Парламентські політичні партії фактично повністю живуть за державні кошти. Так, 99% витрат партій у 2018 році здійснювалися за кошти Державного бюджету України. За січень-березень партії сукупно витратили 85,2 млн. грн., із яких 84,4 млн. були грошима держбюджету.

Про це «Хвилі» повідомила прес-служба Комітета виборців України.

«Народний Фронт» витратив за три місяці 20,2 млн. (із них 99% — гроші бюджету), БПП – 28,7 млн. (99%), «Опозиційний блок» – 6,3 млн. (99%), «Самопоміч» – 20 млн. (99%), Радикальна партія Олега Ляшка – 5,5 млн. (95%), ВО «Батьківщина» – 4,2 млн. (92%).

Упродовж І кварталу партії купували за державні кошти навіть такі товари першої необхідності як миючі засоби, пакети для сміття, серветки, рушники, офісний папір і картриджі (зокрема, це відображено в звіті РПЛ).

Загалом НФ і «Батьківщина» найбільше державних коштів витратили на оренду приміщень (7,5 та 2,1 млн. відповідно), БПП та «Опозиційний блок» – на місцеві осередки (17,3 та 3,5 млн.), РПЛ – на зарплати (2,2 млн.), «Самопоміч» — на матеріальні витрати і оплату послуг (7,5 млн.).

Традиційно частину коштів (6,3 млн.) партії спрямували на оплату реклами в ЗМІ. Найбільше коштів на пропаганду витратила «Самопоміч» – 2,9 млн. на видавничу діяльність.

«Залежність партій від держкоштів є небезпечною тенденцією. Якщо завтра партії перестануть отримувати ці гроші, то їм фактично доведеться закрити офіси і припинити існування. Це стане можливим, якщо партії не наберуть на наступних виборах до ВР 2% голосів. Тоді вони автоматично втратять право на держфінансування. Також важливо, щоб партії адекватно витрачали державні кошти. Спрямування грошей на роботу осередків та офісів є необхідними витратами, що сприяє детінізації та розбудові партій. Натомість, витрачання коштів на рекламу – це політичний піар, що суперечить ідеї держфінансування», — зазначив голова КВУ Олексій Кошель.

Для зменшення залежності від держфінансування партії мали б залучати кошти від членських внесків та гроші від фізичних і юридичних осіб. Однак на разі цих коштів недостатньо для того, щоб покрити партійні витрати.

До прикладу, за даними НАЗК у 2017 році «Опозиційний блок» отримав 6,6 млн. грн. від внесків фізичних та юридичних осіб. Виходячи з теперішніх витрат партії, цього вистачило б для того, щоб профінансувати діяльність лише за три місяці (за І квартал 2018 року партія витратила понад 6 млн.). РПЛ отримала за рік 1,1 млн. внесків (при цьому лише за січень-березень було витрачено більше 5 млн.) НФ залучив за рік лише 6 тис. грн. внесків, а витратив за І квартал – понад 20 млн.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook.