Сергій Дацюк: Чи буде ефективним силовий переворот в Україні?

Сергій Дацюк: Чи буде ефективним силовий переворот в Україні?

В останній час в Україні все частіше обговорюється тема можливості силового перевороту. Про це говорили депутати Лещенко і Рабінович, про це написав депутат Луценко. Тобто мова йде не про третій Майдан, а про використання частиною нової влади майданних технологій з застосуванням частини контингенту силових державних органів.

Як писав Маршак «Мятеж не может кончиться удачей, – В противном случае его зовут иначе». Інакше кажучи, питання, що саме нібито готується в країні, дуже важливе – переворот чи заколот, тобто готується дійсна зміна влади чи готується спроба зміни влади, яка дозволить виявити всіх радикально налаштованих протестантів і жорстоко розправитися з ними.

Спроба нібито перевороту в Туреччині актуалізувала силовий сценарій для обговорення в Україні.

Водночас існують здогадки, що в Туреччині було здійснено саме такий сценарій. Тобто турецька влада провокативним чином готувала заколот, щоб виявити найбільш радикально налаштованих противників влади, щоб потім жорстоко придушити цей заколот, водночас розправляючись з усіма явними та прихованими заколотниками. Жорстоке придушення владою заколотників ми саме зараз спостерігаємо.

Але чи буде взагалі такий сценарій ефективний для розвитку України? Чи дійсно сьогодні ті, хто виступає проти влади, тобто опозиція, прихильники опозиції та ті громадяни, хто взагалі проти влади та опозиції, спроможні змінити ситуацію?

Тут направду потрібно розбиратися з рівнем стратегій таких переворотів.

В чому полягала можлива стратегія нібито перевороту в Туреччині?

Кемаль Ататюрк створив Туреччину як світську національну державу. Для закріплення своєї політики він переніс столицю Туреччини з ісламістського Стамбулу в світську Анкару і створив світську армію, на яку поклав зобов’язання служити гарантом світськості держави.

Якщо прийняти на віру сценарій про керований заколот, тоді ми бачимо розгортання наступної схеми дій турецької влади. 1. Ердоган хоче реалізувати політичний іслам в Туреччині, обмежуючи ліберальну державу і водночас обмежуючи радикальний ісламізм. 2. Для компенсації цивілізаційної функції турецької армії, заданої Ататюрком, він значно посилює поліцію, яка здатна протистояти радикальній частині армії і зменшує вплив армії. 3. Він зіштовхує кемалістським чином налаштовану Анкару з ісламістськи налаштованим Стамбулом. 4. Маючи підтримку поліції та конфлікт між Стамбулом та Анкарою, він здійснює провокацію – закриває очі чи навіть стимулює підготовку фейкового перевороту, який зрештою дає йому змогу жорстко розправитися зі світським ліберальним рухом в Туреччині.

Чи спрацює в Україні подібна схема? І що буде результатом здійснення такої схеми?

Найбільш ефективними сьогодні можуть бути гасла – проти всевладдя олігархів та проти корумпованої олігархами влади.

Чи потрібен для цього силовий переворот? Чи є доволі потужні антиолігархічні сили в Україні, які здатні очолити цей переворот?

Переворот може бути ефективним лише в тому випадку, коли за популярними гаслами (проти олігархів та проти корупції) стоїть щось значно більше і потужніше – наприклад, стратегія самостійного розвитку України (без швидкої європейської інтеграції) з опорою на власну армію, на патріотичний неолігархічний бізнес, на широкі громадські рухи. Тобто ті сили, які будуть здійснювати переворот, повинні дивитися глибше, ніж найбільш популярні гасла.

Чи є такі сили? Де їх стратегії? Де обговорення цих стратегій? Може воно таємне?

Якщо такі потужні антиолігархічні сили в Україні є, то навіщо їм переворот? Їм потрібно йти в політику і абсолютно легітимно поступово вичавлювати і корупцію з влади, і олігархів з політики.

Інша справа, коли антиолігархічні сили не дуже потужні. Ось в цей момент і з’являється можливість сценарію владної провокації громадського чи військового заколоту. Переворот значно посилює ігровий момент, дію випадковості. Але ситуація війни являє собою безпосередню загрозу, яка піднімає рівень ставок у цій грі – це гра з цілісністю України на кону.

Тобто в ситуації війни гру в фейкові перевороти може собі дозволити тільки безвідповідальна влада і олігархи. Досвід незалежної України свідчить лише про відповідальну сукупну українську громаду і часто безвідповідальну владу та повністю безвідповідальних олігархів.

Путінський режим при цьому не варто включати як фактор у внутрішньополітичні провокації, тому що у путінського режиму є своя стратегія. Заручником провокативних ігор українських влади та олігархів і путінського режиму все одно буде громада.

Так само і антиолігархічний чи антикорупційний Майдан не є ефективним. Олігархічні монополії і владна корупція це організації нелегальні. З ними можна боротися лише через самоорганізацію громади в легальному полі.

Змагатися з корумпованою владою та олігархами на полі нелегальності громада в принципі не може. Неможливо перемогти нелегальність нелегальним чином. Сила громади у легітимності домагань та у легальності дій.

Якщо легальна цивілізаційна стратегія України буде продумана, обговорена і розгорнута, ефективний силовий переворот стане можливим. Але мова саме про стратегію цивілізаційного рівня, а не про політичні програми, до яких зазвичай в Україні все і зводиться.

Силовий переворот можливий, коли силове зміщення корумпованої влади та знищення олігархії пов’язано з потужним стратегуванням цивілізаційного рівня. Але коли б такий рівень стратегування був, тоді і перевороти були б не потрібні.

А тепер за великим рахунком. За що пожертвували життям турецькі військові, які відважилися на переворот і викликали таку криваву розправу влади над собою, що аж США змушені були погрожувати викинути Туреччину з НАТО? Вони пожертвували життям за цивілізаційне бачення Туреччини Кемалем Ататюрком. Тобто їх дії може і не мали повної громадської легітимності, зате мали цивілізаційну легітимність.

А за які ідеї можуть піти на силовий переворот українські військові? Адже ці ідеї повинні мати легітимність не тільки в Україні, але і у світі, і зокрема в Росії. Причому моральне право на такий переворот у українських військових-учасників АТО всередині України є, тобто у них є внутріукраїнська громадська легітимність, чого не скажеш про світову легітимність, бо чисто військових яскравих перемог в АТО було замало. А от стратегічних ідей і відповідно цивілізаційної легітимності у них нема.

Перше ж протистояння українських військових в нелегальних обставинах перевороту поставить для них проблемне питання – з ким вони: з олігархами та корумпованими політиками-торгашами чи з громадою. Тобто відсутність цивілізаційних ідей і слабка легітимність джерела його організації (навряд чи у збіднілої української громади знайдуться кошти на такий переворот) одразу ж роблять успіх такого перевороту малоймовірним.

У українських козаків була цивілізаційна функція, у радянських військових була цивілізаційна функція (хоч вона сьогодні нам може і не подобатись). А яка функція українських військових сьогодні? Судячи з того, що вони не підняли громаду на національно-визвольну війну, їх функція поки що – захист інтересів олігархів та корумпованих політиків-торгашів, які цивілізаційної перспективи не мають. З такої позиції успішні перевороти не виникають. А заколот завжди придушують, бо інакше б він так не називався.

Джерело: Українська правда

Последние новости
Джулиани получил от Шокина документы по «миллиардам Януковича»

Джулиани получил от Шокина документы по «миллиардам Януковича»

Они встречались трижды
Милованов оценил потери Украины от агрессии Путина

Милованов оценил потери Украины от агрессии Путина

Потеряны миллиарды
Кравчук признался, обсуждался ли вопрос Крыма при распаде СССР

Кравчук признался, обсуждался ли вопрос Крыма при распаде СССР

По его словам, наиболее острой темой переговоров в Беловежской пуще было ядерное оружие
Генассамблея ООН потребовала от России прекратить милитаризацию Крыма

Генассамблея ООН потребовала от России прекратить милитаризацию Крыма

Это уже вторая резолюция по Крыму
Ветеран рассказал о массовом уходе солдат и офицеров из украинской армии

Ветеран рассказал о массовом уходе солдат и офицеров из украинской…

Герой Украины назвал причины сокращения численности украинской армии
Xiaomi запатентовала смартфон с подэкранной камерой

Xiaomi запатентовала смартфон с подэкранной камерой

Поговаривают, что подобный подход будет использоваться в модели Xiaomi Mi Mix
Зеленский рассказал о договоренностях «нормандской четверки» в Париже: видео

Зеленский рассказал о договоренностях «нормандской четверки» в Париже: видео

Стороны согласились "через четыре месяца сделать все необходимое для проведения местных выборов" в Донецке и Луганске
Глава МИД Германии не видит оснований для отмены санкций в отношении России

Глава МИД Германии не видит оснований для отмены санкций в…

Во время встречи 12 декабря лидеры европейских государств и правительств согласуют продление санкций против Российской Федерации
Гончарук подсказал украинцам, как сэкономить на коммуналке

Гончарук подсказал украинцам, как сэкономить на коммуналке

По его словам, нужно снизить объём потребления тепла
Разумков рассказал, как изменят закон о рынке земли ко второму чтению

Разумков рассказал, как изменят закон о рынке земли ко второму…

Законопроект в первом чтении предусматривает 200 тысяч гектаров в одни руки
Россия требует от Украины вернуть $4,5 миллиардов «долга Януковича»

Россия требует от Украины вернуть $4,5 миллиардов «долга Януковича»

Его взяло правительство Азарова
РосСМИ: Зеленский и Путин договорились о газе, но не смогли о разведении сил

РосСМИ: Зеленский и Путин договорились о газе, но не смогли…

Украинская сторона не подтверждала эти заявления
Аваков прокомментировал переговоры Путина и Зеленского: «На четверочку, зрады нет»

Аваков прокомментировал переговоры Путина и Зеленского: «На четверочку, зрады нет»

Украинская делегация держит государственную позицию
Зеленский может согласиться на выборы в ОРДЛО по отдельному закону, — Кулик

Зеленский может согласиться на выборы в ОРДЛО по отдельному закону,…

Эксперт назвали три «красные линии» для Зеленского в Нормандии, одной из которых является возможные выборы ОРДЛО
Строительство газопровода «Северный поток-2» задерживается: в компании сделали заявление

Строительство газопровода «Северный поток-2» задерживается: в компании сделали заявление

Объект хотели ввести в эксплуатацию до конца 2019 года
Путин коротко прокомментировал встречу с Зеленским: видео

Путин коротко прокомментировал встречу с Зеленским: видео

Президенты Украины и РФ закончили встречу
Три красные линии для Зеленского в Париже

Три красные линии для Зеленского в Париже

Встреча в Париже Владимира Зеленского с Путиным несет для Украины ряд серьезных "мин", которые может пропустить наш президент. Виталий Кулик дал качественный анализ ловушек Путина для Зеленского.
Зеленский может согласиться на прямой диалог с ОРДЛО, — Кулик

Зеленский может согласиться на прямой диалог с ОРДЛО, — Кулик

Эксперт назвали три «красные линии» для Зеленского в Нормандии, и первая – это прямые переговоры с ОРДЛО
Илон Маск произвел фурор за рулем броневика Cybertruck: видео

Илон Маск произвел фурор за рулем броневика Cybertruck: видео

Основатель Tesla прокатился на недавно презентованном электропикапе до японского ресторана
Ельченко: Россия активно развивает ядерную инфраструктуру в оккупированном Крыму

Ельченко: Россия активно развивает ядерную инфраструктуру в оккупированном Крыму

Оккупационное государство принимает меры по нуклеаризации в Крыму
Украина взлетела в мировом рейтинге торговцев оружием

Украина взлетела в мировом рейтинге торговцев оружием

Госконцерн "Укроборонпром" поднялся на 10 ступеней в рейтинге продаж оружия
Лучший сценарий для Украины на переговорах в Париже – это их провал, —  The New York Times

Лучший сценарий для Украины на переговорах в Париже – это…

В Зеленского слабая поддержка со стороны международных партнеров
Зеленский и Путин общаются наедине

Зеленский и Путин общаются наедине

Пресс-конференция лидеров "нормандской четвёрки" запланирована в 21:15
Зеленский готов сегодня обсуждать с Путиным вопрос транзита газа, — СМИ

Зеленский готов сегодня обсуждать с Путиным вопрос транзита газа, -…

В Украины есть свои условия
У Зеленского рассказали о ходе переговоров «нормандской четверки»

У Зеленского рассказали о ходе переговоров «нормандской четверки»

Встреча будет продолжаться ещё минимум 2 часа
После нормандской встречи с РФ могут снять некоторые санкции, — журналист

После нормандской встречи с РФ могут снять некоторые санкции, -…

Лавров может быть приглашен в Совет по делам ЕС
Песков уточнил, когда Зеленский и Путин встретятся «один на один»

Песков уточнил, когда Зеленский и Путин встретятся «один на один»

Встреча якобы начнется в 19.00 и продлится до 20.00
Данилишин обвинил Правление НБУ в разрушении украинской экономики

Данилишин обвинил Правление НБУ в разрушении украинской экономики

Ранее Совет НБУ признал работу Правления неэффективной
Путин попросил Зеленского подождать выхода журналистов: видео

Путин попросил Зеленского подождать выхода журналистов: видео

Зеленский попытался сразу в присутствии медиа некий вопрос
В Госдепе сказали, как часто украинцам отказывают в визах

В Госдепе сказали, как часто украинцам отказывают в визах

Опубликованы данные о количестве отказов украинцам в американской визе
Читай также
Последние новости

Джулиани получил от Шокина документы по «миллиардам Януковича»

Милованов оценил потери Украины от агрессии Путина

Кравчук признался, обсуждался ли вопрос Крыма при распаде…

Генассамблея ООН потребовала от России прекратить милитаризацию Крыма

Ветеран рассказал о массовом уходе солдат и офицеров…

Xiaomi запатентовала смартфон с подэкранной камерой

Зеленский рассказал о договоренностях «нормандской четверки» в Париже:…

Глава МИД Германии не видит оснований для отмены…

Гончарук подсказал украинцам, как сэкономить на коммуналке

Разумков рассказал, как изменят закон о рынке земли…

Россия требует от Украины вернуть $4,5 миллиардов «долга…

РосСМИ: Зеленский и Путин договорились о газе, но…

Аваков прокомментировал переговоры Путина и Зеленского: «На четверочку,…

Зеленский может согласиться на выборы в ОРДЛО по…

Строительство газопровода «Северный поток-2» задерживается: в компании сделали…