Убивці реформ

Політика – це мистецтво можливого, все що не є можливим — не є політичним, — писав Норберт Нойгауз. Але українські політики прихильники, зовсім іншого автора –Г. Лебона, який в свою чергу писав: « Головним фактором еволюції народів ніколи не була істина, а завжди була омана». За дивним збігом обставин Лебон був настільним автором Леніна, який продав людству найжахливішу оману. І сьогодні свідомі і несвідомі послідовники Лебона дуже часто вдаються до ленінських методів. Справа в тому, що продати ідею комунізму було не просто, пояснювати, що це новий тип соціальних відносин заснований на спільній власності та плануванні – не виглядає зрозуміло. Але коли сказати людині, що комунізм – це політика при якій люди мають все і нічого за це не платять – хто не купиться на таку ілюзію?

Продаж суспільству ілюзій дозволяє отримати швидкі дивіденди: мобілізацію підтримки, ресурсів, перемоги на виборах тощо. Але по – факту швидкі дивіденди ведуть до швидких втрат. Вже за короткий час закоханий в ілюзію натовп починає ненавидіти її авторів, які неспроможні показати швидкі результати. Бо, як відомо, від любові до ненависті один крок. Таким чином, влада отримана обманом, за короткий час втрачає підтримку і довіру, яка переходить до інших гравців, і змушена витрачати на політичну боротьбу більше енергії і зусиль ніж на впровадження змін. І тут у влади завжди два можливі шляхи: перший – реалізація терору з усуненням всіх незгідних, або другий – продовження продажу нових ілюзій. Нажаль, історія доводить, що успіху можна досягнути тільки в першому випадку, в другому максимум відтягнути падіння.

Ілюзії та їх носії є найбільшими вбивцями реформ. Декларування нереалістичних цілей має наслідком їх не виконання і втрату підтримку. Намагання виправдати ситуацію «попередниками», «ворогами», «саботажем» — ніхто не зрозуміє, оскільки про ці речі наперед не повідомлялось. Коли обіцяють «світле майбутнє для всіх», то не розповідають хто в ньому буде чистити каналізацію. А хтось таки буде.

Надуті бульбашки ілюзій є причиною колосального розчарування суспільства 3 роки після Майдану. І хоча насправді Україна проходить безпрецедентний період реформ в своїй історії, і це відзначають на Заході, в порівняні з надутими очікуваннями суспільству здається, що змін не має. Як наслідок, тотальна недовіра до державних інституцій, до політиків старих і нових, змушує витрачати колосальний запас енергії на взаємне протистояння і боротьбу за владу, замість реалізації реформ. Зрештою, саме надування ілюзій призвело до того, що політичний клас втратив підтримку як такий. Так, за результатами свіжих опитувань сукупний рейтинг всіх політичних сил складає 65% (дані Разумкова від всіх опитаних), з яких ті сили які проходять до парламенту набирають всього 34,3% (30% розпорошені по інших партіях). Довіра до державних чиновників взагалі на межі плінтуса – 11%. Наскільки ефективно можуть працювати політики і державний апарат в умовах, коли їм ніхто не вірить – питання риторичне.

Буквально на днях почала лопатись одна з надутих бульбашок реформ – нова державна служба. Кілька місяців назад уряд запустив конкурс на нові директорати. І хоча інсайдери знають, що великою мірою цей конкурс мав на меті працевлаштувати чимало експертів різних проектів, які вже працювали на уряд, від надування ілюзій втриматись не могли. Один за одним по всіх комунікаційних каналах почали лунати фанфари про набір «реформаторів», про «нових агентів змін», «нову кров» і тому подібний пафос. І ось перші результати Міністерства освіти викликають шок – з набраних нових аж 1 особа, всі решта діючі держслужбовці міністерства. І можливо ці результати зовсім непогані, а ці люди вже тривалий час намагаються щось змінити, в міністерстві яке загалом показує динаміку до змін. Але якщо ми співвіднесемо цей результат з надутими обіцянками – то виглядає це відвертим кидаловом. Який наслідок цього кидалова? Ніхто більше не думає, що директорати щось змінять. Рівень недовіри до структур, які ще не запрацювали впав до плінтуса. А це автоматично означає не сприйняття результатів їх майбутньої роботи.

Буквально на очах нам надувають ще одну бульбашку – антикорупційний суд. Людям прямо і непрямо намагаються нав’язати думку, що коли створять антикорупційний суд, то всі обвинувачені НАБУ зразу будуть сідати в тюрму. Це чистісінька ілюзія тому, що навіть найсвятіший антикорупційний суд буде змушений відпускати Насірова, Розенблата, Авакова, Каськіва під заставу, бо це передбачено законодавством. А далі будуть тривати складні безкінечні судові тяганини. Дорогооплачувані адвокати будуть вибивати з процесу докази отримані з порушеннями, затягувати справу тощо. І на посадку корупціонера можуть піти роки, якщо вона взагалі відбудеться. І надувачі бульбашки це чудово розуміють. Але вони довіряють Лебону, і бояться, що якщо скажуть правду ніхто не захоче створювати антикорупційний суд. Тому вони вибирають швидку смерть суду після його створення, а саме це і відбудеться з першими хто вийде під заставу.

Чи можлива альтернатива цьому «надувальтельству», чи можна впроваджувати реформи не продаючи людям ілюзій? Так, можна. Це значно складніше ніж продавати комунізм, але це про формування сталої, а не миттєвої, підтримки. Замість того, щоб комунікувати «світле майбутнє» треба комунікувати «дерево результатів». Що це таке? Дорога до великого успіху складається з малих перемог і результатів, тому потрібно комунікувати ті результати, які дає конкретне рішення. Скажімо щодо антикорупційного суду потрібно чітко пояснювати людям, що цей суд має дати наступні результати: 1. швидкий розгляд справ 2. незалежність від впливу старої судової системи. Далі треба пояснити, що ці дві складові дуже важливі в боротьбі з корупцією, оскільки розблокують роботу НАБУ і САП, створять страх покарання у корупціонерів тощо.

Так, такі меседжі виглядають не дуже привабливо, і точно їх буде складніше комунікувати. Легше сказати буде суд – всі будуть сидіти. Але різниця полягає в тому, що в першому випадку людям продають «солодку брехню», а в другому піднімають їх рівень свідомості. Люди, які мінімально розбираються в ситуації, будуть довше довіряти рішенням, ніж люди, які були обдурені. Така комунікація – це є боротьба з совком, який продовжує чекати комунізму тільки в іншій формі. Зрештою, не може відбутись жодних реформ, коли не реформується свідомість громадян.

Україна на сьогодні схожа на ярмарку ілюзій, в якій старі і нові політики, громадські активісти, бізнес тощо, змагаються в пропозиції простих рішень. Кожен кричить дивіться треба зробити раз – і всі заживемо. Це призводить до того, що рівень свідомості суспільства крутиться навколо 5.10, долар по 8, Юліна тисяча, «стабильность и благополучие», жити по-новому ….¸тоді як в тій же Німеччині під час кризи 2008 року більшість громадян підтримувала підвищення податків, щоб вийти з кризи. Не може бути «раз» в справі реформи країни, адже мова йде про складну систему відносин, яка потребує відповідного рівня знань і розвитку. Всі просто хочуть швидше продати свою ілюзію в обмін на владу, не розуміючи, що таким чином завищені очікування знецінять будь-які їхні реальні зусилля в напрямку змін.

Не вірите? Спитайте у Віктора Ющенка.

Последние новости
Стало известно, сколько раненых бойцов ВСУ отправили на лечение в Польшу

Стало известно, сколько раненых бойцов ВСУ отправили на лечение в…

Благотворительный фонд "Добрый брат" принял на реабилитацию и восстановление очередную группу раненных украинских военных
Протесты в Гонконге ужесточились после решительных действий полиции: видео

Протесты в Гонконге ужесточились после решительных действий полиции: видео

Полиция КНР грозит применить боевые патроны
Чему экономическое чудо Ботсваны может научить Украину

Чему экономическое чудо Ботсваны может научить Украину

Модернизация Ботсваны - это хороший пример для Украины как нужно трезво смотреть на себя, чтобы рационально использовать то, что имеешь.
В Украине начинаются первые заморозки

В Украине начинаются первые заморозки

В Украине дело близится к зиме
“Нафтогаз” поднял цены на газ для населения 

“Нафтогаз” поднял цены на газ для населения 

Коммунальные платежи за ноябрь придут с повышенными расценками
В Киеве начали забирать автомобили на штрафплощадки за парковку

В Киеве начали забирать автомобили на штрафплощадки за парковку

В Инспекции по парковке показали, как проводится борьба с "героями парковки"
Бюджет Украины составляется без расчетов, — эксперт

Бюджет Украины составляется без расчетов, — эксперт

Экономист Юрий Гаврилечко заявил, что бюджет Украины составляется без расчетов
Выйти из тени: аргументы за легализацию проституции

Выйти из тени: аргументы за легализацию проституции

Секс в нашей культуре до сих пор является неким табу, что ли. Всё женское - табу. Высокий образ женщины, как девушки и как матери, горит в наших сердцах, без изъянов и месячных.
Россия хочет, чтобы Украина согласовала закон об особом статусе Донбасса с ОРДЛО

Россия хочет, чтобы Украина согласовала закон об особом статусе Донбасса…

Однако Россию интересует, в каком формате будут проходить переговоры
Массовое вымирание насекомых ставит под угрозу жизнь на Земле

Массовое вымирание насекомых ставит под угрозу жизнь на Земле

Популяция в мире снизилась на 40%
В Украине хотят запустить платежную систему PayPal: инструкция пользования

В Украине хотят запустить платежную систему PayPal: инструкция пользования

Крупнейшая дебетовая электронная платёжная система PayPal должна войти в Украину
Эксперт ответил, получит ли Украина денежную выгоду от земельной реформы

Эксперт ответил, получит ли Украина денежную выгоду от земельной реформы

Гаврилечко заявил, что земельная реформа не принесет денег в бюджет Украины
В Польше пересчитали украинских заробитчан

В Польше пересчитали украинских заробитчан

Власти Польши заявляют, что проблемы на рынке труда в государстве в определенной мере сокращается за счет приезда иммигрантов
Каменских вышла из себя из-за бездарного исполнения ее песни: видео

Каменских вышла из себя из-за бездарного исполнения ее песни: видео

Настю Каменских разозлила участница "Х-фактора", которая вульгарно спела ее песню
Эксперт рассказал, какую недвижимость покупают украинцы

Эксперт рассказал, какую недвижимость покупают украинцы

Застройщики предлагают массу вариантов для покупки жилья в рассрочку
Лукашенко заверил, что с РФ не направит танки в сторону Украины и Польши

Лукашенко заверил, что с РФ не направит танки в сторону…

Лукашенко рассказал, что не собирается направлять танки в сторону Польши и Украины, а также указал на ошибку Польши в отношениях с Россией
Милованов рассказал, что в Украине можно приватизировать, а что нет

Милованов рассказал, что в Украине можно приватизировать, а что нет

Милованов рассказал, какие объекты государственной собственности нельзя будет приватизировать
Дацюк уверен, что открытие рынка земли не обошлось без внешних спонсоров

Дацюк уверен, что открытие рынка земли не обошлось без внешних…

В мире большие активы просто так не отдают
Украинские буксиры подплыли к Крыму в ожидании захваченных кораблей: карта

Украинские буксиры подплыли к Крыму в ожидании захваченных кораблей: карта

Россия гарантировала передачу украинских кораблей в понедельник 18 ноября
Мы проиграли войну и России, и Западу, — Дацюк

Мы проиграли войну и России, и Западу, — Дацюк

Теперь украинцы должны быть готовы расставаться с активами
Под Офисом президента прошла акция протеста против рынка земли: видео

Под Офисом президента прошла акция протеста против рынка земли: видео

Украинцы считают, что президент и правительство должны пересмотреть законопроект о рынке земли
Ученые рассказали о неожиданной пользе виноградных косточек

Ученые рассказали о неожиданной пользе виноградных косточек

Стала известна польза виноградных косточек для организма
В Украине значительно подорожали базовые продукты

В Украине значительно подорожали базовые продукты

Алексей Дорошенко рассказал, как изменилась стоимость продуктовой корзины в октябре
Монин доступно объяснил, что в экономике Украины дает надежду

Монин доступно объяснил, что в экономике Украины дает надежду

Макроэкономические показатели Украины позволяют с оптимизмом смотреть в будущее страны, - считает экономист
Получать некоторые справки и восстанавливать документы можно онлайн: инструкция

Получать некоторые справки и восстанавливать документы можно онлайн: инструкция

Теперь водительское удостоверение можно будет заказать в личном электронном кабинете
Пальчевский, Кличко или Ткаченко: появились результаты соцопроса киевлян

Пальчевский, Кличко или Ткаченко: появились результаты соцопроса киевлян

Действующий мэр Киева Виталий Кличко пока занимает лидирующую позицию
У Путина сомневаются о дате встречи в нормандском формате

У Путина сомневаются о дате встречи в нормандском формате

Представители Владимира Путина не называют точную дату проведения "нормандского саммита", но сообщают, что "очевидно в этом году"
Ученые нашли останки 6-метрового существа из древних легенд

Ученые нашли останки 6-метрового существа из древних легенд

Скелет великана обнаружили на берегу башкирской реки
МВФ заставляет повышать тарифы, чтобы Украина отдавала долги

МВФ заставляет повышать тарифы, чтобы Украина отдавала долги

"Темный рыцарь" снова слил информацию "Слуги народа"
Россия продлила срок возврата украинских кораблей: последние новости

Россия продлила срок возврата украинских кораблей: последние новости

Два катера и один буксир будут переданы Украине в открытых водах 18 ноября
Читай также
Последние новости

Стало известно, сколько раненых бойцов ВСУ отправили на…

Протесты в Гонконге ужесточились после решительных действий полиции:…

Чему экономическое чудо Ботсваны может научить Украину

В Украине начинаются первые заморозки

“Нафтогаз” поднял цены на газ для населения 

В Киеве начали забирать автомобили на штрафплощадки за…

Бюджет Украины составляется без расчетов, — эксперт

Выйти из тени: аргументы за легализацию проституции

Россия хочет, чтобы Украина согласовала закон об особом…

Массовое вымирание насекомых ставит под угрозу жизнь на…

В Украине хотят запустить платежную систему PayPal: инструкция…

Эксперт ответил, получит ли Украина денежную выгоду от…

В Польше пересчитали украинских заробитчан

Каменских вышла из себя из-за бездарного исполнения ее…

Эксперт рассказал, какую недвижимость покупают украинцы