Україна не стане «раєм для інвесторів», як обіцяв президент Володимир Зеленський, поки наближений до нього олігарх Ігор Коломойський рейдерськими способами знищує сектор зеленої енергетики.
Про це написав екс-прем’єр міністр України Олексій Гончарук у статті «Як Україна втрачає інвестиційний рай» для американського видання The National Interest.
«Заклик (Зеленського – ред.) в Давосі став наче підтвердженням тієї нової політики відкритих дверей щодо іноземних інвесторів, яку він анонсував невдовзі після свого обрання на Маріупольському інвестиційному форумі. Однак доволі мало з цих обіцянок втілилися в життя», - заявив Гончарук.
Екс-прем’єр навів приклад канадської компанії TIU, яка працює у сфері відновлювальної енергетики, інвестувала в Україну понад 65 млн доларів та побудувала 4 сонячні станції. «І стала жертвою рейдерської атаки на свої активи. Гірка іронія в тому, що саме TIU Canada була серед основних спонсорів як Українського дому в Давосі, так і Маріупольського форуму, де Володимир Зеленський проголосив нову еру в українській політиці», - підкреслив Гончарук.
Він також нагадав, що в грудні 2019 року TIU Canada отримала лист від Нікопольського заводу феросплавів, що незабаром Нікопольська СЕС, яка належить канадцям, буде від'єднана від підстанції, розташованої на території заводу у зв’язку з проведенням ремонтних робіт.
«Однак на зустрічі з керівництвом заводу з’ясувалося, що ремонт — всього лише привід і підключати станцію назад вони не збираються. Всі подальші розмови феросплавники запропонували вести напряму зі своїми акціонерами. У березні 2020 року доступ до мережі був закритий, попри те, що українське законодавство забороняє робити це без обопільної згоди сторін», - говориться в статті.
Гончарук зазначив, що на біду канадців, головним акціонером Нікопольського заводу феросплавів є Ігор Коломойський — який підтримував Володимира Зеленського під час виборчої кампанії. А зараз проти Коломойського ведеться ряд розслідувань та діють санкції з боку США.
«Причина санкцій — «значна корупція» з боку Коломойського, коли той очолював Дніпропетровську ОДА у 2014−2015 роках. Відсутність доступу до мережі для сонячної станції означає одне — вимушену зупинку своєї генерації потужністю у 10.5 МВт. Ігор Коломойський вже встиг зустрітися з головою TIU Canada і запропонував останньому викупити в нього станцію за «чесною ціною», - сказав Гончарук.
Він зазначив, що ця історія з канадською компанією не унікальна, але найбільш показова.
Як повідомлялося, за інформацією НБУ, на фоні кризи в галузі зеленої енергетики чистий відтік прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну за 2020 рік становив 868,2 млн доларів, тоді як у 2019 році чистий приплив становив 5,86 млрд доларів. Відтік інвестицій зафіксовано вперше з 2015 року.