Майдан: як це не працює

На жаль, жоден з наших майданів не став справжньою революцією. Бо всі вони були конкретно проти (проти Фокіна, Кучми, Януковича) і дуже абстрактно за (за свободу, за Європу, за гідність).

Майдан: як це не працює

Українці люблять Майдан. На майданах ми на мить забуваємо про свою екзистенційну самотність, відкладаємо в бік проблеми, яким не можемо дати раду, морально вивищуємось і отримуємо відчуття причетності до чогось величного, що наче крила підіймає нас над смогом одноманітних буднів. Саме за це люди люблять будь-яку революцію: вона зваблює простими відповідями на складні питання, вона створює справжні та уявні соціальні ліфти і може бодай на мить перетворити невдаху на героя. Вона дає ілюзію самореалізації, потрібності та важливості. Саме тому так складно було розчистити центр Києва навесні 2014-го, коли Майдан втратив будь-який сенс. Бо люди не квапились повертатись у важкі будні, до своїх проблем, до своїх невдач, до своєї самоти. Повертатись до всієї складності життя, до відповідальності за власну долю і долю своїх ближніх.

На жаль, жоден з наших майданів не став справжньою революцією. Бо всі вони були конкретно проти (проти Фокіна, Кучми, Януковича) і дуже абстрактно за (за свободу, за Європу, за гідність). Наші майдани так і не спромоглися інституалізувати свої перемоги. І тому залишились успішними повстаннями проти спроб встановлення тиранії, що так і не стали революціями. Бо революції радикально змінюють систему – нам вдавалось змінювати хіба що можновладців. І вдавалось лише тому, що влада втрачала почуття реальності, порушувала всі писані і неписані правила і зазіхала на найдорожче – нашу свободу і нашу гідність. Ми щоразу повставали, скидали цю владу, але повертались додому, так і не змінивши правила гри. Бо досі ніяк не навчимося відрізняти політичну боротьбу (в якій завжди йдеться про розподіл конкретних повноважень між конкретними політиками) від більш фундаментального рівня – конституційної архітектури (чи як заведено казати на Заході – конституційного дизайну) держави.

Що це означає на практиці? Наведу кілька прикладів. Чи мав би Зеленський свою монобільшість в парламенті, якщо б Президент України не мав права достроково припиняти повноваження Верховної Ради за такої сумнівної з точки зору конституційної логіки причини, як відсутність коаліції депутатських фракцій у парламенті? Не певен. А якщо б Конституція унеможливлювала проведення виборів глави держави і легіслатури у той самий рік? Тоді певен, що ми б мали збалансованіший парламент, а пропрезидентська партія була б змушена шукати партнерів для створення коаліції. Бо захоплення новообраним президентом традиційно минає з плином часу не тільки в українців. Чи уявимо собі, що Україна змінила Конституцію, вирішивши обирати президента в парламенті, суттєво ослабивши його повноваження. Був би тоді привід так хвилюватися напередодні зустрічі в Парижі? І хто б туди мав би в такому випадку їхати: президент чи прем’єр? Бо якщо б президента обирав в Україні парламент, то і конфігурація Верховної Ради точно б була іншою, а отже був би інший і президент і прем’єр за тих самих уподобань українських виборців.

Інший приклад – виборча система. Якщо б в Україні вибори відбувались на основі системи єдиного перехідного голосу (т.зв. STV), яку практикують Ірландія та Мальта, а не за закритими партійними списками (т. зв. PLPR) та за системою відносної більшості (т. зв. FPTP), яку в народі називають «мажоритаркою», знову ж таки ми б мали іншу конфігурацію парламенту. Навіть якщо б вибори відбулись у той самий час.

 

Знову ж таки відкрите питання, хто має ухвалювати рішення про реінтеграцію тимчасово окупованих територій та умови такої реінтеграції? Конституція України про це мовчить. Ми чомусь усі певні, що це повноваження президента і тому так непокоїмось зустріччю у нормандському форматі, але серед 30 повноважень глави держави, закріплених у ст. 106 Конституції України, ви не знайдете ані слова про це. Хіба що в ст. 102 є згадка про те, що Президент є «гарантом державного суверенітету та територіальної цілісності», але його повноваження у взаєминах з державою-агресором (який закріплений за РФ українським законодавством) все одно ніяк конституційно не врегульовані.

Все це я пишу до того, що ефективна конструкція держави важливіша і фундаментальніша за питання, хто сьогодні тимчасово займає в ній владні кабінети. Ті, хто повставав проти свавілля Кучми та Януковича і вважає катастрофою обрання Президентом України Зеленського, мав би ставити питання про зміну форми правління в Україні з парламентсько-президентської на парламентську, а не волати «Зелю – геть!». Це єдина раціональна вимога в рамках демократичної логіки. Бо якщо ви волаєте геть президента, який менше року тому переконливо виграв вільні, чесні та демократичні вибори і користується безумовною підтримкою більше половини населення, то ви в очах усього демократичного світу заколотник, а не патріот.

Звичайно можна зневажати та ненавидіти власний народ за те, що він обрав «не того» президента. Можна готувати coup d’etat чи навіть атентат нелюбого глави держави. Але якщо ви вірите в свободу та демократію, якщо прагнете бачити Україну складовою Західної цивілізації, єдиний перспективний спосіб боротьби з «не тим» президентом – розробляти та вмонтовувати в Конституцію системні запобіжники проти дурака, популіста, аматора, клептократа чи колаборанта на владному олімпі. Проти надмірної концентрації влади, повноважень, а отже і ризиків в одних руках. Шукати стримування та противаги навіть суперпопулярному главі держави. Створювати конституційні контрбаланси ЗЕЛЕ-кратії, а не марити як поміняти ЗЕ та ПЕ.

Дякуючи кільком поколінням відданих дослідників, конституційна інженерія має сьогодні у своєму розпорядженні величезний набір інструментів . На відміну від батьків-засновників США, нам точно не потрібно винаходити конституційний велосипед. Нам просто слід почати думати про Україну не особистісно (Україна – це Кучма, Ющенко, Янукович, Порошенко чи Зеленський), а інституційно. Творити державу, в якій ефективний та надійний конституційний дизайн мінімізує ризики від приходу до влади «поганих хлопців» і створить потужні стимули для приведення до влади найкращих.

І пам’ятаймо, що будь-яка справжня революція завершується конституціоналізацією системних змін, а не зміною обличь у владних кабінетах. Якщо Зеленський дійсно хоче увійти в історію, єдиний спосіб це зробити – вже зараз починати проектувати нову збалансовану та ефективну конституційну архітектуру майбутньої України, а не перетягувати на себе владні повноваження, остаточно розбалансовуючи наш багатостраждальний Основний Закон.

Фото: Олексій Муляренко

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Ученые сделали неожиданное открытие в Долине Маринеров на Марсе

Ученые сделали неожиданное открытие в Долине Маринеров на Марсе

Тысячи изображений, зафиксированных одной из трех камер HiRISE  предоставили ученым возможность  увидеть поверхность Марса в мельчайших деталях с разрешением 18 метров на пиксель
Монастырский прокомментировал возможную отставку Авакова

Монастырский прокомментировал возможную отставку Авакова

Монастырский допускает отставку Авакова
Тейлор объяснил Помпео важность Украины

Тейлор объяснил Помпео важность Украины

По его словам, пока Россия не выйдет из Украины, другие страны также не могут быть в безопасности
В «Слуге народа» поделились планами по сносу хрущевок

В «Слуге народа» поделились планами по сносу хрущевок

Площадь нового жилья не будет зависеть от количества человек, прописанных в хрущевке
Стало известно, как Тимошенко собралась ограничить зарплаты топ-чиновников

Стало известно, как Тимошенко собралась ограничить зарплаты топ-чиновников

В "Батькивщине" подготовили законопроект
Карин раскрыл план «Б» Путина на Донбассе

Карин раскрыл план «Б» Путина на Донбассе

Он отметил, что президент РФ осознал провал Кремля
Холодницкий объяснил, почему Микитася не выпустили из Украины

Холодницкий объяснил, почему Микитася не выпустили из Украины

В САП не поверили Микитасю и сняли с рейса в Великобританию
Кравчук предрек самостоятельное возвращение Донбасса в Украину

Кравчук предрек самостоятельное возвращение Донбасса в Украину

Он в очередной раз выступил за мирное решение конфликта
Украинцам рассказали, в каких регионах самые высокие зарплаты

Украинцам рассказали, в каких регионах самые высокие зарплаты

За последние пять лет реальная зарплата быстрее всего росла в Винницкой области
Названа причина смерти протоиерея Всеволода Чаплина

Названа причина смерти протоиерея Всеволода Чаплина

Он скончался 26 января
На Донбассе силы ООС взяли в плен диверсанта

На Донбассе силы ООС взяли в плен диверсанта

Украинские разведчики на Донбассе взяли в плен диверсанта "ДНР"
Доктор Комаровский озвучил реальные факты и мифы о коронавирусе

Доктор Комаровский озвучил реальные факты и мифы о коронавирусе

Комаровский выразил свое мнение, насколько опасен для Украины новый коронавирус
Монастырский рассказал о последствиях прослушки Гончарука

Монастырский рассказал о последствиях прослушки Гончарука

Глава комитета ВРУ заявил, что "пленки Гончарука" нанесли вред не только Кабмину, но и экономике страны
В Гонконге заявили о возможных десятках тысяч зараженных коронавирусом в Ухане

В Гонконге заявили о возможных десятках тысяч зараженных коронавирусом в…

Специалисты гонконгского университета оценили количество инфицированных коронавирусом в Ухане
Макогон рассказал, почему Россия заплатила за транзит вдвое больше

Макогон рассказал, почему Россия заплатила за транзит вдвое больше

Макогон объяснил, что РФ бронирует мощности украинской ГТС
Посольство обратилось к украинцам, которые находятся в Китае

Посольство обратилось к украинцам, которые находятся в Китае

Посольство Украины в Китае обнародовало экстренные телефоны
КСУ отказался рассматривать законы об амнистии боевиков и статусе Донбасса

КСУ отказался рассматривать законы об амнистии боевиков и статусе Донбасса

Украинский Конституционный суд не рассмотрел законы, предусматривающие предоставление Донбассу особого статуса
У Зеленского объяснили условия возможной отставки Авакова

У Зеленского объяснили условия возможной отставки Авакова

В партии «Слуга народа» назвали причину, из-за которой министр МВД может уйти в отставку
Весь мир скорбит: чем запомнился людям Коби Брайант

Весь мир скорбит: чем запомнился людям Коби Брайант

Своей игрой за «Лейкерс» Брайант стал легендой Лос-Анджелеса
Ахметов купил бывший особняк короля Бельгии — один из самых дорогих в мире

Ахметов купил бывший особняк короля Бельгии — один из самых…

Украинский олигарх заплатил "космическую" сумму за особняк во Франции
Продуктовая корзина в Украине значительно подорожает

Продуктовая корзина в Украине значительно подорожает

Цены поднимутся на хлеб, картофель и некоторые овощи
«Талибан» заявил, что сбил американский самолет в Афганистане

«Талибан» заявил, что сбил американский самолет в Афганистане

Движение «Талибан» взяло на себя ответственность за крушение самолета в Афганистане
Украина введет новый налог для Facebook, Google, YouTube и Apple

Украина введет новый налог для Facebook, Google, YouTube и Apple

В Раду внесли законопроект о налогообложении для поставщиков электронных услуг
Власти Чжэцзяна временно закрыли заводы и фабрики

Власти Чжэцзяна временно закрыли заводы и фабрики

В Чжэцзяне запретили работать на массовых производствах до 9 февраля
В России готовят больницы к вспышкам китайского коронавируса

В России готовят больницы к вспышкам китайского коронавируса

Рекомендуется организовать квалифицированное медицинское наблюдение за студентами из Китая
Песков рассказал, кто курирует Украину после отставки Суркова

Песков рассказал, кто курирует Украину после отставки Суркова

Пресс-секретарь Путина заявил, что указа об отставке Суркова еще нет
Помпео рассорился со СМИ из-за Украины

Помпео рассорился со СМИ из-за Украины

Помпео вывели из себя вопросом об Украине
Зеленский призвал демократические государства сплотиться против новой агрессии

Зеленский призвал демократические государства сплотиться против новой агрессии

Европа не должна молчать, как это было в 1939 году
Минздрав разъяснил ситуацию с выявлением коронавируса в Украине

Минздрав разъяснил ситуацию с выявлением коронавируса в Украине

Минздрав ответил на информацию о выявлении коронавируса 2019-nCoV на территории Украины
Украинский туроператор срочно возвращает своих клиентов из Китая

Украинский туроператор срочно возвращает своих клиентов из Китая

Туристическая компания Join UP! приостанавливает программу туров в Китае
Читай также
Последние новости

Ученые сделали неожиданное открытие в Долине Маринеров на…

Монастырский прокомментировал возможную отставку Авакова

Тейлор объяснил Помпео важность Украины

В «Слуге народа» поделились планами по сносу хрущевок

Стало известно, как Тимошенко собралась ограничить зарплаты топ-чиновников

Карин раскрыл план «Б» Путина на Донбассе

Холодницкий объяснил, почему Микитася не выпустили из Украины

Кравчук предрек самостоятельное возвращение Донбасса в Украину

Украинцам рассказали, в каких регионах самые высокие зарплаты

Названа причина смерти протоиерея Всеволода Чаплина

На Донбассе силы ООС взяли в плен диверсанта

Доктор Комаровский озвучил реальные факты и мифы о…

Монастырский рассказал о последствиях прослушки Гончарука

В Гонконге заявили о возможных десятках тысяч зараженных…

Макогон рассказал, почему Россия заплатила за транзит вдвое…