Хто ми: виклики українській ідентичності в добу Зеленського

Я бачу тільки одну велику пастку для Зеленського в побудові нової інклюзивної ідентичності — це пастка Скоропадського.

Хто ми: виклики українській ідентичності в добу Зеленського

Новорічне привітання Зеленського присвячене єдності, натомість викликало черговий шквал протистояння. По своїй суті тактичне політтехнологічне привітання перезапустило дискусію з питання, на яке вже ось майже 30 років суспільство не може знайти відповідь. І це питання: хто ми?

Плюси і мінуси привітання

З режисерської точки зору привітання було бездоганним. Емоція була суттю виступу Президента і всіх інших. Це та ж сама емоція, яка дозволила Зеленському виграти президентські і парламентські вибори. Однак, якщо під час виборів цю емоцію супроводжувала ненависть до старих еліт, то у випадку привітання — емоція залишилася сам на сам з суспільством, і відправила його в серйозні роздуми про те, що з озвученого відповідає йому, а що ні. Хоча ціль привітання була зменшити протистояння в суспільстві, і озвучені тези на 90% співпадають з ідеологією виборця Зеленського ( окрім тих хто голосував за нього проти інших), по-факту озвучені тези показали ряд проблем.

Теза “сила в єдності” не просто не нова, на фоні останніх років вона вже заїжджена. Ще з 2014 року “єдина країна” була невдалою спробою перебити сепаратні тенденції східних регіонів. Ця теза не спрацювала з дуже простої причини: більшість громадян не розуміють в чому цінність єдності? Що взагалі значить “єдність”? Тут Президент Зеленський зробив спробу вийти на іншу тезу про політичну націю. Суть “єдності” в українському паспорті. Але проблема цієї тези в тому, що сьогодні український паспорт не має цінності. Ні, Портніков не правий, коли каже, що паспорт — це картонка. Паспорт — це приналежність, це юрисдикція, це захист, це права і обов’язки, зрештою — це відповідальність. Нажаль, все це в Україні сьогодні відсутнє, а тому обезцінює наш паспорт, таким чином, не даючи йому бути об’єднавчим. Американський чи ізраїльський паспорти — Портніков мабуть би не обізвав картонкою.

В привітанні не було нових ідеологічних конструктів, не було нової відповіді на питання “хто ми”.

Хибна дихотомія

Валерій Пекар пише, що відповідь на питання “хто ми” в Україні потрапляє в площину двох естетик (дивний термін): національна або радянська. Ця дихотомія не просто хибна, а шкідлива. Саме заганяння у цей вибір впродовж майже 30 років Незалежності і перетворило нас в те болото, яким ми і є сьогодні. Справа в тому, що вибір між національним і радянським — це вибір між неспроможним і мертвим.

Український національний проект, в тому вигляді, як його подають націоналісти — це система призначена для виживання в умовах окупації. Зрештою, саме в таких умовах вона і була сформована. Це криївка, шмайсер, підпілля, боротьба, спротив, протест тощо. Ця система неспроможна керувати державою, створювати нові інституції, розвивати економіку, і дати нове місце України в світі. Насправді, це навіть не система, а антисистема. Суть українського національного проекту в тому, щоб бути проти радянсько-російського проекту. Все. Якщо б раптом завтра не стало Росії, то національний проект втратить смисл свого існування. За всі роки Незалежності прихід до влади представників цього проекту демонстрував нездатність ефективного державного будівництва.

Радянський проект є мертвим про своїй суті. Представники цього проекту відтворюють старі ідеологічні радянські конструкти та системи управління, які на руїнах Радянського Союзу показують деяку ефективність. Фактично, це ідеологія проїдання радянської спадщини, яка безперспективна по своїй суті. Екс-регіонали, великий східний бізнес — все це розкрадачі радянських руїн. Саме тому будь-який прихід до влади представників цієї системи перетворюється на корупційне розкрадання.

Феномен Зеленського в тому, що він опинився позамежами цієї хибної дихотомії. Будучи сформованим в умовах і середовищі радянсько-російського культурного проекту — він усвідомлено вибрав бути патріотом України. Водночас, він не може прийняти незрозумілий і недоступний йому національний проект. А тому у нього є тільки один вибір — творити новий модернізаційний проект України і її ідентичності.

Ідентичність в добу Зеленського

Фактично, спроба дати відповідь на питання “хто ми” в правління Зеленського є відповіддю на питання, що саме він буде будувати. Єдина критика привітання з Новим роком, з якою я погоджуюсь, це те, що  асфальтована і освітлена дорога не може бути проектом і відповіддю на питання про ідентичність. Рівень добробуту є похідним від відповіді про нашу ідентичність, а не навпаки. Політика тактичних кроків без стратегії — риє стратегічну яму. Відремонтована вулиця не створює відчуття спільності, не відміняє протистояння щодо назви, щодо пам’ятників.

Ідентичність, яку має будувати Зеленський, це кредова ідентичність. За Фукуямою, кредова (від кредо, слоган) ідентичність збудована на спільних інклюзивних цінностях і поглядах. Це означає, що проект Зеленського має бути не проти “національного” чи “радянського”, а взагалі в іншій площині. Це проект заснований не на базових ідентичностях, як етнічна, расова, гендерна тощо. Він більше схожий на корпоративний. Наприклад, Даймонд визначає ідентичність чилійців як “Ми чилійці відрізняємося від інших латиноамериканських країн: ми знаємо як урядувати”.

Джерелом такої ідентичності є сам Зеленський. Він людина, яка виросла в радянському російськомовному, в жорстких бандитських і корупційних умовах. Проте, він зміг збудувати найбільший розважальний бізнес в Східній Європі, силою свого таланту і волі, без жодної корупції чи зв’язків. При чому це не бізнес — копальня чи металургія, це бізнес, який презентує нову економіку. Він приклад успішної самореалізації, від якої виграла вся країна і суспільство. І мова тут не про податки, а про те, що продукт Кварталу виграв інформаційну війну в масового розважального російського контенту, і таким чином, захистив наш інформаційний простір від різних російських камеді клаб і тупих фільмів.

Тому ідентичність в добу Зеленського могла б звучати так “українці — це передова інноваційна нація, де найбільше цінують таланти та підтримують стартапи, яка стала регіональним лідером нової економіки”. І новорічне привітання мало б поставити за мету досягнути саме цього. А вже така нація точно має заасфальтовані дороги і гідні пенсії. Тоді ж зрозуміло, і для чого потрібна єдність — без неї не можливо цього досягнути.

Пастка Скоропадського

Я бачу тільки одну велику пастку для Зеленського в побудові нової інклюзивної ідентичності — це пастка Скоропадського. Парадокс, але російськомовний гетьман, який виріс в царському-російськомовному середовищі, зробив для української держави в рази більше чим Грушевський, Петлюра і Винниченко — всі разом. Ми ще й по сьогодні маємо засновану ним Академію наук (хоча це вже скоріше мінус), а багато інститутів закладених ним відновлювались після 91-го. Він міг стати тим, хто за прикладом Маннергейма, створив би ефективну українську державу. Однак, в якийсь момент цінність бути у владі стала важливішою для нього, за цінність бути з тими, кого власне він і представляв — українців. Цінність влади самої по собі і є найбільшою загрозою для розбудови нової сучасної української ідентичності. Бажання втриматись в один момент може переважити бажання йти на складні кроки та рішення, так необхідні для модернізації.

У мене сьогодні ще достатньо підстав вважати, що Зеленський уникне цієї пастки. І можливо йому вдасться те, що не зміг зробити Скоропадський.

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook, на страницу Хвилі в Instagram

Последние новости
Цымбалюк рассказал ОБСЕ, как Путин «кошмарит» крымчан

Цымбалюк рассказал ОБСЕ, как Путин «кошмарит» крымчан

Украинский дипломат рассказал, как Россия запугивает жителей оккупированного Крыма
Трамп мечтает возглавить «Укрпочту»: реакция сетей на зарплату Смелянского

Трамп мечтает возглавить «Укрпочту»: реакция сетей на зарплату Смелянского

Зарплата Смелянского стала поводом для шуток в сети
Коломойский завалил Приватбанк сотнями новых исков

Коломойский завалил Приватбанк сотнями новых исков

Олигарх не оставляет надежд вернуть себе Приватбанк
Из клеток лягушки создали живого робота

Из клеток лягушки создали живого робота

Ученые создали самовосстанавливающихся роботов
Украинцы определились по поводу величины зарплаты нардепов

Украинцы определились по поводу величины зарплаты нардепов

Зарплата народных депутатов должна составлять примерно 1000 долларов в месяц, - соцопрос
Пальчевский прямо высказался, что нужно сделать с Гончаруком

Пальчевский прямо высказался, что нужно сделать с Гончаруком

Эксперт раскритиковал ситуацию с премьер-министром
Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Данный показатель в пять раз больше годовых объемов предыдущих лет
Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей в Боинге МАУ над Ираном

Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей в Боинге…

Хамед Есмалион не полетел вместе с женой и дочерью в Канаду
Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Он хочет это сделать к 2050 году
Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Средняя зарплата составила 9 476 грн 84 копейки
Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

МИД РФ заявил, что смена власти в Украине не привела к прогрессу в разрешении "конфликта на Донбассе"
Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

США готовы помочь Украине по всем направлениями
Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

В стране последние 9 лет действовали схемы в строительной отрасли, которые «выкачивали» деньги из карманов бизнеса и граждан
В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

Рассмотрение законопроекта о невозвращении перенесли на февраль
У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой

У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой

В проекте закона "о дезинформации" предусмотрены астрономические штрафы для медиа и уголовное наказание
Арахамия отреагировал на заявление Гончарука об отставке

Арахамия отреагировал на заявление Гончарука об отставке

Глава фракции считает нормальным поведение премьера в сложившийся ситуации
Тимошенко дала оценку Зеленскому, Гончаруку и рассказала о премьерских амбициях

Тимошенко дала оценку Зеленскому, Гончаруку и рассказала о премьерских амбициях

Лидер партии «Батькивщина» высказалась по поводу возможной отставки Кабмина и действий президента Украины
Конгресс США рассмотрит важную резолюцию по Украине

Конгресс США рассмотрит важную резолюцию по Украине

Документ предусматривает двухстороннюю поддержку украинскому народу
Коломойский «открестился» от пленок Гончарука

Коломойский «открестился» от пленок Гончарука

Олигарх заявил, что не причастен к сливу «прослушки» премьер-министра
У Рябошапки требуют, чтобы Иран передал Украине «черные ящики» сбитого Боинга

У Рябошапки требуют, чтобы Иран передал Украине «черные ящики» сбитого…

Офис Генерального прокурора повторно обратился с запросом в компетентные органы Ирана
Тимошенко потребовала от Зеленского отменить указ о призыве 18-летних в армию

Тимошенко потребовала от Зеленского отменить указ о призыве 18-летних в…

Лидер фракции "Батькивщина" призвала президента Украины ввести другой подход к формированию армии
Пенелопа Крус блистала на красной дорожке в роскошном наряде

Пенелопа Крус блистала на красной дорожке в роскошном наряде

Звезда посетила торжественную церемонию вручения премии Feroz Awards
Рябошапка подтвердил открытие дела о прослушке Гончарука

Рябошапка подтвердил открытие дела о прослушке Гончарука

СБУ открыла уголовное дело по факту прослушивания кабинета премьер- министра
Зеленский встретился с Гончаруком и озвучил решение о будущем премьер-министра

Зеленский встретился с Гончаруком и озвучил решение о будущем премьер-министра

Зеленский рассмотрел обращение Алексея Гончарука о его отставке с должности премьер-министра
Парнас рассказал об обещаниях Трампа Порошенко и Зеленскому

Парнас рассказал об обещаниях Трампа Порошенко и Зеленскому

Бывшему и нынешнему президентам Украины предлагали поддержку США в обмен на расследование дела против Burisma
Гончарук заявил о нескольких версиях возникновения прослушки

Гончарук заявил о нескольких версиях возникновения прослушки

У премьер-министра есть достаточно предположений по поводу прослушивания его кабинета
В центре Москвы открыли огонь, есть жертвы

В центре Москвы открыли огонь, есть жертвы

Чёрный BMW скрылся с места происшествия
Сеяр Куршутов: Украина должна построить европейский Китай

Сеяр Куршутов: Украина должна построить европейский Китай

Украину спасут силовики и новое поколение прагматичной  элиты, которая знает реальный сектор экономики и готова вести жесткую протекционистскую политику даже, если она вступает в конфликт с интересами МВФ, ВТО и прочих международных организаций.
Малюська из-под стола поддержал «ушедшего в отставку» Гончарука: фото

Малюська из-под стола поддержал «ушедшего в отставку» Гончарука: фото

Малюська необычным образом выразил поддержу премьеру Гончаруку
Аваков хочет сменить Гончарука на посту премьера, — СМИ

Аваков хочет сменить Гончарука на посту премьера, — СМИ

Стало известно, кто является самым вероятным претендентом на пост премьер-министра
Читай также
Последние новости

Цымбалюк рассказал ОБСЕ, как Путин «кошмарит» крымчан

Трамп мечтает возглавить «Укрпочту»: реакция сетей на зарплату…

Коломойский завалил Приватбанк сотнями новых исков

Из клеток лягушки создали живого робота

Украинцы определились по поводу величины зарплаты нардепов

Пальчевский прямо высказался, что нужно сделать с Гончаруком

Данилишин заявил, что НБУ провел рекордную эмиссию гривны

Мужчина рассказал трогательную историю о своей семье, погибшей…

Маск собрался отправить на Марс миллион людей

Украинцам назвали показатель зарплаты для расчета пенсий

Лавров внезапно сменил риторику по Зеленскому и Донбассу

Помпео пообещал Зеленскому все виды помощи от США

Гончарук поддержал ликвидацию ГАСИ

В Раде отложили запрет на возвращение Приватбанка Коломойскому

У Зеленского собираются наказывать СМИ деньгами и тюрьмой