Бізнес-освіта для ветеранів АТО і західний досвід

АТО войска

Проблема реабілітації та соціалізації людей, що брали участь у бойових діях, гостро постає у всіх країнах, які проходили крізь війну. Сумний світовий досвід говорить про те, що посттравматичний синдром або, як в нас його більше звикли називати, – афганський, може створити суттєву проблему для країни. Варіанти, щодо способів вирішення цієї проблеми, багато разів обговорювались із самого початку війни на Сході. Головне завдання, що постає перед суспільством та державою – знайти ефективні методи допомоги хлопцям, що пройшли війну. Допомогти їм повернутися до нормального життя. І це не тільки медична допомога, що безумовно важлива. Це психологічна реабілітація, а також надання всіх необхідних можливостей для того, щоб успішно наново соціалізуватися. Важливою частиною цього процесу є освіта.

Необхідність додаткової освіти для ветеранів АТО була наочною вже після перших хвиль демобілізації. Адже для багатьох бійців виникла необхідність шукати новий життєвий шлях, щоб повертатись до мирних буднів. Як і завжди, першим відреагував волонтерських рух, за ініціативами та допомогою якого, по всій країні почали відкриватися різні освітні програми, курси тощо. З боку ж держави тільки у 2016 році була виправлена несправедливість у законі про статус ветеранів війни, коли було надано право на бюджетну освіту для військовослужбовців та інших учасників антитерористичної операції. До того часу, була передбачена лише можливість позаконкурсного або позачергового вступу тільки для учасників бойових дій на території інших держав.

Але потрібно розуміти, що більшість бійців АТО — це люди, що вже мають освіту, тому справжня проблема не в реальній необхідності здобуття вищої або професійної освіти. Реальне джерело проблеми полягає саме в посттравматичному синдромі. Велика кількість людей, що пройшли бойові дії, мають велике бажання кардинально змінити своє життя, замість того, щоб повертатися до старого. І цим людям вкрай необхідна допомога у наданні нових можливостей, адже це важлива частина реабілітації. В західній практиці, зокрема американській, зараз вкрай актуальними стають програми, що стимулюють відкриття власної справи для ветеранів.

veteranyi-ssha

У серпні 2017 року в США налічувалося близько 20,5 млн. ветеранів, при цьому майже три чверті всіх ветеранів проходили службу під час військових конфліктів. Близько половини ветеранів належать до працездатного населення (6,4% від загальної кількості працездатного населення країни). Тож проблема їх соціально-економічної адаптації, зокрема через створення та ведення власної справи у Сполучених Штатах, є важливим питанням повернення до цивільного життя. При цьому близько 12% загальної кількості американських ветеранів вже мають власний бізнес. Окрім цього, чверть військовослужбовців, що служили в Іраку та Афганістані, висловили бажання започаткувати свою власну справу. За результатами дослідження «Veteran‐Owned Businesses and Their Owners», опублікованого в квітні 2017 року, 2,52 млн. американських підприємств (99,9% з яких – малі) належали саме ветеранам, що становило 9,1% від загальної кількості.

boots

Cьогодні в США вирішенням соціально-економічних проблем ветеранів займається низка міністерств та федеральних агенцій. Обслуговуванням потреб колишніх військовослужбовців опікується Міністерство у справах ветеранів США, яке має бюджет близько 180 млрд. доларів та 380 тисяч осіб персоналу. Цей державний орган координує свою діяльність із Міністерством оборони та Міністерством охорони здоров’я та соціального забезпечення США. При цьому, у рамках проведення окремих напрямків політики підтримки ветеранів, Міністерство співпрацює зі спеціалізованими федеральними агенціями. Відповідальність за розвиток малого бізнесу ветеранів покладена на відповідний підрозділ Адміністрації малого бізнесу США (SBA) – Офіс розвитку бізнесу ветеранів (Office of Veterans Business Development, OVRD). Цей орган відповідає за максимізацію доступності та корисності всіх програм SBA, що спрямовані на підтримку ветеранів. Підтримка створення власного бізнесу ветеранів здійснюється за допомогою низки освітніх та фінансових інструментів. Насамперед, програма «З армійських черевиків до бізнесу» (Boots to Business ), яка дає змогу ветеранам, військовим та членам їх сімей отримати базові знання про ведення підприємницької діяльності. Програма організована за принципами державно‐приватного партнерства та об’єднує зусилля SBA, Міністерства оборони США, Сіракузького університету та цілої низки громадських організацій. Над підготовкою навчальних матеріалів працює консорціум університетів під керівництвом Інституту у справах ветеранів та військових сімей Сіракузького університету (Institute for Veterans and Military Families, IVMF ). Окрім цього, за підтримки Офісу розвитку бізнесу ветеранів по всій країні діють центри підтримки бізнесу ветеранів, які організовують професійні тренінги, допомагають створювати бізнес-плани та надають менторську підтримку. Освітні ініціативи у сфері підприємництва також підтримує Міністерство у справах ветеранів США, яке оплачує навчальні курси, запропоновані Центром розвитку малого бізнесу (SBDC) зі створення бізнес-планів, підтримки експорту та імпорту, допомоги з аналізом ринку тощо. Скористатися освітніми можливостями можуть як ветерани, що планують почати власну справу, так і ті ветерани, що вже є власниками бізнесу. Також, передбачена можливість повторного проходження курсів вищого рівня. Навчання підприємницької діяльності доповнює низка інших можливостей для навчання та працевлаштування.

veteranyi-ssha

Нажаль, Україні далеко до американських масштабів, але потрібно побачити і перейняти системність підходу. Адже на сьогодні, основний акцент з боку держави робиться на традиційне працевлаштування. З іншого боку, з боку громадськості, є певна кількість ініціатив з проведення відповідних курсів, бізнес-тренінгів, з’являються бізнес-інкубатори тощо. Ці два вектори необхідно звести до системної співпраці. Продовження російської агресії на Сході України призводить до подальшого збільшення кількості демобілізованих учасників АТО. За даними Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, станом на 1 вересня 2017 року статус учасника бойових дій отримали 313,9 тис. осіб. Цей показник стабільно зростає, адже ще в січні 2017 року налічувалося 278,0 тисяч учасників бойових дій, тобто лише за 8 місяців ця кількість зросла на 35,9 тис. осіб. В Україні вже сформувалась ціла соціальна страта, яка потребує психологічної реабілітації та соціально-економічної адаптації. Це потребує поєднання зусиль влади, бізнесу, громадськості й ветеранів АТО з метою мобілізації обмежених ресурсів та максимального врахування інтересів усіх зацікавлених сторін, щодо створення сприятливих умов для успішного повернення ветеранів до цивільного життя. Створення власного бізнесу ветеранами АТО може бути ефективним інструментом їх адаптації. І першим питанням, яке потрібно вирішити в цьому напрямку – це розробка та формування освітніх програм спільними зусиллями громадськості, бізнесу та держави, щодо ведення підприємницької діяльності ветеранами АТО.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Стало известно, когда и сколько соцпомощи получат молодые учителя

Стало известно, когда и сколько соцпомощи получат молодые учителя

Алексей Гончарук выступил с программой поддержки молодых учителей
Шесть основных проблем армии Украины

Шесть основных проблем армии Украины

Известный украинский журналист Юрий Бутусов назвал шесть ключевых проблем украинской армии.
Гончарук признался о состоянии энергетики в Украине без газа из РФ

Гончарук признался о состоянии энергетики в Украине без газа из…

В Украине достаточно энергетических ресурсов, чтобы обеспечить граждан теплом
Организаторы акции на Банковой ответили на главные вопросы

Организаторы акции на Банковой ответили на главные вопросы

Организаторы акции протеста под Офисом Президента ответили на главные вопросы
Разумков ответил, к чему готовиться после возвращения Зеленского в Украину

Разумков ответил, к чему готовиться после возвращения Зеленского в Украину

Разумков призвал политиков не доводить до политических распрей перед важными событиями для всей страны
Взрыв Украины будет при любом решении в Нормандском формате

Взрыв Украины будет при любом решении в Нормандском формате

Судьбоносная встреча Владимира Зеленского с Владимиром Путиным закончится волнениями в Украине при любом исходе переговоров.
Гончарук озвучил три главные цели Зеленского на «нормандском саммите»

Гончарук озвучил три главные цели Зеленского на «нормандском саммите»

Прекращению огня. Деоккупация. Возвращение людей и территорий
Шульмейстер: В инфраструктуре Украины ситуация хуже, чем при Януковиче

Шульмейстер: В инфраструктуре Украины ситуация хуже, чем при Януковиче

Половину потребностей инфраструктуры Украины можно было бы закрыть просто "прикрутив" коррупционные схемы. Владимир Шульмейстер рассказал где и как уничтожают инфраструктуру Украины.
Загороднюк назвал главный страх Путина

Загороднюк назвал главный страх Путина

Министр напомнил о важности единства украинского народа в сложившейся ситуации
Украина наладила импорт популярного продукта из России

Украина наладила импорт популярного продукта из России

Лишь за ноябрь нынешнего года поставки картофеля из РФ превысили сумму $1 000 000
SpaceX запустила в космос ракету с уникальным грузом на борту

SpaceX запустила в космос ракету с уникальным грузом на борту

SpaceX Falcon 9 доставила на МКС самый массивный за всю историю компании груз
Стало известно, когда в Украине снизят тарифы на отопление и выплатят субсидии

Стало известно, когда в Украине снизят тарифы на отопление и…

Министр финансов заверила, что тарифы на отопление в 2020 году будут снижены
На Банковой вспыхнули стычки с полицией

На Банковой вспыхнули стычки с полицией

Нацгвардия по указанию руководителя Офиса Президента Андрея Богдана разбирает конструкции протестующих на Банковой
Трамп назвал Украину «каким-то местом» и ждет важных новостей из Киева

Трамп назвал Украину «каким-то местом» и ждет важных новостей из…

Трамп прокомментировал возвращение Джулиани из Киева
В Порошенко бросили яйцом на Майдане: метателю не поздоровилось

В Порошенко бросили яйцом на Майдане: метателю не поздоровилось

Нардеп Петр Порошенко сразу отдал приказ поймать активиста, бросившего в него яйцом
Гройсман вступился за Зеленского из-за давления «дешевых политиканов»

Гройсман вступился за Зеленского из-за давления «дешевых политиканов»

Гройсман призвал поддержать Зеленского перед "Нормандским саммитом"
Известный ветеран АТО покончил жизнь самоубийством

Известный ветеран АТО покончил жизнь самоубийством

Ушел из жизни боец 95-й отдельной аэромобильной бригады Игорь Волынец
Зеленскому припомнили дерзкие речи о первой встрече с Путиным

Зеленскому припомнили дерзкие речи о первой встрече с Путиным

Экс-депутат припомнил действующему президенту его предвыборные обещания
Гончарук в Одессе назвал, кого уволят из госслужащих

Гончарук в Одессе назвал, кого уволят из госслужащих

Гончарук анонсировал увольнение чиновников, причастных к пожару в Одессе
Обнаружена планета, которая нарушает все законы космоса 

Обнаружена планета, которая нарушает все законы космоса 

Ранее ученые считали, что такая планета не может существовать
У Зеленского советуют не завышать ожидания по саммиту «нормандской четверки»

У Зеленского советуют не завышать ожидания по саммиту «нормандской четверки»

Пресс-секретарь Зеленского дала прогноз по поводу встречи в «нормандском формате»
Украинцам упростят покупку и продажу недвижимости

Украинцам упростят покупку и продажу недвижимости

С 1 января 2020 года вступает в силу автоматическая модель оценки имущества
Диетолог рассказала, кому противопоказано есть красную икру

Диетолог рассказала, кому противопоказано есть красную икру

Красную икру не рекомендуется употреблять гипертоникам и людям с сердечно-сосудистыми заболеваниями
Россия массово расторгает контракты с боевиками «ЛДНР», — разведка

Россия массово расторгает контракты с боевиками «ЛДНР», — разведка

Оккупанты меняют порядок прохождения службы местными наемниками, которым исполнилось 50 лет
Массовый протест на Майдане официально закончился

Массовый протест на Майдане официально закончился

Народное вече "Красные линии" в поддержку национальных интересов Украины в Париже на саммите в нормандском формате подошло к концу
Штрафы по почте можно не оплачивать при одном условии

Штрафы по почте можно не оплачивать при одном условии

Штраф по почте незаконный и подлежит отмене, если водителю не сообщали о вынесении постановления и не пытались его вручить на месте
Украинцам усложнят въезд в Россию: подобности

Украинцам усложнят въезд в Россию: подобности

В МИД Украины пояснили причины нововведения
Появилось видео первого в мире авто, которое разгоняется до скорости самолета

Появилось видео первого в мире авто, которое разгоняется до скорости…

Появился автомобиль, способный передвигаться со скоростью более 1000 км в час
Зеленский определился с темой «нормандского саммита»: три главных пункта

Зеленский определился с темой «нормандского саммита»: три главных пункта

Мендель назвала первые три шага
Протестующие на Майдане озвучили Зеленскому свои требования

Протестующие на Майдане озвучили Зеленскому свои требования

К акции протеста "Нет капитуляции" присоединяется все большее количество людей
Читай также
Последние новости

Стало известно, когда и сколько соцпомощи получат молодые…

Шесть основных проблем армии Украины

Гончарук признался о состоянии энергетики в Украине без…

Организаторы акции на Банковой ответили на главные вопросы

Разумков ответил, к чему готовиться после возвращения Зеленского…

Взрыв Украины будет при любом решении в Нормандском…

Гончарук озвучил три главные цели Зеленского на «нормандском…

Шульмейстер: В инфраструктуре Украины ситуация хуже, чем при…

Загороднюк назвал главный страх Путина

Украина наладила импорт популярного продукта из России

SpaceX запустила в космос ракету с уникальным грузом…

Стало известно, когда в Украине снизят тарифы на…

На Банковой вспыхнули стычки с полицией

Трамп назвал Украину «каким-то местом» и ждет важных…

В Порошенко бросили яйцом на Майдане: метателю не…