Перехідний Порошенко: деконструкція і стратегії

Петро Олексійович став самостійним Президентом зі своєю особливою ситуацією, проблемами та рішеннями. Спроби порівнювати його з «попередниками» відверто невдалі, як з огляду на історичний контекст, так і на політичну поведінку. Порошенко має мало спільного з Януковичем, хоча деяким активістам дуже хочеться, щоб саме такий образ відповідав йому. Він не збудував жорсткої вертикалі управління, його не боїться опозиція, він не задушив медіа, його контроль на силовими структурами є збалансованим, а не авторитарним. Водночас, він змусив з собою рахуватись: опозиція хоч і не боїться, але намагається не провокувати його, медіа хоч і не під тиском, намагаються не критикувати його. До спільних рис варто віднести корупцію оточення та союз з олігархами. Але і перше, і друге скоріше є наслідком неминучості, ніж наслідком особистого бажання, як це було в Януковича.

Мало спільного в нього з Кучмою та Ющенком. З Кучмою все-таки найбільшою була відмінність в політичній ситуації і спроможності. Кучма зміг вибудувати ефективне (хоч і під себе) управління процесами в країні, розбудував політичні інститути і виростив олігархів. Водночас, в міжнародній політиці йому постійно доводилось вибирати між різними векторами. У Петра Олексійовича ситуація з вибудовою спроможності вкрай погана. Команди формувались ситуативно, інститути часто неспроможні демонструвати ефективний контроль та управління. За те, в нього знялось питання щодо міжнародних векторів, і йому вдалось досягнути консолідованої позиції Заходу на підтримку України. У Ющенка політика була більшою мірою декларативною і супроводжувалась внурішньо-видовою боротьбою. При чому боротьба була настільки жорстокою, що в підсумку призвела до загальної поразки всіх. Порошенко натомість володіє високим рівнем інстинкту самозбереження. Він вибудував компроміс з стейкхолдерами НФ: Турчинов, Яценюк, Аваков, і балансує опозиційні політичні групи, утримуючи їх від переходу в жорстку опозицію. Тому скоріше жорстка опозиція до нього позасистемна, але на сьогодні обмежена в ресурсах і можливостях. Зрештою, хоча Петро Олексійович демонструє декларативний ющенківський стиль промов, у нього є прикладні результати, якими він може гордитись: угода про Асоціацію і безвіз.

Таким чином, Порошенко – стайл є окремим видом, а не чиєюсь копією. І для нас всіх сьогодні дуже важливо зрозуміти в чому особливість цього стилю. Аналізуючи 3 роки його президенства, я прийшов до висновку, що в його основі лежить — політика перехідного періоду. Нам всім потрібно не забувати, що Порошенко – це політик старої епохи, і його світогляд не може мати інноваційних проривів, а скоріше є міксом попередніх епох. Він увібрав в себе ющенківське стремління в Європу, і регіоналівське стремління всім рулити. У цьому і є перехідність, він політик між минулим і майбутнім, який не відноситься в повній мірі ні до першого, ні до другого.

Ця перехідність прослідковується у всьому періоді правління епохи Порошенка. Петро Олексійович опинився в складній ситуації, коли управління країною треба було «брати за рога», а чим брати не було. Це запустило експеримент по формуванню команди різними шляхами, що в підсумку створило існуючу систему стримувань і противаг. Порошенко брав в команду старих друзів (Кононенко), бізнес-партнерів (Ложкін), старі кадри Ющенка (Луценко, Ярема, Геращенко) уклав союз з екс-бютівцями (Яценюк, Турчинов, Аваков), і що стало особливо новим — набрав нові українські і закордонні кадри. Цей мікс створив умови для потрапляння нових ідей і підходів, до яких часто сам Порошенко був не готовий. Така ситуація відповідала його євроінтеграційним устремлінням, і великою мірою, такі кроки створили довіру у Заходу до можливості реформ в країні. Але з часом регіоналівське бажання всім рулити почало брати верх. Два ригівських критерія до команди: лояльність і здатність вирішувати питання, стали інструментом зачищення багатьох політиків нової хвилі, що по факту не привело до зростання контрольованості і лояльності. Таким чином, влада Петра Олексійовича – це влада балансів і компромісів, а не жорстких вертикалей.

Політика балансів змушує Порошенка бути чутливим до суспільних настроїв. Не маючи повного контролю над ситуацією, він намагається забезпечити інформаційний контроль реагуючи на ті проблеми, які здобувають значну суспільну увагу. Це створює особливе вікно можливостей для прогресивної частини суспільства у тому, щоб запускати багато позитивних процесів. Водночас, інформаційні інтервенції Президента далекі від того, щоб ставати радикальними змінами і запроваджувати «життя по-новому», скоріше за цим стоять спроби втримати рейтинги і владу. І в цьому знову прослідковується перехідність його президентства.

Нарешті весь смисл розмов про перехідність полягає в тому, які політичні стратегії опонентів влади є правильними в такій ситуації. І тут є дві можливі стратегії. Перша полягає в демонізації Порошенка і боротьбі з ним. Фактично, це продовження домайданної практики валити владу любою ціною, а там видно буде. Насправді, як довів «прорив Саакашвілі», демонізувати чинну владу за принципом Януковича безпідставно, оскільки вона не спроможна до подібних жорстких дій, і в цьому відношенні є значно слабшою. Разом з тим, такий конфлікт посилює крихкість системи і міжнародної ситуації, і ті, хто прийдуть після «повалення» Порошенка, отримають ще менше спроможності для змін в країні, ніж було в 2014-му.

Стратегія два – розбудова спроможності. Перехід треба використати для того, щоб закладати фундамент спроможності змін. Готувати кадри, формувати позиції, розробляти реформи, закладати трансформації всередині політичних інститутів, закладати законодавчі і програмні перспективи для змін. Але логіка цих кроків має полягати в тому, що не Петро Олексійович стане джерелом змін, а все напрацьоване буде використане саме після нього. І хай би хто і як ставився до чинного Президента, заперечувати факт, що можливості для такої роботи більш ніж достатньо – було б неправдивим.

Необхідно зрозуміти одну просту річ, а саме: сила Порошенка не в поліції чи армії, його сила у відсутності кращої альтернативи. Тому робота на цю альтернативу має бути ціллю дійсного історичного моменту, а не бунт – «безглуздий і безжалісний». Тому чи стане його перехідність кроком до справжніх змін, чи до відкату в значній мірі залежить від того, які стратегії боротьби будуть обрані і переможуть.

Последние новости
Экс-послы США Хербст и Пайфер назвали сильные и слабые стороны Зеленского

Экс-послы США Хербст и Пайфер назвали сильные и слабые стороны…

Они отметили, что Зеленский проделал неплохую работу с тех пор, как стал президентом
Оржель анонсировал рекордное снижение цены на газ в Украине

Оржель анонсировал рекордное снижение цены на газ в Украине

Уже летом цена может снизиться до 80 долларов за тысячу кубометров
Десятки нелегальных игровых залов снова заработали в Украине

Десятки нелегальных игровых залов снова заработали в Украине

Нацполиция накрыла десятки нелегально работающих игорных заведений
В сеть слили запрещенные фото времен СССР, повергающие в шок

В сеть слили запрещенные фото времен СССР, повергающие в шок

Их автором является известный советский фотограф Георгий Финхасов
Атаманюк рассказал, как «Король контрабанды» Павлюк продвигает своего человека в таможню

Атаманюк рассказал, как «Король контрабанды» Павлюк продвигает своего человека в…

Экономический эксперт объяснил, как коррупционный бизнес пытается «протянуть» своего протеже на руководящую должность в таможне
МАУ объяснила, почему «отмазалась» от эвакуации украинцев из Китая

МАУ объяснила, почему «отмазалась» от эвакуации украинцев из Китая

"В подобных случаях, должна быть задействована авиация ГСЧС"
«Миротворец» рассказал, что ждет организаторов беспорядков в Новых Санжарах

«Миротворец» рассказал, что ждет организаторов беспорядков в Новых Санжарах

"Миротворец" сообщил, какое наказание предусмотрено для организаторов и участников протестов
В Минсоцполитики раскрыли печальные перспективы украинских пенсионеров

В Минсоцполитики раскрыли печальные перспективы украинских пенсионеров

Ненюченко раскрыла печальные данные о пенсиях украинцев
В Кабмине «привязали» зарплаты Гончарука и министров к среднемесячной по стране

В Кабмине «привязали» зарплаты Гончарука и министров к среднемесячной по…

Кабинет министров установил оклады для премьер-министра и министров в несколько среднемесячных зарплат в экономике
Потураев в ОБСЕ предупредил об угрозе ядерной катастрофы из-за шахты на Донбассе

Потураев в ОБСЕ предупредил об угрозе ядерной катастрофы из-за шахты…

Глава делегации Верховной Рады Украины в ПА ОБСЕ считает, что Украине и Европе угрожает ядерная катастрофа из-за затопленной шахты на Донбассе
Пальчевский прокомментировал высказывание Зеленского о «Средневековой Украине»

Пальчевский прокомментировал высказывание Зеленского о «Средневековой Украине»

Телеведущий высказался о событиях, произошедших в Новых Санжарах, и реакцию на это президента Украины
Илон Маск резко высказался в адрес Билла Гейтса

Илон Маск резко высказался в адрес Билла Гейтса

Экс-акционер корпорации Microsoft разочаровал генерального директора компании Tesla
Арахамия высказался по поводу разведения войск на фоне эскалации на Донбассе

Арахамия высказался по поводу разведения войск на фоне эскалации на…

Глава фракции "Слуга народа" объяснил действия власти после наступлении боевиков на Донбассе
55-летняя Белуччи восхитила сексуальными луками в съемке для L’Officiel Italia

55-летняя Белуччи восхитила сексуальными луками в съемке для L’Officiel Italia

Звезда в объективе фешен-фотографа Патрика ван Малдера
Украинцы определились, кому можно доверять в стране: соцопрос

Украинцы определились, кому можно доверять в стране: соцопрос

Украинцы доверяют военным, пограничникам, спасателям и не доверяют чиновникам, судебной системе
Украинцев предупредили об опасном ухудшении погоды

Украинцев предупредили об опасном ухудшении погоды

Пройдут значительные осадки в виде дождя и мокрого снега, а также сильный ветер
В сеть слили характеристики Xiaomi Redmi K30 Pro

В сеть слили характеристики Xiaomi Redmi K30 Pro

Китайская компания готовит сразу две модификации устройства
Зеленский выступил с обращением в связи с ситуацией в Новых Санжарах

Зеленский выступил с обращением в связи с ситуацией в Новых…

Украинцы должны с честью пройти экзамен на зрелость
Суд разрешил привести Порошенко на допрос принудительно, — СМИ

Суд разрешил привести Порошенко на допрос принудительно, — СМИ

Его якобы приведут в ГБР 28 февраля
МИД разъяснило решение Морского трибунал ООН по делу Украины против РФ

МИД разъяснило решение Морского трибунал ООН по делу Украины против…

Сегодня Суд отклонил попытки России избежать ответственности за ее поведение в Азовском море и Керченском проливе
Опубликована инструкция, как настроить Smart TV Samsung на цифровое телевидение

Опубликована инструкция, как настроить Smart TV Samsung на цифровое телевидение

Модель устройства должна поддерживать стандарт тюнера DVB-T2 или иметь приставку
В ООН отреагировали на факты агрессии в Новых Санжарах

В ООН отреагировали на факты агрессии в Новых Санжарах

В представительстве осудили акты агрессии и нападения во время эвакуации украинцев из Китая и призвали руководствоваться фактами, а не страхом
Трамп раскритиковал «Оскар» за победу фильма «Паразиты»

Трамп раскритиковал «Оскар» за победу фильма «Паразиты»

Это было сделано в якобы шуточной манере
У Путина есть вопросы к некоторым заявлениям Зеленского

У Путина есть вопросы к некоторым заявлениям Зеленского

Он отметил, что надежда на договоренности о мире есть
Налоговики изъяли в интернет-магазине «серую» технику Apple на 1,6 миллиона

Налоговики изъяли в интернет-магазине «серую» технику Apple на 1,6 миллиона

Указанная продукция была якобы ввезена на территорию Украины вне таможенного контроля
Гончарук похвастался темпами роста украинской экономики

Гончарук похвастался темпами роста украинской экономики

Премьер-министр заверил, что экономика в Украине растет быстрее, чем в Европе
Зеленский резко высказался о протестах в новых Санжарах

Зеленский резко высказался о протестах в новых Санжарах

Он отметил, что Украина ему показалась Европой эпохи Средневековья
Скалецкая прислала селфи из карантина в Новых Санжарах

Скалецкая прислала селфи из карантина в Новых Санжарах

Министр здравоохранения вернулась в санаторий и запостила селфи
Зеленский сказал, кто стоит за протестами в Новых Санжарах

Зеленский сказал, кто стоит за протестами в Новых Санжарах

По его мнению, простые люди отношения к этому не имеют
Ученые выяснили, кто больше рискует заболеть раком

Ученые выяснили, кто больше рискует заболеть раком

Женщины болеют раком чаще мужчин
Читай также
Последние новости

Экс-послы США Хербст и Пайфер назвали сильные и…

Оржель анонсировал рекордное снижение цены на газ в…

Десятки нелегальных игровых залов снова заработали в Украине

В сеть слили запрещенные фото времен СССР, повергающие…

Атаманюк рассказал, как «Король контрабанды» Павлюк продвигает своего…

МАУ объяснила, почему «отмазалась» от эвакуации украинцев из…

«Миротворец» рассказал, что ждет организаторов беспорядков в Новых…

В Минсоцполитики раскрыли печальные перспективы украинских пенсионеров

В Кабмине «привязали» зарплаты Гончарука и министров к…

Потураев в ОБСЕ предупредил об угрозе ядерной катастрофы…

Пальчевский прокомментировал высказывание Зеленского о «Средневековой Украине»

Илон Маск резко высказался в адрес Билла Гейтса

Арахамия высказался по поводу разведения войск на фоне…

55-летняя Белуччи восхитила сексуальными луками в съемке для…

Украинцы определились, кому можно доверять в стране: соцопрос