Сергій Дацюк: Коли учасники комунікації мають чути один одного?

Сергій Дацюк: Коли учасники комунікації мають чути один одного?

Виступ на IX Форумі «Європа-Україна», Лодзь, 24-26 січня 2016 року

Запропонована тема – Українські дебати: чи чують їх учасники один одного? Проста відповідь – погано чують – навряд кого влаштує.

Дебати це комунікація, спрямована на публічне сприйняття.

Отже питати треба про те, кого саме громаді варто слухати, якщо хтось когось не чує.

В філософському розумінні ця тема не є українською. Проблема така присутня в Росії, в Європі, в США.

Перш за все публічна комунікація в ситуації кризи, революції та війни є особливою. В цій комунікації принципове значення мають наміри. Чому? Тому що ця комунікація випрацьовує наміри, які одразу ж, а не коли-небудь, мають реалізовуватись. В теорії комунікації обговорення намірів відбувається через так звані прерформативи.

Отже коли перформативи є успішними? Я виділив декілька рамок.

Перша рамка. Благородство VS глитайство, мироедство чи опортунізм (неспроможність до колективних угод, неугодоздатність, здатність порушувати угоди, коли їх виконання стає невигідним).

Чому зараз не вдається через Український парламеннт протягнути Конституцію з фейковою сфальсифікованою децентралізацією? Тому що в українському Парламенті є критична маса благородних людей, які прийшли з Майдану. Іноді ці люди поводять себе не дуже ввічливо. Але саме вони тримають рамку публічних інтересів. До речі, вже в українському уряді нема такої критичної маси благородства.

Друга рамка. Елітаризм VS солідаризм як принципово різні орієнтації реформ.

Найголовніша проблема, яка постає перед людством планети Земля це конфлікт двох моделей виживання – елітаризму та солідаризму. І Україна стане тут лакмусовим папірцем. Справа в тому, що саме в Україні, де еліта традиційно слабка, а громада традиційно сильна, світова еліта намагається вирішувати проблему війни саме шляхом елітаризму, втягуючи в це слабку українську еліту, а не сильне громадянське суспільство. Таємна дипломатія Мінських угод, нав’язана Росією і згідною з нею Європою, це анахронізм.

Громадський дискурс солідаризму протистоїть домінуючому елітаристському дискурсу, який підтримується владою, фінансами олігархів та мізками інтелектуалів, які не завжди безпосередньо є на утриманні правлячого класу, але які інтелектуально підтримують позицію елітаризму.

Суть елітаризму в тому, що суб’єктом цивілізаційних дій, джерелом стратегічних політико-економічних змін, основним розпорядником культури є еліта.

Суть солідаризму в тому, що суб’єктом цивілізаційних дій, джерелом стратегічних політико-економічних змін, основним розпорядником культури є громада вцілому.

Таємна дипломатія Мінського процесу є елітаристською орієнтацією, яка наштовхується на спротив солідаризму в питанні щодо особливого статусу Донбасу.

Третя рамка. Домінування одного дискурсу, який дуже швидко перетворюється на бла-бла-дискурс. Цій ситуації протистоять так звані контрдискурсії – зіткнення контрдискурсів.

Контрдискурси це дискурси, які не просто сперечаються, але фудаментально опонують один одному, які пітримують або навіть формують різні реальності.

Отже я пропоную принципово нову вимогу до сучасної комунікації – важлива не дискусія, а контрдискурсія. До речі на форумах в Польші (Криниця, Лодзь) ідуть дискусії всередині домінуючого дискурсу, тобто контрдискурсій фактично нема. Відсутність контрдискурсій в часи мирного розвитку не є такою критично важливою, як в ситуації кризи, революції чи війни.

Українське телебачення (так само як польське, німецьке чи французьке) продукує домінуючий дискурс, який давно вже став бла-бла-дискурсом.

Ніклас Луман однією з найважливіших якостей комунікації вважав контингентність, тобто непередбачуваність одного її учасника для іншого. Коли комунікація стає передбачуваною, тобто продукує бла-бла-дискурс, вона вмирає.

Справжня розмова про майбутнє більше не відбувається на телебаченні і не відбувається на офіційних масових форумах. Там забезпечити контрдискурсії надзвичайно важко. Там – лише бла-бла-дискурс.

Соціальні мережі в Україні (в Європі і США) продукують контрдискурсії, тобто ситуацію, коли стикаються не точки зору всередині одного дискурсу, а стикаються різні дискурси. Отже, щоб віднайти майбутнє в Україні, потрібно дивитися на соціальні мережі. Люди телебачення принципово не розуміють людей соціальних мереж, а їм у свою чергу перші не цікаві.

Четверта рамка. Операбельна VS неоперабельна комунікація. Операбельна комунікація це така, на продовження чи зупинку, а також формат якої впливає зміст. Конфлікт дискурсів приводить до зупинки і зміну формату, проблематизація теми відмііняє її продовження, а беззмістовність призводить до преходу у режим рефлексії.

Раніше це все забезпечувала модерація. Але модерація за умови жорстко запрограмованого єдиного формату не дає операбельності. Наприклад на цей форум вже відмовилися приїхати деякі українські депутати, а інші змушені були влаштовувати демарш з публічним виходом з комунікації.

Однією з найбільших проблем комунікації під час кризи та війни – є її статусний характер. Статусна комунікація це така, де право говорити, час говоріння, право на реакцію залежить від статусу учасника. Нерівні статуси учасників породжують нерівноправну комунікацію.

Статусна комунікація не дозволяє себе модерувати і відтак комунікація стає неоперабельною. Справді важко зупинити комунікацію депутата, міністра чи президента, особливо коли вони впевнено говорять дурниці. Отже в часи кризи, революції та війни статусна комунікація перестає бути операбельною і швидко втрачає зміст.

Отже благородні не можуть і неповинні слухати глитаїв-опортуністів.

Солідаристи в часи кризи і війни не можуть і не повинні слухати елітаристів.

Всі прояви домінуючого дискурсу на телебаченні мають руйнуватися контрдискурсіями в соціальних мережах.

Операбебельність комунікації має бути значно різноманітнішою, ніж модерація.

Статусна комунікація в часи кризи, революції та війни повинна скасовуватися позастатусною.

Є також загальна або етична рамка.

Війна це така комунікація, коли всі інші способи комунікації не працюють.

Коли народжується нова реальність, дуже часто дискусії взагалі сенсу не мають.

Як дізнатися сторону правди і добра?

Ще задовго до нинішньої кризи толерантності та мультикультуралізму в Європі радянсько-американський логік Лефевр запропонував розріняти дві рефлексивні етики: компроміс добра зі злом є зло або компроміс добра зі злом є добро. США дотримувалися першої, Росія – другого.

Лише одна етика є праведною і стратегічною – не можна заключати компроміс зі злом, хай навіть для очевидного добра, бо в довгостроковій перспективі це обернеться ще більшим злом. Не можна домовлятися з ворогом.

Мінські угоди це спроба компромісу добра зі злом. В довгостроковій перспективі Європа і Україна дорого за це заплатять. І саме через Мінські угоди поразка Росії для світу буде дуже трагічною.

Не можна заключати компроміс зі злом, бо тоді зло отримує ореол добра, впевнюється у власній безкарності і його поразка стає максимально трагічною.

Люди, які взяли в руки зброю і почали вбивати задля того, аби їх почули, не заслуговують бути почутими, бо інакше ми вводимо новий небезпечний вимір комунікації – хто більше вбиває, того більше слухають.

Отже, з одного боку, ми маємо принципово змінити суспільну комунікацію, щоб інші реальності мали право на контрдискурсії. А, з іншого боку, ми не повинні йти на компроміс з дискурсами, які вбивають людей. Це складне завдання, але воно за цих теоретичних новацій та з сучасними можливостями комунікації є можливим для виконання.

Джерело: Українська правда

Последние новости
Трамп скрыл от мира преступные действия РФ

Трамп скрыл от мира преступные действия РФ

Американский лидер запретил публиковать заявление о ситуации в Керченском проливе
Повышенные пенсии получат не все украинцы: подробности

Повышенные пенсии получат не все украинцы: подробности

Повышенные получат лишь те, кто получает минимальные
Ученые обнаружили основу для иных форм жизни

Ученые обнаружили основу для иных форм жизни

Химические аналоги ДНК и РНК могут стать хранилищами для генетической информации
В «Слуге народа» готовят новый КЗоТ: будут увольнять по-новому

В «Слуге народа» готовят новый КЗоТ: будут увольнять по-новому

В Верховной Раде должны принять новый КЗоТ до конца 2019 года
Ученые показали, как выглядел первый человек на Земле: видео

Ученые показали, как выглядел первый человек на Земле: видео

Лицо превого человека на планете больше напоминает шимпанзе
Xiaomi Mi Note 10 сравнили с iPhone 11 Pro и Honor 20 Pro: кто круче

Xiaomi Mi Note 10 сравнили с iPhone 11 Pro и…

Xiaomi Mi Note 10, что внешне, что по ощущением напоминает Huawei Mate 20 Pro
В НАБУ раскрыли подробности задержания чиновницы ОП

В НАБУ раскрыли подробности задержания чиновницы ОП

НАБУ разоблачило коррупцию в Офисе президента Украины
Коболев рассказал, что стоит за недопуском «Газпрома» к проверке пограничной станции

Коболев рассказал, что стоит за недопуском «Газпрома» к проверке пограничной…

Все пограничные ГИС украиские специалисты проверили, кроме «Суджи»
Украинцам грозит серьезное наказание за пьяную езду

Украинцам грозит серьезное наказание за пьяную езду

Украинцам готовят закон об арестах за вождение в нетрезвом виде
СБУ разоблачила завербованного ФСБ десантника

СБУ разоблачила завербованного ФСБ десантника

Контрразведка Украины предотвратила действия российского ФСБ на территории Украины
Украинские миротворцы нанесли авиаудар по боевикам в Конго

Украинские миротворцы нанесли авиаудар по боевикам в Конго

Украинские военные ответили " с воздуха" по боевикам, открывшим огонь по базе Миссии ООН в Конго
Польское правительство ушло в отставку

Польское правительство ушло в отставку

Ранее в стране состоялись парламентские выборы
Apple оснастит новые iPhone и iPad 3D-сканером помещений

Apple оснастит новые iPhone и iPad 3D-сканером помещений

"Яблочные" новинки планируют выпустить в следующем году
Между Вятровичем и «Слугой народой» Бужанским разгорелся смс-скандал

Между Вятровичем и «Слугой народой» Бужанским разгорелся смс-скандал

Бужанский назвал это провокацией
«Нафтогаз» поднял тарифы на газ: что ожидает украинцев

«Нафтогаз» поднял тарифы на газ: что ожидает украинцев

Она составить  4899 грн за 1000 куб. м
У Зеленского прокомментировали задержание своей чиновницы на взятке

У Зеленского прокомментировали задержание своей чиновницы на взятке

В ОП отметили, что чиновница работала в различных отделах администрации президента с 2005 года
В «Слуге народа» задумали отменить один из налогов

В «Слуге народа» задумали отменить один из налогов

Нардеп от "Слуги народа" внес в Раду законопроект об отмене налогообложения дохода по депозитам
На Донбассе подорвались двое украинских военных, — штаб ООС

На Донбассе подорвались двое украинских военных, — штаб ООС

Подконтрольные РФ боевики 5 раз нарушили режим прекращения огня
Для чого українцям держава?

Для чого українцям держава?

Нам не потрібна держава-конвеєр, що б він не штампував: «правильних» українців чи ліберальних космополітів.
Гончаренко написал на Дубинского заявление в Генпрокуратуру

Гончаренко написал на Дубинского заявление в Генпрокуратуру

Депутат уверяет, что его коллега Дубинский лишил страну миллиардов законных поступлений
Арахамия “оправдал” нардепов попавшихся на “кнопкодавстве”

Арахамия “оправдал” нардепов попавшихся на “кнопкодавстве”

Лидер фракции отметил, что в будущем такие случаи будут наказываться высокими штрафами
Жуткий случай в Польше: в холодильнике нашли мертвых украинцев

Жуткий случай в Польше: в холодильнике нашли мертвых украинцев

Они находились на складе фруктов
Франция заявила о готовности направить миротворцев на Донбасс

Франция заявила о готовности направить миротворцев на Донбасс

Посол Франции рассказал, как относится к Владимиру Зеленскому, о нормандском саммите, миротворцах на Донбассе и о планах Владимира Путина
НАБУ задержало на взятке высокопоставленную чиновницу ОП, — СМИ

НАБУ задержало на взятке высокопоставленную чиновницу ОП, — СМИ

возглавляет Главный департамент обеспечения доступа к публичной информации Офиса президента
Зеленский подписал изменения в Таможенный кодекс про интеллектуальную собственность

Зеленский подписал изменения в Таможенный кодекс про интеллектуальную собственность

Закон имеет целью приближение таможенного законодательства Украины в сфере защиты интеллектуальной собственности
Ирина Луценко произнесла прощальную речь в Раде

Ирина Луценко произнесла прощальную речь в Раде

Она поблагодарила троих политиков
Минобороны выразило негодование мерой пресечения генералу Марченко

Минобороны выразило негодование мерой пресечения генералу Марченко

В Минобороны готовы всесторонне содействовать сотрудничеству
Эксперты рассказали, как изменились цены на продукты в октябре

Эксперты рассказали, как изменились цены на продукты в октябре

В Украине подорожали масло, хлеб и гречка
Луценко открыла Вятровичу дорогу в Раду

Луценко открыла Вятровичу дорогу в Раду

Вместо Ирины Луценко по спискам партии Порошенко заходит «историк» Владимир Вятрович
«Слуга народа» хочет отправить Геруса на обучение дзюдо: подробности

«Слуга народа» хочет отправить Геруса на обучение дзюдо: подробности

Это хотят сделать после его драки с Ляшко
Читай также