Референдум та український Піночет

Альтернатива єдності - не український Піночет, а московський генерал-губернатор...

Референдум та український Піночет

В українських правих радикалів є невиправний комплекс. Будучи політичними маргіналами (рейтинг на рівні 2% в країні, що воює!) у волелюбній і навіть трохи анархічній Україні, вони свідомо чи несвідомо мріють про «українського Піночета», який рішучою рукою вождя приведе непутящий народ (свинопасів-малоросів) до ідеалу національної держави. Наразі це марні сподівання. Бо справжня хунта має шанси прийти до влади лише в країні, де професійні військові в очах народу є охоронцями національної традиції, причому не важить консервативної чи революційної.

А в Україні навіть на шостий рік війни, коли армія стала найбільш шанованим державним інститутом, середньостатистичний посполитий точно не назве вам прізвище українського генерала, якого він хотів би бачити українським Вашингтоном, де Голлем, Ататюрком, Піночетом чи Пак Чон Хі. Бо в національному наративі записано, шо українську державність у 2014-му врятували не професійні військові, а добровольці та волонтери. Втім, оскільки вони так і не висунули зі свого середовища харизматичного лідера (а Петро Олексійович, який несамовито ревнував до справжніх героїв, зробив усе, аби вони між собою пересварились), Президентом України став Зеленський. Але наразі не про це…

Наразі про референдум. На жаль, і його опоненти і його прихильники не хочуть поставити аргументи за і проти цього свята прямої демократії в сучасний український контекст. І тому з‘являються репліки на кшталт «невже нас Брекзіт нічого не навчив?». Чи «хіба два українських референдума 1991 року з абсолютно протилежними результатами народного волевиявлення не переконали нас, що плебісцит — абсолютно маніпулятивний інструмент?». Чи «швидко ж ви забули про референдум ім. Кучми-Волкова 2000 року». Давайте спробуємо спокійно розібратись, що ж це за звір і з чим його їдять.

Насамперед трохи статистики. Менше 20% незалежних держав не мають на сьогодні у своїх конституціях положень про референдум. Серед «вільних» за класифікацією Freedom House країн таких, що не використовують референдуми, ще менше — лише 13%. Врешті-решт чимало сучасних держав констатуювали себе як незалежні саме в результаті референдуму: від України (1991) до Південного Судану (2011). Загалом тільки на теренах колишнього СРСР в результаті всенародного волевиявлення постали 12 нових незалежних держав. Четверта і п‘ята французькі республіки з‘явилися на світ завдяки референдумам, як втім і повоєнна Італія також, яка саме на референдумі визначалась бути їй монархією чи республікою. Щоразу коли треба внести зміни до установчих договорів ЄС Ірландія виносить це питання на всенародний референдум.

Отже, сам по собі референдум не є злом чи сурогатом демократії. Плебісцит небезпечний тільки у двох випадках: 1) коли харизматичний та популярний в народі лідер з диктаторськими нахилами воліє узурпувати владу, отримавши від народу «супермандат», якій дозволить йому домінувати над іншими гілками влади; 2) коли у референдум починають гратися в суто тактичних політичних цілях у державах, які мають ефективні еліти. Класичним прикладом останнього є Великобританія, в якій і під часу вступу (1975) і під час виходу (2016) з ЄС референдуми були задумані як політичний маневр, що мав служити зовсім іншим цілям, а не справді визначити, хочуть британці бути в ЄС чи ні.

А тепер подивимось на Україну. Президенту, що має рейтинг понад 70%, свою більшість в парламенті, яка голосує його законопроекти не читаючи, і повну лояльність судів, потрібний референдум, аби узурпувати владу? Здається її в нього наразі більше, аніж він може ефективно використовувати. Я вже писав, що в нас сьогодні проблема не з надміром влади, а її вакуумом, який заповнюють негідники на кшталт Портнова. У Зеленського немає проблем з інституційними запобіжниками його всевладдю, які зазвичай харизматичні лідери атакують за допомогою референдумів, — в нього проблеми з пасіонарною меншістю, протестам якої референдум аж ніяк не зарадить, якщо він не буде узгодженим рішенням обох сторін.

Щодо маніпулятивності референдуму — мовляв, хто формулює запитання, той і виграє, теж не все так просто. І Брекзіт — найкращий тому доказ. Питання формулював Камерон, який програв плебісцит, що, як він був певен, лише інструмент тиску на Брюссель і не більше. Українські референдуми 1991 та 2000 років були проведені в кардинально інших умовах, коли українці ще орієнтувались на традиційні еліти та довіряли їм. І Кравчук і Кучма були представниками комуністичного істеблішменту, а їхні спадкоємці — посткомуністичної еліти, яку сформував «Данілич» і яка після нього поділилась на два табори, що по черзі «юзали» країну. Українцям це не подобалось, але вони не бачили альтернативи аж до 2019 року, коли раптом здійснили егалітарну революцію на виборчих дільницях.

В егалітарній державі референдум не може бути загрозою. Бо у лідера немає потреби апелювати до народу, аби приборкати еліти. Вербувати опричників, аби зламати опір бояр. Традиційні українські політичні еліти наразі ходять на допити в ДБР, перебувають під вартою чи знаходяться в розшуку і не мають жодного права вето на президентські ініціативи.

В такий ситуації стримувати президента від його ж дурості та недосвідченості можуть лише два фактори. Зовнішні чинники та власні пасіонарії, які почуваються «стражами української революції». Зовнішні розклади сьогодні точно грають проти нас. Стара Європа прагне відновити стратегічний альянс з Росією. В Америці демократи та адміністрація Трампа намагаються відлупцювати один одного Україною наче ціпком. Британія — наш вірний союзник і найменш залежна від Росії велика держава в ЄС — на очах стає дисфункцілональною демократією через Брекзіт.

В цій ситуації можна (і слід!) робити ставку тільки на власний народ на національну єдність та мобілізацію. І референдум може стати інструментом такої єдності та мобілізації. Як він став у вже далекому 1991-му, коли збіглись інтереси націонал-демократів і республіканської партноменклатури — і Україна більш ніж переконливо проголосувала за незалежність. Сьогодні є шанс повторити цей успіх — і спільними зусиллями влади та вуличної опозиції вискочити з пастки мінських угод. І потрібно для цього геть небагато: знайти в собі достатньо мудрості і далекоглядності спільно сформулювати питання, які слід винести на плебісцит.

Бо альтернатива єдності — не український Піночет, а московський генерал-губернатор…

Подписывайтесь на страницу автора в Facebook, канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook

Последние новости
Путин заговорил о второй “холодной войне” и гиперзвуковом оружии

Путин заговорил о второй “холодной войне” и гиперзвуковом оружии

Президент России рассказал, почему у его страны нет причин боятся второй "холодной войны" и какие военные разработки приготовили российские ученные.
Пальчевский подсказал Зеленскому, как сохранить доверие украинцев

Пальчевский подсказал Зеленскому, как сохранить доверие украинцев

Андрей Пальчевский подсказал, как президенту Украины сохранить доверие украинцев после невыполнения предвыборных обещаний
Xiaomi презентует Redmi 8 и 8А с поддержкой 5G

Xiaomi презентует Redmi 8 и 8А с поддержкой 5G

Вице-президент Xiaomi обсудил в сети новые смартфоны за день до презентации
НАТО заговорил о «плане Маршалла» для Украины

НАТО заговорил о «плане Маршалла» для Украины

В ПА НАТО признали: Украина нуждается в «плане Маршалла»
Разгадан секретный проект Леонардо да Винчи

Разгадан секретный проект Леонардо да Винчи

Еще одна тайна важного проекта Леонардо да Винчи была рассекречена ученными.
Стали известны планы Зеленского в День защитника Украины

Стали известны планы Зеленского в День защитника Украины

День защитника Украины Зеленский проведет в Донецкой области
Украина резко отреагировала на приезд “крымской делегации” к Эрдогану

Украина резко отреагировала на приезд “крымской делегации” к Эрдогану

Стала известна реакция МИД Украины на встречу президента Турции с “крымскими депутатами”.
Курс доллара на неделю: чего ждать украинцам от валюты

Курс доллара на неделю: чего ждать украинцам от валюты

Аналитик спрогнозировал курс доллара на следующую неделю
Арахамия озадачил заявлением об особом статусе Донбасса

Арахамия озадачил заявлением об особом статусе Донбасса

Глава фракции "Слуга народа" признался, что законопроекта об особом статусе Донбасса не существует
Синоптики пообещали возвращение настоящего лета в октябре

Синоптики пообещали возвращение настоящего лета в октябре

Украинцев порадовали прогнозом погоды на неделю
Арахамия рассказал о реинтеграции Донбасса, земельной реформе и почему его слушает Зеленский.

Арахамия рассказал о реинтеграции Донбасса, земельной реформе и почему его…

Давид Арахамия открыто рассказал о ситуации на Донбассе, о концепте земельной реформы и почему президент Украины прислушивается к его мнению.
Украинцам объяснили, как тарифы на газ отразятся в платежках

Украинцам объяснили, как тарифы на газ отразятся в платежках

НКРЭКУ 8 октября утвердила новую методику расчета тарифа на доставку газа для операторов ГРМ и одобрила проект ценников для каждого из 44 операторов
Опаснейшего хищника возрастом полмиллиарда лет показали миру: видео

Опаснейшего хищника возрастом полмиллиарда лет показали миру: видео

В Канаде найдены останки хищника-амфибии возрастом более 508 миллионов лет
В Украине появится новая госпрограмма для ветеранов и их семей

В Украине появится новая госпрограмма для ветеранов и их семей

Кабмин одобрил запуск новой государственной программы поддержки ветеранов войны.
Аваков, Баканов и Данилов обратились к украинцам накануне Дня защитника

Аваков, Баканов и Данилов обратились к украинцам накануне Дня защитника

Опубликован топ-10 обязательных приложений для Android 10

Опубликован топ-10 обязательных приложений для Android 10

Google назвал 10 обязательных приложений для Android 10
Пристайко раскрыл детали визита делегации НАТО в Украину

Пристайко раскрыл детали визита делегации НАТО в Украину

Представители НАТО побывают в Киеве и Одессе
В семью Марии Матиос пришло горе

В семью Марии Матиос пришло горе

Экс-нардеп от “Удара” потеряла сына
Джаред Лето раскритиковал Хоакина Феникса за роль в «Джокере»

Джаред Лето раскритиковал Хоакина Феникса за роль в «Джокере»

Он почувствовал себя «отвергнутым и расстроенным»
Xiaomi запатентовала уникальные угловые селфи-камеры

Xiaomi запатентовала уникальные угловые селфи-камеры

У Xiaomi есть довольно изящное решение в работах согласно последнему патенту
Эрдоган де-факто признал оккупацию Крыма

Эрдоган де-факто признал оккупацию Крыма

Президент Турции официально встретился с депутатами Госдумы от оккупированного Крыма
Социальная помощь при рождении ребенка: что, сколько и когда

Социальная помощь при рождении ребенка: что, сколько и когда

На какую государственную помощь могут рассчитывать молодые родители
Facebook обвинили в плагиате товарного знака

Facebook обвинили в плагиате товарного знака

На Facebook подали в суд за плагиат товарного знака
Тимошенко указала Зеленскому на «красную линию» в законе о приватизации

Тимошенко указала Зеленскому на «красную линию» в законе о приватизации

Как только президент подписывает закон, в Украине с молотка может уйти все
Редчайшего ядовитого хищника заметили в Чернобыльской зоне: фото

Редчайшего ядовитого хищника заметили в Чернобыльской зоне: фото

Фото змеи появились на Facebook-странице заповедника
Дуда предупредил Европу об опасности Путина

Дуда предупредил Европу об опасности Путина

Президент Польши обратился к лидерам государств ЕС с призывом совместными усилиями оказывать давление на Россию
В Украине изменили порядок выплаты пенсий

В Украине изменили порядок выплаты пенсий

Теперь пенсии можно будет получать и до 50 лет
Меган Маркл и принц Гарри покинут Великобританию

Меган Маркл и принц Гарри покинут Великобританию

Герцоги Сассекские приняли неожиданное решение оставить пределы Англии
Зимой украинцы получат субсидии по-новому

Зимой украинцы получат субсидии по-новому

В грядущем отопительном сезоне украинцев снова ждут новшества в начислении и получении субсидий
В «Опоре» объяснили, какие политсилы не смогут участвовать в выборах на Донбассе

В «Опоре» объяснили, какие политсилы не смогут участвовать в выборах…

Политсилы боевиков не могут участвовать в выборах в ОРДЛО, — Айвазовская
Читай также
Последние новости

Путин заговорил о второй “холодной войне” и гиперзвуковом…

Пальчевский подсказал Зеленскому, как сохранить доверие украинцев

Xiaomi презентует Redmi 8 и 8А с поддержкой…

НАТО заговорил о «плане Маршалла» для Украины

Разгадан секретный проект Леонардо да Винчи

Стали известны планы Зеленского в День защитника Украины

Украина резко отреагировала на приезд “крымской делегации” к…

Курс доллара на неделю: чего ждать украинцам от…

Арахамия озадачил заявлением об особом статусе Донбасса

Синоптики пообещали возвращение настоящего лета в октябре

Арахамия рассказал о реинтеграции Донбасса, земельной реформе и…

Украинцам объяснили, как тарифы на газ отразятся в…

Опаснейшего хищника возрастом полмиллиарда лет показали миру: видео

В Украине появится новая госпрограмма для ветеранов и…

Аваков, Баканов и Данилов обратились к украинцам накануне…