“Кінчена країна”, або Так жити не можна

“Кінчена країна”, або Так жити не можна

 

1990 року на екрани СССР вийшов документально-публіцистичнй фільм Станіслава Говорухіна “Так жить нельзя”.  Кінострічка викликала неймовірний суспільний резонанс.  Режисер порушив кричущі проблеми совєтської реальності – розгул злочинності, тотальну бідність населення, моральний розклад суспільства, загальну кризу системи.  Говорухін, немов паталогоанатом, діагностував помираючу компартійну епоху. І що ж? Практично на всіх щаблях владної ієрархічної дабини  опинилась партноменклатура. Це можна було пояснити. Але збагнути…

Нещодавно відомий журналіст Аркадій Бабченко у своєму блозі охарактеризував Росію як “конченую страну”, розповівши історію припинення кримінальної справи, порушеної правоохоронцями через смерть  семирічного хлопчика з вини конструкторів ливневої каналізації. Річ у тім, що батьки загиблої дитини погодились на відступне у розмірі двох тисяч доларів.

Заголовок замітки дошкульний, гострий: “Дві тисячі євро. За життя власної дитини. Кінчена країна”.

А це вже Україна: “На Тернопільщині жінка втопилася через рахунки за комуналку. Запізніло дали субсидію”; “В Хмельницькому вандали розбили Меморіал героям Небесної Сотні і бійцям АТО”; Ватажка банди, підозрюваного у подвійному вбивстві та збуті наркотиків, апеляційний суд Житомирської області відпускає під заставу, зводячи нанівець масштабну роботу поліції з ліквідації дніпровського бандитського угрупування…

Міністр соцполітики Андрій Рева стверджує, що упродовж 2018 року з України виїхало близько 800 тисяч осіб, впереваж трудових мігрантів. За кордоном на постійній основі працює 3,2 мільйона українців, на тимчасовій – від 7 до 9 млн осіб. Відтак у нашій державі нині 10 працюючих годує 11 пенсіонерів, зросло безробіття: чотири людини на одну вакансію…

“Кінчена країна”?

Один із засновників сучасної соціології Карл Манхейм відзначив, що в моменти глибоких соціальних криз відбувається блокування здорового глузду – здатності людини розумно судити про стан справ і діяти, виходячи з цього судження.

На цьому добре знаються кандидати в президенти або в депутати та їхні радники й експерти, котрі зумисне спричинюють хаос у головах виборців своїми популістичними передвиборними гаслами.

З цього приводу Філіп Філіповіч Преображенський, персонаж знаменитої повісті М. Булгакова «Собаче серце», висловився образно, але водночас дуже переконливо: “Если я, входя в уборную, начну, извините за выражение, мочиться мимо унитаза и то же самое будут делать Зина и Дарья Петровна, в уборной начнётся разруха. Следовательно, разруха не в клозетах, а в головах”.

А ще професор Преображенський рекомендував  ніколи не читати перед обідом совєтських газет. Цю пораду в нинішніх українських реаліях можна перефразувати таким чином: “Ніколи не читайте перед виборами рекламних гасел і програм кандидатів у президенти”.

І справді. Юлія Тимошенко на рекламних білбордах ґарантує зниження ціни на газ удвічі. А народний депутат Сергій Каплін – у 4 рази. Кому вірити? Тому, хто пообіцяє електорату більше пільг? Маємо яскравий приклад маніпуляції свідомістю виборців.

«Чесних більше!», – переконує з білбордів Анатолій Гриценко. А журналісти тим часом стверджують, що  у полковника запасу знайшли будинок у Конча-Заспі і чотири квартири в центрі Києва. Кому вірити?

А ще є Ольга Богомолць – “Справедлива”. Дмитро Добродомов загадково кидає з білборда: “Зможемо”. Однак, що “зможемо” і хто саме “зможе” – не пояснює.

Олег Ляшко пафосно закликає: «Разом проти олігархів», «Ми змінимо все», «Сильний президент – порядок в країні!». До речі, останнє гасло вже було на політозброєнні Владіміра Путіна і  Бориса Єльцина:  «Сильный президент – сильная Россия». Сергій Тігіпко теж використовував цей слоган у своїй президентській кампанії.

Популізм воістину невмирущий: «Високі зарплати чи високі тарифи? Ляшко», «Час справедливості. Твій захист від продажної влади».

На білбордах «Народного фронту» значно спокійніше, але й тут без популізму не обійшлося: «Українська мова, кіно, пісня», «Народний фронт діє», «Зупинили дефолт у 2014 році», «Енергетична незалежність України».

Скандальний Євґєній Мураєв грізно застерігає: «Наші ресурси – не віддамо», «Наші цінності – не віддамо», «Наші люди – не віддамо». Незрозуміло тільки про які ресурси, цінності та людей мовиться. Можна припустити, що йдеться про цінності “русского міра”, про “рускоязичних людєй”, про ресурси РПЦ МП.

«Слуга народу» артистично-комічно погрожує: «Я не жартую». Відтак удається до інтриги: «Президент – слуга народу. Незабаром».

Бургомістр Львова несподівано заявляє, що більше не балотуватиметься на посаду міського голови. Мовляв, йде у велику політику: «Йду будувати цю країну». Яку саме? Хай там як, але гасло «Андрій Садовий 2019 – Наступний» вже перетворилось на «Андрій Садовий 2019 – Наступ».

Для діючого президента копірайтери теж вигадали передвиборні слогани, але, на нашу думку, не найкращі: «Ми – Україна. Помісна церква – запорука незалежності! Петро Порошенко», «Ми – Україна. Державна мова – запорука єдності! Петро Порошенко», «Армія, мова, віра! Геть від Москви! Петро Порошенко».

Такі галасливі гасла лише збільшують ентропію у суспільстві, вносять хаос у світосприйняття, посилюють стан невизначеності.

І справді. Стаття 1 Конституції України чітко зазначає: «Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава». Тож Помісна Церква аж ніяк не запорука незалежності. Українська Помісна Православна Церква може стати лише однією з цеглинок для зміцнення фундаменту незалежності Української держави.

У Статті 10 Конституції України написано: «Державною мовою в Україні є укрїнська мова». Стаття 2 стверджує: «Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною держвою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недорканною». Термін унітарний, як відомо, означає об’єднаний, єдиний, який становить собою одне ціле. Тобто унітарна держава — це єдина цілісна держава. Чому ж тоді мовиться, що «державна мова – запорука єдності». З  Основного Закону чітко випливає, що наша держава єдина і неподільна. Тож українська мова, як державна, є лише одним із важливих факторів, які зміцнюють єдність Української держави.

Копірайтери чомусь забули класичну сентенцію від Рене Декарта: «Визначивши точно значення слів, ви позбавите людство від половини помилок».

Популістичні гасла українських політиків зайвий раз нагадують про відкриті й приховані інформаційні операції, які  Росія неугавно здійснює проти Української держави на всіх ключових напрямах.

Йдеться насамперед про запровадження потужного інформаційного механізму «керованого хаосу» – маніпулювання свідомістю та світоглядом людини, надзвичайно ефективного засобу впливу на її духовну сутність. Цей важливий різновид інформаційно-психологічної війни дуже сильно понижує здатність населення до опору та самоорганізовування.

І справді. Тут і довгограючий скандал з першим заступником голови Служби зовнішньої розвідки Сергієм Семочком – Департамент контррозвідки СБУ підтвердив, що його родичі таки мають громадянство Російської Федерації, але досі невідомо, чи буде звільнено скандального заступника голови СЗР.  Або судова тяганина з Романом Насіровим й Миколою Мартиненком. І не тільки з ними… Оскільки українська Феміда спить або дрімає, то у британському парламенті тамтешній депутат закликав розслідувати зв’язки президента України Петра Порошенка і Віктора Медведчука – лідера проросійської громадської організації «Український вибір». В Україні проросійський політик досі запросто може бути власником, приміром,  і  двох стратегічних об’єктів – суднобудівних заводів у Миколаєві…

Людина створює багато систем – політичних, економічних, соціальних, військових, культурних, правових. Кожна з них має своє конкретне призначення. Чим точніше враховані параметри стійкості, тим довше функціонуватиме система-держава.

Ми ж маємо надто багато підтверджень того, що Українська держава – система нестійка. І тут важливо усвідомити, що паталогічні зміни в системі можуть накопичуватись як поступово і непомітно, так і можуть виникати стрибком – скажімо, соціальний вибух. Якщо він станеться в Україні в умовах війни, то про жодну модернізацію країни, жодне її відродження не може бути й мови. Українська держава перетвориться, у кращому разі, в географічне поняття. «Кінчену країну».

Різка якісна зміна стану системи – це катастрофа. Це втрата стійкості, стабільності. Система починає шукати новий, більш стійкий, досконаліший режим. У соціальних системах для цього служать вибори до законодавчих органів, до  органів керування  – знаходження нових, більш раціональних, стійкіших управлінських структур.

А що в нас? Приміром, про конечну потребу реформування в Україні правоохоронної системи, інфікованої корупцією, політичним свавіллям і правовим нігілізмом, не писав хіба що лінивий. Віктор Шишкін, перший Генеральний прокурор України, екс-суддя Конституційного Суду України (2006–2015 рр.) переконаний, що кримінальну статтю можна знайти для будь-якого політика, в тому числі і на Юлію Тимошенко, «якщо пошукати». За словами Шишкіна, він на посаді очільника ГПУ відкрив би виробництва на президента України Петра Порошенка, прем’єр-міністра і екс-голову Верховної Ради Володимира Гройсмана та колишнього прем’єра Арсенія Яценюка: «Перший, кого б я заарештовував, це Порошенко і компанію. Потім Гройсмана і компанію, потім Яценюка і компанію… У Яценюка замах на зраду Батьківщини. У Порошенка… службова недбалість, як мінімум, невиконання обов’язків. Гройсману, думаю, теж саме, маніпуляції, фальсифікація документів у Верховній Раді».

До речі, Національне антикорупційне бюро нещодавно відкрило справу проти Володимира Гройсмана за фактом можливих зловживань владою та службовій недбалості прем’єр-міністра…

То, може, саме на часі відзняти в Україні фільм на кшталт говорухінського “Так жити не можна”, який би допоміг українцям зрозуміти, що коїться, діється й чиниться в країні?..

У доленосних ситуаціях система прагне відшукати харизматичного керівника. Невеличкий екскурс в історію. У ніч на 10 травня 1958 року президент Французької республіки Рене Коті отримав телеграму погрозливого змісту: “Нинішня криза показує, що політичні партії глибоко розколоті з алжирського питання. Преса дає зрозуміти, що відречення від Алжиру буде здійснено шляхом дипломатичної процедури, яка почнеться з перемовин про “припинення вогню”… Французька армія одностайно сприйняла б відречення від  цього національного надбання, як образу. Не можна передбачити, яко буде її реакція відчаю”.

Під телеграмою стояли підписи головнокомандувача французькими військами в Алжирі генерала Салана, командувачів родами військ генералів Аллара, Жуо, Массю і адмірала Обуано. Через три дні в Алжирі був створений військово-цивільний комітет на чолі з генералом Саланом, який закликав французького президента створити уряд громадського порятунку, спроможного зберегти Алжир як невід’ємну частину метрополії.  Через два дні з балкону резиденція генерал-губернатора Алжиру Салан закінчив свій виступ закликом: “Хай живе генерал де Голль!”.

На харизматичного генерала виник соціальний запит і де Голль повернувся на політичну сцену: “Сьогодні, перед обличям випробувань, які знову виникають перед країною, хай вона знає, що я готовий взяти на себе владу”.

19 травня 1958 року Шарль де Голль під час прес-конференції наголосив, що потребує особливих повноважень, які не мають нічого спільного з формуванням парламентського кабінету: “Я – одинока людина, яка не змішує себе з жодною партією, з жодною організацією… Я – людина, яка не належить нікому і належить всім”.

Отримавши повноваження президента Республіки, Шарль де Голль склав їх через 11 років, одразу ж після поразки уряду на референдумі.

У березні 1999 року напередодні президентських виборів в Україні  відомий історик Ярослав Дашкевич акцентував, що річ навіть не в самих виборах, а в тому, що буде після них. На його  думку, в державі все робиться для того, аби обирати не президента, а диктатора. При цьому, як зазначав Дашкевич, частина українців також хоче мати національного диктатора – розумного, чесного, сильного. Разом з тим вчений підкреслював, що одна людина в політиці, тим паче в такій великій державі як Україна, нічого зробити не зможе. Має бути і президентська команда. «Чи можемо сподіватися на харизматичну особистість, що відповідатиме цим всім параметрам – буде розумною, чесною, сильною, національною?» – запитував Ярослав Романович. Своєрідною відповіддю на це риторичне питання стала оригінальна думка, висловлена доктором медичних наук, лауреатом Державної премії України Володимиром Войтенком,  –  мовляв, «оптимальний» президент України мав би бути м’якішим, ніж генерал де Голль, гнучкішим, ніж генерал Ярузельський, таким же хитрим, як генерал Алієв, і таким же симпатичним, як генерал Шеварднадзе».

Чи є нині в Україні харизатичний лідер? Питання риторичне.

У часи горбачовської пєрєстройкі був популярний анекдот – пересічний совєтський громадянин запитує приятеля: “Послухай, я ніяк не можу зрозуміти, що відбувається в країні?” У відповідь: “Зачекай, я тобі зараз усе поясню!” – “Не треба. Пояснити я і сам можу. Я зрозуміти не можу!”

Так і в сучасній Україні. Пояснити багато чого можемо. Але зрозуміти…

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
В Украине могут отменить пенсии: эксперт назвал причины

В Украине могут отменить пенсии: эксперт назвал причины

Солидарная система Украины – потенциальный банкрот
Статистика показала, сколько украинцев съезжают от родителей в 18 лет

Статистика показала, сколько украинцев съезжают от родителей в 18 лет

Чаще всего молодые люди уходят жить отдельно от родителей в возрасте 18-22 года: исследование OLX
Появилась полная стенограмма разговора Бородая и Суркова летом 2014

Появилась полная стенограмма разговора Бородая и Суркова летом 2014

Следователи опубликовали перехваченные разговоры Владислава Суркова и Александра Бородая летом 2014 года
Рябошапка заверил, что ГПУ может взяться «и за Коломойского, и за Ахметова»

Рябошапка заверил, что ГПУ может взяться «и за Коломойского, и…

В Украине «нет неприкасаемых людей»
Секретная американская база времен Второй мировой войны оттаяла в ледниках

Секретная американская база времен Второй мировой войны оттаяла в ледниках

Глобальное потепление раскрыло американский план против СССР
Ермак активно общается с Сурковым, — Бессмертный

Ермак активно общается с Сурковым, — Бессмертный

Он общается также со многими в администрации Путина
Бахматюк рассказал, кого больше всего интересует украинская земля

Бахматюк рассказал, кого больше всего интересует украинская земля

Бывший владелец банков поделился информацией об интересе американцев к скупке украинской земли
Недостаток важного гормона вызывает проблемы с почками и давлением

Недостаток важного гормона вызывает проблемы с почками и давлением

Недостаток гормона сна влияет не только не бессонницу, но и на другие функции организма
В сети появилось видео, подтверждающее возвращение украинских кораблей Россией

В сети появилось видео, подтверждающее возвращение украинских кораблей Россией

Видео засняли очевидцы
Стало известно, сколько украинцев и за что отбывают срок в зарубежных тюрьмах

Стало известно, сколько украинцев и за что отбывают срок в…

Интересно, что срок заключения варьируется от 20 до 280 лет
Каменских примерила образ блондинки и поразила фанатов стройными ногами: фото

Каменских примерила образ блондинки и поразила фанатов стройными ногами: фото

Каменских стала блондинкой и удивила поклонников длиной своих ног
Укранцам хотят придумать новую формую расчета соцвыплат

Укранцам хотят придумать новую формую расчета соцвыплат

Отвязать от прожиточного минимума и привязать к базовой величине
Баканов рассказал, что было в папочках, которыми он пугал «слуг народа»

Баканов рассказал, что было в папочках, которыми он пугал «слуг…

Также глава СБУ он прокомментировал информацию о доплатах в конвертах народным депутатам из фракции «Слуга народа»
Пострадавшим от войны на Донбассе отстроят дома и выплатят компенсацию

Пострадавшим от войны на Донбассе отстроят дома и выплатят компенсацию

Впервые за 5 лет эти расходы заложены в бюджет Украины
В расследовании дел Майдана появились неутешительные подробности

В расследовании дел Майдана появились неутешительные подробности

Закревская обвинила Верховную Раду в бездействии по делу о расстрелах на Майдане
Арахамия «спалился», как подписал Зеленского в телефоне по старой дружбе

Арахамия «спалился», как подписал Зеленского в телефоне по старой дружбе

Председатель фракции « Слуга народа» выдал тайну телефонного имени Зеленского
В Украине готовятся к отмене призыва в армию: что известно

В Украине готовятся к отмене призыва в армию: что известно

В Верховной Раде противников самой идеи перехода вооруженных сил на профессиональную основу нет
В Украине с декабря поднимут прожиточный минимум

В Украине с декабря поднимут прожиточный минимум

Прожиточный минимум поднимут на 8%
Россия не укладывается в сроки возврата захваченных кораблей

Россия не укладывается в сроки возврата захваченных кораблей

Ожидалось, что Украина получит захваченные в 2018 году военные суда в ночь на 17 ноября
Предельные тарифы на отопление и воду отменили: сколько станут платить украинцы

Предельные тарифы на отопление и воду отменили: сколько станут платить…

Какие тарифы ждут украинцев?
Киевлянам назвали главные проблемы с выборами нового мэра столицы

Киевлянам назвали главные проблемы с выборами нового мэра столицы

Для проведения выборов в декабре 2019 года слишком времени, а для проведения их в марте 2020 года слишком мало оснований
Синоптики сделали неутешительный прогноз погоды на завтра

Синоптики сделали неутешительный прогноз погоды на завтра

Ветер и пасмурная погода будут держаться всю неделю
Украинцам назвали курс доллара на 2020 год

Украинцам назвали курс доллара на 2020 год

В проекте Госбюджета-2020 заложен курс в 27,5 грн
Трамп показал в одном фото, насколько ему дорога Украина

Трамп показал в одном фото, насколько ему дорога Украина

В Белом доме сравнили размер помощи Украине, оказанной Трампом и Обамой
Дубинский напомнил Тимошенко и Яценюку об их позиции по рынку земли

Дубинский напомнил Тимошенко и Яценюку об их позиции по рынку…

Журналист обнародовал проект закона за 2008 год, в котором политики выступали за снятие моратория с продажи украинской земли
Ученые реконструировали облик женщины-шамана, жившей 7000 лет назад

Ученые реконструировали облик женщины-шамана, жившей 7000 лет назад

По словам ученых, женщина находилась на высоком социальном уровне
Разумков против отказа Украины от ОРДЛО

Разумков против отказа Украины от ОРДЛО

Глава Верховной Рады Дмитрий Разумков рассказал об ОРДЛО и референдуме по Донбассу
Цены на продукты в Украине и Европе сравнили в цифрах

Цены на продукты в Украине и Европе сравнили в цифрах

Статистика показала разницу стоимости продуктов питания в Украине и европейских странах
Богдан хамил мне при Зеленском, — Бахматюк

Богдан хамил мне при Зеленском, — Бахматюк

Бахматюк рассказал о хамском поведении Богдана во время встречи с Зеленским.
Поклонники потребовали от Ирины Билык вернуть деньги за короткий концерт

Поклонники потребовали от Ирины Билык вернуть деньги за короткий концерт

Поклонники шокированы коротким выступлением певицы, за которое они заплатили от 350 до 1200 гривен
Читай также
Последние новости

В Украине могут отменить пенсии: эксперт назвал причины

Статистика показала, сколько украинцев съезжают от родителей в…

Появилась полная стенограмма разговора Бородая и Суркова летом…

Рябошапка заверил, что ГПУ может взяться «и за…

Секретная американская база времен Второй мировой войны оттаяла…

Ермак активно общается с Сурковым, — Бессмертный

Бахматюк рассказал, кого больше всего интересует украинская земля

Недостаток важного гормона вызывает проблемы с почками и…

В сети появилось видео, подтверждающее возвращение украинских кораблей…

Стало известно, сколько украинцев и за что отбывают…

Каменских примерила образ блондинки и поразила фанатов стройными…

Укранцам хотят придумать новую формую расчета соцвыплат

Баканов рассказал, что было в папочках, которыми он…

Пострадавшим от войны на Донбассе отстроят дома и…

В расследовании дел Майдана появились неутешительные подробности