Інформаційні війни навколо «блокади ОРДЛО»

Інформаційні війни навколо «блокади ОРДЛО»

Вже кілька тижнів ми маємо ситуацію з блокадою поставок вугілля (та інших товарів) з непідконтрольних/окупованих територій Донбасу. Свою позицію вже висловили майже всі політики, чиновники, громадські діячі, різноманітні політологи, політтехнологи та ін. Автор не є фахівцем у енергетиці, тому жодним чином не буду у цьому матеріалі писати про неї. Даний матеріал стосується інформаційної війни, месседжів та смислів, що через ЗМІ та ФБ розповсюдились.

У інформаційній війні ми маємо два табори, що воюють між собою – ті що за блокаду, та ті що проти блокади. Але ми живемо в постмодерний час і отже, сама «блокада» вже не є темою дискурсу, особливо у її противників.

З чого все почалося? Блокада ОРДЛО розпочалася з ультиматуму, який висунули 16 грудня минулого року «ветерани-добровольці»: або звільнення українських військових та цивільних заручників, або цілковита блокада сполучення з непідконтрольними/окупованими територіями, визнання території окупованою. Як часто за тижні блокади ми чули ці вимоги, як часто в нас обговорюється цей аспект? Вся інформація йде щодо вугілля, енергетики, і жодним чином не стосується звільнення заручників!!! Це важливий момент, який треба запам’ятати, бо щодо цього немає ніяких новин, а самі перемовини щодо реалізації «Мінських домовленостей» майже заморожені (і про це мовчить чинна влада)!

Україна, у особі її вищого політичного керівництва, не реагує на вимогу, яку поставили протестувальники. Я назвав учасників блокади протестувальниками не просто так. Перекриття доріг – це одна з насильницьких форм протесту (Генпрокурор Луценко також згадав цей момент)! Це ще один акцент, який залишається поза увагою ЗМІ та ФБ-спільноти. Отже, блокада – це насильницька акція протесту. І розглядати її потрібно саме з цієї точки зору! Другим елементом обґрунтування «блокади» — є неприпустимість торгівлі з окупантами, терористами. Протестувальники висувають тезу, що торгівля з окупованими територіями вигідна ватажкам ЛДНР та українським олігархам та чиновникам. Цю тезу висунув один з організаторів – екс-керівник батальйону «Донбас» — Семен Семенченко. Власне навколо цієї ПОЛІТИЧНОЇ заяви і почалася інформаційна війна!

В Україні вже традиційно все політизується та зводиться нанівець демагогією та влаштуванням «циркової вистави», це притаманно гібридній державі (я намагався позначити її тут). Участь таких діячів, як Семенченко та Парасюк, лише дає козирі у інформаційній «каналізації» протесту. Серйозні політики сьогодні осторонь «блокади», що дуже дивно.

Противники блокади влаштували справжній штурм на позицію блокувальників. Публічна українська влада в особі депутатів, політологічної обслуги, підконтрольних ЛОМів (порохоботи) та ЗМІ демонструють унікальну близькість думок та слів. Дійшло до того, що різні депутати, блогери, політологічна обслуга публікували/виступали на ТВ на 90% з однорідними текстами, що дозволяє стверджувати, що тексти мають одну природу та походження (а це показує, що є центри, які генерують месседжі та через ФБ їх розповсюджують (постає питання хто їх фінансує!)) . Основний наголос влада робить на економічних проблемах, що найближчим часом спіткають Україну через «блокування» ОРДЛО. Другий аргумент – це особистості Семенченка та Парасюка (до речі, вони дійсно надзвичайно «токсичні» для більшості). Третій – це подальший політичний дрейф територій ОРДЛО від України.

Риторика та месседжі влади, її обслуги та прихильників дуже нагадує події Майдану, коли Янукович, Азаров та їх обслуга погрожували різноманітними проблемами (овал гривні, падіння економіки та ін.), активістів називали агентами іноземних служб, екстимістами і т.д. При тому у своїх звітах влада показує «стабільність» та «зростання». Поки, що немає лише одного месседжа: «майданы – идите работать», все інше дуже схоже.

Висока інформаційна складова у війні влади і протестувальників пояснюється кількома факторами. Перший, участь у акції протесту беруть вояки-добровольці, які мають надвисоку моральну підтримку серед населення України, тому потрібна девальвація (тому я вірю, що влада може дійсно дійти до відключень світла). Другий, застосування сили (а власне на це є законні підстави) при наднизькій довірі до правоохоронців, створить миттєво вибухову ситуації і це може призвести до акцій громадської непокори, збройних виступів та у найгіршій ситуації до повноцінної громадянської війни, параду сепаратиських виступів по всій країні. Третій, правоохоронці, після подій 2014 року, можуть не виконати наказ щодо силового розгону, що покаже тотальну слабкість влади (по суті покаже неспроможність контролювати будь-яку ситуацію). Четвертий фактор, підозра, що протестувальники мають зброю, або можуть її швидко отримати, а це у свою чергу створює варіант зі збройним бунтом.

Якщо намагатися розглядати «блокаду», як акцію протесту, то ми можемо по іншому моделювати її розвиток. Причини цієї блокади ми можемо знайти у багатьох статтях, що публікувались на «Хвилі». Основна причина (комплекс причин) – ПОЛІТИЧНА криза, криза влади в Україні. Часи Майдану стали часом її актуалізації та кристалізації.

Три роки тому «кривавий президент» влаштував побоїще та розстріл протестувальників в режимі-онлайн в центрі європейської столиці. Після цього ми отримали вивільнення величезної соціальної енергії, яка мала потенціал змінити країну, за умов її правильного використання. З подій на Майдані почалася і військова агресія Росії по відношенню до України. Ресурси громадянського суспільства були кинуті на захист суверенітету, на підтримку та відбудові з нуля ЗСУ. Але системні зміни, які назріли та перезріли – залишаються не вирішеними. Громадянське суспільство не може в силу своїх інституційних можливостей вирішувати всі проблеми існування держави та всього соціуму.

За результатами дослідження Українського Інституту Майбутнього, українці вважають що:

 • Економічна ситуація за останні півроку (2016) погіршилась – 62,1% (і це до платежів за опалення!)
 • Політична ситуація за останні півроку (2016) погіршилась – 53,1% (і це до маніпулювання з інформацією щодо парламентської більшості, якої де-факто немає)
 • Частка «не голосуючого електорату» на виборах президента становила б– 34,2 %, парламенту – 32,9 % (це ненасильницька форма протесту!)
 • Конфлікт на Донбасі буде йти роками (ще 2-3 роки – 21,7%, 5 років – 16,8%, на десятиліття – 37,5%) – тому від держави потребують ДОВГОСТРОКОВИХ планів з енергонезалежності та ін.!
 • Україні немає сенсу проводити вибори на окупованих територіях – 45,7% (+26,4% вважають, що вибори можна провести після отримання контролю над кордоном з Росією)
 • Визнати територію окупованою на референдумі готові – 38,3% (відсоток підвищився б, бо 27,2% не пішли б на такий референдум)
 • Потрібні нові політичні лідери – 33,1% (не бачать перспектив країни – 21,9%!)
 • Найнебезпечніші речі це – корупція (71%), політики (49,6%), олігархи (48,4%) і Росія (30,2%). (питання торгівлі з ОРДЛО тісно пов’язане з корупцієї, політикою, олігархами та Росією, що створює базу для підтримки дій протестувальників).

Отже, на основі соціології можна побачити, що соціальна база для будь-якого протесту готова. Виклики, що стояли перед політичною владою – не вирішені. Економічні, політичні, інституційні проблеми ускладнюються несприятливою геополітичною ситуацією та невизначеною проблемою з АТО/війною.

Ситуацію погіршують абсолютно брехливі, над непрофесійні та емоційні заяви політиків, які швидко викриваються. Також влада не може продемонструвати хоч якісь успіхи по реформуванню. Поява нового рейтингу щодо економічних свобод лише підтвердила очевидне. За три роки позиція України в рейтингу Heritage Foundation впала з 155 на 166 місце серед 180 держав. Вже дійшло до того, що у порівнянні з провальною політикою Гройсмана на посаді прим’єра, навіть вкрай невдале правління Яценюка згадується, як прорив.

Очевидно, що «блокада» — це лише початок. Вдалість акції буде спонукати до інших: відставка одіозних персонажів, покарання корупціонерів, посібників окупантів, діячів «злочинної влади Януковича», що досі всі на волі. Можливо, що з’являтимуться нові політичні заклики – нове виборче законодавство, право на самозахист (легалізація коротко стволу), ринкові реформи врешті решт, що покладуть кінець владі олігархів. Зрозуміло, що це великий сценарій, що можна реалізувати, а можна розмити. Найкраще розмивається великий сценарій «токсичними» лідерами, одіозними діячами та переслідуванням «нових облич», як це було в минулому році, коли СБУ повністю розчинило протест під назвою «третій Майдан».

У своєму прогнозові щодо 2017 року, експерти Українського Інституту Майбутнього говорять про три сценарії: стабільний, керована дестабілізація, некерована дестабілізація. 

Підсумовуючи статтю, хочу налогосити на кількох аспектах у висвітленні подій щодо блокади:

 1. Влада намагається дискредитувати дії блокувальників та підвищує ставки.
 2. Влада через свідому маніпуляцію намагається утвердити думку, що блокада – це просто блокада (політичні та олігархічні війни) і не згадує проте, що блокада – є протестом проти дій/бездіяльності влади.
 3. Протестувальники мають вкрай мало політичної та інформаційоної підтримки.
 4. Протестувальники не мають обміркованої політичної програми дій, яка зацікавить інші соціальні групи.
 5. Протестувальники дуже слабкі інтитуційно та справедливо побоюються агентів від спецслужб.
 6. Влада може розчинити рух, що народжується через внутрішній конфлікт, створення провокацій (наприклад, спровокують загибель мирного жителя, або співробітника) – тоді весь інформаційний ресурс буде кинутий на придушення акції протесту (як на мене, то цей сценарій дуже ймовірний).
 7. Протест показав повну неготовність влади до проблем з енергоносіями, показав присутність «корупційної» складової у тарифах, що делегітимізує владу.
 8. Вкрай суперечливі публічні висловлювання вищого керівництва держави щодо ситуації з Донбасом, показують, що «король-то голий» і колапс в управлінні державою нікуди не зник, відсутність орієнтирів щодо власного руху стає все більш очевидною. Заяви, що все добре вже просто лякають, бо від них віє неадекватністю.
 9. Повне ігнорування вимог протестуючих, відсутність діалогу з протестуючими, віра влади у свою силу, показова зверхність у дискусіях та дешеві маніпуляції.

Последние новости
Коалиция войск во главе с США вышла из сирийского Манбиджа

Коалиция войск во главе с США вышла из сирийского Манбиджа

Силы коалиции осуществляют подготовленный вывод войск с северо-востока Сирии
Семья Анастасии Заворотнюк нарушила долгое молчание

Семья Анастасии Заворотнюк нарушила долгое молчание

Родные Заворотнюк рассказали о реальном состоянии актрисы.
В МВФ дали прогноз о росте украинской экономики

В МВФ дали прогноз о росте украинской экономики

В 2024 году реальный ВВП может ускорить свой рост до 3,3%, тогда как инфляция к 2024 году снизится до 5%
Сентябрь 2019 стал самым жарким на Земле

Сентябрь 2019 стал самым жарким на Земле

Земля установила новый температурный рекорд, что в дальнейшем может привести к необратимым последствиям
Премьер Франции опасается возрождения ИГИЛ из-за ситуации в Сирии

Премьер Франции опасается возрождения ИГИЛ из-за ситуации в Сирии

Премьер Франции считает, что действия Турции и США помогут возродиться ИГИЛ
Гетманцев раскрыл планы относительно спорного законопроекта

Гетманцев раскрыл планы относительно спорного законопроекта

Закон 1210 требует доработки
Не «Джокером» единым: топ-5 лучших ролей Хоакина Феникса

Не «Джокером» единым: топ-5 лучших ролей Хоакина Феникса

У актера есть немало потрсающих кинолент, которые завоевали сердца его поклонников
Налоговая изъяла у интернет-магазина товар и деньги

Налоговая изъяла у интернет-магазина товар и деньги

ГФС изъяла у интернет-магазина "серую технику" на 24 млн грн
Xiaomi выпустила жилетку с подогревом: подробности

Xiaomi выпустила жилетку с подогревом: подробности

Xiaomi презентовала теплую жилетку по доступной цене
Лунин вошел в двадцатку претендентов на Golden Boy-2019

Лунин вошел в двадцатку претендентов на Golden Boy-2019

В список вошли 20 претендентов
Разумков высказался за радикальные наказания для нардепов

Разумков высказался за радикальные наказания для нардепов

"На любой работе человек должен работать, в том числе и народный депутат"
Заброшенная военная база Третьего Рейха в Антарктиде пропала со спутниковых снимков

Заброшенная военная база Третьего Рейха в Антарктиде пропала со спутниковых…

Возможно, остатки базы просто полностью замело снегом во время сильного бурана
В сети оценили новые кадры Меган Маркл и Принца Гарри с сыном: видео

В сети оценили новые кадры Меган Маркл и Принца Гарри…

В сети появился официальный трейлер документального о фильма «Гарри и Меган: Африканское путешествие»
Медстрахование будет в Украине обязательным и государственным

Медстрахование будет в Украине обязательным и государственным

Когда законопроект будет готов - пока неизвестно
Украинским водителям грозит новый штраф

Украинским водителям грозит новый штраф

Штрафовать Укртрансбезопасность имеет право с 25 сентября 2019 года
Хантер Байден прокомментировал работу на украинскую компанию

Хантер Байден прокомментировал работу на украинскую компанию

Сын Байдена признал «политическую» ошибку в работе на украинскую компанию
Пальчевский ответил, будет ли баллотироваться в мэры Киева

Пальчевский ответил, будет ли баллотироваться в мэры Киева

Телеведущий и политик Андрей Пальчевский подчеркнул, что выборов еще нет
В Минфине и НБУ рассказали, что означает решение суда в Лондоне по ПриватБанку

В Минфине и НБУ рассказали, что означает решение суда в…

Решение Апелляционного суда Лондона по ПриватБанку открывает новый этап процесса
США сдали России сирийский город Манбидж, куда вошла армия Асада — СМИ

США сдали России сирийский город Манбидж, куда вошла армия Асада…

В понедельник американские военные начали поспешный выход из города Манбидж.
У Эрдогана разбираются, как Поклонская и «крымские депутаты» оказались в Стамбуле

У Эрдогана разбираются, как Поклонская и «крымские депутаты» оказались в…

Президент Турции Реджеп Эрдоган не имел понятия, что поздоровался с "депутатами" аннексированного Крыма
Украинцы рекордными темпами разметают электрокары: графика

Украинцы рекордными темпами разметают электрокары: графика

За 2019 год в Украине зарегистрированы пять с половиной тысяч электромобилей
Россия испытает ядерную триаду

Россия испытает ядерную триаду

К учениям "Гром-2019" привлекут около 12 тысяч военнослужащих.
Гончарук рассказал, когда включат отопление

Гончарук рассказал, когда включат отопление

Задержка подачи отопления может быть в Смеле и Новом Раздоле
Разумков прокомментировал восстановление Шевчука на посту главы КСУ

Разумков прокомментировал восстановление Шевчука на посту главы КСУ

Перезагрузка Конституционного суда является невозможной, считает спикер ВР.
Только Украина могла справиться с задачей «поднятия» Крыма в 1954 году, — Кравчук

Только Украина могла справиться с задачей «поднятия» Крыма в 1954…

Несмотря на неготовность принять Крым, Украина сделала это в 1954 году
У НАТО есть силы для сдерживания ракет России — Столтенберг

У НАТО есть силы для сдерживания ракет России — Столтенберг

НАТО может противостоять РФ, но Альянс готов к диалогу.
Названы даты пробного ВНО-2020

Названы даты пробного ВНО-2020

Пробное ВНО пройдет с 21 по 28 марта 2020 года.
Россияне резко полюбили Украину: соцопрос

Россияне резко полюбили Украину: соцопрос

Количество россиян, которые хорошо относятся к Украине, существенно увеличилось
Три министра отчитаются перед нардепами в Раде

Три министра отчитаются перед нардепами в Раде

В Верховной Раде Украины пройдет час вопросов
Google опубликовала список 15 вредоносных приложений для Android

Google опубликовала список 15 вредоносных приложений для Android

Опасные приложения чаще всего скрываются под фоторедакторами
Читай также