Про мову. Серйозно

Єдина можливість радикально позбутись української де-факто двомовності – це репресії, депортації та етнічні чистки.

Про мову. Серйозно

Мій допис був не про мову. Він був про феномен українських російськомовних патріотів. На прикладі англомовних ірландських патріотів (які навіть примудрились зробити англійською кельтське культурне відродження) я намагався продемонструвати, що українська мова і український патріотизм не перебувають у прямопропорційній залежності. Врешті-решт розділяючи українських громадян (і не громадян) на своїх та чужих за мовною ознакою, ми мимоволі підтримуємо путінський наратив, за яким «русский мир» — це всі, «кто считает себя носителем русского языка». Якщо б це було правдою, Новоросія стала б реальністю. Та дякувати Богові, російськомовні українці пішли захищати нашу спільну батьківщину (і досі боронять її) пліч-о-пліч з україномовними. Це стало сюрпризом для Путіна і врятувало Україну.

А тепер про мову. Мені здається, я маю моральне право на свою позицію з цієї делікатної проблеми. Бо для мене українська СТАЛА рідною. Приблизно до двадцяти я нею не те що не розмовляв – я її фактично не чув, хіба що у прабабці (нехай царствує!) в Трипіллі. Батьки говорили російською. В обох київських школах – і звичайній 29-й і фізико-математичній 145-й – українська була на маргінесі. Телевізор говорив російською. У дворі спального масиву, де я виріс, говорили російською. Мої шкільні друзі говорили російською. Моїм улюбленим педагогом, яку я досі згадую з відчуттям глибокої вдячності, була вчителька російської мови. Російською мовою я почав писати поезії і навіть публікуватись в престижних московських журналах. Російською я міг годинами читати на пам’ять вірші…

Можливо, я міг залишитись після розпаду Союзу в Москві і зробити там блискучу кар’єру. Чи не зробити 🙂. Але 1991 року я повернувся до Києва, де доля звела мене з людьми, які круто змінили мою долю. Це були українські стастнотерпці — багаторічні політв’язні: уродженець Донбасу Анатоль Лупиніс та галичанин Володимир (Василь) Романюк. Люди, які заплатили за свою українськість найкращими роками, ба десятиліттями свого страдницького життя. Заплатили свободою, здоров’ям, кар’єрою, простим людським щастям… Відтоді українство стало для мене моральним вибором. Тому в університеті я був чи не єдиним студентом на курсі, який вперто розмовляв українською. Я заповзято став писати тільки українською, хоча володів на той час російською набагато краще. Врешті-решт уся моя сім’я СТАЛА україномовною попри те, що і бабусі-дідусі, і школа, і вулиця говорили з дітьми здебільшого російською. Я заплатив за своє українство сповна. Тому я знаю, як довго і важко триває процес перекодування, коли твій mother tongue і native language – це дві різні мови.

Коли ми говоримо про лінгвістичну українізацію чи в історичній перспективі – ре-українізацію України, ми маємо пам’ятати просту істину: українська завжди була мовою свободи. Попри кар’єрні та інші життєві перспективи, які відкривала перед українцями російська, моральна правда завжди залишалась по українському боці. Саме тому вживання української зростало, коли вона асоціювалась з моральною правдою Майдана чи війни за незалежність. Коли вона ставала символом боротьби за свободу. Мовою свободи. Щойно вона втрачала цей статус і ставала мовою примусу, її шанси у глобальній конкуренції з російською радикально зменшувались. Бо росіяни багатші. Бо російською легше заробляти. Бо російською в світі спілкується на порядок більше людей, аніж українською. Бо російською на порядок більше пишуть і перекладають. Бо гонорари російськомовних письменників значно більші за україномовних. Бо в західних університетах ви зазвичай знайдете департамент російських та східноєвропейських студій, а осередки україністики можна перерахувати на пальцях однієї руки. І головне – українцям НЕ ПОТРІБНО спеціально ВЧИТИ російську. Майже всі українці її добре розуміють, абсолютна більшість – вільно нею спілкується.

Якщо виходити з ринкової логіки, то відмовлятись від російської якщо і варто, то на користь англійської, а не української. Головний інструмент навернення на українську – моральний вибір. Бо як мені вже доводилось писати, само українство в силу історичних причин з етнічної належності все більше перетворюється на етичне самовизначення. Бо бути українцем загалом невигідно. Тому українцями все більше не народжуються, а СТАЮТЬ. Чи припиняють бути. Бо на відміну від більшості європейських націй, нас не тримає мовний кордон. На відміну від угорців чи греків, пересічний українець легко переймає мову сусідів: що російську, що польську. Двері до асиміляції відчинені з обох боків…

Чи може держава відігравати позитивну роль в українізації українців? Я в це вірю. І квоти на українське мовлення в ефірі і державне фінансування українського кіно, і державна підтримка української книжки чудово ілюструють, як це може і має працювати. Допоки Україна роздає пряники якісному україномовному продукту, все добре. Але щойно українська держава чи українська громада спробує перетворити російськомовних на «українців другого сорту», спокуситься принижувати чи стигматизувати їх (тобто робити все те, що Російська імперія, а пізніше СРСР робили з україномовними), російська й українська поміняються місцями: перша стане символом свободи вибору, а друга – мовою примусу. А українці люблять свободу.

Єдина можливість радикально позбутись української де-факто двомовності – це репресії, депортації та етнічні чистки. В Нагорному Карабасі наразі ніхто не говорить азербайджанською. В Абхазії – грузинською. В Криму вже зовсім скоро зовсім не звучатиме українська. Чи хочемо ми повторити їхній досвід?

Насправді ми маємо позбутись не російської в Україні – ми маємо позбутись дискримінації україномовних на підставі їхньої україномовності. Для цього не потрібно винаходити велосипед. Каталонський приклад нам в поміч. Зрозуміло, що в Каталонії всі говорять іспанською і далеко не всі каталанською. Хоча справи з останньою значно кращі, аніж з ірландською в Ірландії. Так от загальне правило використання каталанської полягає в тому, що будь-яка публічна послуга чи товар мають бути надані на вимогу споживача чи отримувача послуги каталанською. Барселонський ресторан можете мати меню іспанською, французькою, англійською, німецькою і навіть китайською чи російською. Але серед мов має обов’язково бути каталанська. За недотримання – серйозний штраф.

Українська заслуговує на державну та суспільну підтримку. Як заслуговує на підтримку інвалід, якого тривалий час свідомо нівечили та маргіналізували. Не даремно інвалідів наразі називають людьми з особливими потребами. Українська мова має особливі потреби. Але це точно не потреба у маргіналізації, дискримінації чи забороні російської мови в Україні. Бо ставши мовою гноблення, українська втратить свою основну перевагу – моральну правоту.

Я вірю, що між свободою та примусовою ідентичністю українці оберуть свободу.

Последние новости
Зеленский анонсировал повышение выплат только некоторым пенсионерам

Зеленский анонсировал повышение выплат только некоторым пенсионерам

В Офисе президента разработали стратегию повышения пенсий
Диетологи назвали белковый продукт, который приводит к лишнему весу

Диетологи назвали белковый продукт, который приводит к лишнему весу

Немецкие специалисты советуют отказаться от плавленого сыра
Двойник Зеленского из России отказался от провокации

Двойник Зеленского из России отказался от провокации

Российские пропагандисты придумали новый фейк про Зеленского
Украинцам грозят тюрьмой за уклонение от военной службы

Украинцам грозят тюрьмой за уклонение от военной службы

Сотни украинцев, уклоняющихся от призыва, уже внесены в судебный реестр
YouTube будет удалять пользователей и их видео за скрытые мотивы

YouTube будет удалять пользователей и их видео за скрытые мотивы

Под мотивами стоит понимать скрытое насилие, призыв к нему или угрозы
В Украине значительно упали цены на главные продукты

В Украине значительно упали цены на главные продукты

Помидоры и огурцы продолжают падать в цене
Зеленский в Париже удивил европейцев

Зеленский в Париже удивил европейцев

Президент Украины Владимир Зеленский удивил лидеров стран "нормандской четверки" на переговорах, изменив повестку
Медики назвали пять главных продуктов для щитовидной железы

Медики назвали пять главных продуктов для щитовидной железы

Эти продукты доступны каждому
В Украине по-новому заработает лицензирование бизнеса

В Украине по-новому заработает лицензирование бизнеса

Теперь лицензии не будут аннулированы полностью, а приостановлены в полной мере или частично
Аваков назвал город с самым низким уровнем преступности

Аваков назвал город с самым низким уровнем преступности

Оказалось, что Мариуполь считается городом с самым низким уровнем преступности
Эксперт объяснил, на каких условиях могут заморозить конфликт на Донбассе

Эксперт объяснил, на каких условиях могут заморозить конфликт на Донбассе

Большинство людей поддерживают заморозку конфликта на Донбассе
Украина погрузится в туман: синоптики предупредили об опасности

Украина погрузится в туман: синоптики предупредили об опасности

Водителям рекомендуют быть внимательными на дороге и не превышать допустимую скорость
Немецкий врач назвал продукты, которые заменяют лекарства

Немецкий врач назвал продукты, которые заменяют лекарства

С помощью этих продуктов можно избавиться от многих заболеваний
Судья «МастерШеф» показал утреннее фото с Зеленским в тренажерном зале

Судья «МастерШеф» показал утреннее фото с Зеленским в тренажерном зале

Эктор Хименес-Браво отметил, что Владимир Зеленский любит спортзал
Резников объяснил, почему Зеленский не говорил с Путиным про Крым

Резников объяснил, почему Зеленский не говорил с Путиным про Крым

В Париже президент Украины расставлял приоритеты по их важности
Медики назвали первые признаки тромбоза

Медики назвали первые признаки тромбоза

На эти признаки часто не обращаются внимания
Резников заявил, что «формула Штайнмайера» включена в закон об особом статусе Донбасса

Резников заявил, что «формула Штайнмайера» включена в закон об особом…

"Формула Штайнмайера" в законопроекте об особом статусе Донбасса просто сформулирована по-другому
Кравчук озвучил несколько условий Зеленскому по земельной реформе

Кравчук озвучил несколько условий Зеленскому по земельной реформе

Леонид Кравчук назвал слабые стороны земельной реформы
Метеорный поток Геминиды: украинцы увидят сотни «падающих звезд»

Метеорный поток Геминиды: украинцы увидят сотни «падающих звезд»

Украинцев предупредили
Пальчевский подвел итоги «нормандского саммита»

Пальчевский подвел итоги «нормандского саммита»

Андрей Пальчевский считает результат положительным
Названы самые коррумпированные города Украины: статистика

Названы самые коррумпированные города Украины: статистика

Украинцы ответили, сколько раз им приходилось сталкиваться с коррупцией за последние два года
Facebook внедрит «черные метки» для фейковых новостей в Украине

Facebook внедрит «черные метки» для фейковых новостей в Украине

Данные, которые относятся к разряду «фейк» будут выделены графически
Леся Никитюк поразила соблазнительным фото в белье

Леся Никитюк поразила соблазнительным фото в белье

В своем Instagram Никитюк разместила фото в одном белье
Украина и Польша начнут тесное сотрудничество по газу

Украина и Польша начнут тесное сотрудничество по газу

PGNiG и ERU Management Service подписали договор о совместной добыче газа на Львовщине
Эксперт доступно объяснил позицию Путина по поводу Минских соглашений

Эксперт доступно объяснил позицию Путина по поводу Минских соглашений

России нужен конфликт на Донбассе для давления на любую украинскую власть
В Финляндии назвали рекордное число украинских заробитчан

В Финляндии назвали рекордное число украинских заробитчан

Украинцы стали лидерами по трудовой миграции
Врачи назвали 5 способов для борьбы с изжогой

Врачи назвали 5 способов для борьбы с изжогой

Важно не игнорировать первые симптомы и вовремя обращаться к специалисту
Зеленский посадит Порошенко при одном условии, — эксперт

Зеленский посадит Порошенко при одном условии, — эксперт

Чем ниже опустится рейтинг президента Владимира Зеленского, тем выше вероятность, что посадят нардепа Петра Порошенко
NASA назвало причины смещения земной оси

NASA назвало причины смещения земной оси

Ученые NASA рассказали, что влияет на особенности вращения Земли вокруг своей оси
Трюдо обратился к новому МИД по поводу Украины

Трюдо обратился к новому МИД по поводу Украины

Трюдо поручил главе МИД Канады поддерживать Украину
Читай также
Последние новости

Зеленский анонсировал повышение выплат только некоторым пенсионерам

Диетологи назвали белковый продукт, который приводит к лишнему…

Двойник Зеленского из России отказался от провокации

Украинцам грозят тюрьмой за уклонение от военной службы

YouTube будет удалять пользователей и их видео за…

В Украине значительно упали цены на главные продукты

Зеленский в Париже удивил европейцев

Медики назвали пять главных продуктов для щитовидной железы

В Украине по-новому заработает лицензирование бизнеса

Аваков назвал город с самым низким уровнем преступности

Эксперт объяснил, на каких условиях могут заморозить конфликт…

Украина погрузится в туман: синоптики предупредили об опасности

Немецкий врач назвал продукты, которые заменяют лекарства

Судья «МастерШеф» показал утреннее фото с Зеленским в…

Резников объяснил, почему Зеленский не говорил с Путиным…