Переформулювання громадянського консенсусу: версія 2.0

piano_maydan

У своїй відповіді «Переформулювання громадянського консенсусу» на мою статтю «Зміщення політичного фронту та нокдаун ідеї консенсусів України» Сергій Дацюк вчергове розвинув смислове наповнення реанімованої ідеї двох консенсусів України. Та незважаючи на те, що автор намагався представити обидві публікації як щось кардинально несумісне, все ж варто відзначити, що обидві статті знаходяться цілком в одній площині мислення та на одній стороні.

Формальні моменти дискусії щодо консенсусів України

У спробі захистити громадський консенсус від смислодеструктивних трендів можна потрапити у неоднозначнy ситуацію, коли цих смислодеструктивних трендів стане ще більше. Саме тому дуже важливо підходити до статей щодо громадського та олігархічного консенсусу максимально уважно. Стаття, що говорить про неорганізованість громадського консенсусу, не означає виступу на стороні олігархічного консенсусу. Так само констатація посилення олігархічного консенсусу над громадським не означає, що висувається ідея про втрату сенсу їх виокремлення. При цьому відверто не йшлося про те, що монополія на формулювання громадського консенсусу перехоплена кимось іншим. У результаті висувається на додаток ще й теза про те, що вибори не на часі, коли констатується, що шанси на ці вибори просто стали значно меншими.

Між критикою і критиканством дійсно є велика різниця. Критика може бути за своєю цільовою спрямованістю позитивною (стимулювальною, або такою, що формує чи реанімує певну дискусію), або негативною (руйнувальною, дискредитуючою). Саме по собі запаковане у статті бажання реанімувати та зберегти дискусію навколо громадського консенсусу не є смислодеструктивним.

Повертаючись до Томаса Куна та його «структури наукових революцій» можна стверджувати, що в питанні громадського консенсусу дискусія, конфлікт конкурентних теорій сприяє загальній еволюції ідеї. Коли ми говоримо про консенсус, то мова йде про гостру необхідність побудови ланцюгової ідейної естафети, що в часі вдосконалює ідею. Частиною цієї естафети є як фундаментальні основи, що заклав Сергій Дацюк, як спроби реанімувати дискусію на цю тему, так і спроби вдосконалити смислове наповнення ідеї.

На сьогодні, загрозливу реальність нокдауну демонструють наведені сукупні факти. Тому усі наші дії покликані вийти з нокдауну ідеї (отримання удару, що похитнув впевненість у стійкості) та не допустити остаточного нокауту. У цій ситуації замовчування теми є значно смислодеструктивнішим.

Ідеальних аналітиків у природі майже не існує. Адже ідеальний аналітик у цій ситуації мав не тільки вчасно і системно описати проблеми з консенсусом, не тільки запропонувати переосмислення громадянського консенсусу, але й запропонувати конкретні реальні механізми та кроки з досягнення цих цілей. На сьогодні нового смислу недостатньо, якщо його важко перенести в практику.

Смислові установки дискусії щодо консенсусів України

У спробах зберегти громадський консенсус ми повинні діяти. Тиск громадянського консенсусу на владу дає їй нові ідеї і паралельно створює умови для всмоктування владою цих ідей та їх авторів. З цього моменту виростає загроза присвоєння владою громадського консенсусу та його «ідейних продуктів». Ця проблема вже не перший місяць обговорюється багатьма експертними середовища, оскільки їм доводиться вирішувати, яку формулу взаємодії, співпраці чи боротьби з владно-олігархічною системою обирати для своєї діяльності.

Не можна не погодитися з думкою, що змістовне протистояння олігархів та громади буде існувати, поки існуватиме олігархічний фактор в українській політиці. На жаль, головна проблема не в самому факті існування, а в тому, наскільки впливовим є цей фактор на українських політиків і наскільки це послаблює громаду. Громада може вічно жити у конфлікті з олігархами, але ніколи їх не перемогти. Тому найважливіше тут – це співвідношення сил.

Розподілений Майдан не нова ідея, що раніше у різних формах висловлювалась експертами, до прикладу, «множини клаптиків реформ». Розподілений Майдан – це вимушений вибір громадського консенсусу в ситуації, коли сформувати нерозподілений, концентрований Майдан не вдалося.

Що ми маємо зробити, щоб захистити переформульований громадський консенсус та перейти на його основі до ініціативи та наступу?

  1. Зрозуміти, хто в Україні є уособленням та прихильником громадянського консенсусу. Для цього ми повинні горизонтально визначити, хто точно є складовою системи громадського консенсусу, а хто нею не є. Щоб зрозуміти це, необхідно розробити детальні критерії та вимоги до прихильників громадського консенсусу. Наприклад, мова йде про підтримку певного бачення на напрям та темп реальних реформ.
  2. Перші учасники горизонтального «серця» громадського консенсусу мають пройти перевірку громадою, сформулювавши разом з нею стовпи світоглядного бачення у рамках громадянського консенсусу та пройти «тест» на відповідність виробленим світоглядним стовпам. Іншими словами, мова йде про ставлення до основних елементів предмету незгоди громади з владоолігархією у внутрішній політиці (впровадження реформ дерегуляції, дебюрократизації, декорупції, деконцентрації, демонополізації, деолігархізації і децентралізації) та зовнішній політиці (політика щодо Криму, Донбасу та міжнародних відносин). На основі цієї перевірки має бути сформована Рада сторожів Революції Гідності. Її основною метою має стати моніторинг дотримання вимог Революції Гідності та прокладення шляху до нового Суспільного договору.
  3. Провести облік наявних можливостей та ресурсів, і на основі цього сформулювати інструментарій впливу та тиску. Очевидно, що мова може йти і про громадсько-політичний тиск, і про дострокові президентські чи / та парламентські вибори, і про всенародні референдуми. Інструментарій є дуже важливим, оскільки, наприклад для реалізації п. 1 та 2, що запропонував Сергій Дацюк, а саме відродження роботи над конституційною суб’єктністю народу чи конституційною децентралізацією, необхідна, як мінімум, наявність критичної маси депутатів парламенту, а як максимум – наявність парламентської більшості. Цього в громадського консенсусу наразі нема, а оскільки цього нема, то і нема розуміння, як на практиці це можна реалізувати. У цій ситуації єдиним інструментом залишається «вихід на вулицю». Для потенційної ж зміни ситуації у парламенті ми не зможемо обійтися без реформи виборчої системи у пропорційну з відкритими списками.
  4. У результаті власного суспільно-політичного бродіння громадський консенсус має висунути власну кандидатуру на посаду президента України. Окрім того, громадський консенсус, можливо, має напрацьовувати коаліцію різних політичних партій чи окремих її депутатів, членів з метою створення системи представництва інтересів. Крім того, громадський консенсус має шукати союзників ззовні, що зацікавлені в побудові іншої України. Дуже важливо у цьому сенсі створити коаліцію з проактивними українськими експатичними громадами та постМайданними рухами у різних країнах світу
  5. Дуже важливо сконцентрувати енергію на реалізації п. 2 (в частині щодо контролю над діяльністю корпорацій та регіональної деолігархізації), п. 7 (щодо безпрецедентного тиску на Антимонопольний комітет України та законодавчих змін у разі монопольного спротиву). Для реалізації цих завдань можна взяти за основу напрацювання групи «Прогресивний капіталізм» та активних аналітиків-деолігархізаторів. Так само в цьому контексті варто звернути увагу і на загрози чергового зміщення балансу у системі української власності (потенційні загрози спеціальної конфіскації, приватизація під час війни стратегічних підприємств).
  6. У контексті п. 4 щодо «задовбування влади» з приводу реформ, а саме прийняття нового пакету реформ та вдосконалення вже прийнятих «недореформ» (наприклад, судової «недореформи»). Дуже важливо захистити усі засоби масового антикорупційного ураження (діяльність НАБУ, систему Prozorro, електронне декларування, електронне врядування, ідею щодо створення антикорупційних судів, нове законодавство про захист та матеріальне заохочення інформаторів та викривачів). Також варто чітко розробити, хто, як, коли і в який спосіб має «задовбувати». Щодо п. 8 та 10, то публічний тиск щодо зірваної загальної люстрації та люстрації корупціонерів з «Амбарної книги ПР» є важливим. Поруч з тим у контексті п. 9 варто відзначити, що не всі антикорупціонери однакові. Така зрівнялівка є владною технологією. Ми можемо надати широку громадську підтримку антикорупціонерам (навіть тим, що помилилися) у разі визнання та виправлення ними цих помилок. Громадський консенсус має виступити в ролі «вихователя».
  7. Окремо варто узгодити п. 11 Сергія Дацюка з п. 1) та 2) у цій статті. Громадський консенсус не може бути по своїй природі репресивним органом чи органом, що обмежує свободу слова та думки. Стаття пана Сергія показала, що критерії поділу людей на смислодеструкторів та смислотворців є неоднозначними та умовними. Саме тому аналітичні матеріали чи статті варто уважно пропускати крізь призму користі, яку вони потенційно можуть привнести в громадський консенсус і яку роль вони можуть відіграти в «структурі революції» ідеї консенсусу.
  8. Щодо політики України зі звільнення окупованих територій, то з позиціями пана Сергія у п. 3 (референдум щодо Донбасу та блокада контрабанди) та 5 (економічна війна проти Криму та реально дружня політика щодо кримських татар) варто погодитися і доповнити через «5 необхідних кроків України щодо конфлікту на Донбасі» та «5 кроків України щодо початку деокупації Криму». Доповнити це варто посиленою зовнішньою політикою та дипломатією, зокрема, шляхом висунення в міжнародний простір ідеї поглиблення інтеграції держав у Східній Європі і реалізацію політики на ліквідацію джерела російської агресії, а саме політики на «путіноусунення». Щодо п. 8 і забезпечення повітряного та морського щита, то не до кінця зрозуміло, що мається на увазі. Якщо йдеться про іноземну систему протиракетної оборони чи про власну систему, то виникають фінансові та зовнішньополітичні дилеми.

Отже, переформульовуємо та структуруємо громадський консенсус. Усвідомлюємо небезпеку ситуації та стежимо за другою стороною ключового антагонізму. Інвестуємо ідеї . Передаю естафету наступному автору чи авторам.

Фото: Freedom in Ukraine, автор Eliash Strongowski

Последние новости
«Слуги народа» закрывают глаза на социологии в ОРДЛО, — Андрусив

«Слуги народа» закрывают глаза на социологии в ОРДЛО, — Андрусив

«Слуги народа» пассивно отреагировали на результаты социологии в ОРДЛО
Минсоцполитики предупреждает: не все могут получить субсидию в ноябре

Минсоцполитики предупреждает: не все могут получить субсидию в ноябре

В Минсоцполитики заявили о проблеме: льготы на коммуналку могут не дать
В янтаре нашли самое древнее насекомое на Земле

В янтаре нашли самое древнее насекомое на Земле

Найденным насекомым оказался самый древний жук-опылитель, который известный современной науке
Нардеп рассказал, как Богдан вызывает «на ковер» однопартийцев из «Слуги народа»

Нардеп рассказал, как Богдан вызывает «на ковер» однопартийцев из «Слуги…

Во время дачи пояснений в кабинете находились Дмитрий Разумков, Давид Арахамия и Александр Корниенко.
Кулеба выставил Путину «счет» за Крым и Донбасс

Кулеба выставил Путину «счет» за Крым и Донбасс

Россия должна заплатить цену за свою агрессию
Киевлян предупредили об изменениях в платежках за коммуналку

Киевлян предупредили об изменениях в платежках за коммуналку

Жители столицы в ноябре увидят в квитанциях полную стоимость потребленных услуг
Отсутствие украинского ТВ не повлияло на социологию в оккупированном Донбассе, — эксперт

Отсутствие украинского ТВ не повлияло на социологию в оккупированном Донбассе,…

Жители Донбасса не доверяют украинскому телевидению
Трамп скрыл от мира преступные действия РФ

Трамп скрыл от мира преступные действия РФ

Американский лидер запретил публиковать заявление о ситуации в Керченском проливе
Повышенные пенсии получат не все украинцы: подробности

Повышенные пенсии получат не все украинцы: подробности

Повышенные получат лишь те, кто получает минимальные
Ученые обнаружили основу для иных форм жизни

Ученые обнаружили основу для иных форм жизни

Химические аналоги ДНК и РНК могут стать хранилищами для генетической информации
В «Слуге народа» готовят новый КЗоТ: будут увольнять по-новому

В «Слуге народа» готовят новый КЗоТ: будут увольнять по-новому

В Верховной Раде должны принять новый КЗоТ до конца 2019 года
Ученые показали, как выглядел первый человек на Земле: видео

Ученые показали, как выглядел первый человек на Земле: видео

Лицо превого человека на планете больше напоминает шимпанзе
Xiaomi Mi Note 10 сравнили с iPhone 11 Pro и Honor 20 Pro: кто круче

Xiaomi Mi Note 10 сравнили с iPhone 11 Pro и…

Xiaomi Mi Note 10, что внешне, что по ощущением напоминает Huawei Mate 20 Pro
В НАБУ раскрыли подробности задержания чиновницы ОП

В НАБУ раскрыли подробности задержания чиновницы ОП

НАБУ разоблачило коррупцию в Офисе президента Украины
Коболев рассказал, что стоит за недопуском «Газпрома» к проверке пограничной станции

Коболев рассказал, что стоит за недопуском «Газпрома» к проверке пограничной…

Все пограничные ГИС украиские специалисты проверили, кроме «Суджи»
Украинцам грозит серьезное наказание за пьяную езду

Украинцам грозит серьезное наказание за пьяную езду

Украинцам готовят закон об арестах за вождение в нетрезвом виде
СБУ разоблачила завербованного ФСБ десантника

СБУ разоблачила завербованного ФСБ десантника

Контрразведка Украины предотвратила действия российского ФСБ на территории Украины
Украинские миротворцы нанесли авиаудар по боевикам в Конго

Украинские миротворцы нанесли авиаудар по боевикам в Конго

Украинские военные ответили " с воздуха" по боевикам, открывшим огонь по базе Миссии ООН в Конго
Польское правительство ушло в отставку

Польское правительство ушло в отставку

Ранее в стране состоялись парламентские выборы
Apple оснастит новые iPhone и iPad 3D-сканером помещений

Apple оснастит новые iPhone и iPad 3D-сканером помещений

"Яблочные" новинки планируют выпустить в следующем году
Между Вятровичем и «Слугой народой» Бужанским разгорелся смс-скандал

Между Вятровичем и «Слугой народой» Бужанским разгорелся смс-скандал

Бужанский назвал это провокацией
«Нафтогаз» поднял тарифы на газ: что ожидает украинцев

«Нафтогаз» поднял тарифы на газ: что ожидает украинцев

Она составить  4899 грн за 1000 куб. м
У Зеленского прокомментировали задержание своей чиновницы на взятке

У Зеленского прокомментировали задержание своей чиновницы на взятке

В ОП отметили, что чиновница работала в различных отделах администрации президента с 2005 года
В «Слуге народа» задумали отменить один из налогов

В «Слуге народа» задумали отменить один из налогов

Нардеп от "Слуги народа" внес в Раду законопроект об отмене налогообложения дохода по депозитам
На Донбассе подорвались двое украинских военных, — штаб ООС

На Донбассе подорвались двое украинских военных, — штаб ООС

Подконтрольные РФ боевики 5 раз нарушили режим прекращения огня
Для чого українцям держава?

Для чого українцям держава?

Нам не потрібна держава-конвеєр, що б він не штампував: «правильних» українців чи ліберальних космополітів.
Гончаренко написал на Дубинского заявление в Генпрокуратуру

Гончаренко написал на Дубинского заявление в Генпрокуратуру

Депутат уверяет, что его коллега Дубинский лишил страну миллиардов законных поступлений
Арахамия “оправдал” нардепов попавшихся на “кнопкодавстве”

Арахамия “оправдал” нардепов попавшихся на “кнопкодавстве”

Лидер фракции отметил, что в будущем такие случаи будут наказываться высокими штрафами
Жуткий случай в Польше: в холодильнике нашли мертвых украинцев

Жуткий случай в Польше: в холодильнике нашли мертвых украинцев

Они находились на складе фруктов
Франция заявила о готовности направить миротворцев на Донбасс

Франция заявила о готовности направить миротворцев на Донбасс

Посол Франции рассказал, как относится к Владимиру Зеленскому, о нормандском саммите, миротворцах на Донбассе и о планах Владимира Путина
Читай также