Що робити з ірландцями, або чому двомовність – наша перевага

Двомовність - наша перевага. Те, що майже всі українці знають щонайменше дві мови, - подарунок долі.

Що робити з ірландцями, або чому двомовність – наша перевага

Двомовність — наша перевага. Те, що майже всі українці знають щонайменше дві мови, — подарунок долі. Компенсація за наші поневіряння по чужих імперіях. Це можливість відкрити для себе ту саму річ чи явище бодай з двох боків. Подумати про них у різному асоціативному контексті. На найглибшому рівні відчути, що світ складніший, розмаїтіший та строкатіший, аніж нам здається.

Чи заперечує така позиція потребу в державній підтримці відродження та розвитку української мови? Аж ніяк. Воднораз така позиція заперечує потребу у подоланні фактичної двомовності українців. Мова, а тим паче одномовність, не є неодмінним маркером національної ідентичності. Про це сказано багато. Однак добре відомі приклади з Австрією, Бельгією, Швейцарією, Люксембургом, Кіпром та країнами нового світу щоразу натикаються на аргумент, мовляв, громадяни цих держав змушені говорити чужими мовами, бо не мають своїх.

Однак є в Європі держава, приклад якої геть руйнує тезу про одну націю — одну мову. Це Ірландія. Її історію, як і нашу, важко «читати без брому», її завоювання норманами (які пізніше стали «англійцями») почалось в тому ж столітті, коли Андрій Боголюбський плюндрував Київ, в ірландців був свій голодомор, англійці послідовно намагались перетворити їх на «націю селюків», а ірландська аристократія нерідко спокушалась служінню британській короні. Éire навіть має свій «Донбас» — Ольстер, який не змогла втримати під час війни за незалежність…

Кількість повстань проти англійського панування та жорстокість їх придушення яскраво свідчать, що в ірландців не було заклятіших ворогів, аніж британці. Саме завдяки британському поневоленню та пригніченню щонайменше 9/10 ірландців наразі проживають в еміграції. У роки великого голоду 1845—1847 років, коли англійці забороняли суднам зі збіжжям заходити в ірландські порти, населення Ірландії зменшилось з 8 до 3 мільйонів. З них близько мільйона померло від голоду. Напевно тому важко знайти в Європі більших націоналістів за ірландців…

Ірландське культурне відродження збіглось у часі з українським, почавшись у другій половині 19 століття і сягнувши свого апогею в першій третині 20-го. Але на відміну від українського «розстріляного відродження», провідні ірландські письменники та поети писали… англійською. Ірландці Джеймс Джойс та Вільям Батлер Єйтс — серед найбільш видатних англомовних письменників ХХ століття. І якщо Джойс фактично все своє доросле життя прожив у Європі (часто заробляючи на хліб насущний викладанням англійської), то Єйтс був співцем визвольних змагань і одною з центральних постатей ірландського культурного відродження. Саме його перу належить шедевр «Easter 1916», в якому поет оспівує Великоднє повстання, самопожертву бунтарів, що зважились на свідому смерть через «надмір любові» до своєї країни, і народження «страшної краси». Саме Єйтс став першим ірландцем, що отримав Нобеля з літератури. Саме він був членом «Ірландського республіканського братства» замолоду і став членом ірландського парламенту в зрілому віці.

Цікаво, що досліджувачі творчості Джойса, який був справжнім поліглотом і знав ірландську, відзначають, що його англійська подеколи використовує питомо ірландські звороти. Британці б ніколи не сказали «You have me killed». Не нагадує Гоголя з його «українською російською»?

Дивним чином, ірландське культурне відродження, а згодом і Ірландська незалежність — результат діяльності здебільшого англомовних ірландців… Всі ірландські лауреати Нобелівської премії з літератури писали англійською. Деякі, як Семюел Бекет — не тільки англійською. Але англійська аж ніяк не завадила Шеймасу Гіні, уродженцю Ольстера та нобелівському лавреату 1995-го, відповісти на намір включити його поезії до антології британської літератури наступними строками:

Be advised my passport’s green.
No glass of ours was ever raised
To toast The Queen

Будь певен — мій паспорт зелений.
Ні склянки не випито нами
на честь королів.

Якщо можуть бути англомовні ірландські патріоти, чому не можуть бути російськомовні українські?

За деякими даними, щорічно Ірландія витрачає близько 1 млрд євро на підтримку Ірландської мови. Відповідно до Конституції Ірландії ірландська має статус «першої», а англійська — «другої» офіційної мов. Від 2007 року ірландська стала однією з офіційних мов ЄС. В школах за відповіді ірландською ставлять на 5-10% вищу оцінку за відповіді англійською. І хоча сьогодні нею володіє в тій чи тій мірі значна частина населення (верхня мапа), постійно спілкується ірландською в побуті та на роботі лише близько 2% ірландців (нижня мапа). В банкоматах обирають ірландську мову близько 1% користувачів. Під час перепису населення 2016 року тільки 8,068 двомовних анкет були заповнені ірландською.

Чи стали від цього ірландці менш патріотичними? Чи піддались британській пропаганді? Чи перетворились на монархістів? Чи просяться знову в «англійський світ»? Думаю, відповіді очевидні. Натомість зосередившись на економічному розвитку, Ірландці зайняли унікальну нішу країни, яка, з одного боку, належить до єврозони, а з іншого — вільно говорить англійською та має величезну діаспору в Сполучених Штатах. Після виходу Британії з ЄС ця унікальна перевага тільки посилиться. І сьогодні колись бідна англійська колонія майже вдвічі випереджає колишню метрополію за рівнем ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності: $70.000 (Ірландія) на $40.000 (UK).

Скажете, британці — не росіяни? Можливо… Але під час збройного протистояння в Ольстері, якій за розміром дорівнює одній українській області і населення якого складає менше 2-х млн. осіб, з обох боків конфлікту загинуло 3.5 тис. Приблизно в той самий час, коли в Мордовських таборах помирали Стус та Литвин, уряд Маргарет Тетчер спостерігав як у британській в’язниці помирають (і таки померли!) від голоду десять борців за незалежність Північної Ірландії. Про історію відчайдушної боротьби ірландців проти англійського панування та максимально жорстоке придушення цієї боротьби я писав вище. Всім охочим переконатися у британському «гуманізмі» рекомендую фільми Hunger/Голод (2008) та The Wind That Shakes the Barley/Вітер, що гойдає верес (2006)…

Але справа насправді не в британцях. Справа в англомовних ірландських патріотах. Які ніяк не вписуються у картинку світу патріотів українських…

Чи заперечує ірландський кейс потребу в державній підтримці відродження та розвитку української мови? Аж ніяк. Він лише демонструє на ірландському прикладі хибність поділу на «своїх» та «ворогів» за мовною ознакою в сучасних українських реаліях.

 

Последние новости
Арахамия рассказал об изменениях правил для журналистов и депутатов в Раде

Арахамия рассказал об изменениях правил для журналистов и депутатов в…

Арахамия озвучил, что изменится в работе парламента после принятия законопроекта
Зеленский подписал закон про анбандлинг

Зеленский подписал закон про анбандлинг

Закон подписан сегодня вечером
Все имущество нардепа Дубневича арестовано, — СМИ

Все имущество нардепа Дубневича арестовано, — СМИ

Арест наложен на ряд объектов недвижимости, в частности квартиры, дома и земельные участки
Суд арестовал взяточницу из ОП Лесничую

Суд арестовал взяточницу из ОП Лесничую

Прокурор САП требовала залог в 7 684 000 тысяч гривен
Слова Гончарука на закрытой встрече «Слуги народа» слили в сеть

Слова Гончарука на закрытой встрече «Слуги народа» слили в сеть

Гончарук на закрытой встрече «Слуг народа» назвал главные принципы выгодной децентрализации
Мужа скандальной Скороход отпустили под домашний арест

Мужа скандальной Скороход отпустили под домашний арест

Алексею Алякину вынесена мера пресечения
У Зеленского подтвердили согласование даты встречи с Путиным в «нормандском формате»

У Зеленского подтвердили согласование даты встречи с Путиным в «нормандском…

Канцелярия президента Франции сообщила, что саммит "нормандского формата" с участием лидеров Франции, России, Германии и Украины запланирован на 9 декабря в Париже
Гончаренко подал в СБУ заявление о подрывной деятельности Геруса

Гончаренко подал в СБУ заявление о подрывной деятельности Геруса

Гончаренко обвиняет Геруса в угрозе нацбезопасности Украины
Новые взрывы в Балаклее: Бутусов рассказал, что произошло на 65-м арсенале

Новые взрывы в Балаклее: Бутусов рассказал, что произошло на 65-м…

После взрыва и пожара на площадке утилизации сдетонировало еще около десятка снарядов
Встреча Зеленского с Путиным планируется на 9 декабря

Встреча Зеленского с Путиным планируется на 9 декабря

Нормандский саммит состоится в Париже
Суд в Испании закрыл дело против Фирташа

Суд в Испании закрыл дело против Фирташа

Адвокаты Дмитрия Фирташа требовали закрыть дело против него в Испании, ссылаясь на обоснование отказа в экстрадиции, содержащееся в решениях австрийских судов
Рада проголосовала за увольнение Трубы

Рада проголосовала за увольнение Трубы

Решение окончательно утвердят в начале декабря
Рада приняла окончательное решение по разделению «Нафтогаза»

Рада приняла окончательное решение по разделению «Нафтогаза»

Голосованием в Верховной Раде сняты последние препоны для разделения госкомпании
СБУ задержала одного из ключевых лидеров «ИГ»

СБУ задержала одного из ключевых лидеров «ИГ»

В 2013 году он занял одну из высших должностей в «ИГИЛ» - заместителя военного амира
Почему власть начав аудит государства отказывается от ревизии результатов приватизации?

Почему власть начав аудит государства отказывается от ревизии результатов приватизации?

Деятельность команды Зеленского по реформированию страны всё больше приобретает проолигархический, антинародный характер.
В Балаклее в результате взрывов погибли двое саперов

В Балаклее в результате взрывов погибли двое саперов

Еще четверо раненных военных находятся в медучреждениях
Белый дом обнародовал еще одну стенограмму разговора Трампа и Зеленского

Белый дом обнародовал еще одну стенограмму разговора Трампа и Зеленского

В документе речь идет о кратком телефонном разговоре с Зеленским, во время которого Трамп поздравил его с победой на президентских выборах
В Балаклее снова взрываются боеприпасы: видео

В Балаклее снова взрываются боеприпасы: видео

Пострадали четверо военных. Сейчас они находятся в госпитале
Пропозиція №13 для України

Пропозиція №13 для України

США одна з небагатьох західних демократій, в якій не проводять національні референдуми.
У Зеленского заявили, что Коломойский не имеет полномочий говорить от имени президента

У Зеленского заявили, что Коломойский не имеет полномочий говорить от…

С ним не обсуждаются позиции по решению государственных дел
Святослав Пискун: Олигархи замочили прокуратуру и правоохранительную систему Украины

Святослав Пискун: Олигархи замочили прокуратуру и правоохранительную систему Украины

В результате "реформ" правоохранительные органы Украины лишились "зубов". Экс-генпрокурор Святослав Пискун рассказывает об абсурде в прокуратуре и правоохранительной системе.
Венецию накрыла новая волна прилива после рекордного наводнения

Венецию накрыла новая волна прилива после рекордного наводнения

Сегодня в Венеции - новая волна прилива.
Пискун разъяснил, как нужно обращаться с землей

Пискун разъяснил, как нужно обращаться с землей

По его словам, перед тем, как продавать землю, нужно четко ее изучить
В «Слуге народа» рассказали о мести Скороход

В «Слуге народа» рассказали о мести Скороход

В СН опровергают зарплаты депутатам фракции "в конвертах".
Аналитики назвали причины падения курса доллара на этой неделе

Аналитики назвали причины падения курса доллара на этой неделе

Укреплению гривны способствуют фундаментальные факторы.
Генералы США обеспокоены растущим влиянием Китая и России в Африке

Генералы США обеспокоены растущим влиянием Китая и России в Африке

США рассматривают Китай и Россию как серьезную игру своим интересам в Африке.
Кто ответит за Иловайск: Порошенко игнорирует допросы в ГБР и ГПУ

Кто ответит за Иловайск: Порошенко игнорирует допросы в ГБР и…

19 ноября бывшего лидера Украины снова ожидают на допросе в ГПУ
Орбан сделал провокационное заявление об интересах венгров в соседних странах

Орбан сделал провокационное заявление об интересах венгров в соседних странах

Орбан считает, что венгров в соседних странах должны представлять "чисто этнические" венгерские партии.
Ценные свидетели: показания экс-посла США в Украине Мари Йованович. Часть 3

Ценные свидетели: показания экс-посла США в Украине Мари Йованович. Часть…

Третья и финальная часть перевода 300-страничного текста показаний экс-посла США в Украине Мари Йованович на слушаниях в Конгрессе в рамках расследования импичмента против Дональда Трампа.
Скороход рассказала об угрозах Арахамии

Скороход рассказала об угрозах Арахамии

Народный депутат пожаловалась на угрозы со стороны главы фракции "Слуга народа".
Читай также
Последние новости

Арахамия рассказал об изменениях правил для журналистов и…

Зеленский подписал закон про анбандлинг

Все имущество нардепа Дубневича арестовано, — СМИ

Суд арестовал взяточницу из ОП Лесничую

Слова Гончарука на закрытой встрече «Слуги народа» слили…

Мужа скандальной Скороход отпустили под домашний арест

У Зеленского подтвердили согласование даты встречи с Путиным…

Гончаренко подал в СБУ заявление о подрывной деятельности…

Новые взрывы в Балаклее: Бутусов рассказал, что произошло…

Встреча Зеленского с Путиным планируется на 9 декабря

Суд в Испании закрыл дело против Фирташа

Рада проголосовала за увольнение Трубы

Рада приняла окончательное решение по разделению «Нафтогаза»

СБУ задержала одного из ключевых лидеров «ИГ»

Почему власть начав аудит государства отказывается от ревизии…