Енергоефективність в об’єднаній громаді: яка вона?

Енергоефективність в об’єднаній громаді: яка вона?

Процес реформування в Україні набирає все більших обертів. Виділити «головну» реформу важко, але трапляються випадки перехрещення, коли реформи підсилюють одна одну. Процес утворення об’єднаних територіальних громад в розпалі, а енергоефективність є пріоритетом для усієї держави. Яким чином пов’язані ці два процеси?

Енергоменеджмент та Угода мерів

????????????????????????????????????

Омельницька об’єднана територіальна громада (ОТГ) Полтавської області створена однією з перших у 2015 році. До складу громади увійшло 20 населених пунктів, але загальна чисельність не така й велика, всього 5,5 тисяч осіб. Зате громада активна –вигравала обласні конкурси (Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР), конкурс проектів обласної ради) та гранти від міжнародних донорів. З подивом дізнався, що у громаді є посада енергоменеджера. Тож вибір, з ким поспілкуватися, був очевидним.

Реформа децентралізації стимулювала зростання відповідальності громад, самоорганізацію та збільшення бюджетів. Процес творення громади доволі складний: він починається з ініціювання, прийняття рішення про об’єднання, після чого відбуваються вибори. Але вийти на прямі міжбюджетні зв’язки, тобто отримати ресурси у власні руки, громади можуть лише з наступного року після виборів.

На рівні Полтавської області заплановано створити 60 об’єднаних громад. На початку 2017 року нараховувалося 23 об’єднані громади, які охоплюють 12,5% території області. За кількістю громад Полтавщина посідає 8 місце в Україні. За 2016 року надходження доходів загального фонду бюджетів 12 об’єднаних громад області разом з трансфертами з держбюджету збільшилися майже у 4 рази (порівняно з 2015 роком) і склали 542 млн. грн., з них 333 млн. – це власні доходи громад.

foto2-2

(Торговий центр у центрі Омельницької громади)

Поки чекаю на зустріч, спілкуюся з двома місцевими жительками, Антоніною та Наталією. Жінки фотографуватися відмовляються, але поспілкуватися не проти. Наразі встановили собі індивідуальне опалення (живуть у багатоквартирному будинку). Тепер у квартирі по 25-30 градусів і платимо набагато менше, бо у кожного свій лічильник – розповідають мені. Раніше, при централізованому опаленні, температура бувала і 8 градусів. Про ініціативи сільської ради з енергоефективності не цікавилися, але не проти узяти участь.

Відходячи, помічаю, що труби у будинку заізольовані. Енергозбереження, як-не-як!

????????????????????????????????????

Юлія Ядоманко, 27 років, енергоменеджер об’єднаної громади, зустрічає мене у приміщенні ради. Постійне місце роботи знаходиться у сусідньому селі Рокитне, але сьогодні вона зголосилася показати досягнення громади.

— Я працювала в Рокитненській сільській раді перед об’єданнням. Олександра Іванівна (голова громади. – авт.) запропонувала посаду і я погодилася. Коли заступила було цікаво, для мене це абсолютно нове, тож довелося навчатися. Чим наразі займаюся? Я проводжу енергомоніторинг по всім установам ради – газ, світло контролюю, адже є ліміти. Поміняли вікна, скажімо, я повинна визначити що змінилося, та внести зміни до відповідних планів. Така собі планувальна функція. Пишемо проекті заявки, звичайно, без цього зараз важко.

З подивом дізнаюся, що громада є підписантом Угоди мерів з 2014 року.

— Щоб стати підписантом Угоди мерів необхідно скласти План дій зі сталого енергетичного розвитку. – розповідає Юлія. – Це одна з обов’язкових умов.

Угода мерів – це ініціатива Європейського Союзу, метою якої є підвищення енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії місцевими і регіональними органами влади. Підписуючи Угоду, учасники беруть на себе зобов’язання зменшити власні викиди СО2щонайменше на 20% до 2020 року, сприяючи таким чином «зеленому» економічному зростанню. Кожен учасник зобов’язаний розробити власний План дій зі сталого енергетичного розвитку та виконувати його. Підписантами Угоди в Полтавській області є Кременчук, Горішні Плавні, Омельник, Засулля, Лубни та Миргород.

????????????????????????????????????

(Приміщення клубу в Омельнику)

— Велика увага приділяється власне просвітницьким заходам. У нас третій рік поспіль проводяться Дні сталої енергії, дітям демонструємо фільм «Дім» Люка Бессона, в садочках готується постановка казки на тематику енергозбереження, енергоефективний велопробіг у громаді (сміється) і ще багато чого – веде мову Юлія. За словами дівчини, рада громади дотримується думки, що основа енергозбереження закладається у дитинстві. Саме тому стільки уваги приділяється вихованню.

Основними досягненнями з енергозбереження Юлія називає встановлення вуличного освітлення, заміну вікон у двох школах та чотирьох дитсадках, ремонт приміщення амбулаторії, утеплення будинку культури. На перший погляд невеликі кроки, але вони є значними для об’єднаної громади.

Світлана Неіленко, попередниця Юлії на посаді енергоменеджера, нині перший заступник сільського голови. Розповідає, що проекти енергоефективності реалізовувалися і до підписання Угоди мерів, але з того часу робота стала більш системною. У минулому році реалізовували проекти за рахунок трьох джерел – власного бюджету, коштів з державного бюджету та донорів (DESPRO, GIZ, ПРОМІС, ПРООН). Планів на майбутнє багато та все зробити заважає брак ресурсів.

Органічне виробництво на старих вікнах

????????????????????????????????????

Вирішую відвідати кілька об’єктів, які назвала енергоменеджер. Разом з Юлією мене супроводжує Марія Іванівна, працівниця ради. Вона місцева жителька та працює на різних посадах з 2009 року разом з головою ради.

Виходячи з ради звертаю увагу на приміщення церкви, яке більше нагадує двоповерховий будинок.

— А он на церкві у нас сонячна батарея, – вказує Марія Іванівна. – місцевий священник встановив, вона дозволяла освітлювати вночі кілька ліхтарів поблизу церкви. А зараз там ремонт і його немає. – немов передбачає моє бажання познайомитися з таким енергоефективним батюшкою.

Але Марія Іванівна пропонує глянути на приміщення навпроти ради – магазин меблів. Двоповерхова будівля утеплена, а власник магазину ще й видав кредит жителям на утеплення другого поверху.

????????????????????????????????????

У школі зустрічає Ольга Миколаївна, завгосп. Заміна вікон дозволила зменшити витрати на опалення, так що економим, розповідає жінка. А старі вікна не залишилися непотребом – з них зробили тепличку біля школи. Це ідея однієї з вчительок, яка доглядає за рослинами разом з дітворою. А продукцію – на шкільну кухню. Органічне виробництво.

????????????????????????????????????

Сергій Клименко, завідуючий місцевою амбулаторією, зустрічає нас з розкритими руками. Одразу видно, що людина досвідчена, та неодноразово проводила екскурсії своєю «вотчиною». Дві будівлі були модернізовані та на їхній основі створено одне приміщення амбулаторії із застосуванням енергозберігаючих технологій.

— Я вже 33 роки тут. Одразу була дільнична лікарня, зараз амбулаторія. Заміна обладнання у нас відбувалося у 80-х роках минулого століття та в 2016 році за гроші спонсорів. А так все старе, що давали нам у радянські часи. Тому назвати його енергоефективним не можна (розводить руками). Тому ця «зовнішня цукерочка» створена за кошти громади, а вже внутрішнє наповнення – це допомога спонсорів. Розова мрія у мене – поставити сонячний колектор та вітрячок. Роторний вітрогенератор хотілося б, але вони дорогі поки що. Звичайного не хочу, я коли побачив роторний, то тепер тільки його. Мрія!

????????????????????????????????????

Дитсадок у Демидівка також є однією з причин гордості громади. Реконструкція зроблена нещодавно, з осені по весну його модернізували. Приміщення було утеплене, поміняні вікна, садок повністю опалюється за рахунок електроенергії. І головне чим похваляються вихователі – тепла підлога! Для дітей це особливо важливо, оскільки діти можуть гратися на підлозі цілий рік.

Поряд з дитсадком знаходиться приміщення школи. Зараз вона не працює, але плани на будівлю вже є. Голова громади хоче зробити там будинок для літніх людей – ділиться секретом Марія Іванівна: «Олександра Іванівна каже, що коли буде стара, то гратиме там в карти з Сергієм Івановичем (зав. амбулаторії – авт.)».

foto9golova

Олександра Шереметьєва, голова Омельницької об’єднаної громади

«Ми повинні аналізувати реально – держава намагається змінити свідомість населення. І через децентралізацію, і через енергоефективність. Дати зрозуміти, що можна існувати тільки за рахунок своїх зусиль. Якщо я у себе в хаті не прибираю, то хто мені прибере? Ніхто. Децентралізація дала можливість громадам зробити ривок. Хто зробив – ті молодці. Тут я однозначно за децентралізацію. Розвиваються і людські ресурси – сформувалася молода команда, яка готова сама працювати. А головне – формується довіра. Але повірте, як це важко».

Проекти для енергоефективності

Наразі проекти енергоефективності зводяться до зменшення витрат енергії на утримання численних закладів. Зовнішнє фінансування важливий елемент для швидкого реформування.

В рамках проектів Державного фонду регіонального розвитку виділено кошти на три проекти енергоефективності у об’єднаних громадах. У 2016 році проведено термомодернізацію будівлі Михайликівської школи (Шишацька об’єднана громада), в результаті якої очікується економія споживання природного газу на рівні 30%. На 2017 рік заплановано два проекти у даній сфері в об’єднаних громадах: термомодернізація гімназії у Піщанській громаді та ремонтно-будівельні роботи Ліцею майбутнього в Омельницькій об’єднаній громаді.

Обласна рада через власний конкурс проектів також стимулює заходи з енергоефективності. Об’єднані громади вперше взяли участь у конкурсі цього року, підтримку отримало кілька проектів. Наприклад у Сергіївській ОТГ — реконструкція системи опалення в приміщенні будинку культури з будівництвом модульної топкової на твердому паливі, у Омельницькій ОТГ — капітальний ремонт системи теплогазопостачання Омельницького культурно – спортивного комплексу «Дивограй».

foto10ulead

Вадим Штефан, експерт проекту ULEAD

«В сфері енергоефективності необхідно створення таких проектів, які б виконувалися швидко (не більше року), вимагали незначних фінансових ресурсів і презентували ефект в перший рік. Щоб люди побачили результат уже в своїх платіжках, в своїх доходах. Люди повинні побачити ефект в скороченні видатків. Це програма мінімум. Одночасно слід пам’ятати про залучення довгострокових інвестиційних проектів, які б створювали в об’єднаних громадах додану вартість і робочі місця на рівні територіальних громад. А додана вартість – це ресурси для подальшого розвитку громад».

В рамках проекту ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» реалізовано 29 мікропроектів у 8 районах області, відібраних на конкурсній основі (Зінківський, Кременчуцький, Козельщинський, Лохвицький, Оржицький, Пирятинський, Чутівський, Шишацький). Пріоритетними напрямими проектів є енергозбереження, водовідведення та водопостачання, охорона здоров’я. Діє проект «Енергоефективність у громадах», що виконується Німецькою федеральною установою з міжнародного співробітництва GIZ. Містами-учасниками Проекту розробляються та реалізуються Плани дій сталого енергетичного розвитку, реалізується компонент бенчмаркінгу та вводяться в експлуатацію системи енергомоніторингу.

Полтавська облдержадміністрація запровадила систему енергомоніторингу в обласних бюджетних закладах охорони здоров’я, освіти, культури та соціального захисту населення Полтавської області. За рахунок впровадження системи енергомоніторингу забезпечено економію споживання енергоресурсів за період з 2014 по 2016 рік (теплопостачання на рівні 22%, водопостачання та водовідведення – понад 34%, електроенергії – понад 11%).

Що далі?

foto11

(Сонячна електростанція потужністю 6 МВт в Закарпатській області. Фото автора)

Отримання додаткових повноважень громадами стимулюватиме й енергоефективність. Можливості знаходяться на поверхні, необхідно лише докласти мінімальних зусиль та отримати результат.

Голова Сергіївської ОТГ Ігор Лідовий розповідає, що наразі відбуваються переговори з інвестором про виділення ділянки під сонячну електростанцію. Але запропонувати ділянку – це лише початок. Під електростанцію планується виділити 50 гектар – це близько 25 МВт потужності! В більш зрозумілих величинах – одночасна робота 11 363 електричних чайників потужністю по 2200 Вт. Основна умова – це реєстрація на території громади, що дозволить платити податки у місцевий бюджет. Ідея про встановлення сонячних батарей виникла давно, але конкретні кроки розпочалися нещодавно.

Що цікаво, інвестор сам звернувся з пропозицією до громади. Тож попит існує. Залишилося створити пропозицію!

 

Последние новости
В Офисе Президента объяснили отключение комментариев в Instagram и YouTube Зеленского

В Офисе Президента объяснили отключение комментариев в Instagram и YouTube…

Комментировать все еще можно в Фейсбуке
Украина лишилась первенства в рейтинге «самого дешевого интернета в мире»

Украина лишилась первенства в рейтинге «самого дешевого интернета в мире»

Средняя цена интернета в Украине при учете соотношения цена/качество составила 6,64 доллара в месяц, а в стране-победителе - 6,60 доллара
Пальчевский предсказал, что будет с рейтингом Зеленского после скандала с Гончаруком

Пальчевский предсказал, что будет с рейтингом Зеленского после скандала с…

Украинский журналист и политолог объяснил, как скандал с премьер-министром отразится на рейтинге президента
Милованова уличили во лжи относительного нового трудового закона

Милованова уличили во лжи относительного нового трудового закона

Новый проект "Закона о труде" на самом деле дает возможность работодателям увольнять сотрудников без обоснования
Маск рассказал о кредитах для желающих улететь на Марс

Маск рассказал о кредитах для желающих улететь на Марс

Путешествие для всех желающих будет насущной необходимостью, и тем, у кого нет денег, будут предоставлять кредиты
Кривонос назвал условия для силового освобождения Донбасса

Кривонос назвал условия для силового освобождения Донбасса

Вооруженные силы Украины должны быть готовы к силовому освобождению оккупированных Россией территорий Донбасса
В Европе сняли аресты с активов «Газпрома» по искам «Нафтогаза»

В Европе сняли аресты с активов «Газпрома» по искам «Нафтогаза»

Было выполнено одно из условий газовой сделки РФ и Украины на транзит голубого топлива
Зеленский рассказал, кто сможет получить двойное гражданство

Зеленский рассказал, кто сможет получить двойное гражданство

Глава государства пообещал введение двойного гражданства для украинской диаспоры в США
В ГБР назвали причину смерти мужчины в здании ЦИК

В ГБР назвали причину смерти мужчины в здании ЦИК

Около 18:00 сотрудник госохраны застрелился из табельного оружия
Эрдоган назвали количество российских наемников в Ливии

Эрдоган назвали количество российских наемников в Ливии

Турция направила в Ливию только группу инструкторов для подготовки военнослужащих
Гончарук поручил приватизировать более 300 объектов уже в этом году

Гончарук поручил приватизировать более 300 объектов уже в этом году

Большинство госпредприятий десятилетиями были убыточными для государства, но достаточно прибыльными для олигархов
Рябошапка заявил о новом подозрении в деле убийства Гандзюк

Рябошапка заявил о новом подозрении в деле убийства Гандзюк

"По месту отбывания наказания сообщено о подозрении в совершении еще одного преступления лицу, которое считается руководителем группы лиц, которые напали на Екатерину Гандзюк
В здании ЦИК нашли застреленного человека, — СМИ

В здании ЦИК нашли застреленного человека, — СМИ

Есть информация, что он был одет в камуфляжную форму
В ГБР прокомментировали неожиданный визит Порошенко

В ГБР прокомментировали неожиданный визит Порошенко

В Государственном бюро расследований сообщили о визите раньше срока экс-президента Украины
СБУ: на оккупированных территориях Донбасса незаконно удерживаются 184 человека

СБУ: на оккупированных территориях Донбасса незаконно удерживаются 184 человека

В плену остаются еще 184 человека
Пальчевский отреагировал на заявление Зеленского о своем этническом происхождении

Пальчевский отреагировал на заявление Зеленского о своем этническом происхождении

Журналист прокомментировал слова президента о еврейском происхождении
Верховный суд Ирана сделал заявление о компенсациях семьям погибших в катастрофе самолета МАУ

Верховный суд Ирана сделал заявление о компенсациях семьям погибших в…

Иран должен выплатить компенсации
На экс-нардепа Микитася снова надели электронный браслет

На экс-нардепа Микитася снова надели электронный браслет

На него снова надели электронный браслет слежения и заставили сдать загранпаспорт
Комитет избирателей назвал депутатов, которые хуже всех ходили на заседания Рады

Комитет избирателей назвал депутатов, которые хуже всех ходили на заседания…

Четыре депутата пропустили 90% голосований
Коболев оценил возможность прямых поставок газа из РФ

Коболев оценил возможность прямых поставок газа из РФ

Подобный вопрос станет предметом рассмотрения правительства
Венедиктова назначила заместителей директора ГБР

Венедиктова назначила заместителей директора ГБР

Комиссия по отбору заместителей закончила свою работу
СБУ разоблачила агента ФСБ в украинской армии

СБУ разоблачила агента ФСБ в украинской армии

Экс-боевик "ДНР" служил в ВСУ по контракту
МВФ дал прогноз о росте глобальной экономики в последующие два года

МВФ дал прогноз о росте глобальной экономики в последующие два…

Благоприятным фактором стало подписание первой фазы торгового соглашения между США и Китаем
Билецкий посоветовал Зеленскому, как ответить на обострение на Донбассе

Билецкий посоветовал Зеленскому, как ответить на обострение на Донбассе

Лидер "Национального корпуса" считает, что «сепаров» надо приводить в чувство
Министр Новосад собралась в отставку из-за низкой зарплаты

Министр Новосад собралась в отставку из-за низкой зарплаты

По ее словам, ей не хватает зарплаты для того, чтобы думать о будущем и создании семьи
Правоохранители задержали подозреваемого в деле Гандзюк Павловского

Правоохранители задержали подозреваемого в деле Гандзюк Павловского

Подозреваемого якобы должны доставить в Печерский райсуд Киева
Стало известно, кому категорически нельзя ходить в баню

Стало известно, кому категорически нельзя ходить в баню

При гипертонии, анемии, эпилепсии стоит избегать посещения бани.
Украинцев предупредили о возможных задержках пенсий

Украинцев предупредили о возможных задержках пенсий

Рева заявил о задержках пенсий в марте
Отдых на горнолыжных курортах в Европе: названы бюджетные туры

Отдых на горнолыжных курортах в Европе: названы бюджетные туры

Италия занимает пять позиций в ТОП-10 самых выгодных вариантов для путешествия зимой
Глава МИД Ирана отказался от поездки в Давос

Глава МИД Ирана отказался от поездки в Давос

Имя Зарифа изъяли из списка участников Давосского форума.
Читай также
Последние новости

В Офисе Президента объяснили отключение комментариев в Instagram…

Украина лишилась первенства в рейтинге «самого дешевого интернета…

Пальчевский предсказал, что будет с рейтингом Зеленского после…

Милованова уличили во лжи относительного нового трудового закона

Маск рассказал о кредитах для желающих улететь на…

Кривонос назвал условия для силового освобождения Донбасса

В Европе сняли аресты с активов «Газпрома» по…

Зеленский рассказал, кто сможет получить двойное гражданство

В ГБР назвали причину смерти мужчины в здании…

Эрдоган назвали количество российских наемников в Ливии

Гончарук поручил приватизировать более 300 объектов уже в…

Рябошапка заявил о новом подозрении в деле убийства…

В здании ЦИК нашли застреленного человека, — СМИ

В ГБР прокомментировали неожиданный визит Порошенко

СБУ: на оккупированных территориях Донбасса незаконно удерживаются 184…