Від Штайнмайера до Покрови: 12 днів, що можуть змінити Україну

Схоже, що наша «акушерка історії» не дуже второпала, для чого її покликала Україна.

Від Штайнмайера до Покрови: 12 днів, що можуть змінити Україну

Між цими фото майже 6 років. На обох люди відчули, що Президент здає Україну і вийшли на мирний протест. На обох вони піднімаються з Майдана до Адміністрації Президента. На обох ще немає партійних прапорів. На обох багато молоді (я не про себе 🙂). На обох ще немає приреченості і є надія. На жаль, ані 21 листопада 2013-го, ані 2 жовтня 2019-го Президент не спромігся вийти і пояснити народу, що саме і навіщо він зробив…

Схоже, Зеленський потрапив у ту саму пастку миротворця, що й ранній Порошенко. Якщо не можеш виграти війну, але дуже хочеш аби тебе любили і тобою захоплювались, приміряй шати миротворця. На початку другого року своєї каденції п‘ятий Президент України ще ламав через коліно парламент, аби той — заради уявного миру — проголосував за закріплення в Конституції особливого статусу Донбасу. Тоді перед Верховною Радою пролунав вибух гранати, яку кинув ветеран АТО і яка забрала життя чотирьох нацгвардійців. Внесення змін до Основного закону, що передбачали децентралізацію ТА особливий статус Донбаса, Порошенко у першому читанні тоді дотиснув, але його миротворчий запал відтоді забуксував. Бо він напевно второпав що, за влучним виразом Olaf Clemensen, педалюючи мир на Донбасі, можна отримати справжню війну в Києві.

Відтоді шати миротворця були відкладені на безрік — Порошенку сподобався камуфляж. Але камуфляж був для внутрішнього вжитку. Натомість західним партнерам від демонстрував, що чим сильніше тисне на газ миротворчої адженди, тим глибше заривається в чорнозем українського патріотизму і тим безнадійніше пробуксовує імплементація Мінських угод. Мовляв, я б з радістю, та народ не пускає. Ми наче зупинили капітуляцію, але анві на крок не просунулись до мети. А витягнути український «Богдан» зі слизької мінської колеї було так просто: достатньо було не імітувати пробуксовку і не лякати пасажирів, що от-от Путін нападе і захопить нашу маршрутку, а самому вийти з-за керма, попросити вийти з салону пасажирів (тобто український народ), впрягатися усім разом — і виштовхати транспортний засіб в напрямі, перпендикулярному до путінської «дорожної мапи», нав‘язаної Україні в білоруській столиці…

Коли Зеленський замінив Порошенка і почав натискати владні педалі українського «Богдана», він радо з‘ясував для себе, що його попередник, як він і підозрював, свідомо імітував пробуксовку мінських угод: достатньо попросити Макрона та Меркель підштовхнути — і от ми знову поїхали на зустріч мирному майбутньому. А щоб ніхто не сумнівався, Путін, який чекає Україну на зупинці «русский мир», навіть відпустив додому українських бранців: мовляв бачиш, зі мною можна домовлятись. І Зеленський радо почав тиснути на газ, не надто переймаючись тим, хто і з якою метою малював маршрутний листок, що дістався йому у спадок…

І тут раптом з‘ясувалось, що не всі в салоні «Богдана» в захваті від того, що українська маршрутка зрушила в рускомірному напрямі. Причому це вже було не звичне букотіння старообрядців-порохофілів, які пережили внутрішній апокаліпсіс, коли їхній кандидат програв вибори, і тільки й чекали на настання кінця світу, — збунтувалися ті, що на День Незалежності вже раз демонстрували президенту, хто в Україні справжній суверен.

Те як сьогодні мирно, організовано та красиво народ сходив на Банкову, говорить про те, що Зеленський опинився практично в такому самому становищі, в яке Янукович потрапив 21 листопада 6 років тому. Тільки той був хитріший — виставив Азарова публічно оголосити про «призупинку євроінтеграції». А недосвідчений Зеленський сам вийшов до преси розповісти про підписання формули Штанмаєра і виглядав як учень, що не вивчив урок — і тому змушений імпровізувати та викручуватись. На сумнозвісну прес-конференцію ГКЧП з тремтячими руками Янаєва це ще не тягнуло, але навряд чи додало певності у правильності президентського кроку навіть симпатикам чинного гаранта.

Тепер у Зеленського рівно 12 діб до того, коли патріоти масово з’їдуться до столиці відсвяткувати День захисника вітчизни та Покрову. Можна, як колись Віктор Федорович, наплювати на кілька тисяч незадоволених і гнути свою лінію. Але при цьому варто пам‘ятати, що Аваков — не Захарченко, Баканов — не Якименко, Нацгвардія — не ВВ, і КОРД — не Беркут. А до того ж добре подумати, що можуть запропонувати українському лідеру його європейські візаві (про Америку думати не варто: Трам вже сіпається при одному слові «Україна»), якщо раптом все піде не так. Думаю, Богдан, який працював у Кабміні Азарова до останнього, зможе розповісти своєму патрону, як європейці гарантували домовленості Януковича з лідерами опозиції і що з того вийшло .

А також Зеленському варто задуматись про неевклідову соціологію. Коли американці писали свою Конституцію, вони почали її зі слів «We the people of the United States», бо Конституція стосувалась кожного. А от ратифікувала її явна меншість. В кінці 18 століття в США проживало близько 3 мільйонів мешканців, але виборче право мали тільки 6% американців (що кореспондує з 15% дорослого населення): голосували лише білі дорослі чоловіки, що мали власність (а отже мали достатньо засобів до існування, аби не торгувати своїми голосами). І хоча в Україні право обирати наразі мають усі повнолітні громадяни, в якомусь сенсі історію все одно роблять ті самі 15%. І саме їхні представники сьогодні відвідували Банкову…

І останнє. Схоже, Зеленський так і не зрозумів, чому саме його українці обрали Президентом і навіщо. Україна давно вагітна справжньою революцією. А справжня революція — це завжди радикальний розрив з минулим, перерва тяглості і крок у невідоме. На сьогодні Україна — потенційно одна з найбільш футуристичних країн на всій земній кулі. Мало хто в світі почувається такими незадоволеними сьогоденням і мало хто з таким оптимізмом та надією дивиться у майбутнє.

Так от, досі нашим пострадянським елітам вдавалось «купировать» українські революції, кооптуючи частину контреліти в свої ряди, але ніколи не даючи їй навіть блокуючого (не кажучи вже про мажоритарний) пакету акцій в АТ «Україна». Так Чорновіл на виборах 1994 року підтримав Леоніда Кравчука, так Левко Лук’яненко став послом України в Канаді, так стали міністрами юстиції рухівці Головатий та Лавринович, так потрапили до парламенту Ганна Гопко, Ігор Луценко, Тетяна Чорновіл, комбати ти та майбутні «єврооптимісти». Але жодне вливання у правлячий клас свіжої крові не призводило до революційних змін. Часто-густо (але не завжди) траплялось навпаки: потрапивши у настояний роками політичний розсол, свіжі огірки невдовзі ставали солоними… Повторююсь, ніколи це не був важкий, але чесний компроміс між елітою і контрелітою, як це сталося в Польщі під час славнозвісного круглого столу комуністів із «Солідарністю» чи перемовин АНК на чолі з Манделою та білих націоналістів під проводом де Клерка. В Україні революції завжди розсмоктувань через персональну кооптацію бунтарів до правлячої еліти.

Але біда в тім, що на відміну від Великобританії, де модель кооптації контреліт у владу чудово працює століттями і дозволяє уникати кровавих революційних потрясінь, українська еліта раз-у-раз виявилялась неспроможною прийняти пологи майбутнього в народу України. Раз-у-раз усі ці кучми, кравчуки, ющенки, януковичі та порошенки клали Україну на зберігання замість вести у пологовий зал. І чим очевиднішими були перейми, тим хитріші виверти придумували можновладці, аби не поривати з минулим. Тому все, що ми називаємо у нашій новітній історії «революціями» насправді були «революціями, що не відбулися». Бо революція — це не про тяглість та легітимність (які так прагнули зберегти наші лідери і в 2005-му і в 2014-му) — навпаки, це про радикальний розрив із минулим. Революції завжди рухає апокаліптичний пафос: «Ось, творю все нове» (Од. 21:5).

Так от, зневірившись в усіх мудрагелях-професорах, які замість приймати пологи раз-у-раз клали Україну на зберігання, аби ще на ній підзаробити, українці перед тим як наважитись кесарити вирішили спробувати довіритись акушерці: вона хоч і недосвідчена, проте щира та некорумпована, ще й прикольна. До того ж закінчувала школу вже в незалежній Україні і ніколи не працювала в корумпованій адміністрації лікарні. Саме тому хтось дуже влучно охрестив вибори Зеленського «електоральною революцією». Це остання мирна спроба українців розродитись майбутнім. А акушерка «тьотя Зеля», яка ніколи не вчилась в медінституті, але також ніколи не брала хабарів та ще й дотепно кепкувала з головного лікаря-хабарника та заввідділеннями-корупціонерів, допоможе з‘явитися на світ нашому немовляті. Так хотілося вірити в чудо!

Але схоже, що наша «акушерка історії» не дуже второпала, для чого її покликала Україна. Але точно не для того, аби повертати її колишньому чоловікові в рускомірний гарем. Бо ми, the people of Ukraine, яких можливо лише 15%, але які почуваються в цьому житті деміургами, а не глядачами, точно знаємо, що в акушерки залишилось рівно 12 діб, аби визначитись, що вона тут робить. Ще не пізно зробити правильний вибір. Але хірург, який не боїться крові і готовий кесарити, вже пішов приймати душ…

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Появилось видео крупного пожара в России на базе ГРУ

Появилось видео крупного пожара в России на базе ГРУ

Он произошел в городе Сочи
Елена Зеленская продемонстрировала идеальный образ в Литве

Елена Зеленская продемонстрировала идеальный образ в Литве

Супруга президента Украины восхитила сеть своим нежным образом.
В «Слуге народа» назвали причину отказа от спешки в принятии законов

В «Слуге народа» назвали причину отказа от спешки в принятии…

Нардеп от "Слуги народа" рассказал, почему Верховная Рада замедлит скорость работы
Украинцам показали график роста пенсий

Украинцам показали график роста пенсий

Стало известно, в каких областях наиболее богатые и бедные пенсионеры
После выхода на Евро-2020: в сети появилось видео из раздевалки украинской сборной

После выхода на Евро-2020: в сети появилось видео из раздевалки…

Украинская сборная досрочно смогла выйти на чемпионат Европы-2020
Украинцам посоветовали воздержаться от поездок в Барселону

Украинцам посоветовали воздержаться от поездок в Барселону

На 17 и 18 октября в городе запланированы массовые протесты, поэтому ожидается ухудшение ситуации с безопасностью и затруднение работы транспорта
Кабмин поручил «госгигантам» продать лишнее имущество

Кабмин поручил «госгигантам» продать лишнее имущество

Соответствующее решение правительство приняло на заседании 12 октября
Зеленский дал старт перезагрузке НАПК

Зеленский дал старт перезагрузке НАПК

Украинский президент Владимир Зеленский подписал законопроект вопреки просьбам НАПК наложить вето
Бекешкина ожидает дальнейшего падения рейтинга Зеленского

Бекешкина ожидает дальнейшего падения рейтинга Зеленского

Рейтинг обязательно будет падать, потому что он с самого начала был заоблачный
Кулеба похвастался редким фото с Мендель

Кулеба похвастался редким фото с Мендель

Вице-премьер Дмитрий Кулеба поделился в Twitter фотоотчетом из поездки в Латвию
Трамп не возражает против того, чтобы РФ помогала курдам

Трамп не возражает против того, чтобы РФ помогала курдам

Он считает, что это "хорошая вещь"
Луценко отреагировал на дело НАБУ против него

Луценко отреагировал на дело НАБУ против него

НАБУ посвящено тому, что экс-генпрокурор якобы не сделал выговор заместителю
Загадочные древние сооружения нашли под песками Сахары

Загадочные древние сооружения нашли под песками Сахары

Археологи по спутниковым снимкам обнаружили древний город, который засыпан песками Сахары
На лидера протестов в Гонконге совершили жестокое нападение, — BBC

На лидера протестов в Гонконге совершили жестокое нападение, — BBC

Пятеро мужчин избили его молотками
Децентрализация – тупик или пропасть?

Децентрализация – тупик или пропасть?

Новая модель децентрализации полностью ликвидирует региональное самоуправление.
Эксперт рассказала, как фото в Instagram характеризуют человека

Эксперт рассказала, как фото в Instagram характеризуют человека

Линн Моррисон рассказала, что можно сказать о человеке, перед тем всего лишь посмотрев на его фото в Instagram.
Джонсон: Сделка с Евросоюзом почти достигнута

Джонсон: Сделка с Евросоюзом почти достигнута

При этом британский премьер признал, что "пока еще не все разногласия устранены"
В SpaceX хотят запустить ещё 30 тысяч спутников интернет-связи

В SpaceX хотят запустить ещё 30 тысяч спутников интернет-связи

Первые 60 интернет-спутников успешно были запущены в мае этого года
NASA впервые отправит в открытый космос лишь женщин

NASA впервые отправит в открытый космос лишь женщин

Впервые в истории в открытый космос выйдут две женщины астронавта.
Франция и Германия приветствуют положительные сдвиги в реализации «Минска»

Франция и Германия приветствуют положительные сдвиги в реализации «Минска»

Они также подчеркнули, что аннексия Крыма Россией является незаконной
Абромавичус снова обновил состав топ-менеджеров «Укроборонпрома»

Абромавичус снова обновил состав топ-менеджеров «Укроборонпрома»

Айварус Абромавичус провел очередные изменения в составе своих заместителей
Стало известно, когда украинские дороги покроет 4G

Стало известно, когда украинские дороги покроет 4G

По подсчетам на это необходимо около 30 месяцев
В «Слуга народа» решили, как урегулировать референдумы

В «Слуга народа» решили, как урегулировать референдумы

Корниенко отметил, что инициаторы разрабатывают концепции, при которых можно было бы применять диджитализацию
Порошенко снова проигнорировал допрос в ГБР

Порошенко снова проигнорировал допрос в ГБР

Допрос был запланирован на сегодня 16 октября
В Раде предлагают ограничить импорт электроэнергии из РФ

В Раде предлагают ограничить импорт электроэнергии из РФ

Энергокомитет Верховной Рады предлагает запретить импорт электроэнергии из России по прямым договорам
Роботы научились писать новости не хуже людей: как распознать фейк

Роботы научились писать новости не хуже людей: как распознать фейк

Способы, которые помогут распознать фейковую новость.
Сущенко предъявит иск к РФ в ЕСПЧ

Сущенко предъявит иск к РФ в ЕСПЧ

Роман Сущенко и его бывший адвокат Марк Фейгин заявили о том, что будут заниматься вопросами политзаключенных на международной арене
Кабмин отстрочил новые правила при пересечении границы

Кабмин отстрочил новые правила при пересечении границы

Его отстрочено на месяц
Спрос на электрокары в Украине стал рекордным

Спрос на электрокары в Украине стал рекордным

За девять месяцев 2019 года было ввезено и зарегистрировано почти 5,5 тыс электромобилей, из которых 397 коммерческих и 5081 легковых
Гетманцев рассказал об ограничениях для ФОП

Гетманцев рассказал об ограничениях для ФОП

Глава налогового комитета рассказал о нововведениях для предпринимателей, которые помогут экономике Украины
Читай также