В Европе установились аномально высокие цены на газ. Это чревато для украинской экономики серьезными проблемами в энергетическом и жилищно-коммунальном секторах. Как украинцы будут греться этой зимой? Удастся ли избежать блэкаутов?

Об этом идет речь в новой беседе Юрия Романенко с экспертом Украинского института будущего по энергетике Адрианом Прокипом

Друзья! Всем привет, серферы, бездельники, девианты. Продолжаем наши беседы. Сегодня у нас в гостях аналитик Украинского института будущего Адриан Прокип. Привет!

Привет!

Мы поговорим про острейшую тему, которая сейчас у всех на ушах – это высокая цена на газ в Европе. 1228 долларов на спотах сегодня было. Это вообще абсолютный рекорд (сегодня цена достигала уже 1950 долларов – прим. «Хвилі»). И, естественно, это ставит очень много вопросов по поводу устойчивости украинской экономики, которая очень серьезно зависит от газа. Приблизительно 10–12 млрд кубов в год мы покупаем. Это отражается, как на нашей промышленности, так и на жилищно-коммунальном секторе.

Первый вопрос: чем обусловлена эта цена? Почему возник вдруг такой огромный навес этой высокой цены на газ?

Як ти сказав, це взагалі, рекорд. Те, що відбувається – це дуже нестандартно і такі речі ніколи не є наслідком одного фактору. Такі нестандартні ситуації можуть відбуватися тільки під впливом, коли збігаються багато факторів. І так сталося цього разу. Це просто джекпот по кількості факторів.

Для кого? Для русских?

В том числе, и для русских. Інша справа, що ця ситуація не може бути вічною і завжди буде відскік в іншу сторону, і дуже сильний. Дивись, з того моменту, коли ринок газу став глобальним (це останні 7 років), коли з’явилося СПГ, почали торгувати країни з інших кутків світу, ринок газу став глобальним. Відповідно те, що відбувається десь в Азії, Китаї, в Японії, дуже легко аукається тут.

Ця ситуація відбулася в 2019 році, коли почалося падіння ціни на газ, таке безпрецедентне, поштовх пішов з Азії. Зараз відбулося те ж саме. І не тільки це. Коли після ковіду почав світ відновлюватися, в Азії зростання виробництва (Китай, Японія, Корея), попиту на газ і вугілля. Відповідно зростання попиту на газ почало тягнути його ціну.

Європейський ринок природного газу для основних постачальників СПГ не преміальний. Тобто, постачальники з США в першу чергу орієнтовані на Азію, тому, що там ближче. Відповідно, почалися недопоставки СПГ в Європу. Притому всьому виробництво СПГ в тих країнах, де є експортери, трішки впало. Ще менше пропозиція. Попит росте, пропозиція менша. В Бразилії сталася теж криза, там 2/3 всієї електроенергії отримують від ГЕС (гідроелектростанції).

В них влітку почалося, там низький рівень води і впала виробітка електроенергії. Вони почали імпортувати електроенергію і активніше використовувати вугілля і газ, щоб виробляти електроенергію. Ще один чинник потягнув за собою зростання попиту і падіння пропозиції.

Популярные статьи сейчас

Коломойский после потери Укрнафты и Укртатнафты больше не миллиардер - Forbes

В мороз надо успеть слить воду, иначе полопаются трубы, - экс-министр

ПФУ предупредил, кто из украинцев может перестать получать пенсии

СБУ провела обыски у экс-нардепа Мураева: что нашли

Показать еще

В Європі росіяни побачили, що ціна росте на спотах, відповідно, якщо ще протримати пропозицію, то вона виросте ще більше. А Росія в 19-20 році, втратила спочатку за рахунок низьких цін, коли падіння пішло. А друге, вони втратили ковідний період, втратили виручку. У них зараз, яка задача? Одна з задач – компенсувати.

Тобто, вони виконують свої зобов’язання по довгострокових контрактах, але не спішать виводити додаткові обсяги на спот, тому що росте ціна і вони вже кілька мільярдів плюс заробили за рахунок цих вищих цін торгівлі на споти. Це у них одна мета, яку вони переслідують. Вони компенсують втрати попередніх періодів.

Другу мету, яку вони переслідують, зараз сидять, як ми з тобою (нога на ногу, ржуть), тому що намагаються переконати Європу в тому, щоб вони укладали довгострокові контракти, а не на споти. Тобто, там зараз більшість газу торгувалися на споті, а довгострокових контрактів менше, ніж це було 10 років назад.

І зараз вони кажуть: "Дивіться ребята, були б у вас довгострокові контракти, прив’язка нафтова, ми б вилучали газ зараз по 300 баксів. А так ви платите по 1200".

Це також маніпуляція, тому що були періоди, коли на споті було суттєво нижче, але така історія, ринок є. Тобто, буде падіння, буде зростання.

Відповідно, у росіян теж фактор, який саме таку поведінку зумовлює. Що відбувається далі? Значить, використання попиту на вугілля і на газ, особливо вугілля в Азії. Але при тому всьому, деякі країни ще нормально не вийшли з карантину, в деяких теж там погодні умови, в Колумбії, наприклад. І ще менше виробництво вугілля. Тобто, оцей розрив попит-пропозиція ще більш росте.

Особенно в Китае, где очень много вырабатывается на угольных ТЭС, а угля нет, они ж то в Австралии брали, в России, у себя очень много брали.

Але ця ситуація і на Європу вплинула. Тому що, газ коли почав рости, яка надія? Надія на ВДЕ, на вугілля. Атом в Східній Європі залишився, він не критично впливав на ситуацію, тому що частка його не велика. Але почав рости в Європі попит на вугілля. Почав рости попит на вугілля, різко почали рости попит і ціни на квоти викиду СО2. Значить, почали переключатися знову на газ, як менше забруднюючий, і в Європі сталася ситуація, коли різко впала генерація вітрових електростанцій. Не було вітру, і це знову підсилило попит на традиційні паливні ресурси і знову нагріло ринок, ще підняло ціни. Тобто, в результаті, в Європі побитий історичний пік цін на газ. Десятилітній пік ціни на електроенергію і 13-літній рекорд ціни вугілля.

Що далі? Далі ми бачимо яку ситуацію? З одного боку приходить зима і ріст, традиційно зростає попит. Це підігріватиме. Але з іншого боку, ці ціни вже просто вибивають деякі виробництва, вони зупиняються. В першу чергу, це хімічна промисловість. Навіть, у нас по Україні, за літні місяці, вересень, падіння споживання газу 30% до попереднього року. Але ясно, що це слово промисловість. Тобто, це не так падіння по населенню, але це такий дзвіночок типу, що нас чекає.

Що може бути? Якщо в Китаї почнеться економічна криза, чи будівельна, чи внаслідок оцих зростань ціни, будуть зупинки… А вже йдуть зупинки будівництва. Там не тільки через електроенергію дефіцит утворюється, там реально цементні заводи позупинялися.

В Европе тоже. Я сегодня новость читал, что в Нидерландах крупнейшее тепличное хозяйство приостанавливает работу, потому что очень дорогая цена на газ. А оно же зимой все отапливается и, соответственно, возникает вопрос рентабельности. Как следствие, у них на продуктовом рынке начинают возникать вопросы.

То есть, пошла какая-то разбалансировка мировой системы и цепочки начинают разваливаться, либо очень серьезные проблемы испытывать.

Що можна очікувати? Як варіант, що це може аукнутися економічною кризою і відповідно падінням виробництва, різким падінням попиту на енергоносії і може бути відскік зовсім в іншу сторону, якщо буде криза.

Как после 2008 года. Помнишь, когда было 140, сколько-то там, за нефть, потом навернулось все

Коли воно впало до 20 в кінцевому рахунку. А потім до 40 потрошку підіймалось. Коли всі думали, "о 140, ми вже в золоті купаємося, сидимо", а воно як відскочило. Тобто, тут також буде ця ситуація. Питання, коли воно буде. Чи воно буде цієї зими, чи воно буде цієї весни, чи воно ще протягнеться? Само собою, що 1200 не може бути ціна.

Звичайно, там велика кількість є контрактів довгострокових, де компанії отримують дешевше газ, але, все-таки, і велика кількість торгів на спотах. Ну, і зараз все американське СПГ йде в Азію, сюди вони просто не доходять. На цьому ринку заробляє Росія і трубні поставки, і СПГ.

І, коли з нового року Росія запустить "Північний потік", почне давати додаткові поставки газу, збільшиться трішки пропозиція. Це теж буде фактор, який буде знижувати ціну.

То есть, через Украину они не хотят давать сейчас, хотя такая возможность есть на самом деле. Наша ГТС не загружена, но они стараются свести все вообще в ноль.

Їм не треба це давати. Вони платять за транзит. Вони транзитують ті обсяги, які їм потрібні. Тобто, Угорський транзит. З 1 жовтня підписали контракт, відразу з 1 жовтня транзит на Угорщину припинився. Не йде туди.

А давати додаткові обсяги, щоб збивати ціну в Європі, їм це не цікаво. Це само собою може частково проти них зіграти. Тому що, якби вони зараз підіграли, "дивіться, ми вам допоможемо", може це б сприяло додаткову якомусь позитивному іміджу для Росії. Але з іншого боку росіяни типа, кажуть: "ми виконуємо свої базові зобов’язання, заробляємо на цьому". Приблизно така історія. Чекаємо, коли воно все навернеться, коли воно грохнеться.

Чем для нас это чревато? Потому что Украина зависит от поставок из России газа, в Украине промышленность ложится набок из-за этого. И самое главное, не понятно, как будет разрулена ситуация с отоплением.

Точнее говоря, понятно. «Нафтогаз» обозначил, что запускает эту балансирующую группу и даст дешевый газ 30 поставщикам, которые работают с населением. Походу там фиксируется цена до мая следующего года. И они этих операторов заставляют, чтобы они работали с маленькой маржей, и никому не продавали газ на сторону, как это было весной. Тогда частные поставщики получили дешевый газ и начали его быстро продавать промышленности и зарабатывать там очень солидный профит (это было при Андрее Коболеве).

Сейчас вот эта инициатива, насколько она рабочая? Поразмышляй, я понимаю, заявление Юрия Витренко было буквально пару дней назад. Еще не понятно, как они построят механизмы контроля, как могут этих операторов заставить этот газ не продавать. Короче говоря, как это может работать?

Механізм контроля – це хороше питання. Теоретично, оператори газорозподільних мереж мають всю картину. По кожному споживачу є картина. Тобто, само собою, крім населення, які не мають лічильників. Але можна баланс вивести в принципі. Тобто, теоретично, контролювати, куди, кому скільки пішло, можливості є. Як воно запрацює в реальності, подивимося.

Але тут ще, розумієш, якщо Нафтогаз віддавав газ газопостачальним компаніям по низькій ціні, а його частину вони використовували для комерційних, в результаті, зрозуміло, що Нафтогазу для оцих потреб ТКЕ (теплокомунерго) населенню

Внутрішнього видобутку.

Не то, що внутрішньої, тільки їхньої не вистачить. До речі, приватні видобувні компанії за останні два місяця показують позитивну динаміку видобутку. Але само собою, що вони будуть віддавати цей газ по ринковій ціні. Тобто, вони його або виведуть на експорт, або будуть продавати тим, хто по такій ціні…

По 1200.

Хто сьогодні візьме по 1200, тому і віддамо. Але Нафтогазу в якийсь момент будуть треба додаткові якісь обсяги газу. Зараз вони, поки що, не спішать його купляти. І в принципі, це логічно, тому що, з одного боку вони чекають, а може буде падіння ціни.

Наступне питання, зима ж визначить обсяги споживання ТКЕ і населення. Якщо нам знову пощастить (підфартить), буде тепла зима, будуть менші обсяги споживання, тобто, Нафтогазу треба буде менше докупити, і в нього касовий розрив, який утворювався, буде менший. Це теж велике питання, скільки газу їм потрібно буде докупити.

А то, что в газовых хранилищах? Сколько там, 17 млрд кубов или сколько?

Там 18,6, здається (чи до 19 ще ближче), але 3 млрд – це газ, грубо кажучи, не резидентів. Це європейські компанії, які сюди завели газ і вони будуть чекати, коли вони і кому його продадуть.

В попередні роки, минулий рік і в першу половину цього року, порядку 20% від цих обсягів, чи 15%, не виводили в Європу, решту вони продавали тут. Але зараз експорт йде. І наші приватні компанії, щось виводять в Європу і з сховищ деякі компанії

Потому что дорого, нужно использовать момент

Так. Треба його використовувати. І там є невеликі обсяги приватних компаній. В тому числі, там є енергія

Фирташа

500-700 млн кубів вони тримають. Нафтогазу може газ бути потрібен, який треба буде докупити. Зараз вони чекають напевно, коли вони будуть його докуповувати

И где?

Вони теоретично можуть його і в наших сховищах викупити. Питання знову ж таки, яка буде кон'юнктура, яка буде ціна.

Вопрос, связанный тоже с энергетикой, теперь по электроэнергии. Потому что это все взаимосвязано. Мы понимаем, ели будет тяжелая зима, будет холодно, соответственно, люди начнут греться, кто-то и за газ не сможет заплатить.

Потому что мы уже видим, что по некоторым областям, сегодня, по-моему, в Херсонской смотрел, какая-то больница перестала отапливаться. Потому что не могут заплатить. И у нас уже видел объявления на «Чайке» (район в Киеве -прим.ред), что "такие-то, дома, у вас задолженность такая-то, вы не получите отопление, пока не покроете задолженность". Это будет, судя по всему, серьезная проблема.

И, соответственно, легко спрогнозировать, что там будет повышение нагрузки на электросети, потому что люди будут пытаться топить электричеством.

А тут вопрос: а насколько готова генерация? Потому что мы видим по новостям, что угля меньше, чем в прошлом году. Причем существенно меньше. Угольные ТЭС изношены, ломаются, тоже могут возникнуть в пиковые нагрузки проблемы, хотя их, как раз, вовремя пика используют.

Что с атомкой? Она тоже была с очень большими проблемами, у нее были долги, потому что, то включали, то выключали. И, соответственно, я общался с рядом людей, которые понимают ситуацию.

Они говорят, что этой зимой высокая вероятность блэкаутов, не просто веерных отключений, а вообще блэкаута, который может энергетическую систему загнать в очень тяжелое состояние. И нужно будет решать вопрос, где брать электроэнергию. Потому что из России в Беларусь могут быть перетоки, но они сверх определенного, насколько я понимаю, уровня, не допускаются.

Там є сальдо перетоки. Грубо кажучи, це обмін: взяли, а потім віддали. Але там є рівень до якого це можна робити, там є тариф, по якому розраховується, якщо вийшов за ту межу, а є імпорт.

Тобто, одна справа – це аварійна допомога, інша справа – це комерційний імпорт, який піде. І ситуація справді не проста, м’яко кажучи. Здається, минулого року, перша половина січня була дуже критична. Тобто, в натяжечку ми пройшли.

Тоді пам’ятаєш, не було вугілля, виходили блоки з ладу просто на Запорізькій тепловій станції. Там сталася в обленерго аварія, все дивним чином вилетіло. Складалося враження, що це якісь диверсії. Зараз ситуація з вугіллям, м’яко кажучи, не краща. В іншу сторону.

Реально, якщо буде холодна зима, ми ризикуємо, що може все грохнутися. І можуть бути графіки відключень, або обмеження потужності в кращому випадку. Тому це проблема. Інша проблема, ми ж в лютому місяці маємо пройти в рамках підготовки від’єднання від системи Росії-Білорусі і приєднання до Європейської мережі. Ми повинні цього року, 2022, продемонструвати 2 тижні із роботи в ізольованому режимі. Без імпорту. І один тиждень в лютому має бути, другий – в липні.

Так это, когда нагрузка самая большая.

Саме ці періоди вибрані, щоб пройти критичні періоди, по суті, без допомоги. Мені складно поки що уявити, як в холодну зиму ми пройдемо б такими підготовками, запасами вугілля. Через пару днів "Укренерго" збирає зустріч, буде розказувати, як вони бачать це. Але зараз перспективи в мене "сірі" стосовно проходження цієї зими.

Что мы можем сделать? Украина как-то может пройти без "авось"? потому что, когда ты говоришь о том, что "авось, будет теплая зима". Ты сам понимаешь, это такие надежды, которые очень легко могут быть разбиты в любой момент.

Я після минулої зими, коли реально в натяжку пройшли, був переконаний, що люди зроблять висновки і підготуються до наступної зими. Особливо, враховуючи те, що ми маємо проходити цей режим ізолюваної роботи. Що ми підготуємося, що в компанії будуть створені умови, коли в компанії будуть гроші на ремонти, будуть створені умови, коли компанії закуплять паливо, але ситуація зовсім в іншу сторону розвернулася.

А чому не закупили паливо?

Це хороше питання. Тут грошей немає, тут начебто "Укрзалізниця" вагонів немає, якісь дуже дивні речі. Я розумію, що в деяких компаній генеруючих і справді не все просто, але мені здавалося, що і влада зрозуміє, що потрібно робити для того, щоб компанія не опинялася в такому становищі.

По-другому, якщо не дай Бог, будуть блекаути, то ніхто від цього в захваті не буде. І гнати кого будуть? Або олігархів, або владу. А там, на чию сторону м’яч перехоплять, то так вже й буде. Але я здивований, що після минулої зими, взагалі ніяких висновків не зробили.

Как ты думаешь, вот эта ситуация, будет как-то заставлять Зеленского идти на какие-то соглашения с русскими? Потому что, мне кажется, что для русских сейчас идеальная стратегия. Подождать до весны или второй половины зимы, когда будут обозначены эти все проблемы, о которых мы говорим, и загонять на более выгодные для себя условия контракты, чтобы наша власть попыталась решить проблемы, которые будут уже для всех очевидны. Потому что, когда люди сидят в холодных квартирах, это очень мощный аргумент договариваться.

Мені здається, що в них стратегія взагалі значно довша, а така ситуація – це буде такий подарунок, "королівський подгон".

Тому кажу, я не розумію, як так відбувається. Не розумію, чому так ситуація складається. Мені здається, що росіяни грають в довгу та масшабну стратегію в горизонті до 2025 року. Тому що, у нас кінець 2024 року – закінчення газового контракту. 2023 рік – це рік демонстрації та режимів ізольованої роботи по електроенергії.

Чтоб эта европейская энергосистема присоединилась

Ми маємо тільки цього року продемонструвати, що ми можемо працювати самостійно. А з 2023 року маємо типа приєднатися. Там ще багато питань зі сторони європейців. Не всі країни говорять, що вони самі вже готові (їхня інфраструктура), щоб ми підєднувалися. Є там такі речи.

І ми, начебто, не дуже готові. Але минулої зими, коли проходили зиму і були проблеми із вугіллям і блоками, було ще одне розуміння, що коли ми будемо проходити оцей ізольований режим, можливі диверсії саботажів. Вивести один, два блоки з ладу для того, щоб у нас були відключення і ми показали, що ми не можемо працювати, це був хороший інструмент. І очікувано було, що росіяни можуть піти на таке. Зараз ситуація абсолютно інша. Ми самі підставляємося. Я не розумію просто цього.

І тут у нас буде два виходи: або ми прижалися і посиділи тиждень по пару годин біля свічок і акумуляторних ламп

Это еще может быть не плохой вариант, по дві години на добу. А може бути, як в 90-ті ми сиділи і 5-8 годин.

Я пам’ятаю ці романтичні часи під свічкою, навчання. Тому, або ми будемо вже мати свої потреби і сидіти без світла, якщо по такому сценарію йде. Або будуть домовленості про імпорт Росії і Білорусії.

Але більш цікава буде риторика. Ти ж пам’ятаєш, коли взимку ми імпортували. Потім у нас заборона імпорту, закінчення сезону і там такі браві репортажі з органів влади, нинішнього міністра, про те, що "хорош кормить Росію і Білорусь, купуючи у них електроенергію, ми будемо самі". Зараз прийде листопад чи грудень, і знову постане питання

З 28 октября, мне говорять специалисты, будут очень стремные процессы.

Десь так.

Как-то так не оптимистично ты выглядишь.

Як вже є. Все плохо, будет еще хуже. Шаблон такий.

Короче, я покупаю дизельный генератор, дорогие зрители! Покупайте свічки, я вижу, что мы без этого не обойдемся. Так что, держитесь.

Спасибо Андриану за абсолютно безрадостную, но правдивую картину, как мне кажется. До новых встреч! Пока!