Про «порохоботів», «зрадофілів» і ресурс політичного перезавантаження

Про «порохоботів», «зрадофілів» і ресурс політичного перезавантаження

На те, що в Україні немає ідеологічних партій, не вказував хіба що ледачий. Або той, хто сам до цих неідологічних партій належить. Звісно, тут не йдеться про ультраправі або ультраліві позиції політико-ідеологічного спектру. Але основна частина громадян досі не має того партійного представництва, яке системно відображувало б її інтереси й цінності в державній політиці. Як наслідок, місце ідеологічних партій займають політичні (а за великим рахунком – економічні) проекти вождистського типу, які мобілізують вільний електорат під вибори, а по закінченні каденції зазвичай або почивають в Бозі, або змінюють вивіску.

Власне, головна проблема подібних псевдо-партій не короткий середній термін їхнього політичного життя; це як раз, швидше, позитив. Проблема полягає у способі функціонування та фінансування таких проектів.

За усталеним стандартом ведення передвиборчих кампаній шанси потрапити до Верховної Ради мають лише партії з вільним доступом до телеефірів та, відповідно, астрономічним рекламним бюджетом. І медійний, і фінансовий ресурс акумулюється, передусім, у представників великого бізнесу, в просторіччі названих олігархами.

Залучаючи ресурс великого капіталу, партія несе за нього відповідальність, яка, якщо і ґрунтується на цінностях, то точно не ідеологічного характеру. Простіше кажучи, гроші мають відбитися.

Відтак капітали вкладаються не в будь-який політичний проект, а лише в той, який має високий прохідний потенціал. Псевдо-партія, по-суті, є акумуляцією ресурсу, передусім фінансового, навколо розкрученої рейтингової фігури або низки таких фігур.

Це настільки ж політичний, наскільки й економічний проект, який живе за майже марксистською формулою «гроші–рейтинг-гроші». Зрощення бізнесу і влади, таким чином, відбувається вже на цьому етапі.

Діагноз тут цілком очевидний, питання в тому, як це лікується. Одним із засобів виправлення ситуації став так званий закон про фінансування політичних партій, який набув чинності 1 липня 2016 р. . Згідно цього закону держава відшкодовує політичним партіям, які подолали прохідний бар’єр, витрати, залучені на ведення політичної агітації.

Позитивні аспекти цього закону зрозумілі, водночас сам по собі він навряд чи зможе докорінно змінити ситуацію.

По-перше, принцип «переможцям – усе» заважає потраплянню до Верховної Ради нових політичних сил. Партії, які пройдуть до парламенту, кожного разу будуть отримувати державну фінансову підтримку, а відтак матимуть конкурентні переваги. Консервацію складу політикуму за поточної ситуації в країні ніяк не можна назвати позитивом.

По-друге, цей закон не долає головної хиби практики партійного будівництва в Україні. Йдеться про розбудову політичної структури «згори вниз», коли в центрі знаходиться розкручена постать вождя, а все інше є лише похідним від неї. Адже саме наявний рейтинг політичного лідера або інших «балакучих голів» у даному випадку залишається основним ресурсом партії.

Ґрунтом, на якому твориться і просувається партійний проект, за таких умов є реклама і ток-шоу, а політичне життя усе більше скидається на телесеріал. Це, можливо, і компенсує нестачу якісного вітчизняного телепродукту, але точно не сприяє якості соціального життя.

Збоченість такої ситуації проглядається навіть у назвах українських партій і політичних блоків. Якщо при класичному підході назви політичних утворень відображають їхню ідеологічну позицію («Демократична партія», «Республіканська партія» тощо), то у нас вони або скидаються на слоган («За життя», «Народний фронт», «Самопоміч»), або просто і без зайвої скромності апелюють до постаті вождя («Блок Юлії Тимошенко», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Блок Петра Порошенка»). В останньому випадку якщо і можна говорити про якусь ідеологічну позицію, то хіба що про патерналізм – інфантильні сподівання широких мас на постать непересічної особистості.

Мені видається, що ключ до розв’язку проблеми знаходиться там, де зазвичай не шукають – на самому видному місці. Річ у тім, що відсутність ідеологічних партій не означає відсутності ідеологій, які б сповідувались у суспільстві.

Спитайте пересічного українця, куди має рухатись країна і що для цього має бути зроблено – майже в кожного знайдеться, що сказати з цього приводу. Або загляніть до фейсбуку: суперечки між так званими «порохоботами» та «зрадофілами» за своєю кількістю наступають на хвіст постам про котиків. Якщо одні закликають до об’єднання нації в умовах війни, стабільності, а відтак – лояльності до влади, то другі, навпаки, незадоволені існуючим status quo, звинувачують владу у потуранні корупції й авторитарних проявах.

Неважко побачити, що тут йдеться про класичний ідеологічний поділ на консерваторів та лібералів.

Справді, позиція «порохоботів» ґрунтується на тому, що в ситуації зовнішньої загрози окремі внутрішні проблеми країни є вторинними, тобто йдеться про пріоритет інтересів нації над інтересами громадянина. Крім того, артикулюється запит на стабільність і побоювання того, що зміни в даній ситуації несуть загрози або принаймні не приведуть до поліпшення ситуації. Йдеться про типову мотивацію прихильників правого ідеологічного напрямку.

Натомість «зрадофіли», навпаки, наголошують на необхідності реальних реформ, зміни діючої влади та переймаються порушеннями прав і свобод громадянина у державі. Це ліва або центристська ліберальна позиція.

Висока політизованість населення і наявність ціннісної стратифікації є підґрунтям для формування справжніх політичних партій в Україні, побудованих «знизу вгору». Такий спосіб розбудови означає, що партійне керівництво обирається членами даної організації і є тимчасовим явищем, узалежненим від самої партії, її інтересів і ціннісних пріоритетів. При цьому партія є незалежним утворенням з внутрішнім джерелом фінансування і до певної міри несе відповідальність за висунутих нею політичних лідерів.

Звісно, від політичних дебатів на кухні або фейсбуку до реальної участі в політичних об’єднаннях чимала дистанція. Втім і ріст рівня самоорганізації громадян в Україні за останні роки є незаперечним.

Насправді, об’єднуватись навколо ідеї, а не навколо лідера не так важко. Люди легко об’єднуються, щоб захистити парк від чергового забудовника, або просто для обговорення власних проблем чи хобі. Для справжнього перезавантаження державних відносин нам залишається лише перейти від самоорганізації громадського сектору до сектору політичного.

По-суті, єдине, чого наразі не вистачає – це навичок партійної участі як елементу політичної культури. Але за наявності актуалізованої мотивації і ціннісного базису, навички – справа наживна.

Зрештою, будь-яка культурна традиція починається з першого кроку. Тим більше, що для піонерів справжнього партійного будівництва є чималий бонус – вони увійдуть в історію як фундатори вільної і справедливої, такої омріяної європейської України.

Последние новости
Зеленский назначил нового замсекретаря СНБО

Зеленский назначил нового замсекретаря СНБО

Заместителем секретаря СНБО стал глава Киберполиции
МВФ обеспокоен призывами сменить руководство Нацбанка — Рожкова

МВФ обеспокоен призывами сменить руководство Нацбанка — Рожкова

Рожкова заявила, что МВФ нужны гарантии независимости Нацбанка для дальнейшего взаимодействия с Украиной.
Гендиректор хора Веревки рассказал, сколько им заплатил «Квартал» за скандальный номер

Гендиректор хора Веревки рассказал, сколько им заплатил «Квартал» за скандальный…

Зиновий Коринец прокомментировал скандальный номер студии "Квартала 95" про поджог дома Гонтаревой.
В Украине зафиксировали повышенный уровень угарного газа в атмосфере

В Украине зафиксировали повышенный уровень угарного газа в атмосфере

Сложнее всего дышится в Киеве, Кривом Роге и Харькове
НАПК нашло нарушения в финансовых отчетах 58 партий

НАПК нашло нарушения в финансовых отчетах 58 партий

В НАПК рассказали о нарушениях в финансовых отчетах "Слуги народа", "Голоса", "Батькивщины" и "Оппозиционной платформы - За жизнь"
Земля – не уникальная планета: ученые сделали шокирующее открытие

Земля – не уникальная планета: ученые сделали шокирующее открытие

Во Вселенной есть множество похожих на Землю планет.
Банкиры дали прогноз, что будет с кредитами в 2020 году

Банкиры дали прогноз, что будет с кредитами в 2020 году

Банкиры ожидают несущественного ослабления стандартов.
Кремль отреагировал на данные о сбое с ракетой на учениях ядерной триады РФ

Кремль отреагировал на данные о сбое с ракетой на учениях…

В ходе маневров атомная подлодка К-44 «Рязань» произвела только один пуск межконтинентальной баллистической ракеты Р-29Р, а не два.
В Нацбанке озвучили новые условия МВФ для Украины

В Нацбанке озвучили новые условия МВФ для Украины

Принятие бюджета на 2020 год, продолжение борьбы с коррупцией, а также эффективные структурные реформы в ключевых секторах
Трамп передумал проводить саммит G7 в своем гольф-клубе

Трамп передумал проводить саммит G7 в своем гольф-клубе

Трамп уверяет, что хотел провести саммит «бесплатно для США».
Гладковского отпустили под залог в 10,5 миллионов

Гладковского отпустили под залог в 10,5 миллионов

Гладковский уже на свободе
У Филарета объяснили, почему нельзя ликвидировать УПЦ КП

У Филарета объяснили, почему нельзя ликвидировать УПЦ КП

Одно юридическое лицо не может ликвидировать другое юрлицо, заявили в Киевской патриархии.
Министр Бородянский извинился перед Гонтаревой за выходку «Квартал 95»

Министр Бородянский извинился перед Гонтаревой за выходку «Квартал 95»

Бородянский принес извинения Гонтаревой за номер «95 Квартала»
Хакеры ФСБ использовали иранское прикрытие для атак на Британию — Reuters

Хакеры ФСБ использовали иранское прикрытие для атак на Британию -…

Хакеры группы Turla совершали кибератаки на правительственные организации Запада.
Милованов раскритиковал новый номер «95 Квартала» про Гонтареву

Милованов раскритиковал новый номер «95 Квартала» про Гонтареву

«95 Квартал» и хор им. Г. Веревки в опале из-за Гонтаревой
НБУ обещает рекордно снизить учетную ставку в 2020 году

НБУ обещает рекордно снизить учетную ставку в 2020 году

С апреля центробанк снизил ключевую процентную ставку до 16,5%.
У Зеленского оценили численность фракции «Слуга народа» в случае раскола

У Зеленского оценили численность фракции «Слуга народа» в случае раскола

Ядро фракции СН насчитывает около ста человек.
В Египте открыли 30 гробниц с мумиями, которым 3 тысячи лет

В Египте открыли 30 гробниц с мумиями, которым 3 тысячи…

Это открытие считается крупнейшим за последние 100 лет.
В сеть слили характеристики Xiaomi Mi CC9 Pro

В сеть слили характеристики Xiaomi Mi CC9 Pro

Появилась информация о характеристиках Xiaomi Mi CC9 Pro
Во фракции «Слуга народа» формируется группа бизнесмена Павлюка

Во фракции «Слуга народа» формируется группа бизнесмена Павлюка

Потенциальная группа Павлюка насчитывает около 20 народных депутатов с потенциалом расширения минимум до 70 человек.
В России анонсировали массовые увольнения

В России анонсировали массовые увольнения

В 2020 году в России начнутся массовые увольнения работников.
Трамп обвинил Шиффа в подделке стенограммы разговора с Зеленским

Трамп обвинил Шиффа в подделке стенограммы разговора с Зеленским

Президент США заявил, что Адам Шифф изменил содержание стенограммы разговора с Зеленским
Forbes внес в список миллиардеров уроженца Одессы

Forbes внес в список миллиардеров уроженца Одессы

Уроженец Одессы Влад Шмунис вошел в мировой список миллиардеров.
Россия готовится к полномасштабной войне – координатор ИС

Россия готовится к полномасштабной войне – координатор ИС

Россия создает себе подушку безопасности для масштабного наступления на Украину, считает Алексей Копытько.
Украинцы смогут наблюдать уникальное космическое явление

Украинцы смогут наблюдать уникальное космическое явление

В ночь на 22 октября в Украине можно будет наблюдать звездопад Ориониды
Диетологи назвали шесть самых вредных продуктов

Диетологи назвали шесть самых вредных продуктов

Выявлены вредные для человека продукты
Туска выдвинули на должность лидера Европейской народной партии

Туска выдвинули на должность лидера Европейской народной партии

ЕНП изберет нового президента на своем съезде партии в Загребе 21-22 ноября.
Коломойский похвалил номер «Квартала 95» о поджоге дома Гонтаревой

Коломойский похвалил номер «Квартала 95» о поджоге дома Гонтаревой

Олигарху понравился номер юмористов о поджоге дома экс-главы Нацбанка.
В США на корабль ВМС установят первый в мире боевой лазер

В США на корабль ВМС установят первый в мире боевой…

С помощью боевого лазера можно поражать небольшие суда.
Названа причина, почему человечество не может найти инопланетян

Названа причина, почему человечество не может найти инопланетян

Люди не смогли найти следы инопланетных цивилизаций, поскольку те используют вместо космических кораблей наноструктурные зонды.
Читай также
Последние новости

Зеленский назначил нового замсекретаря СНБО

МВФ обеспокоен призывами сменить руководство Нацбанка — Рожкова

Гендиректор хора Веревки рассказал, сколько им заплатил «Квартал»…

В Украине зафиксировали повышенный уровень угарного газа в…

НАПК нашло нарушения в финансовых отчетах 58 партий

Земля – не уникальная планета: ученые сделали шокирующее…

Банкиры дали прогноз, что будет с кредитами в…

Кремль отреагировал на данные о сбое с ракетой…

В Нацбанке озвучили новые условия МВФ для Украины

Трамп передумал проводить саммит G7 в своем гольф-клубе

Гладковского отпустили под залог в 10,5 миллионов

У Филарета объяснили, почему нельзя ликвидировать УПЦ КП

Министр Бородянский извинился перед Гонтаревой за выходку «Квартал…

Хакеры ФСБ использовали иранское прикрытие для атак на…

Милованов раскритиковал новый номер «95 Квартала» про Гонтареву