців економити
тарифы услуги ЖКХ
Уряд підозрює, що не всі сім’ї, які отримують комунальні субсидії, справді їх потребують. На думку чиновників, зробити систему субсидій більш прозорою дозволить монетизація. Що це таке і як це допоможе бюджету?

Що таке комунальні субсидії і як вони виплачуються?

Субсидії на комунальні послуги — адресна державна соціальна допомога. Гроші на них закладаються у законі про державний бюджет. У 2018 році на пільги та субсидії на комунальні послуги для населення планується витратити 71 млрд грн або 7,2% держбюджету.

За даними Держстату, у листопаді 2017 року субсидії отримували 6 631 670 сімей. Механізм їх виплати такий: з держбюджету кошти транзитом через місцевий бюджет переказуються на рахунки територіальних управлінь соціального захисту, далі — на рахунки житлово-комунальних підприємств.

Тобто отримувач грошової допомоги навіть не торкається цих грошей, а бачить їх у вигляді знижки у квитанції.

Хіба це не праює, навіщо монетизація?

Така система роздуває витрати на субсидії з державного бюджету. В її архітектурі закладені можливості для зловживання системою з боку усіх учасників: постачальників комунальних послуг, держави, споживачів.

Останніх вона не стимулює економити, що призаодить до ще більших витрат при кожному зростанні цін на газ або електроенергію.

Система субсидування складається з двох підсистем: нарахування та фінансування субсидій. Завдання першої — визначити, яких споживачів потрібно підтримати, другої — заплатити за частину їх споживання.

Споживачі нерідко намагаються обдурити систему на етапі нарахування, приховуючи рівень доходів членів родини. Недосконалі механізми нарахування субсидії дозволяють це робити.

Постачальники послуг зацікавлені надавати отримувачам субсидій більше послуг — тому що держава їм за це заплатить. Непрозорий механізм переказу субсидій створює простір для зловживань.

Однак і сама держава іноді просто не переказує субсидії, створюючи борги для місцевих ТКЕ.

Що робити?

Уряд та експерти вважають, що більш прозорою систему зробить монетизація. Це така схема фінансування субсидій, за якої споживач отримує кошти «живими» грошима на банківську картку або готівкою. У деяких районах українці саме так отримують субсидію на тверде паливо.

Зараз субсидія автоматично вираховується з повної вартості комунальних послуг. Монетизація передбачає, що сім’ї отримуватимуть з державного бюджету кошти, що покриватимуть частину їх витрат на комунальні послуги.

Однак вдосконалення потребує і система нарахування субсидій. Держава повинна краще розуміти, хто із споживачів справді потребує субсидії, і чи не є завищеними соціальні нормативи споживання.

Чи вирішить монетизація проблему шахрайства?

Субсидії в Україні не завжди отримують ті, кому вони справді необхідні. Часто люди свідомо отримують зарплату «в конвертах» і просять знижку на комунальні послуги. Так вони ховають від оподаткування свої доходи та отримують субсидії. Держава в цьому випадку програє двічі.

Тобто сама лише монетизація не вирішить проблему неплатежів. Потрібен ефективний механізм верифікації на рівні нарахування субсидій.

Для її проведення потрібно створити реєстр отримувачів субсидій. 14 березня Кабінет міністрів ухвалив відповідну постанову. Після створення реєстру повинна відбутися перевірка даних про доходи отримувачів субсидій.

Навіщо тоді потрібна монетизація субсидій?

Правильно здійснена монетизація зробить державну підтримку населення прозорою. Також вона може стимулювати людей до скорочення споживання ресурсів, а це зменшуватиме потребу в субсидіях.

За даними «Нафтогазу», за дев’ять місяців 2017 року коштами субсидій за газ було сплачено 42,8 млрд грн. Експерти кажуть, що за умови правильної монетизації субсидій держбюджет зекономить десятки мільярдів гривень.

Крім того, зміна системи субсидій є однією з вимог України в рамках програм співпраці з її основними кредиторами — МВФ, Світовим банком, ЄС та ЄБРР.

Як відбуватиметься монетизація комунальних субсидій?

Уряд говорить про два етапи.

Перший етап почався 1 січня 2018 року. На цьому етапі на субсидії чекає монетизація на рівні підприємств ЖКГ. Кабмін відмовився від спільних протокольних рішень — з їх допомогою проводилися клірингові розрахунки між суб’єктами. Протокольні рішення замінили спеціальним реєстром, хоча незрозуміло, як це вирішить проблему, коли казначейство не переказує кошти.

За версією уряду, держава напряму виділятиме кошти підприємствам, які надають послуги, залежно від обсягів спожитих ресурсів. Отримані кошти підприємство зможе витратити тільки за цільовим призначенням — на оплату спожитих енергоносіїв. При цьому підприємства, які надають комунальні послуги, зможуть вільно обирати постачальника енергоносіїв.

Однак реалізувати цю схему не вийде. З квітня 2017 року уряд зобов’язав «Нафтогаз» постачати газ для населення за цінами, нижчими від ринкових. 28 березня Кабмін продовжив дію цієї норми до червня 2018 року. Тож поки ринок газу для населення у стані формування, анонсована перемога відкладається.

Другий етап передбачає монетизацію субсидій на рівні сімей. Тобто сім’ї отримуватимуть субсидії «живими» грошима і направлятимуть їх на оплату комунальних послуг. Стосовно цього етапу в уряду відсутнє детальне бачення.

Субсидія буде нараховуватися не за соціальними нормами, а за фактичним обсягом спожитих послуг. Саме на цьому етапі українці почнуть отримувати від держави «живі» кошти на оплату комунальних послуг.

А як будуть отримувати субсидії ОСББ?

З початку 2018 року набрали чинності зміни до постанови Кабміну. Вони зобов’язали комунальні підприємства, які хочуть отримувати субсидії від населення, відкрити спеціальні рахунки в органах казначейства.

ОСББ і ЖБК юридично не є суб’єктами господарювання і виконавцями житлово-комунальних послуг, тому цей порядок на них не поширився. Вони не змогли розпоряджатися субсидіями, які отримують жителі на утримання будинку.

Через це ОСББ та ЖКБ не мали підстав враховувати у розрахунках із співвласниками суми пільг та субсидій і з січня 2018 року почали формувати квитанції без їх урахування — на повну суму вартості комунальних послуг.

Представники ОСББ і ЖБК провели консультації з урядом, за результатами яких у законодавство були внесені зміни. Низку проблем вдалося вирішити.

Чи можна буде витратити виділені кошти на щось інше?

Поки що це питання відкрите. У листопаді 2017 року зекономлені сім’ями субсидійні гроші просто переказувалися на рахунки у банках або виплачувалися на пошті.

Тоді жодних обмежень щодо їх використання не було.

Розглядаються кілька варіантів. Перший — створення соціальних карток у державних банках з обмеженими можливостями використання. Отримані «живі» субсидії сім’ї зможуть переказувати лише на оплату комунальних послуг.

Другий варіант — дозволити використання «живих» субсидійних грошей на заходи з енергоефективності, як, наприклад «теплі» кредити.

Третій варіант — дозволити вільне використання грошей. Цей варіант найбільш простий, однак ризикований для держави через погану платіжну дисципліну населення. Зараз відсутні інструменти забезпечення платежів — пені і штрафи — за несвоєчасну оплату та дієва процедура судового стягнення боргів.

Впровадження спеціальних рахунків через технічні особливості вимагає часу, адже необхідно вносити зміни до регуляцій Національного банку України.

Коли можна буде отримати «живі» кошти?

Закон «Про житлово-комунальні послуги» вимагає запровадження монетизації до 1 січня 2019 року. Уряд обіцяє, що до кінця 2018 року сім’ї почнуть отримувати «живі» гроші. Однак є питання щодо ліквідності казначейства. Чи має держбюджет необхідний об’єм «живих» коштів для своєчасних розрахунків?

Уряд часто не оплачує субсидії, перекладаючи фінансовий тягар на ТКЕ та «Нафтогаз». Кабмін закриває бюджетні дірки завдяки створенню боргів у цих компаніях. В останні роки борги Мінфіну за субсидіями переходять з року в рік, тому невідомо, чи впорається бюджет з таким фінансовим навантаженням.

Один дуже маленький нюанс. Попри те, що у нас широко використосвується термін ЖКП, держава не надає житлових послуг. Тому лишаються комунальні.

Источник: ЭП

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
Россия в оккупированном Крыму незаконно добыла более 10 млрд куб. м газа

Россия в оккупированном Крыму незаконно добыла более 10 млрд куб….

За шесть лет оккупации добыча постепенно снизилась из-за санкций
Коронавирус у эвакуированных украинцев не обнаружен — Минздрав

Коронавирус у эвакуированных украинцев не обнаружен — Минздрав

В Украине не зарегистрировано ни одного случая коронавирусной инфекции.
Медики рассказали об особенностях каждой группы крови

Медики рассказали об особенностях каждой группы крови

Кровь регулярно изучается медиками на протяжение многих лет.
Мирные переговоры по Ливии в Женеве провалились

Мирные переговоры по Ливии в Женеве провалились

Влияния России и Турции на стороны конфликта для прекращения огня в Ливии оказалось недостаточно
В ЕС впервые с 2015 года увеличилось количество запросов на убежище

В ЕС впервые с 2015 года увеличилось количество запросов на…

В 2019 году в ЕС было подано около 714 200 заявок на международную защиту.
Black Shark от Xiaomi переплюнет Mi 10

Black Shark от Xiaomi переплюнет Mi 10

Black Shark 3 официально будет анонсирован 3 марта 2020 года
«Король голый и опасный»: Романенко объяснил решение Зеленского о замене Гончарука Тигипко

«Король голый и опасный»: Романенко объяснил решение Зеленского о замене…

Политолог рассказал об основаниях назначения Тигипко премьер-министром Украины
Гончарук рассказал о встрече с Тигипко

Гончарук рассказал о встрече с Тигипко

В правительство ищут новых людей, заявил Гончарук.
Названа опасность жары для размножения людей

Названа опасность жары для размножения людей

Жара может спровоцировать преждевременные роды.
Германия «переманит» украинских заробитчан из Польши новой миграционной политикой

Германия «переманит» украинских заробитчан из Польши новой миграционной политикой

С 1 марта в Германии вступит в силу миграционный закон, который сделает страну отличной альтернативой для украинских заробитчан
Загородний подсказал Зеленскому, что делать с «соросятами»

Загородний подсказал Зеленскому, что делать с «соросятами»

По его словам, пришло время с ними прощаться
Кабмин назначил главного государственного санитарного врача

Кабмин назначил главного государственного санитарного врача

Виктор Ляшко назначен главным санитарным врачом.
Лавров назвал условие встречи глав МИД в «нормандском формате»

Лавров назвал условие встречи глав МИД в «нормандском формате»

По словам Лаврова, говорить о подготовке нового саммита в "нормандском формате" рано
Обнаружен новый спутник Земли

Обнаружен новый спутник Земли

Временным спутником Земли стал астероид.
Не нравится — на выход: Зеленский поскандалил с Разумковым

Не нравится — на выход: Зеленский поскандалил с Разумковым

Спикер ВР не хочет брать на себя негатив от скандалов нардепов
Украинец поджег себя под офисом Зеленского: видео

Украинец поджег себя под офисом Зеленского: видео

Мужчина пытался совершить самосожжение возле Офиса Президента
Назван самый популярный смартфон в мире

Назван самый популярный смартфон в мире

В 2019 году Apple продала около 46,3 миллиона единиц iPhone XR.
От коронавируса умер первый француз

От коронавируса умер первый француз

Подтверждены три новых случая заражения.
Брэд Питт попался папарацци во время тайного визита в Париж

Брэд Питт попался папарацци во время тайного визита в Париж

Судя по всему, он хотел остаться инкогнито, но от репортеров скрыться не удалось
Украина вместе с сетью заправок SOCAR откроет хаб на Чонгаре — Зеленский

Украина вместе с сетью заправок SOCAR откроет хаб на Чонгаре…

Хаб будет открыт для обслуживания и отдыха граждан.
Аваков ответил Суркову на слова об Украине

Аваков ответил Суркову на слова об Украине

Аваков отреагировал на интервью Суркова
Обнародованы первые фото интерьера нового Hyundai i20

Обнародованы первые фото интерьера нового Hyundai i20

Компактный хэтчбек пережил «цифровую революцию» в стиле новой Sonata
Российские миллионеры раскрыли места хранения своих денег

Российские миллионеры раскрыли места хранения своих денег

Самым популярным активом для зарубежных инвестиций оказались облигации.
Линдеманн сделал тату после скандального клипа

Линдеманн сделал тату после скандального клипа

Видео на песню Till The End оказалось откровенным порно с участием немецкого певца
Назван популярный продукт, вызывающий рак у женщин

Назван популярный продукт, вызывающий рак у женщин

Молоко повышает риск развития рака молочной железы.
Зеленский объявил 26 февраля Днем крымского сопротивления российской оккупации

Зеленский объявил 26 февраля Днем крымского сопротивления российской оккупации

Шесть лет назад в Симферополе состоялся самый большой митинг в поддержку целостности Украины.
Экс-глава разведки Франции стал ведущим телешоу путинских пропагандистов

Экс-глава разведки Франции стал ведущим телешоу путинских пропагандистов

Бывший главный разведчик Франции и приверженец политики Кремля стал телеведущим
Кабмин предложил доплачивать по 500 гривен за поздний выход на пенсию

Кабмин предложил доплачивать по 500 гривен за поздний выход на…

Доплата возможна отдельным категориям пенсионеров.
Сурков описал Зеленского двумя словами

Сурков описал Зеленского двумя словами

По словам Суркова, лидер Украины «не лох»
Эрдоган пообещал вытеснить сирийскую армию в Идлибе

Эрдоган пообещал вытеснить сирийскую армию в Идлибе

Турция не намерена делать малейших уступок по Идлибу, заявил Эрдоган.
Читай также