Енергоефективність в об’єднаній громаді: яка вона?

Енергоефективність в об’єднаній громаді: яка вона?

Процес реформування в Україні набирає все більших обертів. Виділити «головну» реформу важко, але трапляються випадки перехрещення, коли реформи підсилюють одна одну. Процес утворення об’єднаних територіальних громад в розпалі, а енергоефективність є пріоритетом для усієї держави. Яким чином пов’язані ці два процеси?

Енергоменеджмент та Угода мерів

????????????????????????????????????

Омельницька об’єднана територіальна громада (ОТГ) Полтавської області створена однією з перших у 2015 році. До складу громади увійшло 20 населених пунктів, але загальна чисельність не така й велика, всього 5,5 тисяч осіб. Зате громада активна –вигравала обласні конкурси (Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР), конкурс проектів обласної ради) та гранти від міжнародних донорів. З подивом дізнався, що у громаді є посада енергоменеджера. Тож вибір, з ким поспілкуватися, був очевидним.

Реформа децентралізації стимулювала зростання відповідальності громад, самоорганізацію та збільшення бюджетів. Процес творення громади доволі складний: він починається з ініціювання, прийняття рішення про об’єднання, після чого відбуваються вибори. Але вийти на прямі міжбюджетні зв’язки, тобто отримати ресурси у власні руки, громади можуть лише з наступного року після виборів.

На рівні Полтавської області заплановано створити 60 об’єднаних громад. На початку 2017 року нараховувалося 23 об’єднані громади, які охоплюють 12,5% території області. За кількістю громад Полтавщина посідає 8 місце в Україні. За 2016 року надходження доходів загального фонду бюджетів 12 об’єднаних громад області разом з трансфертами з держбюджету збільшилися майже у 4 рази (порівняно з 2015 роком) і склали 542 млн. грн., з них 333 млн. – це власні доходи громад.

foto2-2

(Торговий центр у центрі Омельницької громади)

Поки чекаю на зустріч, спілкуюся з двома місцевими жительками, Антоніною та Наталією. Жінки фотографуватися відмовляються, але поспілкуватися не проти. Наразі встановили собі індивідуальне опалення (живуть у багатоквартирному будинку). Тепер у квартирі по 25-30 градусів і платимо набагато менше, бо у кожного свій лічильник – розповідають мені. Раніше, при централізованому опаленні, температура бувала і 8 градусів. Про ініціативи сільської ради з енергоефективності не цікавилися, але не проти узяти участь.

Відходячи, помічаю, що труби у будинку заізольовані. Енергозбереження, як-не-як!

????????????????????????????????????

Юлія Ядоманко, 27 років, енергоменеджер об’єднаної громади, зустрічає мене у приміщенні ради. Постійне місце роботи знаходиться у сусідньому селі Рокитне, але сьогодні вона зголосилася показати досягнення громади.

— Я працювала в Рокитненській сільській раді перед об’єданнням. Олександра Іванівна (голова громади. – авт.) запропонувала посаду і я погодилася. Коли заступила було цікаво, для мене це абсолютно нове, тож довелося навчатися. Чим наразі займаюся? Я проводжу енергомоніторинг по всім установам ради – газ, світло контролюю, адже є ліміти. Поміняли вікна, скажімо, я повинна визначити що змінилося, та внести зміни до відповідних планів. Така собі планувальна функція. Пишемо проекті заявки, звичайно, без цього зараз важко.

З подивом дізнаюся, що громада є підписантом Угоди мерів з 2014 року.

— Щоб стати підписантом Угоди мерів необхідно скласти План дій зі сталого енергетичного розвитку. – розповідає Юлія. – Це одна з обов’язкових умов.

Угода мерів – це ініціатива Європейського Союзу, метою якої є підвищення енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії місцевими і регіональними органами влади. Підписуючи Угоду, учасники беруть на себе зобов’язання зменшити власні викиди СО2щонайменше на 20% до 2020 року, сприяючи таким чином «зеленому» економічному зростанню. Кожен учасник зобов’язаний розробити власний План дій зі сталого енергетичного розвитку та виконувати його. Підписантами Угоди в Полтавській області є Кременчук, Горішні Плавні, Омельник, Засулля, Лубни та Миргород.

????????????????????????????????????

(Приміщення клубу в Омельнику)

— Велика увага приділяється власне просвітницьким заходам. У нас третій рік поспіль проводяться Дні сталої енергії, дітям демонструємо фільм «Дім» Люка Бессона, в садочках готується постановка казки на тематику енергозбереження, енергоефективний велопробіг у громаді (сміється) і ще багато чого – веде мову Юлія. За словами дівчини, рада громади дотримується думки, що основа енергозбереження закладається у дитинстві. Саме тому стільки уваги приділяється вихованню.

Основними досягненнями з енергозбереження Юлія називає встановлення вуличного освітлення, заміну вікон у двох школах та чотирьох дитсадках, ремонт приміщення амбулаторії, утеплення будинку культури. На перший погляд невеликі кроки, але вони є значними для об’єднаної громади.

Світлана Неіленко, попередниця Юлії на посаді енергоменеджера, нині перший заступник сільського голови. Розповідає, що проекти енергоефективності реалізовувалися і до підписання Угоди мерів, але з того часу робота стала більш системною. У минулому році реалізовували проекти за рахунок трьох джерел – власного бюджету, коштів з державного бюджету та донорів (DESPRO, GIZ, ПРОМІС, ПРООН). Планів на майбутнє багато та все зробити заважає брак ресурсів.

Органічне виробництво на старих вікнах

????????????????????????????????????

Вирішую відвідати кілька об’єктів, які назвала енергоменеджер. Разом з Юлією мене супроводжує Марія Іванівна, працівниця ради. Вона місцева жителька та працює на різних посадах з 2009 року разом з головою ради.

Виходячи з ради звертаю увагу на приміщення церкви, яке більше нагадує двоповерховий будинок.

— А он на церкві у нас сонячна батарея, – вказує Марія Іванівна. – місцевий священник встановив, вона дозволяла освітлювати вночі кілька ліхтарів поблизу церкви. А зараз там ремонт і його немає. – немов передбачає моє бажання познайомитися з таким енергоефективним батюшкою.

Але Марія Іванівна пропонує глянути на приміщення навпроти ради – магазин меблів. Двоповерхова будівля утеплена, а власник магазину ще й видав кредит жителям на утеплення другого поверху.

????????????????????????????????????

У школі зустрічає Ольга Миколаївна, завгосп. Заміна вікон дозволила зменшити витрати на опалення, так що економим, розповідає жінка. А старі вікна не залишилися непотребом – з них зробили тепличку біля школи. Це ідея однієї з вчительок, яка доглядає за рослинами разом з дітворою. А продукцію – на шкільну кухню. Органічне виробництво.

????????????????????????????????????

Сергій Клименко, завідуючий місцевою амбулаторією, зустрічає нас з розкритими руками. Одразу видно, що людина досвідчена, та неодноразово проводила екскурсії своєю «вотчиною». Дві будівлі були модернізовані та на їхній основі створено одне приміщення амбулаторії із застосуванням енергозберігаючих технологій.

— Я вже 33 роки тут. Одразу була дільнична лікарня, зараз амбулаторія. Заміна обладнання у нас відбувалося у 80-х роках минулого століття та в 2016 році за гроші спонсорів. А так все старе, що давали нам у радянські часи. Тому назвати його енергоефективним не можна (розводить руками). Тому ця «зовнішня цукерочка» створена за кошти громади, а вже внутрішнє наповнення – це допомога спонсорів. Розова мрія у мене – поставити сонячний колектор та вітрячок. Роторний вітрогенератор хотілося б, але вони дорогі поки що. Звичайного не хочу, я коли побачив роторний, то тепер тільки його. Мрія!

????????????????????????????????????

Дитсадок у Демидівка також є однією з причин гордості громади. Реконструкція зроблена нещодавно, з осені по весну його модернізували. Приміщення було утеплене, поміняні вікна, садок повністю опалюється за рахунок електроенергії. І головне чим похваляються вихователі – тепла підлога! Для дітей це особливо важливо, оскільки діти можуть гратися на підлозі цілий рік.

Поряд з дитсадком знаходиться приміщення школи. Зараз вона не працює, але плани на будівлю вже є. Голова громади хоче зробити там будинок для літніх людей – ділиться секретом Марія Іванівна: «Олександра Іванівна каже, що коли буде стара, то гратиме там в карти з Сергієм Івановичем (зав. амбулаторії – авт.)».

foto9golova

Олександра Шереметьєва, голова Омельницької об’єднаної громади

«Ми повинні аналізувати реально – держава намагається змінити свідомість населення. І через децентралізацію, і через енергоефективність. Дати зрозуміти, що можна існувати тільки за рахунок своїх зусиль. Якщо я у себе в хаті не прибираю, то хто мені прибере? Ніхто. Децентралізація дала можливість громадам зробити ривок. Хто зробив – ті молодці. Тут я однозначно за децентралізацію. Розвиваються і людські ресурси – сформувалася молода команда, яка готова сама працювати. А головне – формується довіра. Але повірте, як це важко».

Проекти для енергоефективності

Наразі проекти енергоефективності зводяться до зменшення витрат енергії на утримання численних закладів. Зовнішнє фінансування важливий елемент для швидкого реформування.

В рамках проектів Державного фонду регіонального розвитку виділено кошти на три проекти енергоефективності у об’єднаних громадах. У 2016 році проведено термомодернізацію будівлі Михайликівської школи (Шишацька об’єднана громада), в результаті якої очікується економія споживання природного газу на рівні 30%. На 2017 рік заплановано два проекти у даній сфері в об’єднаних громадах: термомодернізація гімназії у Піщанській громаді та ремонтно-будівельні роботи Ліцею майбутнього в Омельницькій об’єднаній громаді.

Обласна рада через власний конкурс проектів також стимулює заходи з енергоефективності. Об’єднані громади вперше взяли участь у конкурсі цього року, підтримку отримало кілька проектів. Наприклад у Сергіївській ОТГ — реконструкція системи опалення в приміщенні будинку культури з будівництвом модульної топкової на твердому паливі, у Омельницькій ОТГ — капітальний ремонт системи теплогазопостачання Омельницького культурно – спортивного комплексу «Дивограй».

foto10ulead

Вадим Штефан, експерт проекту ULEAD

«В сфері енергоефективності необхідно створення таких проектів, які б виконувалися швидко (не більше року), вимагали незначних фінансових ресурсів і презентували ефект в перший рік. Щоб люди побачили результат уже в своїх платіжках, в своїх доходах. Люди повинні побачити ефект в скороченні видатків. Це програма мінімум. Одночасно слід пам’ятати про залучення довгострокових інвестиційних проектів, які б створювали в об’єднаних громадах додану вартість і робочі місця на рівні територіальних громад. А додана вартість – це ресурси для подальшого розвитку громад».

В рамках проекту ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» реалізовано 29 мікропроектів у 8 районах області, відібраних на конкурсній основі (Зінківський, Кременчуцький, Козельщинський, Лохвицький, Оржицький, Пирятинський, Чутівський, Шишацький). Пріоритетними напрямими проектів є енергозбереження, водовідведення та водопостачання, охорона здоров’я. Діє проект «Енергоефективність у громадах», що виконується Німецькою федеральною установою з міжнародного співробітництва GIZ. Містами-учасниками Проекту розробляються та реалізуються Плани дій сталого енергетичного розвитку, реалізується компонент бенчмаркінгу та вводяться в експлуатацію системи енергомоніторингу.

Полтавська облдержадміністрація запровадила систему енергомоніторингу в обласних бюджетних закладах охорони здоров’я, освіти, культури та соціального захисту населення Полтавської області. За рахунок впровадження системи енергомоніторингу забезпечено економію споживання енергоресурсів за період з 2014 по 2016 рік (теплопостачання на рівні 22%, водопостачання та водовідведення – понад 34%, електроенергії – понад 11%).

Що далі?

foto11

(Сонячна електростанція потужністю 6 МВт в Закарпатській області. Фото автора)

Отримання додаткових повноважень громадами стимулюватиме й енергоефективність. Можливості знаходяться на поверхні, необхідно лише докласти мінімальних зусиль та отримати результат.

Голова Сергіївської ОТГ Ігор Лідовий розповідає, що наразі відбуваються переговори з інвестором про виділення ділянки під сонячну електростанцію. Але запропонувати ділянку – це лише початок. Під електростанцію планується виділити 50 гектар – це близько 25 МВт потужності! В більш зрозумілих величинах – одночасна робота 11 363 електричних чайників потужністю по 2200 Вт. Основна умова – це реєстрація на території громади, що дозволить платити податки у місцевий бюджет. Ідея про встановлення сонячних батарей виникла давно, але конкретні кроки розпочалися нещодавно.

Що цікаво, інвестор сам звернувся з пропозицією до громади. Тож попит існує. Залишилося створити пропозицію!

 

Последние новости
Федину и Зверобой могут посадить за слова о Зеленском, – Баканов

Федину и Зверобой могут посадить за слова о Зеленском, –…

Это произойдет, если следствие подтвердит наличие угрозы в их высказываниях
Арахамия рассказал об увертках Путина и нормандской встрече

Арахамия рассказал об увертках Путина и нормандской встрече

Встреча может состоятся до 20 декабря
Фобии очумелых: о продаже сакральной украинской земли

Фобии очумелых: о продаже сакральной украинской земли

Сегодня Верховная Рада в первом чтении приняла закон о продаже земли. Дискуссия вокруг этого вопроса вызывает хохот.
Суд досрочно освободил “организатора” убийства журналиста Бабченко

Суд досрочно освободил “организатора” убийства журналиста Бабченко

Освобождение состоялось по решению Киевского апелляционного суда
Зачем Нацбанк и Рожкова обманывают украинцев о приватизации «Укргазбанка»?

Зачем Нацбанк и Рожкова обманывают украинцев о приватизации «Укргазбанка»?

Руководство Национального банка пытается замаскировать свою деятельность по внедрению новой схемы теневого дерибана госбанков.
«Отменили рабство»: Зеленский поблагодарил депутатов за голосование закона о рынке земли

«Отменили рабство»: Зеленский поблагодарил депутатов за голосование закона о рынке…

Каждый украинец станет хозяином своей земли
Зеленский подписал закон об обличителях коррупции

Зеленский подписал закон об обличителях коррупции

Этот закон определяет правовой статус обличителей
Баканов назвал размер своей зарплаты

Баканов назвал размер своей зарплаты

"Это не самая маленькая заработная плата в Украине"
У Путина выдвинули Зеленскому новые условия по Донбассу

У Путина выдвинули Зеленскому новые условия по Донбассу

Москва хочет, чтобы Украина начала переговоры с представителями незаконных вооруженных формирований «ЛДНР» по внесению изменений в закон об особом статусе Донбасса, необходимых для имплементации "формулы Штайнмайера".
Баканов прокомментировал «драку» с Богданом

Баканов прокомментировал «драку» с Богданом

Его жена была первой, кто сообщил ем о ней
Зеленский подписал закон об аудите безопасности автомобильных дорог

Зеленский подписал закон об аудите безопасности автомобильных дорог

Закон вносит изменения в законы Украины «О дорожном движении» и «Об автомобильных дорогах»
Чиновнице Офиса Президента сообщили о подозрении

Чиновнице Офиса Президента сообщили о подозрении

Задержанные якобы требовали 300 тысяч долларов
Тейлор: Трампа больше заботило расследование против Байдена, чем Украина

Тейлор: Трампа больше заботило расследование против Байдена, чем Украина

Трамп больше заботился расследованием против Байдена, на котором настаивал  Джулиани
Закон о рынке земли: Арахамия назвал условие, при котором сдаст мандат

Закон о рынке земли: Арахамия назвал условие, при котором сдаст…

Арахамия пообещал уйти из Верховной Рады, если нардепы не проголосуют за покупку земли иностранцами
Баканов заявил, что у СБУ нет фактов проплаты акций «Нет капитуляции»

Баканов заявил, что у СБУ нет фактов проплаты акций «Нет…

Сейчас в СБУ нет такого производства
Косюк спонсировал поставки противотанковых комплексов Javelin в Украину

Косюк спонсировал поставки противотанковых комплексов Javelin в Украину

Пресс-служба компании "МХП" заявила, что ее собственник Костюк не имел понятия, что средства перешли в BGR
В «Слуге народа» теперь собрались регулировать СМИ и соцсети

В «Слуге народа» теперь собрались регулировать СМИ и соцсети

Каким образом их регулировать, еще не определились
Драка с Герусом: Ляшко вызвали на допрос

Драка с Герусом: Ляшко вызвали на допрос

Он пообещал, что на него придет
Баканов рассказал о «тихом саботаже» его решений в СБУ

Баканов рассказал о «тихом саботаже» его решений в СБУ

Баканов отметил, что саботаж был «тихим», так как сотрудники СБУ не могут открыто нарушать приказы командира
Потураев назвал противников рынка земли «миньонами России» и «потомками Берии»

Потураев назвал противников рынка земли «миньонами России» и «потомками Берии»

Потураев разнес нардепов, которые выступают против проведения земельной реформы
Пальчевский назвал опасной ошибкой голосование за рынок земли

Пальчевский назвал опасной ошибкой голосование за рынок земли

Землей может завладеть все тот же десяток олигархов, которые станут еще богаче
Арахамия сказал, как в Украине отменят призыв на военную службу

Арахамия сказал, как в Украине отменят призыв на военную службу

«Слуга народа» работает над этой инициативой
Тимошенко объявила, что «Батькивщина» уходит в оппозицию Зеленскому

Тимошенко объявила, что «Батькивщина» уходит в оппозицию Зеленскому

"Зеленский перешел все красные линии"
В «Слуге народа» выступают против прямых переговоров с боевиками

В «Слуге народа» выступают против прямых переговоров с боевиками

Российская делегация в ТКГ призвала украинскую сторону начать прямые переговоры со своими марионетками
Россия усиливает позиции боевиков опытными разведывательными подразделениями, — ГУР

Россия усиливает позиции боевиков опытными разведывательными подразделениями, — ГУР

Командование ВС РФ активизировало усилия, направленные на недопущение стабилизации обстановки за пределами районов разведения сторон Станица Луганская, Золотое и Петровское
В «Нафтогазе» оценили потери Украины в случае прекращения транзита российского газа

В «Нафтогазе» оценили потери Украины в случае прекращения транзита российского…

Существует реальная угроза того, что Украина начиная с 1 января 2020 года потеряет транзит
Синоптики дали неутешительный прогноз погоды на зиму

Синоптики дали неутешительный прогноз погоды на зиму

Синоптики обещают переменчивую погоду с дождями, снегопадами и сибирскими морозами
Коломойский рассказал, как наладить отношения Украины с Россией

Коломойский рассказал, как наладить отношения Украины с Россией

Он предложил Украине разворот в сторону России
Платный въезд в центр Киева: у Кличко введут жесткие меры по транспорту

Платный въезд в центр Киева: у Кличко введут жесткие меры…

В Киеве начали в тестовом режиме фиксировать скорость движения на основных транспортных узлах.
Старые бомбардировщики США «подстроят» под гиперзвуковое оружие

Старые бомбардировщики США «подстроят» под гиперзвуковое оружие

B-52 изменят для запуска гиперзвукового оружия.
Читай также
Последние новости

Федину и Зверобой могут посадить за слова о…

Арахамия рассказал об увертках Путина и нормандской встрече

Фобии очумелых: о продаже сакральной украинской земли

Суд досрочно освободил “организатора” убийства журналиста Бабченко

Зачем Нацбанк и Рожкова обманывают украинцев о приватизации…

«Отменили рабство»: Зеленский поблагодарил депутатов за голосование закона…

Зеленский подписал закон об обличителях коррупции

Баканов назвал размер своей зарплаты

У Путина выдвинули Зеленскому новые условия по Донбассу

Баканов прокомментировал «драку» с Богданом

Зеленский подписал закон об аудите безопасности автомобильных дорог

Чиновнице Офиса Президента сообщили о подозрении

Тейлор: Трампа больше заботило расследование против Байдена, чем…

Закон о рынке земли: Арахамия назвал условие, при…

Баканов заявил, что у СБУ нет фактов проплаты…