За інформацією Spiеgel, у Німеччині з кісток і хрящів померлих українців виготовляли трансплантати, які перепродавалися до Сполучених Штатів. Прокуратура Німеччини, як повідомляється, не виключає відкриття кримінальної справи. Баварську фармацевтичну компанію Tutogen підозрюють у нарузі над померлими та незаконній торгівлі органами. «Навіть якщо громадянин Німеччини скоїв злочин за кордоном, на нього поширюються норми німецького кримінального кодексу»,- сказав у вівторок в інтерв’ю Spiеgel головний прокурор Баварії Йозеф Дюзель.

Факти про продаж людських органів компанії Tutogen мають перевірити й українські правоохоронці, оскільки в Україні заборонено торгувати трансплантатами. Про це в інтерв’ю «Німецькій хвилі» заявила президент Фундації медичного права та біоетики України Ірина Сенюта.

Родичі донорів – співучасники?

Українське законодавство щодо трансплантації органів виписано ретельно: починаючи від цивільного кодексу і закінчуючи міжнародними документами. Однак слабкою стороною є виконання законів, тому саме цим і користуються міжнародні «чорні трансплантологи», каже Ірина Сенюта. Вона констатує, що продавати будь-які людські органи, окрім кісткового мозку, в Україні заборонено законом, але можна бути донором, який безоплатно надає свій орган іншій людині. Отримавши гроші за трансплантацію, сама людина або родичі померлого автоматично стають учасниками злочину, якщо не було доведено, що на них тиснули чи обманним шляхом змусили передати органи мерців іншим особам.

«Якщо немає згоди самого донора, то таку згоду письмово мають дати близькі родичі: другий з подружжя або рідня, яка проживала з людиною до її смерті. Якщо такої згоди не має, то це вже порушення процедури. І вже є підстава порушувати кримінальну справу»,- зауважує Сенюта. Юрист радить жертвам таких незаконних операцій якомога швидше звернутися до міліції та прокуратури.

Сенюта наголошує, що, відповідно до кримінального кодексу України, учасники незаконного бізнесу з торгівлі людськими органами можуть бути засуджені на 5-7 років. Попри те, що продавати частини тіла заборонено, підсумувала Ірина Сенюта, українці все частіше за гроші погоджуються на трансплантацію органів. На це людей штовхають бідність та правовий нігілізм.

Tutogen відкидає усі звинувачення

Компанія Tutogen, яку звинувачують у незаконній торгівлі імплантатами з України, спростовує незаконну діяльність. «Закиди про продаж трансплантатів тканин, які з’являються у пресі, є безпідставними»,- йдеться у заяві баварської компанії. У Tutogen стверджують, що у своїй діяльності керуються німецьким законом про медичні засоби, який є одним із найсуворіших у світі.

В інформаційній брошурі фірми зазначається, що вилучення органів відбувається виключно за згодою родичів померлих донорів. Однак журналісти німецького видання Spiegel у своєму розслідуванні дійшли висновку, що родичів померлих нерідко вводять в оману щодо майбутнього використання вилучених органів. Крім того, очевидно, що органи вивозяться з України у вигляді «добровільних донорських пожертв». Адже продавати органи в Україні заборонено. Водночас Spiegel наводить у своїй публікації офіційні розцінки, за якими скуповуються українські органи.

26/08/2009 11—05