Зміщення політичного фронту та нокдаун ідеї консенсусів України

nova-ukraina

У квітні цього року Сергій Дацюк публікацією «Війна та мир в Україні» запустив нову суспільно-політичну дискусію щодо громадського та олігархічного консенсусу. Ідея була підхоплена у низці наступних матеріалів і тоді здавалося, що ці консенсуси були на стадії фінального становлення, і що конфлікт між ними стане лінією розлому та фактором зміни всієї системи влади.

На жаль, нині можна з усією впевненістю стверджувати, що лінія політичного розколу зміщена, а межі та ідентифікація учасників двох консенсусів настільки розмита, що мова може йти про колапс ідеї. Це означає, що стало значно менше шансів на те, що громадський консенсус через лінії розколу зможе демонтувати провладний олігархічний консенсус.

Одразу варто відзначити, що до можливості колапсу передусім громадського консенсусу призвели як політика провладних політичних гравців, так і поведінка гравців на усіх рівнях політичної опозиції. Під ударами цієї поведінки постав сам предмет конфлікту між консенсусами, а саме незгода більшості українців зі стовпами внутрішньої політики (протидія реформам, узурпація влади) та зовнішньої політики (Крим, Донбас, міжнародний тиск).

Очевидно, що лише декілька місяців назад ми очікували, що політична осінь розірве систему масовими тарифними акціями протесту, або хоча б достроковими парламентськими виборами. Однак чинна недокоаліція на чолі з Президентом Порошенком не тільки стабілізувалася, але й пішла в серйозний реваншистський наступ. Уже на останній великій прес-конференції Порошенка відчувалося, що він відчуває смак консолідованої влади і більшу впевненість у власних політичних перспективах. Президент консолідував у своїх руках усі основні важелі влади, а отже, по суті, сформував політичний режим «по-своєму».

Не дарма голова його фракції Ігор Гринів заговорив про можливий другий термін Порошенка, а Марія Жартовська та Роман Кравець у статті «На екваторі. Як Петро Порошенко готується до другого терміну» описують внутрішньополітичні процеси щодо підготовки до другого терміну. А те що вибори в Україні за дійсної виборчої системи залишаються фікцією продемонстрували довибори до парламенту. На них олігархічний консенсус за допомогою гривно-гречко корупції переміг усе крім популізму Тимошенко.

Паралельно Порошенко створив «вітрину антикорупційної реформи» через бурхливу інформаційно-прокурорську діяльність Юрія Луценка та «вітрину економічних реформ» через роботу уряду на чолі з Володимиром Гройсманом. І те, що ці «вітрини» почали працювати на Порошенка, стали свідчити дані соціологічних опитувань, де розрив між БПП і “Батьківщиною” став скорочуватися. Різні соціологічні опитування показували розрив у -7% (у серпні), +0,5% переваги (у вересні), -0,9 % (у жовтні). Прогноз ситуації швидше за все буде складатись на користь команди президента, адже він вдало маніпулює та зміщує акценти, переводить відповідальності на окремих членів своєї команди. У цьому сенсі, варто чітко усвідомлювати що час грає за режим і проти опозиції.

Ще одним фактором зміщення консенсусів стала послідовна та непослідовна поведінка політичних парламентських партій. «Народний Фронт» удався до активного військово-безпекового популізму, чим порізав предмет конфлікту консенсусів у зовнішній політиці (принаймні в питанні політики щодо Росії, референдуму щодо Донбасу та візового режиму точно). У парламенті громадський консенсус додатково різали і ріжуть питаннями про мораторій на продаж сільськогосподарських земель та іншими питаннями. У свою чергу, єдність опозиційного фронту час від часу розривали різні партії, які бігали то в опозицію, то в ситуативні провладні голосування (до прикладу, «Самопоміч»). Це розщеплювало громадський консенсус і дезорієнтувало його як організм.

Серйозним фактором кризи громадянського консенсусу стала планомірна дискредитація та самодискредитація молодих політиків, зокрема, у контексті «квартирних скандалів», скандалів навколо е-декларування. Ці події сильно вдарили по антикорупційному сегменту громадянського консенсусу, адже влада спробувала поставити між корупціонерами та антикорупціонерами знак рівності. Цим знаком рівності влада зробила ще одну важливу для себе річ. Вона заклала бомби та загрози під можливість політичної альтернативи в Україні. Це підтверджується інституційним та електоральним положенням нових партій.

Сьогодні в інформаційному просторі можна зустріти тривожні думки окремих експертів. Замість формули, у якій погана влада ґвалтує і знущається з бідних опозиції та суспільства, просувається інша формула. Тепер не влада ґвалтує і знущається над більшістю. Тепер більшість розбита на різні угрупування та соціальні групи і в різних формах частково перейшла у так звану меншість. Частина громадського консенсусу інтегрувалася до олігархічної меншості.

У новій моделі замість конфлікту суспільства (громадського) з владою (олігархічною) моделюється інший конфлікт. Коаліція за рух в напрямку реформ з низьким темпом (олігархічна субменшість у співпраці з інтегрованими елементами громадського консенсусу) проти всіх інших (не інтегрована частина громадянського консенсусу та усі так звані «популістські сили»). У результаті суспільство та групи охочих до реформ України штучно поділяються на: а) прихильників реформ, що виступають за жертву темпом реформ заради збереження напряму, б) прихильників швидкого темпу та правильного напряму реформ, в) прихильники нереформ. При цьому представників другого напрямку називають «ворогами» реформ, адже їхнє бачення представляють як неконструктивне, нереалістичне та таке, що не сприяє реформам. Таким чином, дуже вдало два реформістських сегменти суспільства конфліктують між собою. На сьогодні цей конфлікт і є стовпом глибокої кризи громадського консенсусу.

Стара формула передбачала, що більшість визначає напрям реформ, а меншість визначає її темп. Тепер більшість втрачає здатність визначати навіть напрям реформ, а тим часом нова субменшість визначає темп та напрям не тільки впровадження окремих нереформ, а їх гібридного відкату назад. Ці процеси ми можемо побачити у спробах: 1) перерозподілити «антикорупційні повноваження» від НАБУ на користь Генпрокуратури (законопроект 5097 щодо спорів про підслідність НАБУ, законопроект 5177 щодо контролю ГПУ щодо НАБУ, законопроект 5212 щодо права ГПУ забирати справи в НАБУ); 2) зірвати «недореформу» Прокуратури (законопроект 5177); 3) зірвати електронне декларування (законопроект Донець 5079 та поправка Гриніва 5192); 4) Верховного суду оскаржити судову «недореформу» у Конституційному суді; 5) спроби оскаржити у суді функціонування системи закупівель ProZorro.

Владна система, що набита грошима та спільними корупційними інтересами, не тільки встояла перед політичним викликом від ваги радикальної опозиції, що зростала, але й від розрізненого громадського суспільства. На відміну від влади, громадянське суспільство не має таких політично-інформаційних інструментів як влада, не має спільної ідеології як ідеологія корупції для влади і не має інститутів, що породили б єдність сенсу і дії. У цій ситуації створюється велика загроза для громадського консенсусу, адже режим Порошенка у своїй протидії політичним викликам технологічно не буде таким «вайлуватим», яким був Янукович під час перших днів акцій протесту в Києві.

Що нам загрожує? Політичні партії популізму не зможуть протримати свої рейтинги три роки. Без конвертації рейтингу вони почнуть втрачати підтримку. Нові політичні проекти все ще не можуть знайти оптимальної моделі своєї діяльності та вдалого підходу до українського суспільства. Це породжує ризик поступового перетікання кадрів та суспільних настроїв на користь провладних партій, які з часом будуть мати можливість демонструвати хоч якісь результати. У цей час продовжують створюватися нові політичні проекти колишніми регіоналами та іншими (до прикладу, партія «Життя»). На додаток до цього всього, продовжуватиме видихатися громадянське суспільство як основний інструмент існування громадянського консенсусу. У результаті потенційний параліч громадського консенсусу створює умови для посилення олігархічного.

Замість висновку. У Адміністрації Президента вже повним ходом йде підготовка до виграшу майбутніх президентських виборів. Результат цих виборів напряму буде залежати від того, у якому стані і співвідношенні до них підійдуть громадський та олігархічний консенсус. Уже зараз очевидно, що імовірність дочасних виборів є низькою, а тому головна битва розгорнеться на виборах президента. Команда Президента може висунути чи самого Порошенка, чи Гройсмана, чи Луценка, але складається враження, що опозиція не зможе запропонувати кандидата, який зможе їх перемогти. Тимошенко, Ляшко і вже тепер Садовий з цим завданням навряд чи впораються. Ляшко в принципі, Садовий внаслідок «сміттєвого скандалу», а Тимошенко через велику дискредитаційну кампанію, яка неодмінно розгорнеться, коли справа дійде до «смаженого». Кандидат від влади однозначно переможе будь-якого кандидата, що пролізе від опозиційно-регіоналівських партій (Рабінович-Мураєв, Бойко чи ще хтось). Тому надія залишається лише на збереження громадського консенсусу, максимально широких його меж та альтернативи тому, що готує Адміністрація Президента. Чи це Святослав Вакарчук, чи хтось з вже «традиційних політиків (згідно з даними травня-червня найрейнтиговішими були, до прикладу, Анатолій Гриценко, Валентин Наливайченко, Надія Савченко), хтось з молодих політиків (згідно з даними опитувань станом на липень найрейтинговішими, до прикладу, були Єгор Соболєв, Мустафа Найєм, Ігор Луценко, Владислав Касько, Василь Гацько та Олександр Солонтай), чи ще нікому не відомий політичний джокер.

Якщо траєкторія розвитку політичних процесів залишиться незмінною, то шанси на перемогу олігархічного консенсусу вищі. Але є декілька серйозних факторів, що можуть цю ситуацію похитнути.

По-перше, це принципова та консолідована позиція громадського консенсусу у будь-яких політичних формах.

По-друге, суттєве загострення та зміна ситуації у конфлікті на Донбасі.

По-третє, активна та принципова позиція Західних партнерів України щодо демоделювання описаного сценарію.

Доля України в руках тих, хто на сьогодні уособлює громадський та олігархічний консенсус. Якщо громадський консенсус не стане більш монолітною та структурованою організацією, то політика на його «розтягування» продовжиться, а Україна остаточно втрачатиме шанс на швидкий біг у правильному напрямку.

Фото: Інститут світової політики

Последние новости
Пальчевский указал на ошибку Зеленского в борьбе с коронавирусом

Пальчевский указал на ошибку Зеленского в борьбе с коронавирусом

Он призвал украинцев соблюдать меры предосторожности и меньше посещать места скопления
Нафтогаз «обвалил» цену газа для населения до четырехлетнего минимума

Нафтогаз «обвалил» цену газа для населения до четырехлетнего минимума

В Нафтогазе определили стоимость газа для населения в феврале
Американского продюсера Харви Вайнштейна признали виновным в изнасиловании и домогательствах

Американского продюсера Харви Вайнштейна признали виновным в изнасиловании и домогательствах

Вердикты по пяти пунктам вынесли присяжные
Украинка рассказала, как живет Милан во время эпидемии коронавируса: видео

Украинка рассказала, как живет Милан во время эпидемии коронавируса: видео

Украинский дизайнер описала жизнь миланцев во время эпидемии смертельного вируса
Коронавирус обвалил индекс Dow Jones

Коронавирус обвалил индекс Dow Jones

Компании обеспокоены ситуацией на рынке
В Милане Генконсульство Украины остановило работу из-за ситуации с коронавирусом

В Милане Генконсульство Украины остановило работу из-за ситуации с коронавирусом

Генконсульство Украины в Милане прекращает прием граждан и выдачу документов
Коронавирус nCOV-19: информационная война или реальная угроза для планеты?

Коронавирус nCOV-19: информационная война или реальная угроза для планеты?

Информационная война планетарного масштаба или предвестник неосознанной, но вполне реальной угрозы? Для Украины и мира.
Google представила новый дизайн своих «Карт»

Google представила новый дизайн своих «Карт»

Обновление было презентовано в честь 15-летнего юбилея приложения
«Слуга народа» Богуцкая назвала эпидемию коронавируса одной из величайших афер мира

«Слуга народа» Богуцкая назвала эпидемию коронавируса одной из величайших афер…

Депутат от «Слуги народа» назвала все происходящее вокруг эпидемии "коронаробесием"
Пассажирам из Италии будут измерять температуру на украинской границе из-за угрозы коронавируса

Пассажирам из Италии будут измерять температуру на украинской границе из-за…

Об этом на брифинге рассказал председатель ГПСУ Сергей Дейнеко
В Украине решили ввести депозит для новорожденных

В Украине решили ввести депозит для новорожденных

Младенцы будут автоматически получать на счет 50 тысяч гривен
Украину накрыл разрушительный циклон Юлия: фото, видео

Украину накрыл разрушительный циклон Юлия: фото, видео

СМИ рассказали о последствиях непогоды в Украине
Ученый с мировым именем сравнил коронавирус с обычным гриппом

Ученый с мировым именем сравнил коронавирус с обычным гриппом

По его словам, он не опаснее всех предыдущих эпидемий
Повышение пенсий пересчитали в «буханках хлеба»: подробности

Повышение пенсий пересчитали в «буханках хлеба»: подробности

Эксперты посчитали, на сколько увеличатся пенсии "в буханках хлеба"
ВОЗ передала Украине наборы реагентов для тестирования на коронавирус

ВОЗ передала Украине наборы реагентов для тестирования на коронавирус

Украина получила 30 наборов для тестирования на коронавирус
Всплыло новое видео с парнем, похожим на сына Порошенко на концерте русского рэпера

Всплыло новое видео с парнем, похожим на сына Порошенко на…

Новое видео более высокого качества
Украинцев предупредили об опасности поездок в Италию и Иран из-за коронавируса

Украинцев предупредили об опасности поездок в Италию и Иран из-за…

Граждан Украины призвали воздержаться от поездок в Италию и Иран из-за эпидемии коронавируса
В Германии машина въехала в толпу, есть пострадавшие

В Германии машина въехала в толпу, есть пострадавшие

Неизвестно, намеренно ли водитель наехал на людей или это был несчастный случай
«Слуги народа» задумались о ликвидации Пенсионного фонда

«Слуги народа» задумались о ликвидации Пенсионного фонда

Об этом рассказала председатель комитета Верховной Рады по вопросам социальной политики и защиты прав ветеранов Галина Третьякова
В Госдуме съязвили про заявление Трампа о примирении России и Украины

В Госдуме съязвили про заявление Трампа о примирении России и…

"Слова президента США не раз расходились с делами"
Рейтинг Зеленского рухнул почти в два раза

Рейтинг Зеленского рухнул почти в два раза

Рейтинг президента Украины Владимира Зеленского стремительно падает
ЕС выделит 232 млн евро на глобальную борьбу с коронавирусом

ЕС выделит 232 млн евро на глобальную борьбу с коронавирусом

Новый пакет помощи поддержит Всемирную организацию здравоохранения.
Найден замерзший жаворонок возрастом 46 тысяч лет

Найден замерзший жаворонок возрастом 46 тысяч лет

Шведские ученые обнаружили в Сибири замерзшую птицу, которая жила в последнем ледниковом периоде.
Трамп собрал 200-тысячный стадион в Индии

Трамп собрал 200-тысячный стадион в Индии

Трамп выступил перед публикой на крикетном стадионе Мотера в городе Ахмадабад.
Sony презентовала флагман Xperia 1 II

Sony презентовала флагман Xperia 1 II

Смартфон Sony Xperia 1 II будет доступен в Европе с конца весны 2020 года
В новую военную стратегию впишут курс Украины на членство в НАТО

В новую военную стратегию впишут курс Украины на членство в…

В готовящейся военной стратегии Украины будет задокументирован курс страны на членство в НАТО, заявил Апаршин
В Николаеве ветер сорвал пешеходный мост

В Николаеве ветер сорвал пешеходный мост

В Николаеве из-за сильного ветра унесло пешеходный мост
Катастрофа MH17: следственная группа нашла свидетеля запуска ракеты

Катастрофа MH17: следственная группа нашла свидетеля запуска ракеты

В JIT нет сомнений в том, что ракетная система принадлежала России
Диетологи назвали лучшие продукты для похудения

Диетологи назвали лучшие продукты для похудения

Уменьшить жир на животе помогут орехи, йогурт и яйца.
В ПриватБанке объяснили, почему внезапно меняют кредитный лимит

В ПриватБанке объяснили, почему внезапно меняют кредитный лимит

В банке рассказали о необходимых действиях в таких ситуациях
Читай также
Последние новости

Пальчевский указал на ошибку Зеленского в борьбе с…

Нафтогаз «обвалил» цену газа для населения до четырехлетнего…

Американского продюсера Харви Вайнштейна признали виновным в изнасиловании…

Украинка рассказала, как живет Милан во время эпидемии…

Коронавирус обвалил индекс Dow Jones

В Милане Генконсульство Украины остановило работу из-за ситуации…

Коронавирус nCOV-19: информационная война или реальная угроза для…

Google представила новый дизайн своих «Карт»

«Слуга народа» Богуцкая назвала эпидемию коронавируса одной из…

Пассажирам из Италии будут измерять температуру на украинской…

В Украине решили ввести депозит для новорожденных

Украину накрыл разрушительный циклон Юлия: фото, видео

Ученый с мировым именем сравнил коронавирус с обычным…

Повышение пенсий пересчитали в «буханках хлеба»: подробности

ВОЗ передала Украине наборы реагентов для тестирования на…