Коли шкодуєш, що Зеленський – не Путін

Читаючи послання Путіна до Федеральних Зборів важко не повірити, що Росія - держава, яка дбає про своє майбутнє.

Коли шкодуєш, що Зеленський – не Путін

Вчора головною новиною дня безумовно стало звернення Путіна до Федеральних Зборів Російської Федерації із щорічним посланням. Подобається нам Путін чи ні, на жаль для України, надто багато у нас та і в решті світу залежить від того, яким шляхом далі розвиватиметься Російська Федерація. Тому я уважно (як вчать у західних університетах) прочитав повний текст путінського виступу на офіційному сайті Президента РФ.

Скажу щиро, чим далі читав, тим прикріше ставало за Україну. З гострою ностальгією пригадував часи, коли послання Президента України до Верховної Ради готували провідні інтелектуали країни під проводом проф. Гальчинського. Коли мислили стратегіями, а не рефлексіями. Коли намагались визначати курс країни на десятиліття вперед, а не зранку на вчора…

Що б не писала українська преса (буду здивований, якщо хтось з вітчизняних журналістів уважно прочитає текст послання Путіна від початку до кінця, а не лише ознайомиться з його основними тезами у російських ЗМІ), послання епохальне. Воно перегортає кримську сторінку в російській історії. Путін дає зрозуміти, що не збирається залишатись на посаді Президента РФ після 2024 року та ініціює суттєву реконструкцію російської владної архітектури, яка б підготувала Росію до «життя після Путіна».

Як конституціоналісту мені було особливо боляче читати саме путінські пропозиції щодо конституційної реформи. Прикро, бо попри дискусійність окремих тез Президента РФ, сам підхід до реформи Основного Закону абсолютно правильний. І це разюче контрастує з конституційним хуліганством української влади.

По-перше, послання містить цілісну концепцію реформування Конституції. Не похапцем внесена до парламенту нарізка точкових, не пов’язаних між собою — окрім як перетягуванням на себе ковдри владних повноважень — змін, які руйнують рештки внутрішньої логіки Основного Закону, а саме цілісна концепція. Концепція і конкретні пропозиції (ще не оформленні у законопроект) виносяться на обговорення. Вже створена робоча група з підготовки пропозицій щодо внесення поправок до Конституції РФ. Причому до її складу увійшли далеко не тільки професійні політики та правники. Згодом остаточний законопроект (не розрізнені законопроекти!) про внесення змін до Конституції РФ буде винесений на всенародний референдум. Потім проголосований у парламенті. І лише тоді запропоновані зміни стануть «тілом» Основного Закону.

Але головне навіть не правильний підхід. Головне, що путінські пропозиції спрямовані на диверсифікацію влади, а не її консолідацію. Якщо запропонована реформа буде втілена в життя, Державна Дума РФ отримає більше повноважень, аніж українська Верховна Рада, бо — на відміну від написаних на коліні змін до Конституції України 2004 року (повернутих до життя у 2014-му) — російська Конституція передбачатиме, що нижня палата російського парламенту формуватиме ВЕСЬ уряд, без дивних «президентських квот» (у вигляді двох міністрів: оборони та закордонних справ), які я зустрічав тільки у вітчизняній конституційній архітектурі. Натомість стримуваннями та противагами до парламентського призначення уряду буде право президента звільняти прем’єра та федеральних міністрів. Порівняйте з колективною безвідповідальністю уряду в Україні…

Втім найбільше вразили в посланні навіть не запропоновані конституційні зміни. Вразили цифри і факти, які я поспішив перевірити. Середня очікувана тривалість життя в РФ наразі довша ніж в Україні: 72,9 роки проти 71,76 у 2018 році. Кількість населення (навіть в абсолютних цифрах) в Україні скорочується набагато швидше, аніж в Росії. Так, впродовж 2018 року чисельність населення України скоротилася на 233,2 тисячі, в Росії — лише на 93,5 тис. осіб. Сумарний коефіцієнт народжуваності в Росії сягнув 1,5, в Україні — лише 1,3.

В 2017-му населення Росії загалом зросло. І тим не менш, Путін почав свій виступ не з конституційної реформи, не з безпекових питань, а саме з демографічних викликів: «Судьба России, её историческая перспектива зависит от того, сколько нас будет»! А далі — конкретні проекти з конкретним фінасуванням з розвитку та підтримки освіти, системи охорони здоров’я, сімей з дітьми. Навіть якщо з цих сотень мільярдів рублів половину розкрадуть, це фантастичні суми, які будуть інвестовані в людський капітал. І це при профіцитному бюджеті та резервах, що перевищують борги…

Читаючи послання Путіна до Федеральних Зборів важко не повірити, що Росія — держава, яка дбає про своє майбутнє. Навіть, якщо 50% з того, що сказав Президент РФ — намагання видати бажане за дійсне.

Описуючи свої враження від путінського виступу, я аж ніяк не закликаю розвертати вектор нашого розвитку і мерщій повертатись до «русского мира». Я пропоную об’єктивно дивитись на свого ворога замість по-дитячому необачно чекати, коли ж нарешті російський колос завалиться під навалою західних санкцій. Відповідь — ніколи. Бо судячи з програмного послання Путіна, він вирішив повертати Росію до цивілізованого світу. На своїх умовах, але поверти. Він почав серйозно думати про Росію після Путіна. А якщо він не хоче залишатись «вічним президентом», в найближчі чотири роки йому потрібний мир, а не війна. Втім це мир на його умовах: часу та ресурсів для цього в Росії наразі не бракує.

І останнє. Спостерігаючи строкатий голодний плебс у Верховній Раді, дитячий садок в українському Кабміні, стратегічну порожнечу в ОП та кричущу некомпетентність в роботі правоохоронних органів, я справді дивуюсь, як Україна досі жива. Як досі не стала країною-донором для системного, цинічного та потужного російського удава?

Бо президентські вибори і в РФ і в Україні в 2024 році. Тільки готуються до них президенти наших країн абсолютно по різному. Точніше, Президент РФ вже готується, а для Президента України — це захмарний обрій планування. Йому б тиждень пережити та місяць протриматись. Чи я помиляюсь, і Зеленський у своєму посланні до ВР запропонує стратегію перетворення України з країни-донора на державу-магніт для пасіонрних, креативних та підприємливих з усього світу?

Напевно Господь має на нас надто серйозні плани, якщо попри все досі водить нас нашою пустелею і не повертає у руськомирне рабство…


Рекомендуем к просмотру интереснейшую беседу Юрия Романенко с Геннадием Друзенко относительно ошибок Владимира Зеленского. 

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook.

Последние новости
Зарплаты чиновников и простых украинцев сравнили в цифрах

Зарплаты чиновников и простых украинцев сравнили в цифрах

Разрыв между доходами чиновников и бюджетников поражает
Презумпция виновности власти и свобода слова

Презумпция виновности власти и свобода слова

После публикации проекта Закона о, так называемой, «информационной безопасности», вопрос перед обществом и СМИ стоит так: чьей отставки требовать: Бородянского и Ткаченко или самого Зеленского?
Зеленский анонсировал перестановки во власти

Зеленский анонсировал перестановки во власти

О кадровых изменениях и смене имиджа Украины
Образование, принципы, мотивации: как стать богатыми и успешными

Образование, принципы, мотивации: как стать богатыми и успешными

Бедность и нищета начинаются с образования. Если вы не способны адекватно и масштабно смотреть на мир, то вам и вашим детям будет сложно принять дары и возможности, которые он может вам предложить.
Украинцам рассказали о «сюрпризах» закона о дезинформации Бородянского

Украинцам рассказали о «сюрпризах» закона о дезинформации Бородянского

Миллионные штрафы и тюремный срок - новая свобода слова
Песков увидел контакт между Путиным и Зеленским

Песков увидел контакт между Путиным и Зеленским

Пресс-секретарь президента России заявил об эффективном контакте, который возник между президентами России и Украины
Зеленский назвал стенограмму разговора с Трампом «бестселлером»

Зеленский назвал стенограмму разговора с Трампом «бестселлером»

"Это популярное чтиво"
Названы самые продаваемые бренды авто в Европе

Названы самые продаваемые бренды авто в Европе

Лидеры оказались довольно неожиданные
У Зеленского назвали цель визита президента в Польшу

У Зеленского назвали цель визита президента в Польшу

Программой визита Зеленского также предусмотрена встреча с лидером Польши Анджеем Дудой
В Черновцах пьяный отец жестоко расправился с дочерью: видео

В Черновцах пьяный отец жестоко расправился с дочерью: видео

16-летняя Анна Крицкая чуть не сгорела живьем из-за того, что заступилась за мать
Разговор Трампа с Парнасом, Фруманом и другими о поддержке Украины слили в сеть

Разговор Трампа с Парнасом, Фруманом и другими о поддержке Украины…

«Как долго они продержатся в борьбе с Россией?»
В «Борисполе» ужесточат контроль из-за китайского коронавируса nCoV

В «Борисполе» ужесточат контроль из-за китайского коронавируса nCoV

Будет введен температурный скрининг пассажиров на прямых китайских авиарейсах
У Гончарука похвастались снижением цены на тепло

У Гончарука похвастались снижением цены на тепло

В Кабмине отчитались о снижении суммы в платежках за отопление и горячую воду
Зеленский определил контактера с куратором Путина по Украине

Зеленский определил контактера с куратором Путина по Украине

Ермак и Козак продолжат работать в привычном режиме?
Стрельба в киевском Гидропарке: объявлен план «Перехват»

Стрельба в киевском Гидропарке: объявлен план «Перехват»

В столичном Гидропарке, во время конфликта, мужчине выстрелили в лицо
МИД Ирана иронично ответил Трампу на возможность переговоров

МИД Ирана иронично ответил Трампу на возможность переговоров

В МИДе Ирана посоветовали американскому президенту, опираться на факты, а не на газетные заголовки
Разумков, Богдан, Тимошенко: Зеленский удивил празднованием Дня рождения

Разумков, Богдан, Тимошенко: Зеленский удивил празднованием Дня рождения

"Все было скромно, без пафоса"
Украину заполонил фальсификат популярного продукта: что нужно знать

Украину заполонил фальсификат популярного продукта: что нужно знать

Как отличить подделку и почему фальсификат опасен
В Украине продолжает дорожать популярный фрукт

В Украине продолжает дорожать популярный фрукт

Яблоки на украинском рынке не просто прибавили в цене, а будут дорожать и дальше
Зеленский готов передать «обновленную» Украину новому лидеру

Зеленский готов передать «обновленную» Украину новому лидеру

Президент рассказал, все ли у него получается на посту главы государства
Кулеба рассказал об умном алгоритме для интеграции в ЕС

Кулеба рассказал об умном алгоритме для интеграции в ЕС

В Украине будут внедрены те нормы, которые наиболее выгодны для нашего государства
Доротич анонсировал массовые акции протеста ФОПов

Доротич анонсировал массовые акции протеста ФОПов

Новые массовые акции протеста начнутся 3 февраля
В Украину идут сильные магнитные бури

В Украину идут сильные магнитные бури

Медики рекомендуют метеочувствительным людям избегать сильных нагрузок и переедания
Украинцам объяснили, как оплачивать коммуналку по-новому

Украинцам объяснили, как оплачивать коммуналку по-новому

В Минсоцполитики сделали все для удобства и максимально легкого расчета
Останки затонувшего «Титаника» скрыли от исследователей

Останки затонувшего «Титаника» скрыли от исследователей

США и Великобритания обеспечат затонувший Титаник международной защитой
Новый коронавирус обошел по заражаемости эпидемию SARS: статистика

Новый коронавирус обошел по заражаемости эпидемию SARS: статистика

Ученые бьют тревогу
Зеленский ответил, почему оставил Гончарука

Зеленский ответил, почему оставил Гончарука

Зеленский о Гончаруке: «он – хорошая машина»
Мощное землетрясение прокатилось по Турции, 29 погибших

Мощное землетрясение прокатилось по Турции, 29 погибших

Сила землетрясения - 6,8 балла по шкале Рихтера
Apple раскрыла дизайн гибкого iMac необычной формы

Apple раскрыла дизайн гибкого iMac необычной формы

Apple запатентовала новый iMac с необычным изогнутым дисплеем
Украину накроет фронт с мощными снежными ливнями

Украину накроет фронт с мощными снежными ливнями

В ближайшие пару дней будет солнечно и тепло, но уже с 28 февраля в Украину придут дожди вперемешку со снегом
Читай также
Последние новости

Зарплаты чиновников и простых украинцев сравнили в цифрах

Презумпция виновности власти и свобода слова

Зеленский анонсировал перестановки во власти

Образование, принципы, мотивации: как стать богатыми и успешными

Украинцам рассказали о «сюрпризах» закона о дезинформации Бородянского

Песков увидел контакт между Путиным и Зеленским

Зеленский назвал стенограмму разговора с Трампом «бестселлером»

Названы самые продаваемые бренды авто в Европе

У Зеленского назвали цель визита президента в Польшу

В Черновцах пьяный отец жестоко расправился с дочерью:…

Разговор Трампа с Парнасом, Фруманом и другими о…

В «Борисполе» ужесточат контроль из-за китайского коронавируса nCoV

У Гончарука похвастались снижением цены на тепло

Зеленский определил контактера с куратором Путина по Украине

Стрельба в киевском Гидропарке: объявлен план «Перехват»