Як не стати жервою передвиборчої шизи

Банальністю було б сказати, що ці президетвибори найбрудніші. Банальністю і... неправдою.

Як не стати жервою передвиборчої шизи

Передвиборча шиза охопила інформаційний суспільний простір. Вже остаточно. До ФБ навіть по роботі заходити гидко. Банальністю було б сказати, що ці вибори найбрудніші. Банальністю і… неправдою. Тому що бруду не більше, ніж на попередніх. Проте, є відмінність: бруд, образи і мова ненависті застосовуються не лише до самих кандидатів, але й до їхніх виборців. Це — реальна проблема. І якщо ми не з’їдемо з глузду до 21 квітня, це буде великим чудом і великою перемогою українців. Як це зробити? Я переконаний: перш за все — на особистісному рівні. Усвідомлення деяких простих, а не очевидних речей кожним для себе — допоможе знизити градус безумства, який панує у суспільстві. Можу лише поділитися власним досвідом такого усвідомлення. Не нав’язуючи і не пропагуючи, але рекомендуючи. Отже, що треба уяснити?

 

  1. Вибори — це звичайний і нормальний демократичний процес. Не ідеальний, як і сама демократія. Це як чистити зуби зранку. Для людського здоров’я і гігієни це нормально. Так само і вибори. Політики і політтехнологи прагнуть перетворити вибори на «священну війну», бій «Пєрєсвета з Челубєєм», «Давида з Голіафом». Тобто, на такий собі мікроапокаліпсис, в результаті якого або перемагають сили світла і настає так само світле майбутнє, або сили темряви, і настає апокаліпсис. Третього не дано. Не ведіться. Це політтехнологічний прийомчик для мобілізації власного електорату або радше «електорального ядра» — щоб «свої» вже точно пішли і проголосували. Адже йти на священну війну — то якось ліпше, ніж просто на голосування.

 

  1. Будь-який президент не змінить українську політику докорінним чином. Принаймні, не відразу. В поточній ситуації будь-який президент попадає у достатньо вузький коридор можливостей, який обумовлений обставинами, що склалися, діями глобальних і внутрішніх гравців, економічною ситуацією. Ніхто не припинить співробітництво з МВФ, ніхто не підписуватиме сепаратних договорів з Росією, ніхто не відмовиться від курсу на ЄС і НАТО. Причин цьому — безліч. Тут тобі і відсутність підґрунть для української суб’єктності, і взаємозалежність світу, і думка українців, з якою останні п’ять років доводиться рахуватися кожному президенту і взагалі кожному політику. Це Україна. Тут не можна всіх через коліно. Янукович вже спробував — у 2012-2013 роках встановити режим не те що особистої — «сімейної» влади. Результат — відомий.

 

  1. Вибори не мають ніякого відношення до майбутнього. Зараз в мене полетить каміння, знаю. Але наполягаю: це саме так. Вибори — тут я погоджуюсь із низкою теоретиків демократії — це не про майбутнє, а про минуле. Це оцінка того, що відбулося за попередні роки. Більшість може хотіти або стабільності (як зараз), або змін (не так, як зараз), або повернення до материнської утроби (так, як було колись, коли дерева були великими, а молочні ріки з кисельними берегами текли, текли, текли). Для майбутнього під час електоральної кампанії об’єктивно немає місця. Тут хоча б вирішити питання, де ми знаходимося і що з нами відбулося. А якщо чесно — хочемо ми змін чи ні і наскільки швидких. Це все — ВСЕ! — що можна вирішити виборами. Майбутнє може вироблятися у інтелектуальних групах і громадських об’єднаннях, у наукових лабораторіях та фірмах. А на рівень державного регулювання виходити лише тоді, коли ухвалюється «жива» і перспективна державна стратегія і вноситься до парламенту у вигляді законопроекту. Тобто, розмова про майбутнє — це МІЖ виборами, а не під час електоральної кампанії. Чому на ділі все відбувається навпаки? Бо так хочуть політики. Справа у тому, що тема майбутнього, сам дискурс розкриває необмежені можливості для обіцянок, для візуалізації образів майбутнього у людей. Дискурс майбутнього допомагає приховувати невдачі попередньої каденції та нав’язувати непотрібні та невчасні зміни. Політикам легше обиратися і сподіватися на обрання за допомогою дискурсу майбутнього. Але виборцю важче — у той момент, коли ейфорія, створена цим дискурсом, проходить.

 

  1. Треба також усвідомити, що у поточній ситуації чим менше президент зробить, тим краще. Всі кандидати обіцяють зробити все. По-перше, це нереально. Як каже дуже старе й добре прислів’я, «Не можна дати всім все. Бо всього — мало, а всіх — багато». По-друге, президент все ж таки обмежений у повноваженнях. В реаліях це не так. Але в реаліях президент де-факто узурпує купу повноважень — у тому числі, через неформальний вплив на парламентську фракцію — на яку, за ідеєю, має впливати ВИКЛЮЧНО через публічні інструменти, а не запрошуючи депутатів за місто на пікнік з пєндєлєм. Реформи через узурпацію — це ризик того, що узурпацію буде застосовано по відношенню до решти суспільних процесів. По-третє, це шкідливо. Не буду обтяжувати прикладами з історії та антропології (бажаючих відсилаю до прекрасної книжки Дж.С.Скотта «Seenig like a State» — у російському перекладі «Благими намерениями государства»). Скажу лише, що цілеспрямована дія державної влади у будь-якому напрямку має руйнівний характер. Жодна раціонально спрямована дія, жодна стратегія не здатна охопити весь спектр суспільних процесів, вдовольнити весь спектр суспільних потреб і інтересів, які існують. Щось буде випущено. Хтось залишиться обабіч дороги до світлого майбутнього і — спойлер! — навряд чи це будуть олігархи або чиновники. Ніколи такого не було, і взятися нема звідки. Хитрі європейці для того, щоб обійти цю прикрість, придумали складний і довгий процес — повний цикл публічної політики. В рамках якого спочатку робиться експертна гіпотеза змін, потім вона обговорюється із зацікавленими сторонами, потім ці позиції аналізуються, знаходиться шлях врахування всіх інтересів. І то працює не завжди і не скрізь. В Україні рішення — у тому числі і щодо реформ — ухвалюються поспіхом, за допомоги шаблі, горілки і двох пострілів у повітря. Про інтереси зацікавлених сторін йдеться або постфактум (як у випадку з євробляхерами), або лише тоді, коли зацікавлена сторона здатна когось з реформаторів зацікавити. По-справжньому.

 

  1. Не треба плутати державну логіку із політичною. Обираємо політиків. А керувати всім будуть державні діячі, за якими стоїть державна машина із власними потребами і інтересами. Така ось буде метаморфоза. Політик, який повинен керуватися інтересами своїх (а у випадку з президентом — і не своїх) виборців рано чи пізно (а точніше — одразу) стикнеться з потребами цієї державної машини. Хочеться свободи підприємництва і зниження податкового тиску — а тут приходить міністр фінансів і каже, що на державному рахунку бракує коштів, і головне в житті — поповнення рахунку на наступний квартал. І все, свобода підприємництва почекає. У держави, як інститута — своя логіка розвитку. Держава, як Всесвіт, розширюється постійно. Бере на себе нові регулюючи функції та для їхнього забезпечення хоче все більше грошей. Коли теоретики намагаються це неконтрольоване розширення пояснити, стає дуже кумедно. Наприклад, Дуґлас Норт — знаменитий інституціоналіст — говорить про найкращий спосіб суспільної організації — соціальний порядок відкритого доступу. Це коли всі рівні, немає якихось бар’єрів та стримувань для підприємницької ініціативи, всі інститути суспільні міцні, прозорі, без кумівства та корупції, їхня робота не залежить від особистих якостей чиновника. І раптом констатує: для забезпечення порядків відкритого доступу потрібен величезний державний апарат, який і буде забезпечувати цей відкритий доступ. Дуже смішно, але правда. Як не крути, все веде до збільшення державного апарату. Як пороблено. При чому, все це не лише в Україні, це скрізь. Не має значення, яким саме чином держава буде розширюватися — контролюванням державної мови чи ускладненням оподаткування. Вона буде розширюватися, бо за цим стоять інтереси державного апарату. І будь-який політик буде заручником такого розширення. Для нас важливо не те, хто саме буде цим політиком, а чи можна буде на це вплинути і як.

 

  1. Важливо також усвідомлювати: те, що відбуватиметься в економіці і суспільстві, набагато важливіше, ніж те, що відбуватиметься у владі. На перший погляд це не так. Але якщо вдуматися, у нас немає іншого виходу. Так, у Європі було все навпаки. Суверенна влада створила правові інфраструктури довіри і співробітництва між людьми, які дали поштовх розвитку економіки та неринкових форма взаємодії. На це у Європи та Америки пішло 400 з гаком років. І спочатку все виглядало набагато гірше, ніж ми могли собі уявити. Через революції і громадянські війни, зубожіння населення та світові війни якось все втряслося до теперішнього рівня. Щось мені підказує, що у нас такого часу просто немає. І що треба починати створювати інфраструктури довіри і взаємодії на горизонтальному, суспільному рівні. І вже від них формувати структури владні. Це виглядає як ідеалізм і романтизм. Але я переконаний: більший ідеаліст той, який вважає, що простим вкиданням бюлетеня у скриньку можна вирішити всі питання людської взаємодії, її правил і принципів. І тут виникає важливий висновок з того, що відбувається сьогодні. Політичні кампанії завжди розколюють суспільство. Така вже природа політичного — це Карл Шмітт констатував ще у минулому столітті. Але конче потрібно для нас всіх зберігати здатність зібрати ці уламки і співпрацювати один з одним після виборів. Не заради політиків і не з приводу їхніх дій. А заради себе і свого спільного майбутнього.

 

  1. Нарешті, ще один лайфхак — останній за порядком, але не за значенням. Можна, звісно, коментарями до цього посту, перетворити його на продовження нескінченого ґвалту, що поглиблюватиме передвиборчу шизу. А можна просто поділитися, аби дати шанс якомога більшій кількості людей скористатися цими лайфхаками. Вибір залежить — знов-таки — від усвідомлення

Подписывайтесь на страницу автора в Facebook, канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Коломойский завалил Приватбанк сотнями новых исков

Коломойский завалил Приватбанк сотнями новых исков

Олигарх не оставляет надежд вернуть себе Приватбанк
Из клеток лягушки создали живого робота

Из клеток лягушки создали живого робота

Ученые создали самовосстанавливающихся роботов
Украинцы определились по поводу величины зарплаты нардепов

Украинцы определились по поводу величины зарплаты нардепов

Зарплата народных депутатов должна составлять примерно 1000 долларов в месяц, - соцопрос
Пальчевский прямо высказался, что нужно сделать с Гончаруком

Пальчевский прямо высказался, что нужно сделать с Гончаруком

Эксперт раскритиковал ситуацию с премьер-министром
Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Данный показатель в пять раз больше годовых объемов предыдущих лет
Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей в Боинге МАУ над Ираном

Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей в Боинге…

Хамед Есмалион не полетел вместе с женой и дочерью в Канаду
Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Он хочет это сделать к 2050 году
Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Средняя зарплата составила 9 476 грн 84 копейки
Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

МИД РФ заявил, что смена власти в Украине не привела к прогрессу в разрешении "конфликта на Донбассе"
Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

США готовы помочь Украине по всем направлениями
Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

В стране последние 9 лет действовали схемы в строительной отрасли, которые «выкачивали» деньги из карманов бизнеса и граждан
В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

Рассмотрение законопроекта о невозвращении перенесли на февраль
У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой

У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой

В проекте закона "о дезинформации" предусмотрены астрономические штрафы для медиа и уголовное наказание
Арахамия отреагировал на заявление Гончарука об отставке

Арахамия отреагировал на заявление Гончарука об отставке

Глава фракции считает нормальным поведение премьера в сложившийся ситуации
Тимошенко дала оценку Зеленскому, Гончаруку и рассказала о премьерских амбициях

Тимошенко дала оценку Зеленскому, Гончаруку и рассказала о премьерских амбициях

Лидер партии «Батькивщина» высказалась по поводу возможной отставки Кабмина и действий президента Украины
Конгресс США рассмотрит важную резолюцию по Украине

Конгресс США рассмотрит важную резолюцию по Украине

Документ предусматривает двухстороннюю поддержку украинскому народу
Коломойский «открестился» от пленок Гончарука

Коломойский «открестился» от пленок Гончарука

Олигарх заявил, что не причастен к сливу «прослушки» премьер-министра
У Рябошапки требуют, чтобы Иран передал Украине «черные ящики» сбитого Боинга

У Рябошапки требуют, чтобы Иран передал Украине «черные ящики» сбитого…

Офис Генерального прокурора повторно обратился с запросом в компетентные органы Ирана
Тимошенко потребовала от Зеленского отменить указ о призыве 18-летних в армию

Тимошенко потребовала от Зеленского отменить указ о призыве 18-летних в…

Лидер фракции "Батькивщина" призвала президента Украины ввести другой подход к формированию армии
Пенелопа Крус блистала на красной дорожке в роскошном наряде

Пенелопа Крус блистала на красной дорожке в роскошном наряде

Звезда посетила торжественную церемонию вручения премии Feroz Awards
Рябошапка подтвердил открытие дела о прослушке Гончарука

Рябошапка подтвердил открытие дела о прослушке Гончарука

СБУ открыла уголовное дело по факту прослушивания кабинета премьер- министра
Зеленский встретился с Гончаруком и озвучил решение о будущем премьер-министра

Зеленский встретился с Гончаруком и озвучил решение о будущем премьер-министра

Зеленский рассмотрел обращение Алексея Гончарука о его отставке с должности премьер-министра
Парнас рассказал об обещаниях Трампа Порошенко и Зеленскому

Парнас рассказал об обещаниях Трампа Порошенко и Зеленскому

Бывшему и нынешнему президентам Украины предлагали поддержку США в обмен на расследование дела против Burisma
Гончарук заявил о нескольких версиях возникновения прослушки

Гончарук заявил о нескольких версиях возникновения прослушки

У премьер-министра есть достаточно предположений по поводу прослушивания его кабинета
В центре Москвы открыли огонь, есть жертвы

В центре Москвы открыли огонь, есть жертвы

Чёрный BMW скрылся с места происшествия
Сеяр Куршутов: Украина должна построить европейский Китай

Сеяр Куршутов: Украина должна построить европейский Китай

Украину спасут силовики и новое поколение прагматичной  элиты, которая знает реальный сектор экономики и готова вести жесткую протекционистскую политику даже, если она вступает в конфликт с интересами МВФ, ВТО и прочих международных организаций.
Малюська из-под стола поддержал «ушедшего в отставку» Гончарука: фото

Малюська из-под стола поддержал «ушедшего в отставку» Гончарука: фото

Малюська необычным образом выразил поддержу премьеру Гончаруку
Аваков хочет сменить Гончарука на посту премьера, — СМИ

Аваков хочет сменить Гончарука на посту премьера, — СМИ

Стало известно, кто является самым вероятным претендентом на пост премьер-министра
Эминем внезапно выпустил новый альбом

Эминем внезапно выпустил новый альбом

Популярный американский рэпер приятно удивил своих фанатов
Пальчевский призвал уволить вместе с Гончаруком Милованова, Бородянского и других министров

Пальчевский призвал уволить вместе с Гончаруком Милованова, Бородянского и других…

Известный телеведущий и кандидат в мэры столицы рассказал о своем отношении к отставке премьера и прошелся по Кабмину
Читай также
Последние новости

Коломойский завалил Приватбанк сотнями новых исков

Из клеток лягушки создали живого робота

Украинцы определились по поводу величины зарплаты нардепов

Пальчевский прямо высказался, что нужно сделать с Гончаруком

Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей…

Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой

Арахамия отреагировал на заявление Гончарука об отставке

Тимошенко дала оценку Зеленскому, Гончаруку и рассказала о…