Сьогодні в США відбуваються президентські вибори. Основні етапи цієї кампанії вже позаду, що дозволяє оглянутись і проаналізувати перебіг цієї президентської гонки.

Зараз Обаму підтримує 47,1% виборців, а Ромні – 47,4%.

Це дані середнього показника підтримки кандидатів, який визначається на основі усереднених результатів з  544 різних досліджень. При цьому похибка між результатами різних опитувань може бути доволі суттєвою: наприклад результати дослідження Геллопа свідчать про відчутну перевагу Ромні – 50% проти 47% у Обами. Ще місяць тому Обама зберігав чотирьохвідсотковий відрив від свого переслідувача, але після невдалого першого туру дебатів рейтинг Обами стрімко пішов донизу, а підтримка Ромні зросла.

Темою перших дебатів між Обамою і Ромні, які відбулися 3 жовтня, було внутрішнє становище і особливо економічні питання.Тоді Обама програв з доволі болючим рахунком: 67% респондентів, опитаних CNN, сказали, що переміг Ромні і лише 25% вважали, що переміг Обама.  За всю історію цих опитувань з часу їх запровадження у 1984 році не було жодного випадку, коли переможець набирав більше 60%.

Другі і треті президентські дебати відбулися 16 і 22 жовтня. Другий тур дебатів відбувався у формі відповідей на запитання аудиторії, а у третьому кандидати висловлювали свою позицію щодо зовнішньої політики Сполучених Штатів Америки.

На других і третіх дебатах Обама виглядав набагато впевненіше, ніж на перших. Він енергійніше виступав, впевненіше дебатував з опонентом, не боявся критики і не боявся сам критикувати. Президент, якому щоденно доводиться вирішувати важливі питання зовнішньої політики США, мав відчутну перевагу над своїм противником. За опитуванням виборців, які спостерігали за перебігом дебатів, Обама переміг Ромні як на других, так і на третіх дебатах. За результатами других дебатів, 46% респондентів віддали перевагу чинному президенту, а 39% підтримали Ромні. На третіх дебатах історія повторилася – 48% респондентів прийшли до висновку, що дискусію виграв Барак Обама, 40% віддали перевагу Мітту Ромні.

Хоча загальний рейтинг претендентів на найвищий пост Сполучених Штатів зараз практично однаковий, в Обами є більше шансів залишитися в Білому домі, аніж Мітту Ромні отримати найвищий пост Америки.

Рейтинги кандидатів показують підтримку виборцям, але ж президента США не обирають прямим голосуванням. У день голосування виборці вибирають делегатів, які будуть голосувати за певного кандидата. Кандидат, який перемагає в штаті, забирає всі голоси цього штату. Всього по країні є 538 делегатів, а переможець президентської кампанії повинен набрати 270 голосів. Зараз Обама гарантував собі 237 голосів, а Ромні – 200. Тому боротьба зараз в основному точиться у тих ключових штатах, де шальки терезів можуть схилитися в один чи інший бік. В основному мова йде про шість штатів – Айова, Вірджинія, Північна Кароліна, Пенсильванія, Огайо і Флорида.

Саме на цих штатах зараз зосереджує свою увагу Обама і Ромні. Останні два тижні були насиченими поїздками по цих штатах та зустрічами з виборцями.

За останній кілька тижнів Ромні припустився кількох помилок та обмовок. Його фраза «мені принесли повну папку жінок» стала крилатою. Взагалі через непоступливість у питаннях абортів, протизаплідних засобів, медичного страхування жінок Ромні користується незначною підтримкою жінок, що було дуже помітно на дебатах. Обама натомість користується популярністю у жінок.

На третіх дебатах Ромні закинув Обамі, що зараз США мають менше військових кораблів, ніж у 1916 році. Обама зреагував  з притаманним йому гумором: «Взагалі-то, губернаторе, ми також маємо менше коней та багнетів, тому що воєнна справа змінилась. В нас є такі речі, які називаються авіаносці – на них приземляються літаки. В нас ще є кораблі, що плавають під водою – субмарини». Фраза «коні і багнети» була згадана в Твітері 60 тисяч разів за хвилину і стала найпопулярнішим хештегом у США.

Але Обама все таки не зміг переконати відчутну більшість американців, що їх життя за чотири останні роки покращилося. Рівень безробіття є лише трохи нижчим за вісім відсотків. Національний борг досяг астрономічної цифри, роль держави в економіці зросла, що не подобається американцям з їх індивідуалістичними цінностями.

Проте американці можуть змінити свою думку і щодо політики Обами, і щодо ролі держави. За десять днів до президентських виборів потужний ураган Сенді охопив більшу частину східного узбережжя. Сильний вітер і потужні зливи призвели до катастрофічних наслідків. Станом на 1 листопада 55 осіб загинуло, багато залишається пропалими без вісті, збитки вже сягнули 20 мільярдів доларів.

Популярные статьи сейчас

Украинские мужчины от 18 до 60 лет смогут получить паспорта только в Украине: Кабмин запретил их пересылку зарубеж

В Раде объяснили, кто из мужчин сможет получить загранпаспорт за границей

Авто "по доверенности": в Украине планируют радикально изменить правила торговли б/у автомобилями

Украинцы начали массово "избавляться" авто из-за нового закона о мобилизации

Показать еще

Більшість експертів схиляються до думки, що ураган матиме позитивний ефект на передвиборчу кампанію Обами. Президент дуже активно включився у розв’язання нагальних проблем подолання наслідків стихії, перервавши свою кампанію. Адміністрація президента дуже оперативно реагує на виклики та швидко вирішує проблеми.

Обаму часто звинувачували у прихильності до значної ролі держави в економці, але зараз саме держава відіграє основну роль в подоланні наслідків стихії. Без федеральної допомоги неможливо профінансувати всі відновлювальні роботи. Основний тягар координації робіт по відновленню лягає на Федеральне агентство з управління в надзвичайних ситуацій ( FEMA -Federal Emergency Management  Agency). Іронія полягає в тому, що зараз, коли агенція є такою важливою, багато хто згадує обіцянку Ромні закрити цю структуру, а її повноваження передати на рівень штатів.

1 листопада обоє кандидатів відновили свої поїздки по країні і намагаються максимально повно використати час, що залишився до дня виборів. Менш ніж за тиждень до виборів інтрига щодо їх результату залишалась. У цьому і привабливість американської демократії – коли результат голосування не відомий наперед.