Нова Конституція як smart-контракт

Нова Конституція як smart-контракт

Уявіть собі, що кандидат в президенти воюючої країни пообіцяв виборцям закінчити війну за місяць. Виборці повірили і вибрали його президентом. Подивимось, що сталося далі.

Сценарій перший розгортається за діючою конституцією.

Пан президент поставив на всі посади своїх людей. Насолодився славою і владою, став у багато разів багатшим. Побудував магазини цукерок на кожній вулиці. Адже крім солодких обіцянок, наш президент ще торгує солодкими цукерками.

Люди питають президента: місяць давно минув, чому війна не закінчена? Президент каже: потерпіть ще. Минув рік, люди збентежені, а президент продовжує торгувати цукерками і солодкими обіцянками. Ігнорує мітинги під своєю адміністрацією, де народ кричить «Ганьба!», «Подавай у відставку!». Всі суди з вимогами тримати слово виграє, бо судді його люди. Іноді виступає по телебаченню і звинувачує своїх критиків у популізмі, але частіше посилає замість себе на телебачення армію проплачених брехунів.

Минуло 5 років, і той же пан іде на вибори з тими самими обіцянками закінчити війну за місяць. Якщо б це відбувалося у Росії, він би нагодував цукерками центральну виборчу комісію і правив до нескінченності. В Україні такого не може бути. Після 5 років брехні та знущань над людьми президент-обманщик неодмінно отримає копняка під зад. Але він вже завдав країні непоправної шкоди і вивів мільярди в тропічний офшор. Після виборів він полетить на Мальдіви заліковувати синець на дупі, а українці будуть вмирати на війні та страждати від злиднів.

Сценарій другий: нова конституція.

Пан президент спробував розставити на всі посади своїх людей. Однак більшість його призначенців не пройшли конкурс, бо їх анкети автоматично були забраковані.

Скільки люди президента не всовували у комп’ютер проект будівництва магазинів цукерок на кожній вулиці, цей проект автоматично відхилявся з поміткою «їсти багато солодкого шкідливо для здоров’я».

Через місяць президент приїхав до своєї адміністрації на вулиці Банковій в Києві і виявив, що його магнітна картка не відчиняє двері. Комп’ютер перевірив, чи виконано обіцянку закінчити війну за місяць. Оскільки обіцянку не було виконано, обманщика автоматично було відправлено у відставку з оголошенням дострокових президентських виборів.

Описана ситуація виглядає фантастикою. Але, погодьтеся, хотілося б мати якийсь механізм контролю за політиками та їх швидкого усунення від влади в разі зловживання довірою.

Два-три роки тому нас переконали, що механізмом політичної відповідальності є електронні декларації. Але виявилося, що під гарною обгорткою ховався черговий обман. Брехун може безкарно визискувати власну вигоду, розкошувати і декларувати розкоші як виграш в лотереї, сліпий траст і т.п. Чи виконує він свої обов’язки, механізм декларацій взагалі не контролює.

Нам потрібна чесна система влади, в якій політик тримає своє слово перед виборцями або втрачає владу.

Традиційно це зветься грецьким словом «демократія», латинським словом «республіка» або українським словом «народовладдя». Це універсальний політичний принцип. Всюди і завжди люди збираються на агорі, форумі або майдані та суворо питають з політиків, що зроблено для процвітання нації і загального блага.

Коли політики наловчилися гіпнотизувати народ усною брехнею, від них стали вимагати письмових обіцянок.

Жан-Жак Руссо написав книжку про суспільний договір, в якій доводив, що конституція – тобто, система влади у державі – є договором між народом та політиками.

Після виходу книги Руссо в більшості країн світу було прийнято конституції. Про українську конституцію нам розповідають, що вона мало не краща в світі. Але якщо в нас така добра конституція, чому тоді в нас така погана влада?! Чому політики дозволяють собі дивитися на конституцію, як на нікчемний папірець?!

Зізнаємось чесно: Конституція України застаріла. Справа навіть не у її тексті, а у її формі. Ця брошурка не може бути фундаментом національної державності, коли успішні країни вже комп’ютеризували політику та розробляють квантовий суперкомп’ютер.

В часи Цицерона політики поважали народ і говорили правду. В часи Руссо політики поважали документ і підписувалися під правдою. Якщо сьогодні щось змусить політиків бути відповідальними, так це інформаційні технології.

У бізнесі зараз існує технологія смарт-контракту, або розумного контракту. Домовляючись між собою, учасники договору програмують технологію автоматичної перевірки, чи виконано контракт, і автоматичного відшкодування збитків у разі обману.

Нова Конституція України має бути чимось подібним до смарт-контракту. Політики можуть звисока дивитися на стару брошуру. Але комп’ютер, запрограмований талановитими українськими айтішниками, змусить політиків скласти іспит на чесність та закриє перед ними двері до влади, якщо політик не отримає прохідний бал.

Звісно, наш конституційний смарт-контракт не буде укладено вже завтра. Над цим доведеться попрацювати, розробити нові демократичні інструменти.

Одні з таких інструментів вже існують і показали свою ефективність. Наприклад, у Верховній Раді голосують не руками, як за диктаторські закони Януковича, а через комп’ютерну систему «Рада». Однак і ця система недосконала. В неї не завадило б додати функцію розпізнавання відбитків пальців, щоб депутати голосували особисто.

Над іншими інструментами робота навіть не починалася, бо їх бояться як вогню. Це ефективний імпічмент з усіх виборних посад внаслідок обману довіри, електронне голосування на виборах та референдумах, автоматичний моніторинг корупційних та авторитарних ризиків.

Робота над конституційним смарт-контрактом потребує участі експертів з усіх галузей знань. Одні програмісти з цим не впораються, над новою конституцією має працювати вся країна. Технічне завдання для програмістів мають скласти громадяни України за допомогою соціологів, економістів, екологів, філософів, філологів, політологів, юристів, психологів, педагогів та інших науковців.

Смарт-контракт, підготовлений фахівцями з інформаційних технологій, перед набуттям юридичної сили мають випробувати свідомі громадяни. Завжди потрібен пілотний проект в невеликих масштабах, щоб виявити і виправити неминучі помилки та прорахунки, перш ніж реалізувати програму в широких масштабах.

Як бачимо, це дуже складне завдання. Але якщо ми його виконаємо, політики вже не зможуть безкарно обманювати людей.

Читачу, можливо, не віриться, що політику в принципі можливо зробити чесною. Передчуваю критику: «Ваш smart-контракт – це утопія». Але в бізнесі це вже реальність. І якщо олігархи перетворюють політику на нечесний бізнес, невже українці не здатні перенести з бізнесу в політику технології примусу до чесності?!

В рамках ініціативи Юлії Тимошенко «Новий курс України» ми робимо перші кроки до того, щоб повернути українцям віру в себе і довіру до своєї влади. Модель нової Конституції як smart-контракту є лише одним із підходів, які зараз вивчаються експертами. Можливі інші підходи, простіші та швидші, які також вивчаються. Часу в нас мало і ресурси обмежені, але маємо робити на совість. Робити швидко – не завжди означає робити якісно.

Наша мета – самореалізація творців України. Надія дає нам силу творити майбутнє. Коли чуємо, що при владі завжди будуть брехуни та кровопивці, не впадаймо у відчай. Борімося за правду і працюймо над нашим smart-контрактом. Дайте час, і ми змусимо політиків бути чесними!

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
ФСБ отреагировала на обвинение в плохом состоянии переданных кораблей

ФСБ отреагировала на обвинение в плохом состоянии переданных кораблей

В России назвали проблемой Украины плохое состояние переданных кораблей.
Польша строит первую установку для осушки газа, опасаясь диверсий России

Польша строит первую установку для осушки газа, опасаясь диверсий России

Польша опасается, что Россия может намеренно испортить качество газа.
Новый акциз: что будет с ценами на бензин зимой

Новый акциз: что будет с ценами на бензин зимой

Основные риски для цен заправщики видят в новых налогах и нефтяных котировках.
Гаагский трибунал начинает слушания по делу Украины против России

Гаагский трибунал начинает слушания по делу Украины против России

21 ноября начинаются слушания в Международном суде ООН.
В США врачи впервые ввели человека в анабиоз

В США врачи впервые ввели человека в анабиоз

Методика призвана помочь выжить людям, которые получили тяжелые травмы и на их реанимацию есть считанные минуты.
В чём дебилизм власти в вопросе отмены спиртовой госмонополии

В чём дебилизм власти в вопросе отмены спиртовой госмонополии

Реализация этого намерения неизбежно приведёт к окончательной потере ликвидности и обесцениванию госпредприятий «Укрспирта», которые ЗЕ-команда пообещала выставить на приватизацию.
Сын королевы Елизаветы II попал в секс-скандал

Сын королевы Елизаветы II попал в секс-скандал

Принц Эндрю слагает с себя монаршие обязанности.
Пойман самый мощный за всю историю сигнал из глубин Вселенной

Пойман самый мощный за всю историю сигнал из глубин Вселенной

Впервые гамма-всплеск был зафиксирован в 1967 году.
Зеленский рассказал, о чем будет говорить на «нормандском саммите»

Зеленский рассказал, о чем будет говорить на «нормандском саммите»

Украина будет просить возвращения с оккупированных территорий всех пленных.
Подсчитано количество всего золота в мире

Подсчитано количество всего золота в мире

Ежегодно добыча золота приносит дополнительно 2,5–3 тысячи тонн.
Туск стал новым главой Европейской народной партии

Туск стал новым главой Европейской народной партии

Туск вступит в должность президента ЕНП с 1 декабря 2019 года.
Боевики Путина поддержали «перемирие и разведение» на Донбассе: ранены шестеро защитников Украины

Боевики Путина поддержали «перемирие и разведение» на Донбассе: ранены шестеро…

Вооруженные формирования РФ трижды нарушили режим прекращения огня: военные ВСУ получили ранения в результате обстрелов
Показания Сондланда доказывают невиновность Трампа — Белый дом

Показания Сондланда доказывают невиновность Трампа — Белый дом

В администрации Трампа считают, что показания посла США при ЕС доказывают невиновность президента США.
Украина могла знать о задержке военной помощи еще в июле – Пентагон

Украина могла знать о задержке военной помощи еще в июле…

В Пентагоне показали письма от 25 июля.
Создатель Telegram советует удалить WhatsApp с телефонов

Создатель Telegram советует удалить WhatsApp с телефонов

Дуров призвал удалить WhatsApp из-за возможных хакерских атак.
Зеленский прокомментировал заявления Коломойского об отношениях с РФ

Зеленский прокомментировал заявления Коломойского об отношениях с РФ

Зеленский заявил, что внешнеполитический курс Украины будет определять президент, а не отдельные бизнесмены.
Названа популярная ягода, снижающая сахар и холестерин

Названа популярная ягода, снижающая сахар и холестерин

Выяснилось, что такие свойства имеет брусника
Тейлор Свифт зажгла в трейлере нового фильма «Кошки»

Тейлор Свифт зажгла в трейлере нового фильма «Кошки»

Звезда станцевала на барной стойке образе сексапильной кошки Бомбалурины
Некоторые доказательства в «делах Майдана» украдены и повреждены, — Рябошапка

Некоторые доказательства в «делах Майдана» украдены и повреждены, — Рябошапка

Рябошапка сообщил о повреждении и хищении доказательств в "делах Майдана"
Минсоцполитики пояснило, что будет с больничными и декретными выплатами

Минсоцполитики пояснило, что будет с больничными и декретными выплатами

Ведомство отреагировало на остановку выплат Фондом социального страхования 
Украину накроют морозы и осадки

Украину накроют морозы и осадки

21 ноября во многих областях Украины будет минусовая температура и дождь
Путин сделал заявление о пересмотре минских соглашений по Донбассу

Путин сделал заявление о пересмотре минских соглашений по Донбассу

Российский президент оценил возможность пересмотра минских договоренностей по Донбассу
Гиркин прокомментировал решение суда ОНН по РФ и Украине

Гиркин прокомментировал решение суда ОНН по РФ и Украине

Экс-главарь "ДНР" назвал это решение "позитивным" для России
NASA обнаружило загадочное строение под ледниками в Антарктиде

NASA обнаружило загадочное строение под ледниками в Антарктиде

Непонятное образование зафиксировали на спутниковых картах
Лесев провел аналогию между «Слугой народа» и школой

Лесев провел аналогию между «Слугой народа» и школой

Лесев сравнил фракцию «Слуги народа» с худшим классом в школе
Зеленский признался, кем мечтал стать в детстве

Зеленский признался, кем мечтал стать в детстве

Зеленский рассказал молодежи, о чем мечтал в детстве и чего хочет сейчас
Разумков рассказал о связях с Партией регионов и любви к Януковичу

Разумков рассказал о связях с Партией регионов и любви к…

Разумков перестал поддерживать Януковича после того, как вышел с Партии регионов
Лобода выступила в Омане без бюстгальтера

Лобода выступила в Омане без бюстгальтера

Звезда выложила провокационное видео в Instagram
За полгода Зеленский не стал госдеятелем и нажил себе врагов, — Романенко

За полгода Зеленский не стал госдеятелем и нажил себе врагов,…

Политический эксперт назвал главные ошибки Зеленского за полгода президентства
Энергетическая поправка Геруса обогащает Коломойского, — Лесев

Энергетическая поправка Геруса обогащает Коломойского, — Лесев

Коломойский наживается на простых украинцах
Читай также
Последние новости

ФСБ отреагировала на обвинение в плохом состоянии переданных…

Польша строит первую установку для осушки газа, опасаясь…

Новый акциз: что будет с ценами на бензин…

Гаагский трибунал начинает слушания по делу Украины против…

В США врачи впервые ввели человека в анабиоз

В чём дебилизм власти в вопросе отмены спиртовой…

Сын королевы Елизаветы II попал в секс-скандал

Пойман самый мощный за всю историю сигнал из…

Зеленский рассказал, о чем будет говорить на «нормандском…

Подсчитано количество всего золота в мире

Туск стал новым главой Европейской народной партии

Боевики Путина поддержали «перемирие и разведение» на Донбассе:…

Показания Сондланда доказывают невиновность Трампа — Белый дом

Украина могла знать о задержке военной помощи еще…

Создатель Telegram советует удалить WhatsApp с телефонов