Постачальник електричної енергії для потреб населення ДП «Гарантований покупець» заявило про ризик банкрутства у випадку зриву голосування за урядовий законопроєкт №3658 про скорочення «зелених» тарифів, який міг би вирішити проблему дефіциту коштів держпідприємства.
Про це йдеться у зверненні ДП «Гарантований покупець» до Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
«Стан розрахунків на ринку електроенергії є вкрай загрозливим: борг НЕК «Укренерго» перед ДП «Гарантований покупець» становить 22,8 млрд грн, борги «Гарантованого покупця» перед виробниками за «зеленим» тарифом – 19,4 млрд грн, перед НАЕК «Енергоатом» - 7,4 млрд грн. та «Укргідроенерго» - 0,3 млрд грн», - зазначається в зверненні.
В ДП «Гарантований покупець» також зазначили, що до підприємства уже надходять позовні заяви виробників електроенергії за «зеленим» тарифом про стягнення заборгованості за договорами купівлі електроенергії. Окремі виробники звертаються до суду з заявами про забезпечення позову шляхом накладення арешту на рахунки держпідприємства.
Нагадаємо, 17 липня інвестори в зелену енергетику та працівники галузі вийшли на мітинг під Верховну Раду і Офіс Президента України у зв'язку з ризиком зриву голосування за урядовий законопроєкт №3658. Проект закону передбачає зниження «зеленого» тарифу на основі меморандуму між урядом України та міжнародними інвесторами за посередництва європейського Енергоспівтовариства. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, законодавче впровадження положень меморандуму дозволить Україні заощадити близько 2 млрд євро до 2030 року.
До другого читання законопроєкту було внесено понад 1000 поправок, які планується розглянути на засіданні Комітету ПЕК в понеділок 20 липня. Голосування за законопроєкт очікується 21 липня, хоча раніше планувалося 17 липня.
На думку інвестора і співзасновника «Української асоціації відновлюваної енергетики» Ігоря Тинного, народні депутати, дії яких пов'язані з інтересами олігархів Ігоря Коломойського і Віктора Пінчука, зривають прийняття законопроекту, щоб розорити інвесторів ВДЕ і змусити їх віддати свої активи.
Раніше інвестори заявляли, що прийняття рішень, не погоджених у меморандумі, змусить їх звертатися в міжнародні арбітражі. За підрахунками Центру Разумкова, загальна сума збитків для України в арбітражах може досягати 250 млрд грн.
Окрім того, на початку липня конгресмени США закликали президента України Володимира Зеленського досягти результату в переговорах з інвесторами в «зелену» енергетику і допомогти закріпити вже існуючі домовленості законодавчо.