Складна формула перемоги

Вміння побачити і визнати іншу правду чи радше – інший бік тієї самої правди відрізняє державного діяча від героя-популіста.

Складна формула перемоги

Майже два роки тому я оприлюднив статтю «Пастка (пост)колоніалізму», в якій намагався показати, як гуманітарний колоніалізм радянських часів співіснував в Україні з наукою та індустрією світового рівня («Південмаш», «Антонов», Інститут Амосова, «Хартрон»…). І навпаки, як економічний занепад в Україні крокує нога-в-ногу з національно-гуманітарним ренесансом:

Вміння побачити і визнати іншу правду чи радше – інший бік тієї самої правди відрізняє державного діяча від героя-популіста. Героя, який готовий вмерти за свою ідею, але також готовий вбивати усіх незгодних з його чи її правдою як зрадників чи ворогів. Так декомунізація, цілком справедливо засуджуючи злочини радянського режиму, абсолютно безпідставно відмовилась визнавати його досягнення при тому, що на 29 рік незалежності абсолютна більшість українців живе у радянських багатоповерхівках, лікується в радянських лікарнях, ходить в радянські школи та користується радянською інфраструктурою доріг, залізниць, водогонів та електромереж. Так само, глоріфікуючи бійців УПА, сучасні деміурги національної пам’яті мимоволі принижували внесок 6 мільйонів українців, які пройшли Другу світову у лавах Червоної армії. У них була своя правда: вони воювали не тільки за Сталіна – за свою Україну також. І як не прикро це визнавати сучасним патріотам, українські землі в сучасних кордонах об’єднали саме радянські війська, а не ОУН-УПА.

Легко говорити про окупацію України імперією. Але важко визнати, що ця імперія ніколи б не відбулася, якщо б не активна участь українців у її творенні. Бо українська еліта 17 століття на чолі з могилянцями свято вірила, що за допомогою мілітарної потуги неосвічених москалів ми вирішимо свої геополітичні проблеми на Заході (Річ Посполита) і на Півдні (Османська імперія), і тому заходилась не за страх, а за совість служити московському царю. І тільки коли імперія відвоювала Північне Причерномор’я і поділило Польщу, прийшов час для українського національного відродження (читайте «Малоросєйку» Шевельова). Складна правда — говорити про підступного московського окупанта і поневолений український народ набагато легше, хіба ні?

Саме така одновимірна правда вбила перспективи Порошенка переобратися на другий строк. Абсолютно щирі, а подеколи й справді героїчні типажі на кшталт Володимира Вятрович чи Уляни Супрун своїм світоглядним сектантством відштовхнули від влади мільйони українців, які знали іншу (не галицько-бандерівську) частину правди про свою батьківщину. І ця правда була про те, що в юності вони відчували себе учасниками глобального змагання за те, хто зробить найбільший у світі літак, побудує першу АЕС чи першим вийде у відкритий космос, а в старості – спостерігали як їхні онуки мріяли уїхати збирати суницю до Польщі.

Так само в умовах військового конфлікту з Росією, абсолютна більшість українців певна, що найвеличнішим британським прем’єром був кумир войовничих патріотів сер Вінстон Черчіль. І дійсно, Черчіль був ідеальним лідером у воєнний час, коли «перемога або смерть» були правильним гаслом. Але не встигла Друга світова війна закінчитись, як британці «віддячили» серу Вінстону переконливою перемогою лейбористів на виборах у липні 1945 року. На зміну Черчілю прийшов лейборист Аттлі. І згідно з опитуваннями професійних істориків, що спеціалізуються на вивченні британського минулого, що їх від 2004 року періодично проводить Лідський університет, саме Клімента Аттлі, а не Вінстона Черчіля щоразу визнають найвидатнішим очільником Великобританії. Бо саме він кинув першу горстку землі у могилу Британської імперії і заклав перший камінь у підвалини сучасної системи соціального забезпечення на туманному Альбіоні. Кожному часу пасує свій лідер. А одновимірна правда добра тільки на війні, коли весь світ поділений на своїх і чужих. Хоча це теж ілюзія: іноді «свої» стріляють в спину, а «чужі» рятують твоє життя.

Нашим патріотам, які вірять у одновимірну (тобто тільки свою) правду слід пам’ятати, що будь-який рух опору можуть завершитись тільки: 1) новими виборами, 2) терором, 3) компромісом за столом перемовин щодо фундаментальних питань. Коли абсолютна більшість українців сьогодні не поділяють одновимірну правду націонал-патріотизму, швидка перемога адептів червоно-чорного прапора може бути тільки збройною і завершитись хіба що великим терором (а як ще керувати країною, де 70%+ не сприймають твої цінності та візію майбутньої України?) і національною катастрофою. До наступних виборів чекати ще довго і навряд чи націонал-патріоти у 2024-му мають шанс узяти владу, навіть якщо ЗЕ-команда наробить купу стратегічних помилок. Схоже, 2-3% — це константа прихильників націоналізму, хіба що над країною нависне загроза відверто проросійського реваншу. Тому залишається тиснути на владу, аби домовлятися про засадничі речі, які не мають залежати ані від конфігурації парламентської більшості, ані від імені президента.

І тут ми приходимо до несподіваного висновку. З одного боку, Зеленський виявився максимально еластичним політиком, який наче флюгер готовий розвертатись на 180% залежно від народних симпатій, які фіксують його чуйні соціологічні радари. Скидається на те, що в нього не одновимірна правда – в нього немає жодної правди, за яку він готовий вмирати. Поки в ньому не видно жодної твердої серцевини, яка б давала можливість відштовхнутись чи спертись. Абсолютна еластичність. На такого політика легко тиснути – він сприймає сигнал. Але щойно тиск послаблюється, та сама еластичність може спружинити в протилежний бік. Важко домовлятись про принципи з тим, хто не демонструє жодної візії, жодної стратегії, жодних принципів.

З іншого боку, протестний рух, попри наявність в ньому низки інтелектуалів, також не може сформулювати свої стратегічні вимоги. Ні розведенню військ! Ні особливому статусу Донбасу! Ні амністії бойовиків! Ні формулі Штайнмаєра! Та десяток інших ні – це точно не про майбутнє України. І точно не про справжнє лідерство. Це лише захисна рефлексія на ЧУЖІ дії та ЧУЖІ ініціативи. По-суті, це вимога залишити все як є. Втім намагання зупинити історію завжди безперспективне.

Отже маємо героїчну, политу кров’ю, але від цього не менш одновимірну правду «Слава нації! – Смерть ворогам!», з одного боку, і абсолютно еластичного президента зі світу постправди, з іншого. Їх неважко посадити за стіл перемовин. Але про що вони за ним розмовлятимуть? Чи зможуть говорити про принципи, а не про посади? Чи зможуть спільно знайти формулу складної правди, яка об’єднає Україну, але не безвідповідальним маренням світлого майбутнього і не тваринною ненавистю до ворогів?

Україна завжди була сильна своїм розмаїттям: кількістю конфесій, культурних традицій, мов і цивілізаційних нашарувань. Коли нам вдавалось виводити складну формулу єдності, що сприяла цьому розмаїттю, ми перемагали. Коли ні – поборювали один одного, кожен зі своєю маленькою одновимірною правдою, аж допоки не зустрічались в ГУЛАГах чи на Соловках…

Час думати про складні речі. Про системні рішення. Про стійкі системи. Час відмовлятися від простих ілюзій і одновимірних правд на користь складного та багатовимірного українського світу…

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Трамп «запугивал» экс-посла США в Украине Йованович, — Шифф

Трамп «запугивал» экс-посла США в Украине Йованович, — Шифф

Шифф уверен в том, что Трамп пытается запугать людей, которые должны дать показания против него
Разумков озвучил сроки принятия закона об особом статусе Донбасса

Разумков озвучил сроки принятия закона об особом статусе Донбасса

Спикер ВР сообщил, когда будет принят закон, согласно которому Донбасс получит особый статус
РЖД не будут ездить в аннексированный Крым: названа причина

РЖД не будут ездить в аннексированный Крым: названа причина

В Минтрансе России назвали частную фирму-посредника, через которую будут осуществляться ж-д перевозки в аннексированный Крым
Суд присяжных признал виновным соратника Трампа по всем пунктам обвинения

Суд присяжных признал виновным соратника Трампа по всем пунктам обвинения

Присяжные признали экс-советника Трампа Роджера Стоуна виновным по семи пунктам обвинений
Названа причина ухода Верещук с должности представителя Кабмина в Раде

Названа причина ухода Верещук с должности представителя Кабмина в Раде

Представителем Кабмина в парламенте вместо нее может стала депутат от "Слуги народа" Елена Шуляк
Путин решил вернуть захваченные корабли ВМС Украины перед нормандской встречей

Путин решил вернуть захваченные корабли ВМС Украины перед нормандской встречей

Россия согласилась вернуть захваченные корабли ВМС Украины в преддверии нормандского саммита
Xiaomi выпустят дешевые смартфоны с 5G

Xiaomi выпустят дешевые смартфоны с 5G

Выйдут на рынок смартфоны в первой половине 2020 года
Йованович рассказала о своем потрясении и страхе после слов Трампа

Йованович рассказала о своем потрясении и страхе после слов Трампа

Йованович описала свое состояния после потери должности и разговоров с Трампом
Чиновница ОП Кондзеля не признает своей вины в деле о взятке

Чиновница ОП Кондзеля не признает своей вины в деле о…

В Высшем Антикоррупционном суде избирают меру пресечения обвиняемым во взятке
Проект Илона Маска Neuralink поможет в лечении аутизма и шизофрении

Проект Илона Маска Neuralink поможет в лечении аутизма и шизофрении

Маск хочет помочь людям, страдающим от заболеваний мозга
Кайли Дженнер устроила жаркую фотосессию на тропическом острове

Кайли Дженнер устроила жаркую фотосессию на тропическом острове

Сестра Ким Кардашян выложила провокационные кадры в Instagram
Зеленский: Крым и Донбасс вернутся в Украину

Зеленский: Крым и Донбасс вернутся в Украину

Президент назвал временными пункты пропуска в Крым
Загороднюк прокомментировал новые взрывы в Балаклее

Загороднюк прокомментировал новые взрывы в Балаклее

В результате взрывов двое военнослужащих погибли, четверо были ранены
Катастрофа МН17: Германия заявила, что новые обвинения в адрес России «очень серьезные»

Катастрофа МН17: Германия заявила, что новые обвинения в адрес России…

Дипломат считает, что Россия должна сотрудничать конструктивно с международной следственной группой
Арахамия рассказал об изменениях правил для журналистов и депутатов в Раде

Арахамия рассказал об изменениях правил для журналистов и депутатов в…

Арахамия озвучил, что изменится в работе парламента после принятия законопроекта
Зеленский подписал закон про анбандлинг

Зеленский подписал закон про анбандлинг

Закон подписан сегодня вечером
Все имущество нардепа Дубневича арестовано, — СМИ

Все имущество нардепа Дубневича арестовано, — СМИ

Арест наложен на ряд объектов недвижимости, в частности квартиры, дома и земельные участки
Суд арестовал взяточницу из ОП Лесничую

Суд арестовал взяточницу из ОП Лесничую

Прокурор САП требовала залог в 7 684 000 тысяч гривен
Слова Гончарука на закрытой встрече «Слуги народа» слили в сеть

Слова Гончарука на закрытой встрече «Слуги народа» слили в сеть

Гончарук на закрытой встрече «Слуг народа» назвал главные принципы выгодной децентрализации
Мужа скандальной Скороход отпустили под домашний арест

Мужа скандальной Скороход отпустили под домашний арест

Алексею Алякину вынесена мера пресечения
У Зеленского подтвердили согласование даты встречи с Путиным в «нормандском формате»

У Зеленского подтвердили согласование даты встречи с Путиным в «нормандском…

Канцелярия президента Франции сообщила, что саммит "нормандского формата" с участием лидеров Франции, России, Германии и Украины запланирован на 9 декабря в Париже
Гончаренко подал в СБУ заявление о подрывной деятельности Геруса

Гончаренко подал в СБУ заявление о подрывной деятельности Геруса

Гончаренко обвиняет Геруса в угрозе нацбезопасности Украины
Новые взрывы в Балаклее: Бутусов рассказал, что произошло на 65-м арсенале

Новые взрывы в Балаклее: Бутусов рассказал, что произошло на 65-м…

После взрыва и пожара на площадке утилизации сдетонировало еще около десятка снарядов
Встреча Зеленского с Путиным планируется на 9 декабря

Встреча Зеленского с Путиным планируется на 9 декабря

Нормандский саммит состоится в Париже
Суд в Испании закрыл дело против Фирташа

Суд в Испании закрыл дело против Фирташа

Адвокаты Дмитрия Фирташа требовали закрыть дело против него в Испании, ссылаясь на обоснование отказа в экстрадиции, содержащееся в решениях австрийских судов
Рада проголосовала за увольнение Трубы

Рада проголосовала за увольнение Трубы

Решение окончательно утвердят в начале декабря
Рада приняла окончательное решение по разделению «Нафтогаза»

Рада приняла окончательное решение по разделению «Нафтогаза»

Голосованием в Верховной Раде сняты последние препоны для разделения госкомпании
СБУ задержала одного из ключевых лидеров «ИГ»

СБУ задержала одного из ключевых лидеров «ИГ»

В 2013 году он занял одну из высших должностей в «ИГИЛ» - заместителя военного амира
Почему власть начав аудит государства отказывается от ревизии результатов приватизации?

Почему власть начав аудит государства отказывается от ревизии результатов приватизации?

Деятельность команды Зеленского по реформированию страны всё больше приобретает проолигархический, антинародный характер.
В Балаклее в результате взрывов погибли двое саперов

В Балаклее в результате взрывов погибли двое саперов

Еще четверо раненных военных находятся в медучреждениях
Читай также
Последние новости

Трамп «запугивал» экс-посла США в Украине Йованович, —…

Разумков озвучил сроки принятия закона об особом статусе…

РЖД не будут ездить в аннексированный Крым: названа…

Суд присяжных признал виновным соратника Трампа по всем…

Названа причина ухода Верещук с должности представителя Кабмина…

Путин решил вернуть захваченные корабли ВМС Украины перед…

Xiaomi выпустят дешевые смартфоны с 5G

Йованович рассказала о своем потрясении и страхе после…

Чиновница ОП Кондзеля не признает своей вины в…

Проект Илона Маска Neuralink поможет в лечении аутизма…

Кайли Дженнер устроила жаркую фотосессию на тропическом острове

Зеленский: Крым и Донбасс вернутся в Украину

Загороднюк прокомментировал новые взрывы в Балаклее

Катастрофа МН17: Германия заявила, что новые обвинения в…

Арахамия рассказал об изменениях правил для журналистов и…